Uwagi zgłoszone do wstępnego projektu Rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wykorzystywania dla celów ubezpieczeniowych informacji dotyczących zdrowia, a w szczególności informacji o charakterze prognostycznym.

Akty korporacyjne

Lekarz.2014.7.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 lipca 2014 r.

STANOWISKO Nr 26/14/P-VII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 11 lipca 2014 r.
w sprawie uwag zgłoszonych do wstępnego projektu Rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wykorzystywania dla celów ubezpieczeniowych informacji dotyczących zdrowia, a w szczególności informacji o charakterze prognostycznym

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z treścią uwag zgłoszonych do wstępnego projektu rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wykorzystywania dla celów ubezpieczeniowych informacji dotyczących zdrowia a w szczególności informacji o charakterze prognostycznym nadesłanych przy piśmie Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2014 r., zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego materiału.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podtrzymuje tezy zawarte w stanowisku nr 7/14A/II Naczelnej Rady Lekarskiej z 9 maja 2014 r. oraz podkreśla, że w zakresie komercyjnych ubezpieczeń osobowych nie jest dopuszczalne jakiekolwiek różnicowanie klientów oparte na podstawie danych prognostycznych, gdy dane te wywodzone są z badań genetycznych. Prezydium zwraca także uwagę, że wszelkie ubezpieczenia publiczne powinny w ogóle abstrahować od sytuacji zdrowotnej ubezpieczonych, a także rokowania co do ich dalszego zdrowia - powinny one przyjmować do ubezpieczenia każdego, a składki ubezpieczeniowe nie mogą być uzależnione od żadnych czynników zdrowotnych.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, iż zgodnie z treścią art. 51 h ust. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej lekarz uczestniczący w badaniach, których celem jest identyfikacja nosicielstwa genu choroby lub genetycznej podatności na zachorowania, może je przeprowadzać jedynie dla celów zdrowotnych lub badań naukowych z nimi związanych, po uzyskaniu zgody pacjenta oraz umożliwieniu mu konsultacji genetycznej. Powyższa zasada została również wyrażona m.in. w treści stanowiska Światowego Stowarzyszenia Lekarzy w sprawie genetyki w medycynie przyjętego w październiku 2005 r.