Utworzenie Stałego Sądu Polubownego Adwokatury Polskiej i uchwalenie Regulaminu tego Sądu.

Akty korporacyjne

Adwok.2011.11.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 listopada 2011 r.

UCHWAŁA Nr 58/2011
NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ
z dnia 19 listopada 2011 r.
w sprawie utworzenia Stałego Sądu Polubownego Adwokatury Polskiej i uchwalenia Regulaminu tego Sądu

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 1 i art. 58 pkt. 1 ustawy Prawo o adwokaturze uchwala się, co następuje:
1. Tworzy się Stały Sąd Polubowny Adwokatury Polskiej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

2. Siedzibą Stałego Sądu Polubownego Adwokatury jest Warszawa.

3. Uchwala się Regulamin Stałego Sądu Polubownego Adwokatury Polskiej w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

4. Wykonanie uchwały powierza się Prezydium NRA.

5. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin Sądu Polubownego Adwokatury Polskiej

§  1.
1.
Sąd Polubowny Adwokatury Polskiej (zwany dalej także "Sądem Polubownym") jest stałym sądem polubownym rozpoznającym sprawy cywilne dotyczące działalności zawodowej adwokatów i aplikantów adwokackich. Przedmiotem postępowania przed Sądem mogą być również inne sprawy podlegające orzecznictwu sądów polubownych.
2.
Siedzibą Sądu Polubownego jest Warszawa.
3.
Miejsce orzekania określa się zgodnie z Regulaminem.
§  2.
Sąd Polubowny jest właściwy jeżeli:
1)
strony są związane zapisem na ten Sąd Polubowny, lub
2)
strona pozwana po doręczeniu jej pozwu wyrazi zgodę na piśmie na właściwość Sądu Polubownego.
§  3.
1.
Sąd Polubowny rozstrzyga o swojej właściwości z urzędu.
2.
W wypadku zgłoszenia zarzutu braku właściwości, Sąd Polubowny wyda w tym przedmiocie postanowienie.
§  4.
1.
Sądem Polubownym kieruje Prezes powoływany i odwoływany przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej
2.
Sekretariatem Sądu Polubownego kieruje Sekretarz powoływany i odwoływany przez Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej na wniosek Prezesa Sądu Polubownego. Sekretarz wykonuje także inne czynności w ramach Regulaminu Sądu Polubownego.
3.
Prezes Sądu Polubownego powołuje i odwołuje, na wniosek Sekretarza Sądu Polubownego, Zastępców Sekretarza Sądu Polubownego, którzy wykonują czynności powierzone im przez Sekretarza.
§  5.
1.
Miejscem postępowania jest miejscowość stanowiąca siedzibę właściwej dla pozwanego Okręgowej Rady Adwokackiej, o ile z zapisu na sąd polubowny nie wynika odmienne postanowienie.
2.
Prezes Sądu Polubownego może, na zgodny wniosek stron, przekazać sprawę do rozpoznania w innej miejscowości na terenie Polski.
§  6.
1.
Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, Sąd Polubowny prowadzi postępowanie w oparciu o Regulamin obowiązujący w dacie dokonania zapisu na sąd polubowny.
2.
Sąd Polubowny uwzględnia treść zapisu na sądu polubowny oraz uzgodnione przez strony zasady prowadzenia postępowania.
3.
Sąd Polubowny powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ugodowego zakończenia sporu.

Sąd Polubowny Adwokatury Polskiej, jego organy i pracownicy, arbitrzy oraz organy Adwokatury nie ponoszą odpowiedzialności za szkody powstałe w następstwie działań lub zaniechań związanych z postępowaniem arbitrażowym lub mediacją, chyba że szkoda została wyrządzona umyślnie.

§  7.
1.
Arbitrem w postępowaniu przed Sądem Polubownym Adwokatury Polskiej może być każda osoba wpisana na listę adwokatów.
2.
Jeżeli jedną ze stron postępowania jest aplikant adwokacki, arbitrem może być także aplikant adwokacki.
3.
Jeżeli jedną ze stron sporu jest radca prawny, arbitrem może być osoba wpisana na listę radców prawnych.
4.
Jeżeli jedną ze stron jest aplikant radcowski, arbitrem może być także aplikant radcowski.

