Statut Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Akty korporacyjne

UWM.2018.1.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 stycznia 2018 r.

STATUT
UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE

Spis treści

Rozdział 1. Postanowienia ogólne

Rozdział 2. Organy Uniwersytetu i ich kompetencje

Rozdział 3. Organizacja Uniwersytetu

Rozdział 4. Mienie i finanse oraz administracja Uniwersytetu

Rozdział 5. Pracownicy Uniwersytetu

Rozdział 6. Studia i studia doktoranckie. Prawa i obowiązki studentów oraz doktorantów

Rozdział 7. Przepisy porządkowe dotyczące zgromadzeń

Rozdział 8. Uroczystości akademickie

Rozdział 9. Zasady wprowadzania zmian do Statutu

Rozdział 10. Postanowienia końcowe

Załączniki

nr 1. Godło Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

nr 2. Sztandar Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

nr 3. Znak graficzny (logo) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

nr 4 Medal "Benemerenti Universitati Nostrae", Złoty, Srebrny, Brązowy Laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Odznaka "Zasłużony dla Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie"

nr 5. Ordynacja wyborcza do organów uczelni

nr 6. Zasady przeprowadzania konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego

nr 7. Kryteria i tryb okresowej oceny nauczycieli akademickich

nr 8. Konwent

nr 9. Zasady powoływania i funkcjonowania Komisji Rektorskiej ds. Godności Honorowych

