Wytyczne do przygotowania recenzji wniosków uczelni o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na danym kierunku i poziomie studiów.

Akty korporacyjne

PolKA.2012.2.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lutego 2012 r.

DECYZJA Nr 3/2012
PRZEWODNICZĄCEGO POLSKIEJ KOMISJI AKREDYTACYJNEJ
z dnia 28 lutego 2012 r.
w sprawie wytycznych do przygotowania recenzji wniosków uczelni o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na danym kierunku i poziomie studiów

Na podstawie § 7 ust. 3 pkt. 8 Statutu Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ustalam co następuje:
§  1.
Recenzje wniosków uczelni o nadanie uprawnień do prowadzenia kształcenia na danym kierunku i poziomie studiów należy przygotować według wzorów stanowiących załączniki od numeru 1 do 6 do niniejszej decyzji.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

Recenzja

dotyczy kierunków studiów,

dla których nie zostały określone

wzorcowe efekty kształcenia

wniosku ............................. o nadanie ....................................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów pierwszego stopnia na kierunku .....................................

(profil ..................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna uczelni określiła nazwę kierunku studiów właściwie ilustrującą związek z określonymi przez nią efektami kształcenia?

2. Czy jednostka właściwie przyporządkowała kierunek studiów do obszaru kształcenia lub obszarów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz.1065) oraz wskazała odpowiednie dziedziny nauki lub sztuki i dyscypliny naukowe lub artystyczne, do których odnoszą się sformułowane we wniosku efekty kształcenia?

3. Czy określony profil kształcenia (ogólnoakademicki, praktyczny) oraz forma studiów znajduje uzasadnienie w efektach kształcenia oraz wskazanych przez jednostkę dziedzinach nauki lub sztuki i dyscyplinach naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju uczelni? Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

5. Czy koncepcja kształcenia jest programowo osadzona w obszarach kształcenia oraz dziedzinach i dyscyplinach naukowych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

6. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia

1.1. Czy opis zakładanych celów oraz efektów kształcenia dla kierunku, poziomu i profilu kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych uwzględnia efekty kształcenia właściwe dla danego kierunku studiów, poziomu i profilu kształcenia określone dla obszaru lub obszarów kształcenia, z których wyodrębniony został wnioskowany kierunek określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz.1520)?

1.2. Czy określone dla wnioskowanego kierunku studiów efekty kształcenia ogólne i specyficzne (szczegółowe) są zgodne z zakresem wiedzy i metod właściwych dla tych dziedzin i dyscyplin naukowych/ artystycznych, do których jednostka te efekty odnosi?

1.3. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich zakładanych efektów kształcenia? Czy macierz efektów kształcenia wskazuje na których zajęciach /przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.4. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiające nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.5. Czy w przypadku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera opis zakładanych efektów kształcenia uwzględnia także kompetencje inżynierskie określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz.1520)?

1.6. Czy jednostka określiła efekty kształcenia dla wszystkich wnioskowanych profili kształcenia (ogolnoakademicki i praktyczny)?

1.7. Czy określone efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.8. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji ogólnych i szczegółowych efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu/zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.9. W jaki sposób są weryfikowane efekty zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych efektów kształcenia?

1.10. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS tworzy właściwe ramy dla realizacji zakładanych efektów kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle określonych efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć oraz przypisana im liczba punktów ECTS w ramach nauk podstawowych, do których odnoszą się efekty kształcenia są wystarczające do uzyskania tych efektów?

2.5. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym, w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania określonych efektów kształcenia?

2.6. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.7. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.8. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.9. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle określonych efektów kształcenia?

2.10. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.11. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji efektów kształcenia?

2.12. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.13. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów / Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/ sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

3.2. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca umożliwia zdobycie deklarowanych efektów kształcenia oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie deklarowanych efektów kształcenia (jeżeli program studiów przewiduje praktyki), tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe.

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego (tytuł, stopień naukowy)Specjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dziedzinach /dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa

/zawodowa

Zaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy/zawodowy zdobyty poza uczelnią,

1.3. Osoby, o których mowa w art. 9 a ust. 2, 3, 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz.1365, z późn. zm.) proponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym.

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowy, tytuł zawodowySpecjalność naukowa / zawodowaZaliczono / nie zaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy/zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.4. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni, od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.5. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.6. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia, do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.7. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w

pkt. 1.1.-1.5.

1.8. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć?

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i efektów kształcenia, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni (przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. powinny to być umowy długoterminowe).

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy:

- uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię,

- księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmuje co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp, oraz

- czytelnia wyposażona jest w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, dokonywanie oceny przez studentów, uwzględnianie wniosków wynikających z monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów?

