Utworzenie pomocniczej jednostki naukowej p.n. Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Kijowie.

Akty korporacyjne

PAN.2012.4.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 kwietnia 2012 r.

UCHWAŁA Nr 26/2012
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 3 kwietnia 2012 r.
w sprawie utworzenia pomocniczej jednostki naukowej p.n. Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Kijowie.

Na podstawie art. 68 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 ze zm.) uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się zagraniczną stację naukową pn. Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Kijowie, zwaną dalej "Stacją".
2.
Siedzibą Stacji jest Kijów.
3.
Stacja podejmuje działalność z dniem 1 maja 2012 r.
§  2.
1.
Przedmiotem działania Stacji jest:
1)
popularyzowanie osiągnięć nauki polskiej na Ukrainie;
2)
organizowanie konferencji, odczytów, seminariów, wystaw oraz innych imprez naukowych;
3)
organizowanie kontaktów polskich i ukraińskich placówek naukowych oraz kontaktów polskich pracowników naukowych przybywających na Ukrainę z ukraińskimi instytucjami naukowymi, udzielanie pomocy ukraińskim pracownikom naukowym w kontaktach z polskimi instytucjami i pracownikami naukowymi;
4)
wydawanie publikacji naukowych wynikających z programu działalności Stacji;
5)
przedkładanie wniosków i propozycji w sprawie kierunków rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy naukowej i technicznej.
2.
Statut nadany przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw nauki i ministrem właściwym do spraw zagranicznych określi profil zadaniowy Stacji.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UZASADNIENIE

Narodowa Akademia Nauk Ukrainy - z uwagi na wysoki poziom badań naukowych w wielu dziedzinach nauki prowadzonych w uczelniach i instytutach naukowo-badawczych na Ukrainie, wieloletni charakter kontaktów uczonych polskich i ukraińskich, szeroki zakres współpracy oraz wielkość wymiany uczonych - jest jednym z najważniejszych zagranicznych partnerów PAN. Także wiele polskich uczelni ściśle współpracuje z uczelniami w Kijowie, Lwowie, Charkowie i w innych miastach na Ukrainie. Aktywna współpraca z ukraińskimi ośrodkami naukowymi prowadzona jest również przez Oddział PAN w Lublinie.

Stacja przyczyniałaby się do nawiązywania, utrzymywania i rozwijania współpracy naukowej i naukowo-technicznej między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą współpracując w tym zakresie z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie, Narodową Akademią Nauk Ukrainy i innymi organizacjami i placówkami naukowymi oraz państwowymi instytucjami, a także z organizacjami pozarządowymi na Ukrainie.

Zamierzenie utworzenia Stacji Naukowej na Ukrainie jest zasadne także w kontekście ogólnej koncepcji "Partnerstwa Wschodniego", którą popiera Rada Europejska.

Za niezwykle istotną należy uznać deklarację Prezydenta Narodowej Akademii Nauk Ukrainy prof. B. Patona utworzenia stacji naukowej (centrum) tej Akademii w Warszawie oraz gotowości pomocy organizacyjnej oraz udostępnienia pomieszczenia dla potrzeb Stacji Naukowej w Kijowie w jednym z budynków ukraińskiej Akademii.

Idea utworzenia pomocniczej jednostki naukowej "Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Kijowie" uzyskała akceptacje Ministra Spraw Zagranicznych oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.