Postępowanie arbitrażowe

Wszczęcie postępowania

§  8.
1.
Wszczęcie sprawy następuje przez wniesienie pozwu do Sądu Polubownego.
2.
Pozew, w tym wszelkie jego załączniki, powinien zostać wniesiony wraz z odpisami w liczbie odpowiadającej liczbie osób pozwanych, a nadto w dalszych odpisach odpowiadającej liczbie arbitrów. Dotyczy to również wszelkich dalszych pism procesowych stron, z tym, że po ukonstytuowaniu się zespołu orzekającego, strona obowiązana jest doręczać odpisy pism wraz z załącznikami dla drugiej strony bezpośrednio tej stronie.
3.
Pozew ma zawierać:
a)
oznaczenie stron z podaniem ich adresów oraz ewentualnie numerów telefonów,
b)
dokładnie określone żądanie i jego uzasadnienie oraz wymienienie zaofiarowanych środków dowodowych,
c)
uzasadnienie właściwości Sądu Polubownego,
d)
w sprawach o prawa majątkowe - oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna (Prezes Sądu Polubownego na wniosek Sekretarza, a po ukonstytuowaniu się zespołu orzekającego - przewodniczący zespołu może podaną wartość podwyższyć lub obniżyć, jeżeli okaże się, że określona została za nisko lub za wysoko).
4.
W pozwie mogą znajdować się nadto wnioski, o których mowa w § 21 pkt 1, § 36 pkt a, § 37 i § 38 pkt b, jak również ustanowienie pełnomocnika.
5.
Wymienione w pozwie dokumenty powinny być dołączone do pozwu w oryginałach lub odpisach potwierdzonych za zgodność z oryginałami przez stronę powodową. Sąd Polubowny może żądać przedstawienia oryginałów dokumentów.
§  9.
Nie uchybiając postanowieniom § 8 ust. 3 pkt c oraz § 17, jeżeli zdaniem Sekretarza właściwość Sądu Polubownego nasuwa wątpliwości, Sekretarz może zwrócić na to uwagę stronie powodowej, która w ciągu 2 tygodni może bliżej uzasadnić swoje stanowisko w tym przedmiocie.
§  10.
1.
Po wszczęciu sprawy Sekretarz wzywa stronę powodową, aby w ciągu zakreślonego przezeń - nie krótszego niż tydzień terminu:
a)
wpłaciła opłatę arbitrażową, a w razie potrzeby - również zaliczkę na ewentualne wydatki, przy czym Sekretarz podaje wysokość należnych kwot, zgodnie z Taryfą Opłat stanowiącą załącznik do niniejszego Regulaminu,
b)
wyznaczyła arbitra i arbitra zapasowego, przy czym Sekretarz przesyła Regulamin,
c)
ewentualnie uzupełniła pozew, jeżeli ten nie odpowiada wymaganiom § 8.
2.
W razie niewpłacenia w zakreślonym terminie pełnych kwot, o których mowa w ust. 1 pkt a powyżej, sprawę uważa się za niewszczętą. Wpłacenie tych kwot lub ich reszty w późniejszym terminie uważa się za wszczęcie nowej sprawy w dacie dokonania wpłaty.
3.
Przy wyznaczeniu arbitra lub arbitra zapasowego strona powinna podać poza imieniem i nazwiskiem, adres wyznaczonego arbitra, jego numer telefonu, zawód oraz Izbę Adwokacką lub Izbę Radców Prawnych, na której listę jest wpisany arbiter.
W razie niewyznaczenia arbitra, względnie arbitra zapasowego, w zakreślonym terminie, ustanawia ich za stronę powodową Prezes Sądu Polubownego z listy adwokatów. Prezes Sądu Polubownego może, przed wyznaczeniem arbitra i arbitra zapasowego, poprosić o opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzącej listę adwokatów, z której ma nastąpić wybór arbitra.
4.
W razie nieuzupełnienia pozwu przez powoda w zakreślonym i ewentualnie przedłużonym terminie, Prezes Sądu Polubownego może na wniosek Sekretarza uznać sprawę za niewszczętą, zarządzając równocześnie zwrot 90% pobranej opłaty arbitrażowej.