Wnioski

VIII.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Recenzja

dotyczy kierunków studiów,

dla których zostały określone

wzorcowe efekty kształcenia

wniosku ............................. o nadanie ......................................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów pierwszego stopnia na kierunku .......................................

(profil .........................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna uczelni określiła nazwę kierunku studiów poziom i profil kształcenia oraz formę studiów zgodnie ze wzorcowymi efektami kształcenia określonymi w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

2. Czy jednostka przyporządkowała kierunek studiów do obszaru kształcenia lub obszarów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz.1065) oraz wskazała odpowiednie dziedziny nauki lub sztuki i dyscypliny naukowe lub artystyczne, zgodnie z wzorcowymi efektami kształcenia określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 listopada 2011 r. (Dz. U. Nr 253, poz.1521)?

3. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju uczelni? Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku jest programowo osadzona w obszarach kształcenia oraz dziedzinach i dyscyplinach naukowych, do których odnoszą się wzorcowe efekty kształcenia?

5. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia

1.1. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich wzorcowych efektów kształcenia? Czy macierz efektów kształcenia wskazuje, na których zajęciach/przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.2. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiających nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.3. Czy przyjęte wzorcowe efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.4. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji wzorcowych efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu/zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.5. W jaki sposób są weryfikowane efekty kształcenia zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych wzorcowych efektów kształcenia?

1.6. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych wzorcowych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS tworzy właściwe ramy dla realizacji zakładanych wzorcowych efektów kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych wzorcowych efektów kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle wzorcowych efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć oraz przypisana im liczba punktów ECTS w ramach nauk podstawowych, do których odnoszą się wzorcowe efekty kształcenia są wystarczające do uzyskania tych efektów?

2.5. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym, w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania wzorcowych efektów kształcenia?

2.6. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.7. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.8. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.9. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle wzorcowych efektów kształcenia?

2.10. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek wzorcowych efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.11. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji wzorcowych efektów kształcenia?

2.12. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.13. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów / Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/ sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

3.2. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca umożliwia zdobycie deklarowanych efektów kształcenia oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie wzorcowych efektów kształcenia (jeżeli program studiów przewiduje praktyki), tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego (tytuł, stopień naukowy)Specjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dziedzinach /dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek.

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy/zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.3. Osoby, o których mowa w art. 9 a ust. 2, 3, 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz.1365,z późn. zm.) proponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym.

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowy, tytuł zawodowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy/zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.4. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni, od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.5. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.6. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia, do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.7. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w

pkt. 1.1.-1.5.

1.8. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć?

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i wzorcowych efektów kształcenia, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni (przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. powinny to być umowy długoterminowe).

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy:

- uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię,

- księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmuje co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp, oraz

- czytelnia wyposażona jest w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, dokonywanie oceny przez studentów, uwzględnianie wniosków wynikających z monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów?

Wnioski

VIII.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzór

Recenzja

dotyczy kierunków studiów,

dla których zostały określone

standardy kształcenia

wniosku ......................... o nadanie ....................................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów pierwszego stopnia na kierunku .......................................

(profil .....................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna uczelni określiła nazwę kierunku studiów, stopień i formę kształcenia zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

2. Czy koncepcja kształcenia zachowuje spójność między standardami kształcenia a dopełniającą propozycją programową jednostki?

3. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju? Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia zawiera wszystkie wymagania określone w standardach kształcenia, w tym: wymagania ogólne, treści kształcenia, zasadnicze cele kształcenia, efekty kształcenia itp.?

5. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia

1.1. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia. Czy macierz efektów kształcenia wskazuje, na których zajęciach/przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.2. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiających nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.3. Czy określone na podstawie standardów efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.4. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu-zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.5. W jaki sposób są weryfikowane efekty kształcenia zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych efektów kształcenia?

1.6. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS jest zgodna ze standardami kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle określonych w standardach efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym, w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania określonych w standardach efektów kształcenia?

2.5. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.6. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.7. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.8. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia?

2.9. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.10. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji efektów kształcenia?

2.11. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.12. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów / Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/ sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

4. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca umożliwia zdobycie deklarowanych efektów kształcenia oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie efektów kształcenia określonych w standardach (jeżeli program studiów przewiduje praktyki), tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13 i 14 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego (tytuł, stopień naukowy)Specjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dziedzinach /dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek.

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- osoby wskazane do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia i dyscyplinach naukowych w których posiadają dorobek naukowy / zawodowy zdobyty poza uczelnią

1.3. Osoby, o których mowa w art. 9 a ust. 2, 3, 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz.1365, z późn. zm.) proponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym.

