Wyznaczanie doradców podatkowych do reprezentowania w sprawach niecierpiących zwłoki, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny.

Akty korporacyjne

Podat.2015.12.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 878/2015
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 15 grudnia 2015 r.
w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do reprezentowania w sprawach niecierpiących zwłoki, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny

Na podstawie na podstawie § 21 ust. 3 pkt 13 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych w związku z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j.: Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 213, ze zm.) oraz art. 138l i 138m ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, Krajowa Rada Doradców Podatkowych uchwala, co następuje:
§  1.
Tymczasowe pełnomocnictwo szczególne przewidziane w art. 138l i 138m ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, obejmuje ustanowienie doradcy podatkowego do reprezentowania przed organami podatkowymi nieobecnej osoby fizycznej oraz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie powołała organów lub nie ma możliwości ustalenia adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności albo miejsca zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania jej spraw niecierpiących zwłoki. Doradca podatkowy wyznaczony, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny jest upoważniony do działania do czasu wyznaczenia przez sąd kuratora.( * )
§  2.
Reprezentowanie w ramach tymczasowego pełnomocnictwa szczególnego przez doradcę podatkowego wyznaczonego w trybie art. 138n § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
§  3.
Wyznaczony doradca podatkowy otrzymuje wynagrodzenie odpowiednio według zasad określonych w przepisach o opłatach za czynności doradców podatkowych w zakresie ponoszenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej oraz zwrotu niezbędnych i udokumentowanych wydatków.
§  4.
1.
Ustanowienie tymczasowego pełnomocnika szczególnego jest w kompetencji organu podatkowego.
2.
Organ podatkowy zwraca się do Krajowej Rady Doradców Podatkowych o wyznaczenie doradcy podatkowego, w trybie art. 138n. § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
§  5.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych upoważnia Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych do wykonywania uprawnień określonych w niniejszej uchwale. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych może upoważnić do wykonywania tych uprawnień innego członka Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
§  6.
Szczegółową instrukcję w sprawie trybu wyznaczania doradców podatkowych do reprezentowania w sprawach niecierpiących zwłoki, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny określa załącznik do uchwały.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWA INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU WYZNACZANIA DORADCÓW PODATKOWYCH DO REPREZENTOWANIA W SPRAWACH NIECIERPIĄCYCH ZWŁOKI, JAKO TYMCZASOWY PEŁNOMOCNIK SZCZEGÓLNY

