Wykonywanie zawodu przez biegłych rewidentów w nowych warunkach prawnych.

Akty korporacyjne

Rewid.2009.6.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 czerwca 2009 r.

KOMUNIKAT Nr 14/2009
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 23 czerwca 2009 r.
w sprawie wykonywania zawodu przez biegłych rewidentów w nowych warunkach prawnych.

Z dniem 6 czerwca 2009 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawy) opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 2009 r. Nr 77, poz. 649. Dokument ten wdrożył do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (...). Tym samym straciła moc dotychczasowa ustawa z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy biegły rewident wpisany do rejestru może wykonywać zawód po uprzednim zawiadomieniu, w formie pisemnej, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o podjęciu i formie wykonywania zawodu, a w szczególności o adresie i nazwie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w imieniu którego będzie wykonywał zawód. Wzór ww. zawiadomienia Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy, określiła w formie uchwały, która - zostanie przesłana biegłym rewidentom oraz będzie dostępna na stronie internetowej www.kibr.org.pl.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów informuje, że obowiązek złożenia zawiadomienia o podjęciu i formie wykonywania zawodu dotyczy także biegłych rewidentów (osób fizycznych) wpisanych na dotychczasową listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych i zwraca się o składanie ww. zawiadomień w nieprzekraczalnym terminie do 6 października 2009 r.

Jednocześnie informuje się, że po tej dacie osoby, które nie złożyły zawiadomienia - pomimo wpisu na dotychczasową listę podmiotów, czyli posiadania uprawnień do wykonywania zawodu - uważać się będzie za niewykonujące zawodu.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów informuje, że w okresie od 6 czerwca 2009 r., tj. dnia wejścia w życie ustawy do dnia złożenia przez biegłego rewidenta zawiadomienia o podjęciu i formie wykonywania zawodu (nie dłużej jednak niż do dnia 6 października 2009 r., tj. ustawowego terminu przekazania przez biegłych rewidentów danych uzupełniających do rejestru), osoby fizyczne wpisane na dotychczasową listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych uznaje się za posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu.

Jednocześnie przyjmuje się, że uprawnienia takie mają też biegli rewidenci, którzy - po dniu 6 czerwca 2009 r. a przed upublicznieniem przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów właściwego wzoru zawiadomienia - złożyli wnioski o wpis na dotychczasową listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych. Osoby te są także zobowiązane do przekazania w terminie do dnia 6 października 2009 r. zawiadomienia zgodnie z odpowiednim wzorem przyjętym przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, że zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy biegli rewidenci zobowiązani są do pisemnego zgłaszania zmian danych podlegających wpisowi do rejestru w terminie 30 dni od dnia ich zaistnienia. W związku z powyższym Krajowa Rada Biegłych Rewidentów oczekuje informacji o zmianach, dotyczących formy wykonywania przez biegłego rewidenta zawodu, a także o zaprzestaniu jego wykonywania, w terminie 30 dni od dnia ich zaistnienia.

Wzór zawiadomienia o podjęciu i formie wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta stanowi załącznik do uchwały Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (wzór ten należy wypełniać także w przypadku zmiany formy wykonywania zawodu). Do niniejszego komunikatu został załączony wzór (R5) formularza zawiadomienia o zaprzestaniu wykonywania zawodu biegłego rewidenta.

Wzory formularzy można pobrać ze strony internetowej: http://www.kibr.org.pl/pl/aktualizacja.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, że zgodnie z ustawą biegli rewidenci wykonujący zawód nie będą już figurować na liście podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, a wyłącznie w rejestrze i będą posługiwać się jednym numerem - numerem wpisu biegłego rewidenta do rejestru. Od dnia 6 czerwca 2009 r. biegli rewidenci podpisując opinię i raport posługują się wyłącznie numerem wpisu do rejestru.

Wzór R5 - zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta

...................................., dn. .............. 20....... r.

Wnioskodawca:
Imię i nazwisko:
Adres zamieszkania:
Nr wpisu do rejestru
Tel. kontaktowy

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

00-175 Warszawa, al. Jana Pawła II 80

ZAWIADOMIENIE

o zaprzestaniu wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta

Na podstawie przepisów art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77 z 2009 r., poz. 649) zawiadamiam o zaprzestaniu wykonywania zawodu, o którym mowa w art. 3 ust. 1.

.........................................................

(podpis)