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowy, tytuł zawodowySpecjalność naukowa / zawodowaZaliczono / nie zaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy/zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.4. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni, od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.5. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.6. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia, do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.7. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w pkt. 1.1.-1.5.

1.8. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć?

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i efektów kształcenia, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym, przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni (przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. powinny to być umowy długoterminowe).

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy:

- uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię,

- księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmuje co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp, oraz

- czytelnia wyposażona jest w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, dokonywanie oceny przez studentów, uwzględnianie wniosków wynikających z monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów?

Wnioski

VIII.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Wzór

Recenzja

dotyczy kierunków studiów,

dla których nie zostały określone

wzorcowe efekty kształcenia

wniosku ........................... o nadanie ......................................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich

na kierunku .....................................

(profil ........................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna określiła nazwę kierunku studiów ilustrującą związek z określonymi przez nią efektami kształcenia?

2. Czy jednostka właściwie przyporządkowała kierunek studiów do obszaru kształcenia lub obszarów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz.1065) oraz wskazała odpowiednie dziedziny nauki lub sztuki i dyscypliny naukowe lub artystyczne, do których odnoszą się sformułowane we wniosku efekty kształcenia?

3. Czy określony profil kształcenia (ogólnoakademicki, praktyczny) oraz forma studiów znajduje uzasadnienie w efektach kształcenia oraz wskazanych przez jednostkę dziedzinach nauki lub sztuki i dyscyplinach naukowych lub artystycznych do których odnoszą się efekty kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju uczelni? Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

5. Czy koncepcja kształcenia jest programowo osadzona w obszarach kształcenia oraz dziedzinach i dyscyplinach naukowych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

6. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

7. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia wzorce międzynarodowe?

8. Czy warunki rekrutacji określają efekty kształcenia niezbędne do podjęcia studiów II stopnia i czy uczelnia określiła sposoby i terminy ich weryfikacji?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia

1.1. Czy opis zakładanych celów oraz efektów kształcenia dla kierunku, poziomu i profilu kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych uwzględnia efekty kształcenia właściwe dla danego kierunku studiów, poziomu i profilu kształcenia określone dla obszaru lub obszarów kształcenia, z których wyodrębniony został wnioskowany kierunek określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011 roku w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz.1520)?

1.2. Czy określone efekty kształcenia - ogólne i specyficzne (szczegółowe) są zgodne z zakresem wiedzy i metod właściwych dla tych dziedzin i dyscyplin naukowych/ artystycznych, do których jednostka te efekty odnosi?

1.3. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich zakładanych efektów kształcenia? Czy macierz efektów kształcenia wskazuje na których zajęciach /przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.4. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiające nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.5. Czy w przypadku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera opis zakładanych efektów kształcenia uwzględnia także kompetencje inżynierskie określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz.1520)?

1.6. Czy jednostka określiła efekty kształcenia dla wszystkich wnioskowanych profili kształcenia (ogolnoakademicki i praktyczny)?

1.7. Czy określone efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów -stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.8. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji ogólnych i szczegółowych efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu-zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.9. W jaki sposób są weryfikowane efekty zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych efektów kształcenia?

1.10. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS tworzy właściwe ramy dla realizacji zakładanych efektów kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle określonych efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć oraz przypisana im liczba punktów ECTS w ramach nauk podstawowych do których odnoszą się efekty kształcenia są wystarczające do uzyskania tych efektów?

2.5. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania określonych efektów kształcenia?

2.6. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.7. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.8. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.9. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle określonych efektów kształcenia?

2.10. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.11. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji efektów kształcenia?

2.12. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.13. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów /Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

3.2. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca zapewni zdobycie deklarowanej wiedzy oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie deklarowanych efektów kształcenia (jeżeli program studiów przewiduje praktyki) tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13, 15 i 16 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek naukowy / zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.3. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni na podstawowym miejscu pracy od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.4. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.5. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.6. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w

pkt. 1.1.-1.4.

1.7. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć?

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i efektów kształcenia, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni /przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. Powinny to być umowy długoterminowe/.

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy: uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię, księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmujący co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp oraz czytelnię wyposażoną w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445). Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, dokonywanie oceny przez studentów, uwzględnianie wniosków wynikających z monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów?

Wnioski

VIII.

 Badania naukowe

1. Czy wnioskująca jednostka prowadzi udokumentowaną działalność naukowo-badawczą w co najmniej jednym obszarze wiedzy odpowiadającym obszarowi kształcenia właściwemu dla danego kierunku studiów oraz przedstawiła sprawozdanie z tej działalności zawierające następujące informacje:

- skład zespołów badawczych,

- realizowane tematy badawcze oraz opis efektów tych badań,

- wykaz opublikowanych prac będących wynikiem działalności naukowej jednostki, wraz z podaniem ich autorów oraz miejsca publikacji. W wykazie powinny zostać wyraźnie wskazane pozycje opublikowane w recenzowanych wydawnictwach naukowych wraz ze wskazaniem przyznanej im punktacji. Należy także wyodrębnić prace, które ich autorzy afiliowali przy uczelni występującej z wnioskiem.

