Wniosek o zmianę treści rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem oraz niezmniejszania wielkości pierwotnie udzielonych kwot ryczałtowych dla szpitali umieszczonych przez wojewodów w wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Akty korporacyjne

KAAUM.2020.7.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lipca 2020 r.

UCHWAŁA Nr 105/2020
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH UCZELNI MEDYCZNYCH
z dnia 7 lipca 2020 r.
w sprawie: wniosku o zmianę treści rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem oraz niezmniejszania wielkości pierwotnie udzielonych kwot ryczałtowych dla szpitali umieszczonych przez wojewodów w wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 1) i pkt 4) w związku z § 6 ust. 1 Regulaminu Działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych

uchwala, co następuje:

§  1. 
1. 
Wnioskuje o niezmniejszanie wielkości ryczałtu przyznanego szpitalom klinicznym i bieżące finansowanie na poziomie zgodnym z pierwotnym przeliczeniem wartości ryczałtu na 2020 rok tj. marzec 2020 r. bez konieczności uzupełniania świadczeń niezrealizowanych w okresie nasilenia pandemii Covid-19 (marzec-maj 2020)
2. 
Zmianę rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem 5AR5-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem, umożliwiającą wypłatę dodatkowych środków finansowych personelowi wykonującemu świadczenia pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 niezależnie od organizacyjnego wyodrębnienia komórki organizacyjnej szpitala.
§  2. 
Uzasadnienie stanowiska KRAUM stanowi załącznik niniejszej Uchwały.
§  3. 
Upoważnia Przewodniczącego KRAUM do przekazania Uchwały Ministrowi Zdrowia oraz Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  5. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

W wyniku ostatnich wydarzeń związanych z epidemia wywołana przez SARS-CoV-2, szpitale, w tym szpitale kliniczne znalazły się w szczególnie trudnym położeniu. Wynika to z bezprecedensowej konieczności przeformułowania prowadzenia praktyk klinicznych oraz jednoczesnego udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższych poziomach referencyjności. Kwestia konieczności znacznego zwiększenia środków ochrony jednorazowej oraz środków dezynfekcji, przy gwałtownym wzroście cen, dotknęła wszystkie podmioty lecznicze. Jednak koszty generowane przez szpitale kliniczne wymagają uwzględnienia obecności studentów oraz kadry w trakcie specjalizacji.

Należy podkreślić, że niemożliwe jest ze względów epidemiologicznych "nadrabianie" w kolejnych miesiącach świadczeń niezrealizowanych z powodu pandemii w miesiącach marzec-maj 2020.

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że szpitale wskazane przez wojewodów i umieszczone w wykazie podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, otrzymają gwarancję utrzymania dotychczasowego poziomu dofinansowania oraz pokrycia dodatkowych kosztów związanych z udzielaniem świadczeń pacjentom z podejrzeniem COVID-19. Jednak w czerwcu br. szpitale otrzymały informacje z właściwych oddziałów wojewódzkich NFZ o zmniejszeniu wartości ryczałtu PSZ za miesiąc maj, w kwocie odpowiadającej przyznanemu ryczałtowi za gotowość do udzielania świadczeń objętych dotychczas finansowaniem zgodnie z zarządzeniem NFZ nr 32/2020/DSOZ.

Niezrozumiałym jest przenoszenie skutków finansowych wynikających z jednostronnych decyzji wojewodów na rzecz szpitali i jednocześnie zmniejszanie środków przyznanego ryczałtu. Należy mieć na uwadze, ze w pierwszych miesiącach epidemii znacznie wzrosły koszty i zużycie środków ochrony osobistej. Ponadto dbając o bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjenta, szpitale na własny koszt wykonują badania pracowników na obecność COVID-19. Koszt tego badania nadal nie jest pokrywany przez środki NFZ lub budżetu państwa. Jest to elementarne badanie zapewniające bezpieczeństwo epidemiologiczne pracowników jak i pacjentów. Brak możliwości rozliczenia tego kosztu jest nielogiczny.

Kolejnym, trudnym do akceptacji faktem jest zawężenie kategorii personelu medycznego uprawnionego do otrzymania dodatkowych środków finansowych udzielających świadczeń medycznych związanych z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem. Zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem, precyzują warunki otrzymania środków finansowych przez personel medyczny udzielający wyłącznie świadczeń związanych z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Treść § 1 powoduje dyskwalifikację personelu medycznego pracującego w wydzielonych strefach, przeznaczonych wyłącznie do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS- CoV-2 w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Personel ten gwarantuje pierwszą weryfikacje pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo szpitalowi przed zakażeniem pozostałych klinik. Ilość pacjentów na SOR-ach jest znacznie większa niż w Klinikach, które przeznaczone są dla wyselekcjonowanych pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Informacja o braku specjalnych dodatków finansowych spowodowała ogromną frustrację i niezrozumienie w zespołach SOR.

Mając na uwadze powyższe, wnioskujemy do Ministra Zdrowia o dokonanie niezbędnych zmian legislacyjnych umożliwiającą wypłatę dodatkowych środków finansowych personelowi wykonującemu świadczenia na rzecz pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz zwiększenie kwot ryczałtów szpitali klinicznych.