Ustalenie zasad i sposobu postępowania okręgowych rad aptekarskich w przypadku utraty prawa wykonywania zawodu farmaceuty poprzez złożenie przez farmaceutę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz w przypadku wniosku o ponowne przyznanie prawa wykonywania zawodu.

Akty korporacyjne

Aptek.2022.1.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 stycznia 2022 r.

UCHWAŁA Nr VIII/L/2022
NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ
z dnia 26 stycznia 2022 r.
w sprawie ustalenia zasad i sposobu postępowania okręgowych rad aptekarskich w przypadku utraty prawa wykonywania zawodu farmaceuty poprzez złożenie przez farmaceutę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz w przypadku wniosku o ponowne przyznanie prawa wykonywania zawodu

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 oraz art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1850, z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§  1. 
Uchwała określa zasady i sposób postępowania okręgowych rad aptekarskich w przypadku utraty prawa do wykonywania zawodu farmaceuty poprzez złożenie przez farmaceutę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz w przypadku wniosku o ponowne przyznanie prawa wykonywania zawodu.
§  2. 
Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1)
rada - okręgową radę aptekarską;
2)
Rejestr - rejestr określony w art. 8 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 1850, z późn. zm.), prowadzony przez właściwą okręgową radę aptekarską;
3)
oświadczenie - oświadczenie farmaceuty o zrzeczeniu się prawa do wykonywania zawodu farmaceuty;
4)
dokument PWZ - dokument "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty", o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. poz. 97);
5)
uchwała - uchwałę rady potwierdzającą utratę prawa do wykonywania zawodu farmaceuty;
6)
wniosek - wniosek o ponowne przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty.
§  3. 
1. 
Właściwą do potwierdzenia utraty prawa wykonywania zawodu jest rada okręgowej izby aptekarskiej, której członkiem jest farmaceuta zrzekający się prawa wykonywania zawodu, zwana dalej "Radą".
2. 
Farmaceuta zrzekający się prawa wykonywania zawodu składa do Rady oświadczenie oraz dokument PWZ.
3. 
Farmaceuta wraz ze złożeniem dokumentu PWZ może złożyć wniosek o wydanie mu unieważnionego dokumentu PWZ. W przypadku braku takiego wniosku unieważniony dokument PWZ pozostawia się w aktach farmaceuty, w okręgowej izbie aptekarskiej, której rada podjęła uchwałę.
§  4. 
Farmaceuta, do podjęcia uchwały, ma prawo cofnąć oświadczenie.
§  5. 
Utratę prawa wykonywania zawodu farmaceuty potwierdza uchwałą Rada.
§  6. 
Po uprawomocnieniu się uchwały Rada skreśla farmaceutę z rejestru i dokonuje się fizycznego uszkodzenia dokumentu PWZ polegające na odcięciu górnego prawego rogu okładki, w taki sposób, aby uległa ona widocznemu uszkodzeniu.
§  7. 
Farmaceuta, który utracił prawo wykonywania zawodu, może ponownie złożyć wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.
§  8. 
1. 
W przypadku gdy właściwą do ponownego wy dania prawa wykonywania zawodu będzie inna okręgowa rada aptekarska niż Rada, rada do której złożono wniosek zwraca się do Rady o przekazanie zaświadczenia dotyczącego farmaceuty będącego wnioskodawcą zawierającego następujące informacje:
1)
o orzeczeniach lub postępowaniach w sprawie odpowiedzialności zawodowej;
2)
o realizacji obowiązku zawodowego;
3)
o realizacji obowiązku uiszczania składki członkowskiej.
2. 
Rada zobowiązana jest przekazać zaświadczenie bezzwłocznie.
3. 
Jeżeli Rada posiada inne niż wskazane w ust. 1 informacje istotne przy podejmowaniu uchwały w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu, zobowiązana jest przekazać je wraz z zaświadczeniem.
§  9. 
1. 
Wskutek ponownego przyznania prawa wykonywania zawodu farmaceucie wydaje się nowy dokument PWZ.
2. 
Wydanie nowego dokumentu PWZ farmaceucie następuje niezwłocznie po odebraniu od farmaceuty ślubowania.
§  10. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Głosowanie w sprawie uchwały przeprowadzone podczas posiedzenia NRA na odległość przy wykorzystaniu środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość w postaci wideokonferencji. W głosowaniu uczestniczyło 34 członków Naczelnej Rady Aptekarskiej

Wynik:

1) za -31;

2) przeciw- - 0;

3) wstrzymujących się - 3;

UZASADNIENIE

Podjęcie uchwały wynika z potrzeby określenia zasad i sposobu postępowania okręgowych rad aptekarskich z dokumentem "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty" w przypadku utraty prawa wykonywania zawodu farmaceuty poprzez złożenie przez farmaceutę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty oraz w przypadku ponownego złożenia wniosku o przyznanie prawa wykonywania zawodu.

W celu sprawnej realizacji wskazanych zadań oraz pewności odnośnie dokumentu "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty" w przypadku utraty prawa wykonywania zawodu farmaceuty w sytuacji złożenia przez farmaceutę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty uchwała określa procedury i zasady działania okręgowej rady aptekarskiej.

Uchwała wskazuje, że farmaceuta wraz ze złożeniem oświadczenia o zrzeczeniu się prawa wykonywania zawodu farmaceuty składa jednocześnie dokument "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty".

Farmaceuta wraz z oświadczeniem może złożyć wniosek o wydanie mu fizycznie uszkodzonego dokumentu. W innym przypadku dokument pozostawia się w aktach farmaceuty w radzie.

Rada, która potwierdza uchwałą utratę prawa wykonywania zawodu farmaceuty, dokonuje fizycznego uszkodzenia dokumentu "Prawo wykonywania zawodu farmaceuty", a następnie, stosownie do oświadczenia farmaceuty, zwraca mu go albo zatrzymuje.

Farmaceuta może ponownie złożyć wniosek o przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuty. W przypadku, gdy rada podejmie uchwałę o ponownym przyznaniu prawa wykonywania zawodu farmaceuty, wydaj e ona farmaceucie nowy dokument po odebraniu od niego ślubowania. Ponowne ślubowanie ma na celu przypomnienie farmaceucie o doniosłości, roli społecznej oraz zasad, jakimi należy się kierować przy wykonywaniu zawodu farmaceuty. Ponieważ wniosek o ponowne przyznanie prawa wykonywania zawodu farmaceuta może złożyć do innej rady niż ta, która podjęła uchwałę potwierdzającą utratę prawa wykonywania zawodu, przewidziano procedurę umożliwiającą pozyskanie informacji przez radę rozpatrującą wniosek.