Uzupełnienie pozwu w późniejszym terminie uważa się za wniesienie nowego pozwu w dacie dokonania uzupełnienia, od którego to pozwu pobiera się nową opłatę.

§  11.
W razie cofnięcia jeszcze nieopłaconego pozwu sprawę uważa się za niewszczętą.
§  12.
1.
Jeżeli pozew został należycie opłacony i usunięto ewentualne braki formalne pozwu oraz złożono pismo, do którego strona została zobowiązana na podstawie § 9 Regulaminu, Sekretarz niezwłocznie:
a)
doręcza stronie pozwanej odpis pozwu i wzywa stronę pozwaną, aby w ciągu zakreślonego przezeń - nie krótszego niż 2 tygodnie terminu, wniosła do Sądu Polubownego odpowiedź na pozew,
b)
informuje o tym, jakie osoby zostały wyznaczone przez (lub za) stronę powodową na arbitra lub arbitra zapasowego, i wzywa stronę pozwaną, aby w ciągu zakreślonego przezeń - nie krótszego niż 2 tygodnie - terminu wyznaczyła arbitra i arbitra zapasowego, przy czym Sekretarz przesyła Regulamin Sądu Polubownego.
2.
Przy wyznaczenia arbitra lub arbitra zapasowego, strona pozwana powinna podać dane dotyczące arbitra określone w § 10 ust. 3.
3.
Niewniesienie w zakreślonym terminie odpowiedzi na pozew nie wstrzymuje dalszego biegu sprawy.
4.
W razie niewyznaczenia przez stronę pozwaną arbitra lub arbitra zapasowego w zakreślonym terminie, ustanawia ich za stronę pozwaną Prezes Sądu Polubownego, przy czym przepis § 38 może mieć zastosowanie. Prezes Sądu Polubownego może, przed wyznaczeniem arbitra i arbitra zapasowego, poprosić o opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzącej listę adwokatów, z której ma nastąpić wybór arbitra.
§  13.
W przypadku uczestnictwa kilku osób, czy po stronie powodowej, czy po stronie pozwanej, osoby te winny wyznaczyć zgodnie arbitra i arbitra zapasowego w ramach §§ 10 i 12.

Brak zgody uważa się za brak wyznaczenia arbitra przez daną stronę.

Interwenientom ubocznym /§ 21/ nie przysługuje prawo wyboru arbitra.

§  14.
Arbitra przewodniczącego zespołu i jego zastępcę (jako arbitra zapasowego) wybierają arbitrzy spośród osób posiadających kwalifikacje określone w § 7 Regulaminu. W razie niedokonania powyższego wyboru w terminie 2 tygodni od wezwania ich do tego przez Sekretarza, arbitra-przewodniczącego oraz jego zastępcę wyznacza Prezes Sądu Polubownego spośród osób posiadających kwalifikacje określone w § 7 Regulaminu. Prezes Sądu Polubownego może, przed wyznaczeniem arbitra i arbitra zapasowego, poprosić o opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzącej listę, adwokatów z której ma nastąpić wybór arbitra.
§  15.
Jeżeli strony uzgodniły, że spór rozstrzygnie zespół orzekający wyznaczony w całości przez Sąd Polubowny, Prezes Sądu Polubownego wyznacza cały zespół w składzie liczebnym przewidzianym w umowie stron, określając osobę arbitra przewodniczącego, a zarazem wyznacza arbitrów zapasowych i zastępcę arbitra przewodniczącego.

Jeżeli skład liczebny nie był przewidziany, Prezes Sądu Polubownego wyznacza zespół w składzie trzyosobowym, Prezes Sądu Polubownego może, przed wyznaczeniem arbitra i arbitra zapasowego, poprosić o opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzącej listę, adwokatów z której ma nastąpić wybór arbitra.

