Treść pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego.

Akty korporacyjne

Lekarz.2024.1.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 stycznia 2024 r.

UCHWAŁA Nr 6/24/IX
NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 26 stycznia 2024 r.
w sprawie treści pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego

Na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 1342), art. 20 i art. 20b ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2023 r. poz. 1516) uchwala się, co następuje:
§  1. 
1. 
Uchwała określa treść używanej przez lekarza i lekarza dentystę pieczątki lub nadruku wykonywanego z systemu komputerowego.
2. 
Uchwała nie znajduje zastosowania gdy odrębne przepisy przewidują

stosowanie przez lekarza lub lekarza dentystę pieczątki o określonej przez te przepisy treści.

§  2. 
1. 
Pieczątka lekarska lub nadruk wykonywany z systemu komputerowego

zawiera następujące dane:

1)
imię lub imiona i nazwisko,
2)
tytuł zawodowy, tj. "lekarz" ("lek.") albo "lekarz dentysta" ("lek. dent."),
3)
numer prawa wykonywania zawodu.
2. 
Pieczątka lekarska lub nadruk wykonywany z systemu komputerowego może

ponadto zawierać następujące dane:

1)
posiadany tytuł i stopień naukowy,
2)
posiadane specjalizacje i umiejętności zawodowe, zgodnie z brzmieniem określonym w dyplomie, zaświadczeniu lub certyfikacie, potwierdzającym ich uzyskanie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
3)
nazwę uczelni i kierunku, na którym lekarz lub lekarz dentysta uzyskał dyplom,
4)
numer telefonu wraz z prefiksem międzynarodowym,
5)
adres miejsca zamieszkania,
6)
adres poczty elektronicznej.
3. 
Lekarz lub lekarz dentysta, będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, ma prawo posługiwać się na pieczątce lub nadruku wykonywanym z systemu komputerowego także oryginalnym tytułem określającym wykształcenie, uzyskanym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub jego skrótem.
§  3. 
Lekarze i lekarze dentyści dostosują treść pieczątek i nadruków wykonywanych z systemu komputerowego do wymogów niniejszej uchwały nie później niż w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.
§  4. 
Traci moc uchwała nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 września 2005 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej.
§  5. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2024 r.

UZASADNIENIE

Naczelna Rada Lekarska określiła treść pieczątki lekarskiej w uchwale nr 110/05/IV z dnia 16 września 2005 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej.

Od wydania uchwały upłynęło prawie 20 lat. W tym czasie istotnym zmianom uległo szereg przepisów regulujących zasady wykonywania zawodu lekarza, w tym np. przepisy określające zasady i formę prowadzenia dokumentacji medycznej czy przepisy określające zasady wystawiania recept i zleceń. Medycyna podlega daleko zawansowanym procesom informatyzacji. Ustawodawca przyjmuje, że dokumentacja w większości powinna być prowadzona w postaci elektronicznej i w odpowiedni sposób podpisywana. Ponadto od czasu wydania poprzedniej uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie treści pieczątki lekarskiej w Polsce podjęto próbę deregulacji pieczątkowej, w ramach której w szeregu przepisów obok możliwości złożenia podpisu wraz z pieczątką pojawiła się możliwość zamieszczenia danych z pieczątki w formie nadruku wykonywanego z systemu komputerowego. Obecna uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie treści pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego nie zmienia dotychczasowego zakresu danych, które na pieczątce lub nadruku powinny się obowiązkowo znaleźć są to: imię lub imiona i nazwisko, tytuł zawodowy "lekarz" albo "lekarz dentysta" z odpowiednimi skrótami: "lek." albo "lek. dent.", numer prawa wykonywania zawodu.

Wśród danych, które lekarz może, ale nie musi zamieścić na pieczątce lub nadruku, w stosunku do poprzedniej uchwały wprowadzono następujące zmiany:

1) doprecyzowano, że numer telefonu podawany przez lekarza powinien mieć oznaczenie prefiksu międzynarodowego - jest to ułatwienie dla lekarza, ponieważ obecnie ustawa Prawo farmaceutyczne wymaga, aby na recepcie wśród danych osoby wystawiającej receptę były m.in. adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wraz z prefiksem międzynarodowym do bezpośredniego kontaktu z osobą wystawiającą receptę;

2) doprecyzowano, że adres na pieczątce to adres miejsca zamieszkania;

3) z przyczyn wskazanych powyżej dotyczących przepisów o wystawianiu recept dodano na pieczątce możliwość podania adresu poczty elektronicznej,

4) wprowadzono możliwość podania przez lekarza nazwy uczelni i nazwy

kierunku, na którym lekarz lub lekarz dentysta uzyskał dyplom;

5) z uwagi na brzmienie art. 20b ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza

dentysty przewiduje się dla lekarza lub lekarza dentysty, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, możliwość posługiwania się na pieczątce lub nadruku z systemu komputerowego także oryginalnym tytułem określającym wykształcenie, uzyskanym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub jego skrótem.

Uchwała o treści pieczątki lekarskiej nie będzie miała zastosowania w sytuacji gdy odrębne przepisy nakazują lekarzowi posługiwać się pieczątką lub oznaczeniem o treści określonej przez te przepisy. Sytuacja taka może dotyczyć np. lekarzy występujących w roli lekarzy orzeczników ZUS, lekarzy wpisanych na listę biegłych sądowych i wykonujących zadania biegłego sądowego czy lekarzy sądowych.