Udział w działalności politycznej prokuratorów kandydujących w wyborach parlamentarnych.

Akty korporacyjne

Prok.2011.9.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 września 2011 r.

UCHWAŁA Nr 458/11
KRAJOWEJ RADY PROKURATURY
z dnia 22 września 2011 roku
w sprawie udziału w działalności politycznej prokuratorów kandydujących w wyborach parlamentarnych.

Krajowa Rada Prokuratury ma świadomość, że w obowiązującym stanie prawnym prokurator, w tym prokurator w stanie spoczynku, ma prawo ubiegać się o mandat posła albo senatora. Wynika to jednoznacznie z przepisów art. 44 ust. 4 i art. 65a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz.U. z 2008 r. Nr 7, poz. 39 z późn. zm.).

Drugi z wymienionych przepisów stawia w szczególnie korzystnej sytuacji prokuratora w stanie spoczynku, który w razie wyboru do pełnienia funkcji posła albo senatora - w przeciwieństwie do prokuratora pełniącego służbę w organach prokuratury - nie musi zrzekać się swojego stanowiska i zachowuje należne uposażenie.

Krajowa Rada Prokuratury uważa, że stan ten wymaga interwencji ustawodawcy przy najbliższej nowelizacji ustawy o prokuraturze.

Należy jednocześnie dostrzec, że każdy prokurator w okresie zajmowania stanowiska jest związany zakazem przynależności do partii politycznej oraz uczestnictwa w działalności politycznej, wynikającym z art. 44 ust. 3 ustawy o prokuraturze. Zakaz ten jest istotną gwarancją niezależności prokuratorskiej. Obowiązuje on także wtedy, gdy prokurator ubiega się o mandat posła albo senatora.

Oznacza to, że w związku z kandydowaniem do parlamentu prokuratorowi nie wolno w szczególności wyrażać poparcia dla określonej opcji politycznej, brać udziału w organizowanych przez daną opcję akcjach wyborczych ani w żaden inny sposób identyfikować się z nią.

Krajowa Rada Prokuratury apeluje do prokuratorów, którzy aspirują do funkcji posłów albo senatorów, o postępowanie uwzględniające przytoczone przepisy prawa.