2. Czy posiada bazę umożliwiającą prowadzenie badań naukowych na odpowiednio wysokim poziomie, w tym:

- aparaturę naukową, instalacje doświadczalne, warsztaty itp.,

- księgozbiór z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej,

- dostęp poprzez łącza internetowe do branżowych baz danych z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej.

3. Czy organizowała lub współorganizowała konferencje naukowe?

4. Czy udokumentowała środki, które:

- przeznaczyła na prowadzenie działalności naukowej

- zamierza przeznaczyć na realizację planowanych badań.

5. Czy uzyskała grant/granty/ lub inne środki na finansowanie badań naukowych?

6. Czy wspiera rozwój naukowy własnej kadry poprzez system stypendiów, urlopów naukowych, staży itp.?

(Powyższe kryteria stosowane są odpowiednio przy ocenie wymagań w zakresie dziedzin sztuki i dyscyplin artystycznych oraz twórczości artystycznej)

Wnioski

Każda z części powinna kończyć się jednoznacznie sformułowanymi i uzasadnionymi wnioskami.

IX.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wzór

Recenzja/ opinia

dotyczy kierunków studiów,

dla których zostały określone

wzorcowe efekty kształcenia

wniosku ....................... o nadanie ....................................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów drugiego stopnia (oraz jednolitych studiów magisterskich)

na kierunku .....................................

(profil ...........................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna uczelni określiła nazwę kierunku studiów poziom i profil kształcenia oraz formę studiów zgodnie ze wzorcowymi efektami kształcenia określonymi w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

2. Czy jednostka przyporządkowała kierunek studiów do obszaru kształcenia lub obszarów kształcenia określonych w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065) oraz wskazała odpowiednie dziedziny nauki lub sztuki i dyscypliny naukowe lub artystyczne, zgodnie z wzorcowymi efektami kształcenia określonymi w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 4 listopada 2011 r. (Dz. U. Nr 253, poz.1521)?

3. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju uczelni. Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku jest programowo osadzona w obszarach kształcenia oraz dziedzinach i dyscyplinach naukowych, do których odnoszą się wzorcowe efekty kształcenia?

5. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

6. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia wzorce międzynarodowe?

7. Czy warunki rekrutacji określają efekty kształcenia niezbędne do podjęcia studiów II stopnia i czy uczelnia określiła sposoby i terminy ich weryfikacji?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia.

1.1. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich wzorcowych efektów kształcenia. Czy macierz efektów kształcenia wskazuje, na których zajęciach/przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.2. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiających nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.3. Czy przyjęte wzorcowe efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.4. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji wzorcowych efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu-zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.5. W jaki sposób są weryfikowane efekty kształcenia zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych wzorcowych efektów kształcenia?

1.6. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych wzorcowych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS tworzy właściwe ramy dla realizacji zakładanych wzorcowych efektów kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych wzorcowych efektów kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle wzorcowych efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć oraz przypisana im liczba punktów ECTS w ramach nauk podstawowych, do których odnoszą się wzorcowe efekty kształcenia są wystarczające do uzyskania tych efektów?

2.5. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania wzorcowych efektów kształcenia?

2.6. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.7. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.8. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.9. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle wzorcowych efektów kształcenia?

2.10. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek wzorcowych efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.11. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji wzorcowych efektów kształcenia?

2.12. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.13. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów / Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/ sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

3.2. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca umożliwia zdobycie deklarowanych efektów kształcenia oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie deklarowanych wzorcowych efektów kształcenia (jeżeli program studiów przewiduje praktyki), tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13, 15 i 16 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych, w których posiadają dorobek.

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych w których posiadają dorobek naukowy/ zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.3. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni na podstawowym miejscu pracy od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.4. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.5. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia, do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.6. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w

pkt. 1.1.-1.4.

1.7. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i wzorcowych efektów kształcenia, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni (przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. powinny to być umowy długoterminowe).

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy:

- uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię,

- księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmujące co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp, oraz

- czytelnia wyposażona jest w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz. 1445)?

Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych, dokonywanie oceny przez studentów, uwzględnianie wniosków wynikających z monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów?

Wnioski

VIII.