§  16.
1.
Arbiter jest niezawisły: nie wiążą go żadne instrukcje i nie jest reprezentantem żadnej ze stron. Ma on funkcję arbitra pełnić wedle swojej najlepszej wiedzy i umiejętności - w sposób bezstronny.
2.
Osobie powołanej na arbitra nie wolno przyjąć funkcji, jeżeli według przepisów postępowania cywilnego zachodzi w danej sprawie przyczyna, z powodu której sędzia jest wyłączony z mocy ustawy. Powinna ponadto odmówić przyjęcia funkcji, jeżeli w danej sprawie nie czuje się bezstronna. Jeżeli zaś godzi się przyjąć funkcję arbitra, powinna niezwłocznie ujawnić stronom wszystkie okoliczności, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do jej bezstronności lub niezależności, o ile takowe występują.
3.
W razie uzasadnionych wątpliwości co do bezstronności lub niezależności arbitra, a także w przypadku, gdy arbiter nie ma kwalifikacji określonych w umowie, strona może żądać jego wyłączenia w terminie tygodnia od powzięcia wiadomości o podstawach wyłączenia. Po upływie tego terminu uważa się, że strona zrzekła się uprawnienia do żądania wyłączenia arbitra z powodu tych podstaw.
4.
Wyłączenia arbitra, którego strona sama powołała lub w powołaniu którego uczestniczyła, może żądać tylko z przyczyn, o których się dowiedziała po jego powołaniu.
5.
Odpis wniosku o wyłączenie arbitra Sekretarz doręcza stronie przeciwnej, arbitrowi, którego wniosek dotyczy oraz pozostałym arbitrom wchodzącym w skład zespołu orzekającego. Osoby te mogą zająć stanowisko co do tego wniosku w terminie tygodnia od daty doręczenia jego odpisu.
6.
Wniosek strony o wyłączenie arbitra-przewodniczącego wybranego przez arbitrów rozpoznaje Prezes Sądu Polubownego. W razie wyłączenia arbitra-przewodniczącego, w jego miejsce wchodzi jego zastępca, a arbitrzy powinni w terminie tygodniowym wyznaczyć nowego zastępcę arbitra wyłączonego. Niedotrzymanie tych terminów powoduje wyznaczenie zastępcy arbitra-przewodniczącego przez Prezesa Sądu Polubownego. Prezes Sądu Polubownego może, przed wyznaczeniem arbitra i arbitra zapasowego, poprosić o opinię Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej prowadzącej listę adwokatów, z której ma nastąpić wybór arbitra.
§  17.
1.
O właściwości Sądu Polubownego rozstrzyga zespół orzekający. Zarzut braku właściwości Sądu Polubownego może zostać podniesiony przez stronę pozwaną nie później niż w odpowiedzi na pozew. Zespół orzekający może jednak rozpoznać zarzut podniesiony po tym terminie, jeżeli uzna opóźnienie za usprawiedliwione.
2.
W razie stwierdzenia braku właściwości Sądu Polubownego, zespół orzekający wydaje postanowienie o odrzuceniu pozwu. W postanowieniu tym może - biorąc pod uwagę okoliczności sprawy i dotychczasowe czynności Sądu Polubownego w danej sprawie - zarządzić z urzędu zwrot części pobranej opłaty arbitrażowej, nie więcej jednak niż 80%.
§  18.
W razie cofnięcia przez stronę powodową całego - opłaconego już - pozwu, Prezes Sądu Polubownego, a po ukonstytuowaniu się zespołu orzekającego - zespół orzekający, wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

W postanowieniu tym zarządza się z urzędu zwrot pobranej opłaty arbitrażowej:

a)
w 90 % - gdy cofnięcie pozwu nastąpiło przed wydaniem przez Sekretarza zarządzenia o doręczeniu odpisu pozwu stronie pozwanej,
b)
w 70 % - gdy cofnięcie pozwu nastąpiło nie później niż przed ukonstytuowaniem się zespołu orzekającego,
c)
w 50% - gdy cofnięcie nastąpiło nie później niż przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy.

W postanowieniu tym określa się, czy i w jakiej mierze jedna ze stron ma zwrócić drugiej stronie poniesione przez nią koszty.