§  1.
1.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych po otrzymaniu wniosku organu podatkowego o wyznaczenie doradcy podatkowego, jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego do reprezentowania osoby nieobecnej przed organem podatkowym 1 , niezwłocznie przekazuje pismo o wskazanie doradcy podatkowego do Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych właściwego miejscowo ze względu na siedzibę organu.
2.
W piśmie o wskazanie doradcy podatkowego należy w szczególności:
1)
zamieścić datę i sygnaturę postanowienia organu podatkowego w sprawie wyznaczenia doradcy podatkowego, jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego;
2)
wskazać przedmiot sprawy, w ramach którego będzie wyznaczony doradca podatkowy, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny;
3)
zamieścić nazwę organu podatkowego oraz adres do korespondencji, który zwrócił się o wyznaczenie doradcy podatkowego, jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego.
3.
Pismo, o którym mowa w ust. 1, należy wysłać z siedziby Krajowej Rady Doradców Podatkowych za pomocą komunikacji elektronicznej na adres Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Oryginał pisma przekazywany będzie do Regionalnego Oddziału KIDP wraz z korespondencją zbiorczą.
§  2.
1.
Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych po otrzymaniu od Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych pisma dotyczącego wskazania doradcy podatkowego niezwłocznie, tj. nie później niż w ciągu 3 (trzech) dni roboczych dokonuje wskazania doradcy podatkowego według kolejności alfabetycznej z listy doradców podatkowych, o której mowa w § 7, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2 instrukcji.
2.
Przed wskazaniem doradcy podatkowego należy ustalić telefonicznie, czy u wskazywanego z listy doradcy podatkowego nie występują okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 3 instrukcji. W przypadku wystąpienia takich okoliczności lub utrudnień spowodowanych brakiem dyspozycyjności do reprezentowania, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny, bieg terminu kolejności z listy tego doradcy podatkowego rozpoczyna się od początku.
3.
Ważnymi przyczynami uzasadniającymi zwolnienie od obowiązku reprezentowania strony, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny mogą być w szczególności:
1)
okoliczności uzasadniające wyłączenie się ze sprawy,
2)
uzasadnione podejrzenie, że zachodzi kolizja interesów osoby nieobecnej z interesami osoby, której sprawę prowadzi doradca podatkowy na skutek wcześniejszych zobowiązań,
3)
choroba lub wypadek losowy uniemożliwiający prowadzenie sprawy.
§  3.
1.
Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych z chwilą wskazania doradcy podatkowego z listy, o której mowa w § 7, w powiadomieniu dotyczącym wskazania doradcy podatkowego kierowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych w szczególności zamieszcza:
1)
imię i nazwisko, numer wpisu doradcy podatkowego oraz adres do korespondencji,
2)
wszelkie inne niezbędne dane teleadresowe wskazanego doradcy podatkowego.
2.
Przepis § 1 ust. 3 instrukcji stosuje się odpowiednio przy przesyłaniu przez Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych powiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
W przypadku bezpośredniego wystąpienia organu podatkowego do Przewodniczącego Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, właściwego miejscowo ze względu na siedzibę organu, o wskazanie doradcy podatkowego, Przewodniczący Zarządu Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych wskazuje doradcę podatkowego stosując odpowiednio przepisy § 2 i 3 instrukcji.
§  5.
1.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, po otrzymaniu informacji o wskazaniu doradcy podatkowego, jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego o ile nie ma innych formalno-prawnych przeciwwskazań, wyznacza tego doradcę podatkowego do reprezentowania osoby nieobecnej, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny.
2.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych po wyznaczeniu, o którym mowa w ust. 1 instrukcji, niezwłocznie zawiadamia na piśmie właściwy organ podatkowy i przekazuje do wiadomości to zawiadomienie również wyznaczonemu doradcy podatkowemu.
§  6.
1.
Reprezentowania osoby nieobecnej, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny przez wyznaczonego doradcę podatkowego stanowi jego obowiązek zawodowy i korporacyjny.
2.
Doradca podatkowy może z ważnych przyczyn, o których mowa w § 2 ust. 3 instrukcji wnosić do Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych o zwolnienie go od obowiązku reprezentowania osoby nieobecnej. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych zwalniając doradcę podatkowego od tego obowiązku wyznacza jednocześnie innego doradcę podatkowego w trybie określonym niniejszą uchwałą.
3.
Doradca podatkowy wnoszący o zwolnienie go z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, obowiązany jest do podjęcia wszelkich, niezbędnych czynności niecierpiących zwłoki oraz w razie zwolnienia do przekazania innemu wyznaczonemu doradcy podatkowemu wszelkiej dokumentacji dotyczącej sprawy, a także informacji o wyznaczonych terminach czynności.
§  7.
1.
Listę doradców podatkowych, którzy wyrazili gotowość do reprezentowania, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny osoby nieobecnej przed organami podatkowymi, tworzoną przez Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych i przesyłaną do Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych należy aktualizować poprzez wysyłanie przez Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych raz do roku, w terminie do 15 lutego danego roku, zapytań do wszystkich doradców podatkowych z danego województwa, którzy nie zawiesili wykonywania zawodu, zapytania o gotowość do reprezentowania, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny osoby nieobecnej przed organami podatkowymi.
2.
Zapytania, o którym mowa w ust. 1, nie wysyła się do doradców podatkowych, którzy znajdują się już na liście doradców podatkowych wyrażających gotowość do reprezentowania, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny osoby nieobecnej przed organami podatkowymi.
3.
Uwzględnienie rezygnacji doradców podatkowych znajdujących się na liście, o której mowa w ust. 1, następuje z dniem wpływu rezygnacji.
4.
Poszczególne Zarządy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych zaktualizowaną listę, o której mowa w ust. 1, przesyłają w terminie do końca marca każdego roku na adres siedziby Biura Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
5.
Wzór aktualizacji listy doradców podatkowych, którzy wyrazili gotowość do reprezentowania, jako tymczasowy pełnomocnik szczególny osoby nieobecnej przed organami podatkowymi określa załącznik do instrukcji.

Załącznik

WZÓR

LISTA DORADCÓW PODATKOWYCH, KTÓRZY WYRAZILI GOTOWOŚĆ DO WYSTĘPOWANIA PRZED ORGANAMI PODATKOWYMI, JAKO TYMCZASOWY PEŁNOMOCNIK SZCZEGÓLNY

............................... Zarząd Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (województwo)
lp.imię i nazwisko doradcy podatkowegonr wpisu doradcy podatkowegodata wpływu zgłoszenia
*) 1 Przepisy wprowadzone zostały na podstawie art. 1 pkt 98 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.: z 2015 r. poz. 1649).
1 Pod pojęciem osoby nieobecnej przed organem podatkowym rozumie się osoby fizycznej oraz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie powołała organów lub nie ma możliwości ustalenia adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności albo miejsca zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania jej spraw niecierpiących zwłoki