 Badania naukowe

1. Czy wnioskująca jednostka prowadzi udokumentowaną działalność naukowo-badawczą w co najmniej jednym obszarze wiedzy odpowiadającym obszarowi kształcenia właściwemu dla danego kierunku studiów oraz przedstawiła sprawozdanie z tej działalności zawierające następujące informacje:

- skład zespołów badawczych,

- realizowane tematy badawcze oraz opis efektów tych badań,

- wykaz opublikowanych prac będących wynikiem działalności naukowej jednostki, wraz z podaniem ich autorów oraz miejsca publikacji. W wykazie powinny zostać wyraźnie wskazane pozycje opublikowane w recenzowanych wydawnictwach naukowych wraz ze wskazaniem przyznanej im punktacji. Należy także wyodrębnić prace, które ich autorzy afiliowali przy uczelni występującej z wnioskiem.

2. Czy posiada bazę umożliwiającą prowadzenie badań naukowych na odpowiednio wysokim poziomie, w tym:

- aparaturę naukową, instalacje doświadczalne, warsztaty itp.,

- księgozbiór z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej,

- dostęp poprzez łącza internetowe do branżowych baz danych z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej.

3. Czy organizowała lub współorganizowała konferencje naukowe?

4. Czy udokumentowała środki, które:

- przeznaczyła na prowadzenie działalności naukowej

- zamierza przeznaczyć na realizację planowanych badań.

5. Czy uzyskała grant/granty/ lub inne środki na finansowanie badań naukowych?

6. Czy wspiera rozwój naukowy własnej kadry poprzez system stypendiów, urlopów naukowych, staży itp.?

(Powyższe kryteria stosowane są odpowiednio przy ocenie wymagań w zakresie dziedzin sztuki i dyscyplin artystycznych oraz twórczości artystycznej)

Wnioski

IX.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Wzór

Recenzja

dotyczy kierunków studiów,

dla których zostały określone

standardy kształcenia

wniosku ................. o nadanie ............................

uprawnień do prowadzenia kształcenia na poziomie

studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich

na kierunku ..................................

(profil ......................................)

I.

 Krótka informacja wstępna o wnioskodawcy.

II.

 Koncepcja kształcenia.

1. Czy jednostka organizacyjna uczelni określiła nazwę kierunku studiów, stopień i formę kształcenia zgodnie ze standardami kształcenia określonymi w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

2. Czy koncepcja kształcenia zachowuje spójność między standardami kształcenia a dopełniającą propozycją programową jednostki?

3. Czy określony profil kształcenia (ogólnoakademicki, praktyczny) oraz forma studiów znajduje uzasadnienie w efektach kształcenia oraz wskazanych przez jednostkę dziedzinach nauki lub sztuki i dyscyplinach naukowych lub artystycznych do których odnoszą się efekty kształcenia?

4. Czy koncepcja kształcenia na wnioskowanym kierunku nawiązuje do misji uczelni, znajduje odniesienie w strategii rozwoju? Jacy interesariusze wewnętrzni i zewnętrzni brali udział w tworzeniu koncepcji kształcenia?

5. Czy koncepcja kształcenia zawiera wszystkie wymagania określone w standardach kształcenia w tym: wymagania ogólne, treści kształcenia, zasadnicze cele kształcenia, efekty kształcenia itp.?

6. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia potrzeby rynku pracy?

7. Czy koncepcja kształcenia uwzględnia wzorce międzynarodowe?

8. Czy warunki rekrutacji określają efekty kształcenia niezbędne do podjęcia studiów drugiego stopnia i czy uczelnia określiła sposoby i terminy ich weryfikacji?

Wnioski

III.

 Program studiów

1. Efekty kształcenia

1.1. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne umożliwią realizację wszystkich efektów kształcenia. Czy macierz efektów kształcenia wskazuje, na których zajęciach/przedmiotach określone efekty kształcenia mają być osiągnięte?

1.2. Czy w przypadku oferowania profilu praktycznego koncepcja kształcenia uwzględnia wymagania organizacji zawodowych umożliwiających nabycie uprawnień do wykonywania zawodu?

1.3. Czy przyjęte efekty kształcenia są takie same dla wszystkich form studiów - stacjonarnych i niestacjonarnych, w tym e-learningowych?

1.4. Czy określono właściwe metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia i czy forma oraz warunki zaliczenia przedmiotu-zajęć pozwalają na weryfikację efektów kształcenia?

1.5. W jaki sposób są weryfikowane efekty kształcenia zajęć bez udziału nauczycieli akademickich i czy zajęcia te nie ograniczają możliwości zdobywania założonych efektów kształcenia?

1.6. Czy metody dydaktyczne, w tym kształcenie na odległość są odpowiednie dla danego kierunku studiów i przedmiotów ujętych w programie studiów, czy umożliwiają realizację zakładanych efektów kształcenia oraz czy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2007 r. w sprawie warunków, jakie muszą być spełnione, aby zajęcia dydaktyczne na studiach mogły być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. Nr 188, poz. 1347 i Nr 208, poz.1506 z 2007 r., Nr 90, poz.551 z 2008 r., Nr 246, poz.1470 z 2011 r.)?