§  19.
1.
Zespół orzekający może zawiesić postępowanie na wniosek powoda lub zgodny wniosek stron. W uzasadnionych przypadkach postępowanie może także zostać zawieszone przez zespół orzekający z urzędu lub na wniosek pozwanego.
2.
Zespół orzekający podejmuje zawieszone postępowanie na wniosek lub z urzędu - po ustaniu przesłanek uzasadniających zawieszenie postępowania.
3.
W razie zawieszenia postępowania na wniosek powoda lub na zgodny wniosek stron, postępowanie umarza się, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony przez którąkolwiek ze stron w ciągu roku od daty zawieszenia postępowania.
4.
Przepis § 18 ma odpowiednie zastosowanie.
§  20.
1.
Niezależnie od odpowiedzi na pozew, strona pozwana może do czasu zakończenia pierwszej rozprawy wnieść pozew wzajemny, jeżeli jego rozpoznanie należy do właściwości Sądu Polubownego.
2.
Do pozwu wzajemnego mają zastosowanie wszelkie postanowienia Regulaminu dotyczące pozwu (również co do opłaty) - z tym, że powództwo wzajemne podlega rozpoznaniu przez zespół orzekający ustanowiony dla głównego, w związku z czym nie mają więc zastosowania przepisy § 10 ust. 1 pkt b i § 12 ust. 1 pkt b.
3.
Zawieszenie lub umorzenie postępowania z pozwu głównego po wniesieniu pozwu wzajemnego, jak również odrzucenie pozwu głównego (§ 17 ust. 2), nie tamuje rozpoznania pozwu wzajemnego. Jednakże zgodny wniosek stron o zawieszenie postępowania (§ 19) uważa się - o ile z wniosku nie wynika odmiennie - za wniosek o zawieszenie postępowania zarówno z pozwu głównego, jak i pozwu wzajemnego.
§  21.
1.
Jeżeli wynik sprawy może mieć wpływ na roszczenia regresowe lub odszkodowawcze jednej ze stron w stosunku do określonej osoby trzeciej, strona może, do czasu zakończenia pierwszej rozprawy, zgłosić wniosek o zawiadomienie tej osoby o toczącym się postępowaniu z wezwaniem do wzięcia udziału w charakterze interwenienta ubocznego.
2.
Wniosek winien być wniesiony w tylu egzemplarzach, w ilu należy wnieść każde pismo procesowe (§ 8 ust. 2) wraz z dodatkowym egzemplarzem dla osoby trzeciej. Do wniosku należy dołączyć po jednym odpisie pism procesowych stron w sprawie - dla osoby trzeciej. Od wniosku o zawiadomienie każdej osoby trzeciej pobiera się od wnioskodawcy opłatę, wynoszącą 1/4 opłaty arbitrażowej.
3.
Sekretarz kieruje jeden egzemplarz opłaconego wniosku wraz z załącznikami do osoby trzeciej z wezwaniem, by w zakreślonym terminie, nie krótszym niż tydzień, oświadczyła czy do sporu przystępuje w charakterze interwenienta ubocznego.
4.
Interwenient uboczny otrzymuje odpisy wszelkich pism, może w sprawie składać oświadczenia i wyjaśnienia, nie staje się jednak stroną i orzeczenie nie może dotyczyć bezpośrednio jego praw i obowiązków.
5.
W sprawie może występować kilku interwenientów po każdej stronie.
6.
W razie nieprzystąpienia do sprawy osoby wezwanej do przystąpienia do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego nastąpi zwrot z urzędu 90 % wpłaconej przez wnioskodawcę opłaty, o której mowa w ust. 2.
§  22.
W każdym stadium sprawy strona, względnie interwenient uboczny, mogą ustanowić swego pełnomocnika.
§  23.
1.
Doręczenia uważa się za prawidłowe w razie istnienia dowodu doręczenia stronie bądź jej pełnomocnikowi. Jeżeli uzyskanie dowodu doręczenia jest znacznie utrudnione, doręczenie może zostać dokonane za pomocą listu poleconego pod adresem wskazanym przez strony we wcześniejszych pismach procesowych albo we właściwym rejestrze, a w braku takowych - pod adresem podanym w umowie lub w korespondencji między stronami.
2.
Na wniosek i koszt strony albo z urzędu doręczenie może być dokonane również w inny sposób.

