Wprowadzenie zasad udzielania pełnomocnictw i upoważnień w Polskiej Akademii Nauk oraz prowadzenia ich rejestru.

Akty korporacyjne

PAN.2017.3.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 marca 2017 r.

DECYZJA Nr 18/2017
PREZESA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 6 marca 2017 r.
w sprawie wprowadzenia zasad udzielania pełnomocnictw i upoważnień w Polskiej Akademii Nauk oraz prowadzenia ich rejestru.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2016 poz. 572, 1311, 1933 oraz poz. 2260), postanawia się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się Zasady udzielania pełnomocnictw i upoważnień w Polskiej Akademii Nauk oraz prowadzenia ich rejestru, stanowiące załącznik do niniejszej decyzji.
§  2. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
§  3. 
Traci moc decyzja Nr 7/2014 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 18 lutego 2014 r. w sprawie wprowadzenia zasad udzielania pełnomocnictw i upoważnień w Polskiej Akademii Nauk oraz prowadzenia ich rejestru.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY

UDZIELANIA PEŁNOMOCNICTW I UPOWAŻNIEŃ W POLSKIEJ AKADEMII NAUK ORAZ PROWADZENIA ICH REJESTRU

I. 

Przygotowanie pełnomocnictwa.

1. Prezes PAN udziela pełnomocnictw z własnej inicjatywy lub w związku z pismem wiceprezesa, prezesa oddziału, Kanclerza PAN, dyrektora biura, dyrektora jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, dyrektora instytutu.

2. Kanclerz PAN, w zakresie swoich kompetencji, udziela pełnomocnictw z własnej inicjatywy lub w związku z pismem prezesa oddziału, dyrektora biura, dyrektora jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, dyrektora instytutu.

3. Pełnomocnictwa obejmujące umocowanie do dysponowania środkami finansowymi lub umocowanie w zakresie zamówień publicznych udzielane są łącznie przez Prezesa PAN i Kanclerza PAN.

4. Projekt pełnomocnictwa przygotowany przez Biuro Organizacyjno-Majątkowe jest przedstawiany do podpisu Prezesa PAN i/lub Kanclerza PAN wraz z parafą radcy prawnego.

5. Jeżeli pełnomocnictwo ma obejmować umocowanie do dysponowania środkami finansowymi jego projekt wymaga parafowania przez Głównego Księgowego PAN.

II. 

Udzielanie pełnomocnictw.

1. Pełnomocnictwa udziela Prezes PAN i/lub Kanclerz PAN w formie pisemnej.

2. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwa do dokonania tej czynności prawnej udziela się w szczególnej formie.

3. Udzielenie pełnomocnictwa przez Prezesa PAN i/lub Kanclerza PAN nie upoważnia do udzielania dalszych pełnomocnictw przez osobę umocowaną, chyba, że prawo do dalszego udzielania wynika z obowiązujących przepisów albo zostało zapisane w udzielonym pełnomocnictwie.

4. Pełnomocnictwo sporządza się w trzech egzemplarzach.

5. Po udzieleniu pełnomocnictwa przez Prezesa PAN i/lub Kanclerza PAN jeden egzemplarz niezwłocznie przekazuje się osobie umocowanej, która potwierdza przyjęcie pełnomocnictwa.

Dwa pozostałe egzemplarze, w tym jeden z parafami osób uprawnionych i radcy prawnego, zostają zarejestrowane i pozostają w Biurze Organizacyjno- Majątkowym.

6. Kopię pełnomocnictwa obejmującego umocowanie do dysponowania środkami finansowymi Biuro Organizacyjno-Majątkowe przekazuje niezwłocznie Głównemu Księgowemu PAN.

II. 

Odwoływanie pełnomocnictw.

1. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane przez Prezesa PAN i/lub Kanclerza PAN.

2. W przypadku śmierci osoby umocowanej pełnomocnictwo wygasa.

3. Pełnomocnictwo powinno być odwołane w przypadku ustania stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, którym osoba umocowana była związana z Polską Akademią Nauk.

4. Zespół Spraw Pracowniczych niezwłocznie powiadamia Biuro Organizacyjno-Majątkowe o ustaniu stosunku prawnego z osobą umocowaną w celu przygotowania odwołania pełnomocnictwa.

5. Odwołanie pełnomocnictwa następuje w tej samej formie, w której zostało ono udzielone.

6. Odwołanie pełnomocnictwa doręcza się bez zbędnej zwłoki osobie umocowanej.

7. Osoba, której udzielono pełnomocnictwa jest zobowiązana do zwrócenia niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa, oryginału pełnomocnictwa do Biura Organizacyjno-Majątkowego.

8. Wygaśnięcie i odwołanie pełnomocnictwa Biuro Organizacyjno-Majątkowe odnotowuje w rejestrze.

III. 

Nadzór nad wykonywaniem pełnomocnictw.

1. Podejmowanie przez pracowników Polskiej Akademii Nauk jakichkolwiek czynności, których wykonywanie wymaga pełnomocnictwa, bez pełnomocnictwa lub z jego przekroczeniem stanowi naruszenie obowiązków pracownika.

2. Nadzór nad prawidłowością wykonywania pełnomocnictw sprawują bezpośredni przełożeni osób umocowanych, którym w tym celu Biuro Organizacyjno-Majątkowe przekazuje kopie pełnomocnictw osób podległych i nadzorowanych.

3. Każdy, kto powziął wiadomość o nieprawidłowym wykonywaniu pełnomocnictwa przez osobę umocowaną zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym Prezesa PAN i/lub Kanclerza PAN, jako mocodawców udzielających pełnomocnictwa.

IV. 

Upoważnienia.

Zasady określone w punktach I-IV stosuje się odpowiednio do upoważnień udzielanych przez Prezesa PAN lub Kanclerza PAN, z wyjątkiem upoważnień do przetwarzania danych osobowych, które regulują odrębne przepisy.

V. 

Rejestr pełnomocnictw i upoważnień.

Rejestr pełnomocnictw i upoważnień prowadzi Biuro Organizacyjno-Majątkowe w formie elektronicznej.