2. Konstrukcja programowa i ECTS

2.1. Czy proponowana liczba semestrów studiów oraz ogólna liczba punktów ECTS jest zgodna ze standardami kształcenia?

2.2. Czy struktura programu studiów wyodrębnia takie moduły kształcenia, zajęcia lub grupy zajęć, do których przypisane zostały efekty kształcenia oraz punkty ECTS uwzględniające wszystkie elementy pracy studenta niezbędne dla osiągnięcia zakładanych w standardach kształcenia efektów kształcenia?

2.3. Czy udział zajęć wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów jest wystarczający w świetle określonych w standardach efektów kształcenia i czy określona została łączna liczba punktów ECTS dla tych zajęć?

2.4. Czy udział zajęć o charakterze praktycznym w tym zajęć laboratoryjnych i projektowych i przypisana im łączna liczba punktów ECTS są wystarczające do uzyskania określonych w standardach efektów kształcenia?

2.5. Czy oferowane zajęcia ogólnouczelniane lub prowadzone na innym kierunku studiów i przypisana im liczba punktów ECTS wzmacniają pozycję studenta na rynku pracy oraz sprzyjają jego ogólnemu rozwojowi?

2.6. Czy program studiów zawiera zajęcia z WF wraz z przypisaną im liczbą punktów ECTS?

2.7. Czy program studiów umożliwia studentowi wybór modułów kształcenia, do których przypisuje się punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30 % łącznej liczby punktów ECTS koniecznej do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi studiów?

2.8. Czy w przypadku kierunku studiów przyporządkowanego do więcej niż jednego obszaru kształcenia wskazany udział procentowy liczby punktów ECTS dla każdego z tych obszarów w łącznej liczbie punktów ECTS jest uzasadniony w świetle efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia ?

2.9. Czy treści programowe, formy zajęć oraz metody dydaktyczne uwzględniają związek efektów kształcenia określonych dla wnioskowanego kierunku studiów ze wskazanymi dziedzinami i dyscyplinami naukowymi, z których ten kierunek się wywodzi?

2.10. Czy sekwencja przedmiotów ujętych w programie studiów sprzyja realizacji efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia?

2.11. Czy jednostka przedstawiła plany studiów stacjonarnych i niestacjonarnych?

2.12. Czy zapewniona zostanie właściwa organizacja zajęć dydaktycznych, w tym odpowiednia liczba zjazdów na studiach niestacjonarnych umożliwiająca realizację programu studiów oraz właściwą koncentrację zajęć?

3. Karty przedmiotów / Sylabusy

3.1. Czy opracowano dla poszczególnych przedmiotów/zajęć, które mają być realizowane na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych karty przedmiotów/ sylabusy uwzględniające w szczególności:

- podstawowe informacje,

- założenia i cele przedmiotu, zajęć,

- efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych,

- punkty ECTS i ich rozkład z uwzględnieniem poszczególnych form pracy studenta,

- wymagania wstępne,

- formę zajęć,

- metody oraz sposoby weryfikacji efektów kształcenia, w tym formę i warunki zaliczenia przedmiotu,

- metody dydaktyczne,

- treści programowe,

- wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej,

- nazwisko osoby prowadzącej/osób prowadzących.

4. Czy literatura obowiązkowa i uzupełniająca umożliwia zdobycie deklarowanych efektów kształcenia oraz czy jest aktualna i dostępna na rynku wydawniczym?

4. Praktyki

Czy zapewniona będzie właściwa realizacja praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wspomagająca uzyskanie deklarowanych efektów kształcenia określonych w standardach kształcenia (jeżeli program studiów przewiduje praktyki), tj.:

4.1. Czy cel, program i terminy realizacji praktyk zostały właściwie zharmonizowane z procesem kształcenia?

4.2. Czy opracowany został system kontroli praktyk i ich zaliczania?

4.3. Czy przewidziano właściwy wymiar i formę praktyk w odpowiednich dla wnioskowanego kierunku studiów przedsiębiorstwach, instytucjach i innych zakładach pracy?

4.4. Czy przedstawiono listy intencyjne firm wyrażające gotowość przyjęcia określonej liczby studentów?

4.5. Czy praktykom przypisano właściwą liczbę punktów ECTS?

Wnioski

IV.

 Minimum kadrowe

1. Czy wniosek spełnia wymagania kadrowe właściwe dla danego kierunku i poziomu kształcenia ujęte w §§ 12, 13, 15 i 16 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445) tj.:

1.1. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu ogólnoakademickim, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczono do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych w których posiadają dorobek.