Rozprawa

§  24.
1.
Zespół orzekający wydaje wyrok po przeprowadzeniu rozprawy, z zastrzeżeniem § 36. Rozprawa odbywa się ustnie.
2.
Przewodniczący zespołu orzekającego powinien tak przygotować rozprawę, by mogła ona zostać przeprowadzona, o ile to możliwe, na jednym posiedzeniu. W tym celu może zarządzić wymianę dalszych pism procesowych i wydawać inne odpowiednie zarządzenia.
3.
Termin rozprawy wyznacza przewodniczący zespołu orzekającego. Termin należy tak wyznaczyć, aby umożliwić stronom wzięcie osobistego udziału w rozprawie i przeprowadzenie na niej postępowania dowodowego.
4.
O terminie i miejscu rozprawy zawiadamia strony Sekretarz.
5.
Niestawiennictwo stron lub ich pełnomocników, należycie zawiadomionych o terminach rozprawy, nie wstrzymuje postępowania.
§  25.
1.
Rozprawy nie są publiczne.
2.
Prezes, Sekretarz i jego zastępca oraz arbitrzy zapasowi mogą przysłuchiwać się rozprawie. Rozprawie może się nadto przysłuchiwać po dwóch mężów zaufania, wprowadzonych przez strony, a - za zgodą stron i zespołu orzekającego - także inne osoby.
3.
Wszyscy uczestnicy rozprawy są obowiązani do zachowania w poufności faktów, o których dowiedzieli się w trakcie rozprawy i w związku z udziałem w postępowaniu arbitrażowym, chyba że strony jednomyślnie zwolnią ich z tego obowiązku.
§  26.
1.
Rozprawa odbywa się w języku polskim, chyba że zespół orzekający - za zgodą stron - zdecyduje o prowadzeniu postępowania w części lub całości w języku lub językach obcych.
2.
Przewodniczący zespołu orzekającego może powołać tłumacza, jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania osoby nie mogącej zeznawać w języku polskim. Za zgodą stron wykonywania czynności tłumacza może podjąć się członek zespołu orzekającego lub protokolant.
§  27.
1.
Kierownictwo rozprawy należy do przewodniczącego zespołu orzekającego.
2.
Referentem sprawy jest przewodniczący zespołu orzekającego. Do jego obowiązków należy również przygotowanie dla zespołu orzekającego uzasadnienia orzeczenia.
3.
Każda ze stron ma równe prawo do wysłuchania i przedstawienia swoich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie.
4.
W każdym stadium sprawy przewodniczący zespołu orzekającego może skłaniać strony do zawarcia ugody. W razie zawarcia ugody lub pełnego uznania powództwa, zespół orzekający wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, a jeżeli ma to miejsce nie później niż na pierwszej rozprawie - zarządza z urzędu zwrot 50 % pobranej opłaty arbitrażowej.
5.
Na wniosek stron zespół orzekający może nadać ugodzie formę wyroku.
6.
Zespół orzekający rozstrzyga według swego uznania o wnioskach dowodowych stron oraz może z własnej inicjatywy dopuszczać wszelkie dowody, nawet nie zaofiarowane przez strony, o ile uważa je za istotne dla wyjaśnienia sprawy. W szczególności może wzywać strony do przedstawienia dowodów z dokumentów, dokonywać oględzin, przeprowadzać dochodzenia oraz przesłuchiwać strony, świadków i biegłych i odbierać od nich przyrzeczenia.
7.
W razie potrzeby przeprowadzenia dowodu poza miejscem rozprawy - o ile dowód ma być przeprowadzony w kraju - zespół orzekający może zlecić przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków lub zwrócić się o przeprowadzenie dowodu do właściwego sądu państwowego, o ile zaś dowód ma być przeprowadzony za granicą - zespół orzekający może zwrócić się jego przeprowadzenie do właściwego konsula RP lub uzyskać przeprowadzenie dowodu w innej drodze.
§  28.
Z rozprawy sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący zespołu

orzekającego i protokolant. Protokolanta wyznacza Sekretarz Sądu Polubownego.

§  29.
W przypadku istotnych wątpliwości zespół orzekający może w każdym stadium

postępowania zwrócić się o opinię do Prezesa Sądu Polubownego co do kwestii prawnych

oraz co do dotychczasowej praktyki Sądu Polubownego w danej kwestii.

