Wpis do rejestru biegłych rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2009.6.1

Akt nieoceniany
Wersja od: 1 czerwca 2009 r.

KOMUNIKAT Nr 12/2009
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 1 czerwca 2009 r.
w sprawie wpisu do rejestru biegłych rewidentów.

Z dniem 6 czerwca 2009 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawy) opublikowanej w Dzienniku Ustaw z 2009 r. Nr 77, poz. 649. Dokument ten wdraża do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2006/43/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (...). Tym samym straciła moc dotychczasowa ustawa z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
Zgodnie z przepisami art. 5 ustawy biegłym rewidentem jest osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów (dalej rejestr).

Do rejestru może być wpisana osoba fizyczna spełniająca następujące warunki:

1)
korzysta z pełni praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych;
2)
ma nieposzlakowaną opinię i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu biegłego rewidenta;
3)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
4)
ukończyła studia wyższe w Rzeczypospolitej Polskiej lub zagraniczne studia wyższe uznawane w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędne i włada językiem polskim w mowie i piśmie;
5)
odbyła roczną praktykę w zakresie rachunkowości w państwie Unii Europejskiej oraz co najmniej dwuletnią aplikację pod kierunkiem biegłego rewidenta, mającą na celu praktyczne przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu, przy czym spełnienie tych warunków zostało stwierdzone przez Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej Komisją;
6)
złożyła przed Komisją z wynikiem pozytywnym egzaminy dla kandydatów na biegłego rewidenta z wiedzy, o której mowa w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy;
7)
złożyła przed Komisją z wynikiem pozytywnym końcowy ustny egzamin dyplomowy sprawdzający wiedzę zdobytą w trakcie aplikacji;
8)
złożyła ślubowanie przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub innym upoważnionym członkiem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Do rejestru może być wpisana również osoba fizyczna, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, uzyskane w innym państwie Unii Europejskiej, po złożeniu z wynikiem pozytywnym, przed Komisją, egzaminu w języku polskim z prawa gospodarczego, w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności rewizyjnych, obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Do rejestru może być wpisana również, na zasadzie wzajemności, osoba fizyczna, która posiada uprawnienia do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, uzyskane w państwie trzecim, jeżeli spełnia wymagania w zakresie kwalifikacji zawodowych zgodne z warunkami określonymi w ustawie lub równoważne oraz złoży z wynikiem pozytywnym, przed Komisją, egzamin w języku polskim z prawa gospodarczego, w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności rewizyjnych, obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przepisami ustawy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi rejestr. Wpisu do rejestru dokonuje się na wniosek osoby, o której mowa w art. 5 ust. 2-4 ustawy.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów dokonuje wpisu do rejestru niezwłocznie po podjęciu uchwały, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia ww. wniosku (za datę złożenia wniosku przyjmuje się dzień wpłynięcia do Krajowej Izby Biegłych Rewidentów prawidłowo, tj. zawierających wszystkie wymagane ustawą dane, wypełnionych dokumentów). Wpis do rejestru uważa się za dokonany, jeżeli Komisja Nadzoru Audytowego nie sprzeciwi się wpisowi w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały o wpisie.

W myśl przepisów nowej ustawy rejestr jest prowadzony w formie elektronicznej i będzie dostępny na stronie internetowej www.kibr.org.pl (dane dotyczące obywatelstwa oraz adresu biegłego rewidenta nie podlegają publikacji). Krajowa Rada Biegłych Rewidentów dostosuje rejestr do wymagań ustawy w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do 6 grudnia 2009 r.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów przypomina, że zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy biegli rewidenci zobowiązani są do pisemnego zgłaszania Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów zmian danych podlegających wpisowi do rejestru w terminie 30 dni od dnia ich zaistnienia.

Do niniejszego komunikatu zostały załączone wzory dokumentów, z których obowiązane są korzystać osoby składające wniosek o wpis do rejestru (wzór R 1 i wzór R 2) lub o skreślenie z rejestru (wzór R 3):

1)
wzór R 1 - Wniosek o wpis do rejestru biegłych rewidentów;
2)
wzór R 2 - Kwestionariusz osobowy;
3)
wzór R 3 - Wniosek o skreślenie biegłego rewidenta z rejestru biegłych rewidentów.

