Tryb zwracania osobom wchodzącym w skład organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych wymienionych w § 10 ust. 2-6 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Przewodniczącemu Krajowej Rady Doradców Podatkowych wydatków poniesionych w związku z udziałem w pracach Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz w sprawie udokumentowania tych kosztów.

Akty korporacyjne

Podat.2002.6.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 czerwca 2002 r.

UCHWAŁA Nr 36/2002
KRAJOWEJ RADY DORADCÓW PODATKOWYCH
z dnia 5.06.2002 r.
w sprawie trybu zwracania osobom wchodzącym w skład organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych wymienionych w § 10 ust. 2-6 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Przewodniczącemu Krajowej Rady Doradców Podatkowych wydatków poniesionych w związku z udziałem w pracach Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz w sprawie udokumentowania tych kosztów.

Uchwała zawieszona decyzją Ministra Finansów
§  1.
Osobom wchodzącym w skład organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych wymienionych w § 10 ust. 2-6 Statutu Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Przewodniczącemu Krajowej Rady Doradców Podatkowych przysługuje zwrot poniesionych wydatków określonych w § 8 uchwały nr 21/2002 I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych z dnia 27.01.2002r. w sprawie zasad gospodarki finansowej.
§  2.
Za wydatki, o których mowa w § 1 uważa się:
1)
koszty podróży odbytych na terenie kraju w związku z udziałem w posiedzeniach i pracach:
a)
Krajowej Rady Doradców Podatkowych
b)
Prezydium Krajowej Rady Doradców Podatkowych
c)
Komisji Rewizyjnej
d)
komisji i zespołów problemowych Krajowej Rady Doradców Podatkowych
e)
Wyższego Sądu Dyscyplinarnego
f)
Sądu Dyscyplinarnego
g)
Rzecznika Dyscyplinarnego,
2)
koszty podróży zagranicznych odbytych w związku z reprezentowaniem Krajowej Izby Doradców Podatkowych na forum międzynarodowym.
§  3.
1.
Zwrot kosztów podróży następuje wg następujących zasad:
1)
W podróżach na terenie kraju:
a)
przysługuje zwrot za przejazd w przedziale I klasy pociągiem IC, Ex, pośpiesznym lub osobowym lub autobusem,
b)
jeśli podróż trwa dłużej niż 5 godzin, przysługuje zwrot za przejazd pociągiem w przedziale z miejscami do spania lub zwrot za nocleg,
c)
w przypadku odbywania podróży samochodem prywatnym przysługuje zwrot wydatków w wysokości stawki za każdy przejechany km określanej przez właściwego ministra stosowanej przy zwrocie kosztów podróży pracownikom,
d)
zwrot za nocleg w wysokości poniesionego wydatku nie więcej niż do wysokości 20-to krotności aktualnie obowiązującej diety stosowanej w rozliczeniach z pracownikami.
2)
W podróżach poza granicami kraju mają zastosowanie postanowienia pkt 1 z uwzględnieniem, w uzasadnionych przypadkach, możliwości odbycia podróży samolotem. Za uzasadnione przypadki uważa się brak fizycznych możliwości odbycia podróży innym środkiem transportu lub, gdy podróż taka trwałaby więcej niż 12 godzin. Do osób, o których mowa w § 1 odbywających podróż zagraniczną stosuje się w zakresie należnych diet i zwrotu kosztów noclegów zasady określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
§  4.
1.
Zwrot poniesionych wydatków następuje po udokumentowaniu ich poniesienia i stwierdzeniu zasadności odbycia podróży.
2.
Dowodem poniesienia wydatków są:
1)
dla podróży odbytej pociągiem lub autobusem bilet lub bilet wraz z miejscówką,
2)
dla podróży odbytej samochodem prywatnym pisemne oświadczenie wraz z wyliczeniem kosztu wg stawki określonej w § 3,
3)
dla podróży odbytej samolotem bilet imienny,
4)
faktura stwierdzająca pobyt w hotelu
3.
Stwierdzenie zasadności odbycia podróży następuje na podstawie listy obecności posiedzeń organów, o których mowa w § 1, a w pozostałych przypadkach na podstawie podpisu osoby kierującej odpowiednią komisją Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
4.
Stwierdzenie odbycia podroży służbowej przez członka organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych wymienionych w § 10 ust.2-6 Statutu z tytułu pracy na rzecz Izby wykonywanej jednoosobowo lub przez organ niekolegialny następuje w drodze oświadczenia zainteresowanego.
5.
Decyzję o delegowaniu do odbycia podróży służbowej poza granicami kraju podejmuje każdorazowo Krajowa Rada Doradców Podatkowych odrębną uchwałą.
§  5.
1.
Zwrot poniesionych wydatków następuje na podstawie rozliczenia dokonanego na formularzu druku polecenia wyjazdu służbowego (delegacji), do którego należy dołączyć dokumenty określone w § 4 pkt.2.
2.
Weryfikacji, o której mowa w § 4 pkt. 3 i 4 dokonuje Skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych lub osoba przez niego w tym celu upoważniona.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do rozliczenia wydatków poniesionych po dniu ukonstytuowania się organów Krajowej Izby Doradców Podatkowych, o których mowa w § 1.