§  30.
1.
Narada i głosowanie zespołu orzekającego są niejawne.
2.
Do podjęcia decyzji przez zespół orzekający wystarcza większość głosów. Arbiter przegłosowany może dołączyć do akt swoje zdanie odrębne, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę na wyroku.
3.
Przy naradzie może być obecny protokolant.
§  31.
Po uznaniu przez zespół orzekający sprawy za dostałecznie wyjaśnioną do rozstrzygnięcia, przewodniczący zespołu zamyka rozprawę. Jeżeli przed wydaniem wyroku zespół orzekający uzna to za konieczne - może ponownie otworzyć zamkniętą już rozprawę. Wówczas przewodniczący zespołu orzekającego wyznaczy termin dalszej rozprawy.

Wyrok

§  32.
1.
Wyrok powinien zostać wydany na piśmie w zasadzie w ciągu czterech tygodni od zamknięcia rozprawy.
2.
Wyrok powinien wskazywać zapis na Sąd Polubowny, na podstawie którego został wydany, oznaczenie stron i arbitrów, a także określać datę i miejsce jego wydania. Wyrok powinien również zawierać motywy rozstrzygnięcia. W orzeczeniu określa się również, czy i w jakiej mierze jedna ze stron ma zwrócić drugiej poniesione przez nią koszty.
3.
Wyrok musi być opatrzony podpisami co najmniej większości członków zespołu orzekającego z zaznaczeniem przyczyny braku podpisu członka zespołu, jeżeli nie podpisali wszyscy - a nadto podpisami Prezesa Sądu Polubownego i Sekretarza oraz pieczęcią Sądu Polubownego.
4.
Jeżeli Prezes Sądu Polubownego przed podpisaniem przez siebie wyroku stwierdzi w nim usterki formalne, przekazuje orzeczenie przewodniczącemu zespołu orzekającego w celu dokonania w nim ewentualnych poprawek formalnych. Przepis ten nie odnosi się w żadnym razie do treści samego rozstrzygnięcia co do istoty sprawy.
5.
Sekretarz doręcza wyrok każdej ze stron.
§  33.
Wyrok zespołu orzekającego jest ostałeczny.
§  34.
Prezes Sądu Polubownego może wyrazić zgodę na publikację orzeczenia w czasopismach prawniczych w całości lub w części - jednakże bez oznaczenia stron.
§  35.
Sekretariat przechowuje akta spraw w archiwum Sądu Polubownego przez 20 lat od ich zakończenia, po czym akta mogą być zniszczone.

Strony mogą na swój koszt otrzymywać z akt odpisy.

Odstępstwa od postępowania zwykłego

§  36.
Rozstrzygnięcie sprawy bez przeprowadzenia rozprawy Wyrok może zapaść bez przeprowadzenia rozprawy, gdy:
a)
strony zrezygnowały z rozprawy albo z rozprawy zrezygnowała strona powodowa, a strona pozwana w terminie zakreślonym do wniesienia odpowiedzi na pozew, temu się nie sprzeciwiła,
b)
nastąpiło pisemne uznanie powództwa w całości, tj. uznanie zarówno roszczenia pozwu, jak i obowiązku zwrotu kosztów postępowania drugiej stronie; przy czym oświadczenie o uznaniu samego roszczenia bez wyraźnego zaznaczenia, że nie uznaje się obowiązku zwrotu kosztów, uważa się za uznanie również obowiązku zwrotu kosztów.
§  37.
Zwiększony zespół orzekający.

Jeżeli umowa stron określa skład liczebny zespołu orzekającego na 5 lub 7 arbitrów, albo jeżeli wnosi o to w pozwie strona powodowa, każda ze stron wyznacza 2 względnie 3 arbitrów i tyluż arbitrów zapasowych.

W przypadku takim strona powodowa winna - poza zasadniczą opłatą arbitrażową - uiścić opłatę wyrównawczą wynoszącą 50 % opłaty zasadniczej w razie wyznaczenia 2 arbitrów i tyluż arbitrów zapasowych i 100% opłaty zasadniczej w razie wyznaczenia 3 arbitrów i tyluż arbitrów zapasowych.

§  38.
Arbiter jedyny.

