Wprowadzenie dodatkowych obowiązków pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.

Akty korporacyjne

PAN.2020.5.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 maja 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 35/2020
KANCLERZA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 18 maja 2020 roku
w sprawie wprowadzenia dodatkowych obowiązków pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19

Na podstawie art. 207 w zw. z art. 211 pkt 7 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040, 1043, 1495) oraz w związku z decyzją Nr 24/2020 Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 18 maja 2020 r. w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-COV-2 wśród pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, pomocniczych jednostek naukowych, placówek naukowych nieposiadających osobowości prawnej oraz innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk, w celu wprowadzenia dodatkowych środków zapewniających bezpieczeństwo pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, jak też w trosce o ich zdrowie zarządzam, co następuje:
§  1. 
1. 
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19 wprowadza się szczególną organizację pracy polegającą na rotacji obecności pracowników w Kancelarii Polskiej Akademii Nauk. Pracownicy mogą wykonywać pracę określoną w umowie o pracę w wymiarze nie większym niż 50% czasu pracy poza miejscem jej stałego wykonywania - tzw. "praca zdalna".
2. 
Kierujący komórkami organizacyjnymi i samodzielni pracownicy komórek organizacyjnych Kancelarii Polskiej Akademii Nauk zobowiązani są do przygotowania co miesięcznych harmonogramów organizacji pracy oraz przedłożenia ich Kanclerzowi Polskiej Akademii Nauk wraz z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody na pracę zdalną własną i podległych pracowników, na zasadach określonych w ust. 1, na 5 dni przed rozpoczęciem miesiąca, w którym praca zdalna miałaby być wykonywana.
3. 
Termin przedłożenia harmonogramów pracy zdalnej, wskazany w ust. 2, nie dotyczy okresu od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 29 maja 2020 r. Wnioski wraz z harmonogramem dotyczące okresu wskazanego w zdaniu pierwszym należy składać do dnia 22 maja 2020 r.
§  2. 
1. 
Wprowadza się dla wszystkich pracowników wchodzących do biur Kancelarii Polskiej Akademii Nauk obowiązek:
1)
poddania się kontroli pomiaru temperatury,
2)
przeprowadzenia dezynfekcji rąk.
2. 
Czynności pomiaru temperatury, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dokonują wyznaczeni pracownicy Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, przy odbiorze kluczy w pok. 2211 w Zespole Gospodarczym, bądź innych wyznaczonych miejscach (na każdym piętrze PKiN).
3. 
Czynności dezynfekcji rąk dokonuje się, przy wejściu do PKiN, a ponadto w łazienkach na każdym piętrze udostępniane są płyny do dezynfekcji rąk.
4. 
Pracownicy mierzący temperaturę odmówią wstępu do biur osobom, u których pomiar temperatury wykaże temperaturę ciała równą lub przekraczającą 38°C. Ponadto poinformują te osoby o obowiązku telefonicznego zgłoszenia się do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz przekazania informacji bezpośredniemu przełożonemu.
§  3. 
1. 
Pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk dokonujących pomiaru temperatury, o których mowa w § 2 ust. 2, wyposaża się w płyn do dezynfekcji rąk, rękawice i maski ochronne.
2. 
Pracowników Dziennika Podawczego oraz kierowców mających bezpośrednią styczność z interesantami czy osobami postronnymi z zewnątrz, wyposaża się w płyn do dezynfekcji rąk, rękawice i maski ochronne (bądź przyłbice).
§  4. 
1. 
Wprowadza się obowiązek zachowania co najmniej 1,5 metrowej odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy.
2. 
Zobowiązuje się kierujących komórkami organizacyjnymi Kancelarii Polskiej Akademii Nauk do nadzoru nad realizacją obowiązku określonego w ust. 1 względem podległych pracowników.
3. 
Do kontaktów pomiędzy pracownikami należy maksymalnie wykorzystywać środki komunikacji elektronicznej, w celu ograniczenia kontaktu fizycznego między pracownikami.
4. 
Na drzwiach wejściowych do sal konferencyjnych należy umieścić informacje o maksymalnej, dopuszczalnej, liczbie osób mogących przebywać w sali jednocześnie, a ponadto należy oznaczyć krzesła, które mogą być zajmowane przez uczestników spotkania, uwzględniając obowiązek zachowania 1,5 m odstępu pomiędzy poszczególnymi osobami.
5. 
Wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
6. 
Drzwi wejściowe do pomieszczeń, w miarę możliwości powinny być otwarte, tak, aby osoby wchodzące nie musiały dotykać klamek.
§  5. 
1. 
Pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania pracodawcy o podejrzeniu zachorowania na COVID-19 - wiadomość należy przekazać bezpośredniemu przełożonemu lub do Zespołu Spraw Pracowniczych telefonicznie lub e-mailowo.
2. 
W razie wystąpienia objawów chorobowych, a w szczególności gorączki, kaszlu czy bólu mięśni, pracownik powinien pozostać w domu, zasięgnąć porady lekarskiej i uzyskać zwolnienie lekarskie na czas nieobecności spowodowanej chorobą.
3. 
Zobowiązuje się wszystkich pracowników do zakrywania podczas kaszlu lub kichania ust i nosa zgiętym łokciem lub chustką, którą po użyciu należy niezwłocznie wyrzucić.
§  6. 
Zobowiązuje się wszystkich pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk do bieżącego zapoznawania się ze wszystkimi komunikatami i wytycznymi rozsyłanymi drogą elektroniczną i bezwzględnego ich stosowania.
§  7. 
Traci moc Zarządzenie Nr 30/2020 Kanclerza Polskiej Akademii Nauk z dnia 15 kwietnia 2020 r. w sprawie wprowadzenia dodatkowych obowiązków pracowników Kancelarii Polskiej Akademii Nauk, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.