1.2. Czy osoby zaproponowane do minimum kadrowego wnioskowanego kierunku studiów o profilu praktycznym, posiadają dorobek: w obszarze wiedzy, odpowiadającym obszarowi kształcenia, wskazanemu dla tego kierunku studiów w zakresie jednej z dyscyplin naukowych lub artystycznych, do których odnoszą się efekty kształcenia lub posiadają doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią związane z umiejętnościami wskazanymi w opisie efektów kształcenia?

Obszary kształcenia, do których przyporządkowano wnioskowany kierunek studiówDziedziny nauki i dyscypliny nauki, do których odnoszą się określone efekty kształceniaNazwisko osoby proponowanej do minimum kadrowego, tytuł, stopień naukowySpecjalność naukowa /zawodowaZaliczono/niezaliczony do minimum kadrowego

Uwaga:

- nazwiska osób wskazanych do minimum kadrowego należy umieścić przy tych obszarach kształcenia, i dyscyplinach naukowych w których posiadają dorobek naukowy / zawodowy zdobyty poza uczelnią.

1.3. Czy osoby tworzące minimum kadrowe będą zatrudnione w uczelni na podstawowym miejscu pracy od semestru rozpoczynającego kształcenie na wnioskowanym kierunku studiów, na podstawie mianowania lub umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy oraz będą prowadzić zajęcia w wymiarze godzin nie niższym niż:

30 godzin w przypadku profesorów i doktorów habilitowanych

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

60 godzin w przypadku doktorów

- ...................................................

- ...................................................

- ...................................................

1.4. Czy osoby proponowane do minimum kadrowego złożyły stosowne oświadczenia deklarujące przynależność do minimum kadrowego?

1.5. Czy w minimum kadrowym każdy obszar kształcenia do którego przyporządkowano kierunek studiów reprezentowany jest przynajmniej przez jednego nauczyciela akademickiego posiadającego dorobek odpowiadający temu obszarowi kształcenia?

1.6. Osoby, które nie mogą zostać zaliczone do minimum kadrowego:

imię i nazwisko oraz uzasadnienie uwzględniające wymagania określone w

pkt. 1.1.-1.4.

1.7. Czy w przypadku prowadzenia dwóch profili kształcenia: ogólnoakademickiego i praktycznego spełnione jest minimum dla profilu ogólnoakademickiego?

2. Czy spełniona jest relacja między liczbą studentów a liczbą osób zaliczonych do minimum kadrowego określona w § 17 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

3. Czy poszczególne zajęcia związane z określoną dyscypliną naukową lub artystyczną ujęte w programie i planie studiów prowadzone będą przez nauczycieli akademickich posiadających dorobek naukowy lub artystyczny w zakresie tej dyscypliny?

4. Czy zajęcia związane z praktycznym przygotowaniem zawodowym będą prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte w praktyce zawodowej, odpowiednie do zakładanych efektów kształcenia prowadzonych zajęć?

Wnioski

V.

 Baza dydaktyczna

1. Czy wnioskodawca dysponuje infrastrukturą zapewniającą prawidłową realizację celów i efektów kształcenia określonych w standardach, tj. czy baza dydaktyczna dostosowana jest do specyfiki wnioskowanego kierunku studiów oraz trybu studiowania i zapewnia pełną realizację efektów kształcenia, w tym:

- liczba i powierzchnia sal wykładowych, seminaryjnych, ćwiczeń, laboratoriów, pracowni specjalistycznych i komputerowych jest dostosowana do przewidywanej liczby studentów,

- w salach ćwiczeń, laboratoriach i pracowniach liczba stanowisk jest adekwatna do powierzchni pomieszczenia i liczby studentów,

- pomieszczenia dydaktyczne są wyposażone w odpowiadający współczesnym wymogom sprzęt audiowizualny, komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem i zapewniający interaktywną komunikację ze studentami w przypadku stosowania technik kształcenia na odległość, laboratoryjny, sportowy i inny sprzęt dydaktyczny gwarantujący prawidłową realizację treści kształcenia oraz zajęć praktycznych, a także zdobycie przez studentów wiedzy i umiejętności deklarowanych w celach i efektach kształcenia.

2. Czy studenci będą mieli zapewniony dostęp do komputerów i internetu, także poza zajęciami dydaktycznymi, dla realizacji zadań pracy własnej?

3. Czy w świetle przedstawionego opisu bazy dydaktycznej jednostka zapewnia właściwe warunki do prowadzenia zajęć związanych z praktycznym przygotowaniem zawodowym przewidzianych w programie studiów dla profilu praktycznego tj. czy będą odbywać się w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej i umożliwiają bezpośrednie wykonywanie odpowiednich czynności praktycznych przez studentów?

