Ustalenie zakresu czynności Prokuratora Generalnego i jego zastępców.

Akty korporacyjne

Prok.2010.4.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 kwietnia 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15/10
PROKURATORA GENERALNEGO
z dnia 22 kwietnia 2010 r.
w sprawie ustalenia zakresu czynności Prokuratora Generalnego i jego zastępców

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust.2b ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (tekst jednolity Dz. U. Nr 7 z 2008 r. poz.39, z późn. zmianami) oraz § 11 ust.2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 marca 2010 r. - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. Nr 49 poz. 296), zarządza się co następuje:
§  1.
Prokurator Generalny Andrzej Seremet:

1. Reprezentuje prokuraturę w Sejmie i w Senacie.

2. Podpisuje nie związane z biegiem postępowali pisma kierowane do naczelnych organów administracji rządowej oraz do instytucji centralnych.

3. Podpisuje zarządzenia, wytyczne i polecenia Prokuratora Generalnego.

4. Wykonując uprawnienia określone przepisami o prokuraturze, podpisuje:

a)
decyzje o powołaniu na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej oraz o powołaniu na pierwsze stanowisko prokuratorskie,
b)
decyzje o powołaniu do pełnienia funkcji prokuratorów apelacyjnych, zastępców prokuratorów apelacyjnych, prokuratorów okręgowych, zastępców prokuratorów okręgowych, prokuratorów rejonowych, a także o odwołaniu z tych funkcji,
c)
decyzje o powołaniu zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego, wojskowych prokuratorów okręgowych, zastępców wojskowych prokuratorów okręgowych, wojskowych prokuratorów garnizonowych, zastępców wojskowych prokuratorów garnizonowych, rzecznika dyscyplinarnego Naczelnej Prokuratury Wojskowej, a także o powołaniu do pełnienia innych funkcji w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury, w zakresie w jakim uprawnienia te nie zostały przekazane Naczelnemu Prokuratorowi Wojskowemu na podstawie zarządzenia wydanego w oparciu o art. 13d ust. 4 ustawy o prokuraturze, a także decyzje o odwołaniu z tych funkcji,
d)
decyzje o powołaniu na stanowisko prokuratora wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury oraz o odwołaniu z tego stanowiska,
e)
decyzje o delegowaniu prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej oraz o odwołaniu z delegowania,
f)
decyzje o delegowaniu prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury do innych jednostek organizacyjnych prokuratury, Ministerstwa Sprawiedliwości lub innej jednostki podległej Ministrowi Sprawiedliwości albo przez niego nadzorowanej oraz o odwołaniu z delegowania,
g)
decyzje o delegowaniu prokuratorów powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury do pełnienia obowiązków lub pełnienia określonej funkcji poza granicami państwa oraz o odwołaniu z delegowania,
h)
decyzje o powołaniu na stanowisko prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz do pełnienia funkcji w Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz o odwołaniu z tych stanowisk i funkcji,
i)
obwieszczenia o wolnym stanowisku prokuratorskim.

5. Podpisuje zarządzenia o przeprowadzeniu wizytacji.

6. Wykonuje uprawnienia w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów.

7. Uczestniczy w posiedzeniach pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego, pełnego składu Sądu Najwyższego, połączonych izb Sądu Najwyższego i całej izby Sądu Najwyższego oraz pełnego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego i całej izby Naczelnego Sądu Administracyjnego.

8. Nadzoruje:

- Biuro Prokuratora Generalnego,

- Departament Organizacji Pracy, Wizytacji i Systemów Informatycznych Prokuratury,

- Biuro Ochrony Informacji Niejawnych i Spraw Obronnych.

Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz:

1. W zastępstwie Prokuratora Generalnego podejmuje decyzje na podstawie art. 328 kpk.

2. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie wykonywania uprawnień zastrzeżonych dla Prokuratora Generalnego w art. 27, 29 i 30 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w art. 9e i 10c ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej oraz art. 17, 19 i 23 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

3. Wykonując stale zastępstwo Prokuratora Generalnego podejmuje i podpisuje decyzje związane z powoływaniem do pełnienia funkcji zastępców prokuratorów rejonowych oraz powoływaniem do pełnienia innych funkcji w zakresie, w jakim uprawnienia te nie zostały przekazane prokuratorom apelacyjnym na podstawie zarządzenia wydanego w oparciu o art. 13d ust. 2 ustawy o prokuraturze.

4. Realizując stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego, podejmuje i podpisuje decyzje związane z mianowaniem na stanowiska asesorów oraz powoływaniem na stanowiska prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury z wyłączeniem decyzji zastrzeżonych w § 1 dla Prokuratora Generalnego.

5. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w wykonywaniu uprawnień określonych przepisami ustawy o prokuraturze w zakresie:

a)
przenoszenia prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do innych jednostek,
b)
delegowania prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, z wyłączeniem decyzji zastrzeżonych w § 1 dla Prokuratora Generalnego,
c)
udzielania prokuratorom powszechnych jednostek organizacyjnych płatnego urlopu dla poratowania zdrowia,
d)
zarządzania usunięcia z akt osobowych prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury odpisów orzeczeń skazujących prokuratorów na kary dyscyplinarne,
e)
przedłużania asesorom powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury okresu powierzenia pełnienia czynności prokuratorskich,
f)
odwoływania ze stanowiska prokuratora oraz zwalniania ze stanowiska asesora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury,
g)
zasięgania od właściwego komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji informacji o kandydatach do objęcia stanowiska prokuratorskiego i stanowiska asesora,
h)
wyrażania zgody na zajmowanie stanowiska prokuratora powyżej 65 roku życia,
i)
przenoszenia prokuratorów w stan spoczynku,
j)
podpisywania decyzji dotyczących prawa do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego,
k)
podejmowania i podpisywania decyzji, postanowień, zaświadczeń, upoważnień i pism procesowych w sprawach, o których mowa w art. 7-9 ustawy z dnia 17 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

6. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie analizy składanych mu przez prokuratorów wymienionych w art. 49a ust. 3 ustawy o prokuraturze oświadczeń o stanie majątkowym.

6. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. Nr 63 z 2007 r., poz.425, z późn. zmianami).

7. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego poprzez dokonywanie czynności z zakresu prawa pracy wobec urzędników i innych pracowników oraz asystentów prokuratorów zatrudnionych w Prokuraturze Generalnej.

8. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie nadzorowania prawidłowości podziału etatów prokuratorskich, urzędniczych i innych.

9. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie nadzorowania przygotowania i wykonania budżetu prokuratury.

10. Nadzoruje:

- Departament Postępowania Przygotowawczego,

- Departament Budżetu i Majątku Prokuratury,

- Biuro Kadr,

- Biuro Administracyjno-Finansowe Prokuratury Generalnej.

11. Zastępuje Prokuratora Generalnego w czasie jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków.

Zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska:

1. Sprawuje zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie wykonywania uprawnień zastrzeżonych dla Prokuratora Generalnego w art. 19 i 20 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w art. 34a, 36c i 36ca ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej, w art. 33 ust.1a ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

2. Kieruje sprawami dotyczącymi współpracy międzynarodowej i obrotu prawnego z zagranicą w zakresie działania prokuratury.

3. Koordynuje współpracę z Eurojust.

4. Nadzoruje:

- Departament do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji,

- Departament Współpracy Międzynarodowej.

5. Zastępuje Pierwszego Zastępcę Prokuratora Generalnego Marka Jamrogowicza oraz Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda w czasie ich nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków.

§  4.
Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand:

1. Kieruje sprawami związanymi z postępowaniem przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz z uczestnictwem Prokuratora Generalnego w tym postępowaniu.

2. Uczestniczy w posiedzeniu pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli nie czyni tego osobiście Prokurator Generalny.

3. Wnosi do Sądu Najwyższego kasacje, skargi kasacyjne, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia oraz inne środki zaskarżenia w przypadkach i na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

4. Uczestniczy w posiedzeniach pełnego składu Sądu Najwyższego, składu połączonych izb Sądu Najwyższego i składu całej Izby Sądu najwyższego oraz pełnego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli nie czyni tego osobiście Prokurator Generalny.

5. Sprawuje zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie czynności określonych

przepisami:

a)
art. 60 § 2 i art.. 64 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym,
b)
art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

ci art. 80 ust.3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

d)
art. 137 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego,
e)
art. 89 ust. 2, art. 167, art. 169 ust. 3, art. 193 i art. 254 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej.

6. Wykonuje czynności zastrzeżone dla Prokuratora Generalnego w postępowaniu administracyjnym, podatkowym i w postępowaniu regulowanym przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

7. Wykonuje czynności zastrzeżone dla Prokuratora Generalnego w postępowaniu o ułaskawienie.

8. Nadzoruje sprawy związane z postępowaniem o ułaskawienie oraz udziałem prokuratora w postępowaniu wykonawczym.

9. Zastępuje Zastępcę Prokuratora Generalnego Marzenę Kowalską w czasie jej nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania obowiązków.

10. Nadzoruje:

- Departament Postępowania Sądowego,

- Biuro Spraw Konstytucyjnych.

§  5.
Zastępca Prokuratora Generalnego - Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski:

1. Kieruje bieżącymi sprawami wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, a w szczególności wykonuje przewidziane w ustawach uprawnienia procesowe Prokuratora Generalnego w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.

2. Uczestniczy w posiedzeniach pełnego składu Izby Wojskowej Sądu Najwyższego.

3. W zastępstwie Prokuratora Generalnego wnosi kasacje do Izby Wojskowej Sądu Najwyższego w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.

4. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w zakresie wykonywania uprawnień zastrzeżonych dla Prokuratora Generalnego w art. 31 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych oraz w art. 31, 33 i 34 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego.

5. Podejmuje i podpisuje decyzje o mianowaniu na stanowisko asesora wojskowej jednostki organizacyjnej prokuratury.

6. Sprawuje stałe zastępstwo Prokuratora Generalnego w wykonywaniu uprawnień określonych przepisami ustawy o prokuraturze w zakresie zasięgania od właściwego komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji informacji o kandydatach do objęcia stanowiska prokuratorskiego i stanowiska asesora w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

§  6.
Zastępca Prokuratora Generalnego - Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Dariusz Gabrel:

1. Kieruje bieżącymi sprawami Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, a w szczególności wykonuje przewidziane w ustawach uprawnienia procesowe Prokuratora Generalnego w sprawach, o których mowa w art. 1 pkt 1 litera a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

2. Podpisuje decyzje o powierzeniu prokuratorom oddziałowych komisji pełnienia obowiązków naczelników, na podstawie art. 19 ust. 5a ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

3. W zastępstwie Prokuratora Generalnego wnosi kasacje do Sądu Najwyższego w sprawach podlegających właściwości rzeczowej Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.