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, utworzony na podstawie ustawy z dnia 9 lipca 1999 r. o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (Dz. U. Nr 69, poz. 762) zwany dalej "Uniwersytetem", jest publiczną uczelnią akademicką i stanowi integralną część narodowego systemu edukacji i nauki.
2. 
Oficjalnym skrótem nazwy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest UWM.
3. 
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie używa nazwy w tłumaczeniu na język łaciński: Universitas Varmiensis-Masuriensis in Olsztyn" oraz angielski: University of Warmia and Mazury in Olsztyn.
4. 
Uniwersytet działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j.: Dz. U. z 2013 poz. 217 z późn. zm.) w rozumieniu której Uniwersytet jest uczelnią medyczną, innych obowiązujących przepisów prawa oraz niniejszego Statutu. Wydział Teologii w swojej działalności naukowo-dydaktycznej rządzi się przepisami obowiązującymi w Uniwersytecie oraz Umową zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie utworzenia i funkcjonowania Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
5. 
Uniwersytet ma osobowość prawną.
6. 
Siedzibą Uniwersytetu jest Olsztyn.
7. 
Uniwersytet jest autonomiczny we wszystkich obszarach swego działania na zasadach określonych w ustawie.
8. 
Nadzór nad działalnością Uniwersytetu w zakresie zgodności z prawem sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Wydział Teologii pozostaje ponadto pod nadzorem władz Kościoła katolickiego w zakresie ustalonym w Umowie zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie utworzenia Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Władze kościelne reprezentuje Arcybiskup Metropolita Warmiński jako Wielki Kanclerz Wydziału Teologii.
9. 
Uniwersytet reprezentowany przez rektora jest członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
10. 
Uniwersytet promuje własną działalność i osiągnięcia na zasadach określonych w decyzjach organów Uniwersytetu lub w zawieranych umowach.
§  2. 
1. 
Uniwersytet posiada sztandar, godło i znak graficzny (logo).
2. 
Opisy sztandaru, godła i znaku graficznego wraz ze wzorami oraz zasady ich stosowania i udostępniania określa Rektor zarządzeniem.
3. 
Jednostki organizacyjne Uniwersytetu mogą posiadać własne znaki graficzne oraz barwy.
4. 
Zasady stosowania przez jednostki Uniwersytetu odrębnych znaków graficznych i barw określa Rektor.
§  3. 
1. 
Uniwersytet może przyznawać osobom fizycznym, osobom prawnym, organizacjom i instytucjom zasłużonym dla Uniwersytetu medale, laury oraz inne odznaczenia.
2. 
Zasady wprowadzania oraz przyznawania medali, laurów oraz odznaczeń, o których mowa w ust. 1 określa odrębna uchwała senatu.
3. 
Skreślono - Uchwała Nr 238 z 21.06.2013 r.
4. 
Skreślono - Uchwała Nr 238 z 21.06.2013 r.
5. 
Skreślono - Uchwała Nr 238 z 21.06.2013 r.
6. 
Skreślono - Uchwała Nr 238 z 21.06.2013 r.
§  4. 
1. 
Najwyższym tytułem honorowym, nadawanym przez Uniwersytet osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju nauki, kultury lub życia społecznego, jest tytuł doktora honoris causa.
2. 
Postępowanie o nadanie tytułu doktora honoris causa wszczyna Senat na wniosek rady wydziału, uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rektorskiej ds. Godności Honorowych, której zasady powoływania i funkcjonowania określa Załącznik nr 9. W uchwale o wszczęciu postępowania senat powołuje promotora.
3. 
Wniosek rady wydziału o wszczęcie postępowania w sprawie o nadanie tytułu doktora honoris causa powinien zawierać:
1)
życiorys kandydata do tytułu,
2)
wykaz osiągnięć,
3)
uzasadnienie,
4)
wskazanie promotora.
4. 
Senat, na wniosek Komisji, o której mowa w ust. 2, powołuje trzech recenzentów niebędących pracownikami Uniwersytetu, posiadających tytuł naukowy, do oceny zasadności wniosku. Warunkiem skierowania wniosku pod obrady senatu jest otrzymanie trzech pozytywnych recenzji.
5. 
Uchwały w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa podejmuje senat, większością 3/5 statutowego składu, po zapoznaniu się z treścią wniosku rady wydziału i opinią Komisji Rektorskiej ds. Godności Honorowych.
§  5. 
1. 
Profesorowi innej uczelni krajowej lub zagranicznej niezatrudnionemu w Uniwersytecie może być przyznany status honorowego profesora Uniwersytetu.
2. 
Status honorowego profesora przyznaje rektor na wniosek dziekana złożony za zgodą rady wydziału lub kierownika jednostki pozawydziałowej i pozytywnie zaopiniowany przez senat.
3. 
Szczegółowe zasady, tryb przyznawania statusu honorowego profesora oraz zasady j ego udziału w działalności Uniwersytetu określa senat.
§  6. 
1. 
Misją Uniwersytetu jest odkrywanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań i kształcenie studentów oraz upowszechnianie osiągnięć nauki oraz wartości kultury.
2. 
Uniwersytet w swoich działaniach kieruje się zasadami wolności: nauczania, badań naukowych oraz twórczości artystycznej.
3. 
Do podstawowych zadań Uniwersytetu należy:
1)
kształcenie studentów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej;
2)
wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
3)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług badawczych oraz transfer technologii do gospodarki;
4)
kształcenie i promowanie kadr naukowych;
5)
upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury i techniki, w tym poprzez gromadzenie r udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych z zachowaniem zasady poszanowania własności intelektualnej, w tym prawa autorskiego;
6)
prowadzenie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie;
7)
stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów i pracowników, w tym sportu kwalifikowanego;
8)
współdziałanie i aktywizowanie społeczności lokalnych i regionalnych;
9)
stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych;
10)
prowadzenie działalności dydaktycznej i badawczej w dziedzinie nauk medycznych oraz uczestniczenie w sprawowaniu opieki medycznej i weterynaryjnej w zakresie i formach określonych w przepisach o działalności leczniczej i przepisach o zakładach leczniczych dla zwierząt.
4. 
Wykłady uniwersyteckie są otwarte.
5. 
Uniwersytet wykonując zadania określone w ust. 3 współpracuje z krajowymi i zagranicznymi uczelniami, innymi instytucjami oraz uczestniczy w tworzeniu europejskiego szkolnictwa wyższego.
6. 
W Uniwersytecie mogą działać: specjalistyczne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, kliniki oraz oddziały kliniczne funkcjonujące na bazie obcej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 217 z późn. zm.).
7. 
Uniwersytet może prowadzić obszary specjalne wydzielone do realizacji badań i obserwacji przyrody w warunkach naturalnych, w formach nie objętych przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627 z późn. zm.).
§  7. 
1. 
Wyrazem uhonorowania osoby szczególnie zasłużonej dla Uniwersytetu może być nazwanie jej imieniem gmachu, audytorium, umieszczenie w budynku Uniwersytetu tablicy okolicznościowej lub wnioskowanie do właściwych organów o nazwanie imieniem tej osoby ulicy i innych obiektów.
2. 
W sprawach, o których mowa w ust. 1 uchwałę podejmuje senat na wniosek rektora.
§  8. 
1. 
Pracownicy Uniwersytetu oraz doktoranci i studenci tworzą samorządną społeczność akademicką.
2. 
Społeczność akademicka uczestniczy w zarządzaniu Uniwersytetem za pośrednictwem organów kolegialnych i jednoosobowych.