4. Jeżeli uczelnia nie jest właścicielem obiektów dydaktycznych powinna udokumentować prawo dysponowania lokalami przeznaczonymi na siedzibę uczelni (przedstawiając np. umowy najmu, dzierżawy itp. powinny to być umowy długoterminowe).

5. Czy jednostka spełni wymagania w zakresie wyposażenia sal dydaktycznych, pracowni i laboratoriów w dniu rozpoczęcia zajęć, które będą w nich prowadzone - zgodnie z § 9 ust. 2 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Wnioski

VI.

 Biblioteka

1. Czy zostanie zapewniony dostęp do biblioteki wyposażonej w literaturę zalecaną w ramach kształcenia na danym kierunku studiów, tj. czy:

- uczelnia posiada własną bibliotekę i czytelnię,

- księgozbiór związany z wnioskowanym kierunkiem studiów obejmujący co najmniej aktualne pozycje wskazane jako literatura podstawowa i uzupełniająca dla poszczególnych przedmiotów realizowanych w ramach tego kierunku studiów, w liczbie egzemplarzy zapewniającej studentom swobodny dostęp oraz

- czytelnię wyposażoną w podręczny, aktualny księgozbiór związany z danym kierunkiem studiów oraz w odpowiednią do przewidywanej liczby studentów liczbę komputerów z dostępem do Internetu i specjalistycznych baz danych?

2. Jeżeli uczelnia zawarła umowy z innymi bibliotekami, niezbędne jest przedstawienie informacji o zasobach bibliotecznych związanych tematycznie z wnioskowanym kierunkiem studiów.

3. Jeżeli uczelnia zamierza utworzyć bibliotekę lub uzupełnić jej zbiory powinna przedstawić wykaz literatury, którą planuje nabyć oraz określić wysokość i źródła środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

4. Czy uczelnia zapewnia dostęp do zasobów Wirtualnej Biblioteki Nauki?

Wnioski

VII.

 Wewnętrzny system zapewnienia jakości

Czy jednostka ma opracowany wewnętrzny system zapewnienia jakości kształcenia, który może być wdrożony na wnioskowanym kierunku studiów z dniem rozpoczęcia kształcenia zgodnie z wymaganiami § 9 ust. 2 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia (Dz. U. Nr 243, poz.1445)?

Czy system ten umożliwia prowadzenie działań na rzecz doskonalenia programu kształcenia na wnioskowanym kierunku studiów, a w szczególności przewiduje odpowiednie formy weryfikowania wszystkich efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych oraz dokonywanie oceny przez studentów, uwzględniania wniosków wynikających z możliwości wykorzystywania monitorowania kariery zawodowej absolwentów? Czy opracowano system oceny osiągnięć studentów.

Wnioski

VIII.

 Badania naukowe

1. Czy wnioskująca jednostka prowadzi udokumentowaną działalność naukowo-badawczą w co najmniej jednym obszarze wiedzy odpowiadającym obszarowi kształcenia właściwemu dla danego kierunku studiów oraz przedstawiła sprawozdanie z tej działalności zawierające następujące informacje:

- skład zespołów badawczych,

- realizowane tematy badawcze oraz opis efektów tych badań,

- wykaz opublikowanych prac będących wynikiem działalności naukowej jednostki, wraz z podaniem ich autorów oraz miejsca publikacji. W wykazie powinny zostać wyraźnie wskazane pozycje opublikowane w recenzowanych wydawnictwach naukowych wraz ze wskazaniem przyznanej im punktacji. Należy także wyodrębnić prace, które ich autorzy afiliowali przy uczelni występującej z wnioskiem.

2. Czy posiada bazę umożliwiającą prowadzenie badań naukowych na odpowiednio wysokim poziomie, w tym:

- aparaturę naukową, instalacje doświadczalne, warsztaty itp.,

- księgozbiór z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej,

- dostęp poprzez łącza internetowe do branżowych baz danych z zakresu danej dziedziny nauki i dyscypliny naukowej.

3. Czy organizowała lub współorganizowała konferencje naukowe?

4. Czy udokumentowała środki, które:

- przeznaczyła na prowadzenie działalności naukowej

- zamierza przeznaczyć na realizację planowanych badań?

5. Czy uzyskała grant/granty/ lub inne środki na finansowanie badań naukowych?

6. Czy wspiera rozwój naukowy własnej kadry poprzez system stypendiów, urlopów naukowych, staży itp.?

(Powyższe kryteria stosowane są odpowiednio przy ocenie wymagań w zakresie dziedzin sztuki i dyscyplin artystycznych oraz twórczości artystycznej)

Wnioski

IX.

 Wniosek końcowy i propozycja uzasadnienia Uchwały Prezydium PKA.