Wzory wniosków można pobrać ze strony internetowej: http://www.kibr.org.pl/pl/aktualizacja.

Dotychczasowe wzory wniosków oznaczone B1-B6 stanowiące załączniki do Komunikatu nr 2 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie wpisu biegłych rewidentów na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych przestały obowiązywać.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 8 ustawy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów wydaje legitymacje biegłego rewidenta, jako potwierdzenie wpisu do rejestru.

W celu wydania legitymacji do wniosku o wpis do rejestru biegłych rewidentów prosimy dołączyć zdjęcie w postaci cyfrowej o następujących cechach:

* kolorowe zdjęcie w układzie jak do dowodu osobistego, wykonane na jasnym, jednolitym tle,

* format zdjęcia JPEG o minimalnej rozdzielczości 413 x 537 pikseli (preferowane 480 x 640 pikseli).

W przypadku dostarczenia zdjęcia na płycie CD/DVD prosimy o wyraźne opisanie płyty podając imię i nazwisko.

PROSIMY O WYPEŁNIENIE PISMEM DRUKOWANYM WZÓR R1

......................, dn. ..............20....... r.

Wnioskodawca:

Imiona i nazwisko:
Adres zamieszkania:
Adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania:
Data złożenia ślubowania:

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

00-175 Warszawa, al. Jana Pawła II 80

WNIOSEK

o wpis do rejestru biegłych rewidentów

Na podstawie przepisów art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77 z 2009 r., poz. 649) wnoszę o wpis do rejestru biegłych rewidentów, o którym mowa w art. 10 ust. 1.

Do wniosku załączam:

1. Wypełniony kwestionariusz osobowy (R2).

2. Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.

3. Zdjęcie w postaci cyfrowej o następujących cechach:*

* kolorowe zdjęcie w układzie jak do dowodu osobistego, wykonane na jasnym, jednolitym tle,

* format zdjęcia JPEG o minimalnej rozdzielczości 413 x 537 pikseli (preferowane 480 x 640 pikseli).

Jednocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, w celu realizacji zadań statutowych polegających na zapewnieniu właściwego funkcjonowania Krajowej Izby Biegłych Rewidentów i działalności zawodowej biegłych rewidentów.

......................

(podpis)

* W przypadku dostarczenia zdjęcia na płycie CD/DVD prosimy o wyraźne opisanie płyty podając imię i nazwisko.

PROSIMY O WYPEŁNIENIE PISMEM DRUKOWANYM WZÓR R2

......................, dn. ..............20....... r.

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

00-175 Warszawa, al. Jana Pawła II 80

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY

Nazwisko:
Imiona:
Data urodzenia:Miejsce urodzenia:
Adres zamieszkania
kod:miejscowość:
ulica:numer:
województwo:telefon kontaktowy:
e-mail:obywatelstwo:
imiona rodziców:
Nr w rejestrze nadany biegłemu rewidentowi przez organ rejestrujący innego państwa Unii Europejskiej lub państwa trzeciego, jeżeli został nadany oraz nazwa tego organu:

Będąc świadomym naruszenia przepisów prawa w przypadku zatajenia informacji, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649)

OŚWIADCZAM, ŻE:

1)
posiadam pełną zdolność do czynności prawnych;
2)
korzystam z pełni praw publicznych;
3)
nie byłam/em skazana/y prawomocnym wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

......................

(podpis)

PROSIMY O WYPEŁNIENIE PISMEM DRUKOWANYM WZÓR R3

......................, dn. ..............20....... r.

Wnioskodawca:

Imię i nazwisko:
Adres zamieszkania:
Nr w rejestrze:
Tel. kontaktowy:

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

00-175 Warszawa, al. Jana Pawła II 80

WNIOSEK

o skreślenie biegłego rewidenta z rejestru biegłych rewidentów

Na podstawie przepisów art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. z 2009 r. Nr 77, poz. 649) wnoszę o skreślenie mnie z rejestru biegłych rewidentów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy.

......................

(podpis)