Sprawę może rozstrzygać arbiter jedyny, mający wówczas prawa i obowiązki arbitra- przewodniczącego i arbitrów, gdy:

a)
strona pozwana wyznaczy tego samego arbitra lub arbitra zapasowego, którego wyznaczyła strona powodowa,
b)
strony tak się umówiły lub gdy z wnioskiem o to wystąpiła strona powodowa, a strona pozwana w terminie zakreślonym do wniesienia odpowiedzi na pozew temu się nie sprzeciwiła.

Jeżeli sprawę rozpoznaje arbiter jedyny, pobiera się od strony powodowej opłatę zredukowaną, wynoszącą 50 % zasadniczej opłaty arbitrażowej, a w razie uiszczenia przez stronę powodową pełnej opłaty, połowa uiszczonej opłaty podlega zwrotowi.

Jeżeli w przypadkach, o których mowa w pkt. b, osoba arbitra jedynego i jego zastępcy (jako arbitra zapasowego) nie zostanie zgodnie wyznaczona przez strony w terminie zakreślonym przez Sekretarza, nie krótszym niż dwa tygodnie, arbitra jedynego oraz jego zastępcę wyznacza Prezes Sądu Polubownego.

Taryfa opłat przed Sądem Polubownym Adwokatury Polskiej

§  1.
Opłata arbitrażowa
1.
Zasadnicza opłata arbitrażowa wynosi przy wartości przedmiotu sporu:

do 10.000 zł - 750 zł

od 10.001 zł do 50.000 zł - 750 zł plus 5% od sumy przewyższającej

10.000 zł

od 50.001 zł do 100.000 zł - 2.750 zł (750 zł plus 2.000 zł) plus 3% od

sumy przewyższającej 50.000 zł

od 100.000 zł do 1.000.000 zł - 4.250 zł (750 zł plus 2.000 zł plus 1.500 zł)

plus 1,5% od sumy przewyższającej 100.000 zł

powyżej 1.000.000 zł 17.750 zł (750 zł plus 2.000 zł plus 1.500 zł

plus 13.500 zł) plus 0,3% od sumy przewyższającej 1.000.000 zł

Opłata nie może przewyższyć kwoty 25.000 zł. w sprawach, w których obie strony sporu są adwokatami, radcami prawnymi, aplikantami adwokackimi lub aplikantami radcowskimi.

2.
Jeżeli sprawę rozpoznaje arbiter jedyny, pobiera się opłatę zredukowaną, wynoszącą 50% opłaty zasadniczej.
3.
Jeżeli sprawę rozpoznaje 5 (względnie 7) arbitrów, pobiera się - poza opłatą zasadniczą - opłatę wyrównawczą, wynoszącą 50 % (względnie 100 %) opłaty zasadniczej.
4.
W sprawach, w których nie jest możliwe ustalenie wartości przedmiotu sporu, wysokość opłaty arbitrażowej ustala Prezes Sądu Polubownego.
5.
Objęcie jednym pozwem roszczeń przeciwko więcej niż jednej osobie traktuje się dla celów wymiaru opłat jako wniesienie odrębnych powództw, chyba że odpowiedzialność pozwanych jest solidarna.
6.
Opłatę pobiera się w całości od strony powodowej /głównej lub wzajemnej/ oraz w wysokości jednej czwartej od strony stawiającej wniosek o zawiadomienie każdej osoby trzeciej o toczącej się sprawie z wezwaniem do wzięcia udziału w charakterze interwenienta ubocznego.
7.
W razie zarządzenia z urzędu zwrotu części pobranej opłaty arbitrażowej, zarządza się również w takim samym stosunku zwrot opłaty pobranej od strony, która postawiła wniosek o zawiadomienie osób trzecich o toczącej się sprawie.
§  2.
Zaliczki na poczet podlegających zwrotowi wydatków
1.
Zaliczki pobiera się na takie wydatki, jak:
a)
koszty przejazdów, zakwaterowania i diety arbitrów;
b)
wynagrodzenie biegłych i tłumaczy;
c)
koszty wynajęcia lokalu;
d)
inne wydatki niezbędne dla przeprowadzenia postępowania.
2.
Do uiszczenia zaliczek na wydatki zobowiązana jest strona powodująca czynność, z którą związany jest wydatek. W razie podjęcia takiej czynności z urzędu Sąd decyduje o tym, która ze stron zobowiązana jest do uiszczenia zaliczki na dany wydatek.