System pomocy prawnej z urzędu.

Akty korporacyjne

Adwok.2005.2.11

Akt nieoceniany
Wersja od: 11 lutego 2005 r.

UCHWAŁA NR 5/2005
Naczelnej Rady Adwokackiej
z dnia 11 lutego 2005 r.
w sprawie systemu pomocy prawnej z urzędu

Zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do pomocy prawnej jest podstawowym obowiązkiem państwa wynikającym z art. 17 Konstytucji oraz z międzynarodowych zobowiązań Polski zawartych w art. 6 ust. 2 pkt C Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz w art. 47 ust. 1 Karty Podstawowych Praw Unii Europejskiej.
Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie wypowiadała się w sprawie złego funkcjonowania dotychczasowego systemu pomocy prawnej świadczonej z urzędu. Naczelna Rada Adwokacka powołała specjalny zespół, który zajmował się opracowaniem projektu nowych zasad nieodpłatnej pomocy prawnej.

NRA z satysfakcją przyjęła wiadomość o przygotowywaniu przez Ministra Sprawiedliwości rządowego projektu ustawy o dostępie do pomocy prawnej. Rozwiązania zaproponowane w projekcie muszą jednak wywoływać wiele wątpliwości, które winny być podnoszone w interesie obywateli. System nieodpłatnej pomocy prawnej skierowany przede wszystkim do osób niezamożnych musi być wolny od zagrożeń wynikających z uznaniowości decyzji urzędników. Nie może także opierać się na założeniu, że znaczna część środków budżetowych przeznaczonych na pomoc prawną zostanie pochłonięta przez aparat urzędniczy obsługujący biura pomocy prawnej. W interesie obywateli projekt musi zapewnić uprawnionym najwyżej kwalifikowaną pomoc prawną zakładającą przede wszystkim równoprawne wykorzystanie zaangażowania adwokatów i radców prawnych.

NRA uznaje za konieczne kontynuowanie prac nad projektem. Kierunek tych prac powinien zmierzać do poprawienia dotychczasowych wad systemu pomocy prawnej świadczonej z urzędu, a nie do pogorszenia obecnej sytuacji obywateli.