Warunki uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2001.2.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 lutego 2001 r.

Uchwała nr 310/22/2001
Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
z dnia 5 lutego 2001 r.
w sprawie warunków uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów

Na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 4 lit. b, w związku z art. 8 ust. 1a, ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz. U. Nr 121 poz. 592, z 1996 r. Nr 102, poz. 475 oraz z 2000 r. Nr 89, poz. 992 i Nr 94, poz. 1037), zwanej dalej "ustawą", po porozumieniu z Komisją Egzaminacyjną, uchwala się co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa warunki uznawania przez Komisję Egzaminacyjną egzaminów uniwersyteckich lub równorzędnych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów oraz tryb działania Komisji Egzaminacyjnej w tym zakresie.
2.
Przez egzaminy równorzędne z uniwersyteckimi, o których mowa w art. 8 ust. 1a ustawy, rozumie się egzaminy zdane w uczelniach akademickich, działających na podstawie odrębnych przepisów. Przez uczelnie akademickie rozumie się te uczelnie, które posiadają uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych lub nauk o zarządzaniu albo nauk prawnych. Uniwersytety i uczelnie akademickie zwane są dalej "uczelniami".
§  2.
1.
Komisja Egzaminacyjna może zwolnić kandydata na biegłego rewidenta, zwanego dalej "kandydatem", z egzaminów z następujących przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym:
1)
Rachunkowość finansowa cz. I
2)
Ekonomia i zarządzanie
3)
Prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze
4)
Prawo podatkowe cz. I
5)
Finanse
6)
Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza.
2.
Zwolnienie z egzaminu może nastąpić, jeżeli spełnione są łącznie niżej wymienione warunki:
1)
kandydat złożył wniosek o zwolnienie z egzaminu z jednego lub większej liczby przedmiotów, o których mowa w ust. 1
2)
kandydat zdał egzamin uniwersytecki lub równorzędny z przedmiotu objętego wnioskiem, z oceną co najmniej dobrą lub zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne, z ocenami co najmniej dobrymi z przedmiotów (nie więcej niż trzech), które łącznie spełniają wymagania programowe przedmiotu objętego wnioskiem,
3)
od zdania egzaminu uniwersyteckiego lub równorzędnego nie upłynęło więcej niż 3 lata do dnia złożenia wniosku, o którym mowa w pkt. 1,
4)
na podstawie danych uzyskanych z uczelni i przeprowadzonych wizytacji Komisja Egzaminacyjna stwierdziła, że:
a)
program nauczania przedmiotu lub przedmiotów, z których kandydat zdał egzaminy wyczerpuje wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów - uchwalone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów,
b)
egzaminy z przedmiotu, w tym egzamin lub egzaminy zdane przez kandydata, przeprowadzane są w formie pisemnej - z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.
§  3.
1.
Kandydat ubiegający się o zwolnienie z egzaminu składa wniosek do Komisji Egzaminacyjnej, załączając do niego jako dowód zdania egzaminu - oryginał indeksu (do wglądu) lub uwierzytelniony przez uczelnię albo notarialnie wypis z indeksu, obejmujący dane identyfikacyjne kandydata i uczelni oraz następujące informacje o egzaminie: nazwa przedmiotu, program przedmiotu potwierdzony przez kierownika katedry, imię i nazwisko egzaminatora, data egzaminu i ocena.
2.
Wraz ze złożeniem wniosku kandydat uiszcza opłatę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości 25% opłaty za egzamin z przedmiotu, ustalonej przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
§  4.
1.
Komisja Egzaminacyjna prowadzi ewidencję wniosków o zwolnienie z egzaminu.
2.
Każdy wniosek o zwolnienie z egzaminu podlega ocenie pod względem spełniania formalnych i merytorycznych warunków, określonych w § 2 i § 3 niniejszej uchwały.
3.
Komisja Egzaminacyjna rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od dnia ich otrzymania, z tym, że w sprawach szczególnie złożonych termin ten może być wydłużony do 60 dni.

O zakwalifikowaniu wniosku Komisja Egzaminacyjna powiadamia niezwłocznie kandydata.

4.
Od negatywnego zakwalifikowania wniosku przysługuje kandydatowi odwołanie - składane w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia - do Komisji Egzaminacyjnej, pod warunkiem, że wskaże dodatkowe lub uzupełniające okoliczności uzasadniające pierwotny wniosek. Do rozpatrzenia odwołania stosuje się odpowiednio terminy, o których mowa w ust. 3
5.
Decyzję - w formie uchwały - o zwolnieniu z egzaminu, Komisja Egzaminacyjna podejmuje w czasie, gdy kandydat uzyska prawo przystąpienia do sesji egzaminacyjnej obejmującej przedmiot, z którego uznano za zaliczony egzamin uniwersytecki lub równorzędny.
§  5.
W celu zapewnienia możliwości realizacji ustawowego zadania w zakresie uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w toku postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów Komisja Egzaminacyjna współdziała z uczelniami, a w szczególności:
1)
informuje władze uczelni, prowadzących kierunki i specjalności zbieżne z wymaganiami kwalifikacyjnymi dla kandydatów na biegłych rewidentów, o warunkach uznawania egzaminów zdanych na uczelniach przez kandydatów i szczegółowych wymaganiach kwalifikacyjnych,
2)
występuje do władz uczelni, o udostępnienie programów nauczania przedmiotów, z których egzaminy mogą być uznawane w toku postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów; łączne spełnienie wymagań programowych przedmiotów, ma odpowiednie zastosowanie (§ 2 ust. 2 pkt. 2)
3)
występuje do władz uczelni o stosowanie formy pisemnej egzaminów z przedmiotów, o których mowa w pkt. 2, z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac,
4)
występuje do władz uczelni o wyrażenie zgody na wizytowanie - przez członków Komisji Egzaminacyjnej lub wytypowanych egzaminatorów - zajęć dydaktycznych i egzaminów z przedmiotów, o których mowa w pkt. 2,
5)
prowadzi listę uczelni spełniających warunki uznawania egzaminów i wykaz przedmiotów, które mogą podlegać zaliczeniu; wpis na listę dokonywany jest na wniosek uczelni.
§  6.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów, po zasięgnięciu opinii Komisji Egzaminacyjnej, zawiera porozumienia z zainteresowanymi uczelniami o współdziałaniu w sprawach, o których mowa w § 5 pkt 2 - 4; w porozumieniu określa się przedmioty nim objęte.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z wyjątkiem § 4 ust. 5, który ma zastosowanie do sesji egzaminacyjnych rozpoczynanych po dniu 1 października 2001 r.