Wynagrodzenia pracowników prokuratury.

Akty korporacyjne

Prok.2015.5.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 maja 2015 r.

UCHWAŁA Nr 272/2015
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 21 maja 2015 roku
w sprawie wynagrodzeń pracowników prokuratury

Trybunał Konstytucyjny działając na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 roku o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643 z późn. zm.) postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2015 roku sygn. S 4/15 przedstawił Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej uwagi dotyczące niezbędności podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do właściwego uregulowania kwestii waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów. W uzasadnieniu postanowienia podniesiono, że w ustawach budżetowych z 2010, 2011, 2012, 2013 roku zakładano zamrożenie wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratury, mimo ogłoszonych wskaźników inflacji.

Takie rozwiązanie nie znajduje uzasadnienia w dokumentacji procesu legislacyjnego, badanego przez Trybunał, prowadzącego do przyjęcia ustaw budżetowych z lat 2010-2013. Przede wszystkim brak jest szczegółowych analiz Rady Ministrów a następnie ustawodawcy, czy utrzymanie tych rozwiązań jest proporcjonalne do zmian sytuacji gospodarczej Polski oraz stanowi najbardziej sprawiedliwy społecznie sposób poszukiwania oszczędności budżetowych.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zamrożenie płac tej grupy zawodowej ma charakter trwały i powoduje coroczne zmniejszenie realnej wartości wypłacanych świadczeń. Wprawdzie w postanowieniu sygnalizowanym mówi się o pracownikach sądów, to problem dotyczy także pracowników prokuratury, co wynika z ustawy z 18 grudnia 1998 roku o pracownikach sądów i prokuratury (Dz. U. z 20llroku Nr 109, poz. 639 z późn. zm.)

Krajowa Rada Prokuratury w pełni podziela stanowisko Trybunału Konstytucyjnego. "Niepokojące zjawisko wieloletniego braku waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów ma negatywny wpływ nie tylko na sytuację ekonomiczną i osobistą tych osób ale także na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości" (postanowienie TK z dnia 28 kwietnia 2015 roku sygn. P 7/15).

Należy przy tym dodatkowo wskazać na konieczność wzmocnienia kadry pracowników prokuratury, także przez wzrost ich wynagrodzeń. Zmiany zasad procedury karnej nakładają nowe obowiązki na pracowników, których praca jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania prokuratury. Należyte wynagrodzenie ma niewątpliwie wpływ na efektywność i jakość wykonywanej pracy.

Płaca pracownika prokuratury winna zostać oparta o czytelne zasady, tak aby odpowiadała zarówno zakresowi zwiększonych obowiązków jak i znaczeniu wykonywanej pracy.