Rozdział  2

Organy Uniwersytetu i ich kompetencje

§  9. 
1. 
Organami kolegialnymi Uniwersytetu są senat i rady wydziałów.
2. 
Organami jednoosobowymi Uniwersytetu są rektor i dziekani powołani w drodze wyboru.
3. 
Wyboru organów jednoosobowych dokonują kolegia elektorów.
§  9a. 
1. 
Organem opiniodawczo-doradczym rektora jest konwent powoływany przez senat na wniosek rektora.
2. 
Skład konwentu, sposób jego ustanawiania oraz zakres kompetencji określa Załącznik nr 8 do Statutu.
§  10. 
1. 
Kadencja organów kolegialnych i jednoosobowych Uniwersytetu trwa cztery lata i rozpoczyna się z dniem 1 września roku wyborów, a kończy się z dniem 31 sierpnia w roku, w którym upływa kadencja.
2. 
Czas trwania kadencji przedstawicieli studentów i doktorantów w organach kolegialnych określają odpowiednio regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów.
§  11. 
1. 
Funkcji rektora i prorektora nie można łączyć z funkcją dziekana i prodziekana.
2. 
Rektorem, prorektorem, dziekanem i prodziekanem w Uniwersytecie nie może być osoba pełniąca funkcję organu jednoosobowego w innej uczelni albo będąca założycielem innej uczelni niepublicznej.
§  12. 
1. 
W skład senatu wchodzą:
1)
rektor jako przewodniczący,
2)
prorektorzy,
3)
dziekani wydziałów,
4)
przedstawiciele nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego po jednym z każdego wydziału,
5)
przedstawiciele pozostałych nauczycieli akademickich po jednym z każdego wydziału,
6)
przedstawiciele pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w liczbie trzech,
7)
przedstawiciele studentów i doktorantów, przy czym spośród studentów nie mniej niż po jednym z każdego wydziału oraz co najmniej jeden przedstawiciel spośród wszystkich doktorantów Uniwersytetu,
8)
jeden przedstawiciel jednostek międzywydziałowych.
2. 
Udział przedstawicieli wynosi:
1)
nauczycieli akademickich nie więcej niż 74 %,
2)
pracowników niebędących nauczycielami akademickimi do 6%,
3)
studentów i doktorantów co najmniej 20%. Liczbę doktorantów ustala się proporcjonalnie do liczebności studentów w Uniwersytecie.
3. 
Nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego stanowią więcej niż połowę statutowego składu senatu, nie więcej jednak niż trzy piąte.
4. 
W posiedzeniach senatu, z głosem doradczym, uczestniczą:
1)
kanclerz,
2)
kwestor,
3)
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej,
4)
przedstawiciele związków zawodowych działających w Uniwersytecie, po jednym z każdego związku,
5)
osoby zaproszone przez rektora ze względu na przedmiot obrad.
5. 
Tryb wyboru przedstawicieli wymienionych w ust. 1 pkt. 4-7 określa ordynacja wyborcza stanowiąca załącznik nr 5.
§  13. 
Posiedzenia organu kolegialnego
1. 
Organ kolegialny obraduje na posiedzeniach zwyczajnych, przewidzianych w terminarzu, o mowa w ust. 2, lub nadzwyczajnych.
2. 
Terminy posiedzeń zwyczajnych organu kolegialnego ustala się na dany rok akademicki. Posiedzenia zwyczajne organu kolegialnego zwoływane są nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, z wyłączeniem okresu wakacji letnich. Przewodniczący organu kolegialnego wyznacza pierwsze posiedzenie organu kolegialnego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia kadencji organu kolegialnego.
3. 
Posiedzenia organu kolegialnego zwołuje i przewodniczy im przewodniczący, którym jest:
1)
rektor - w odniesieniu do senatu,
2)
dziekan - w odniesieniu do rady wydziału.
4. 
W szczególnych przypadkach, gdy zwołanie posiedzenia organu kolegialnego przez jego przewodniczącego jest niemożliwe, posiedzenie zwołuje i przewodniczy mu w kolejności:
1)
pierwszy zastępca przewodniczącego,
2)
najstarszy wiekiem inny zastępca organu jednoosobowego.
5. 
W przypadku braku możliwości zwołania posiedzenia rady wydziału w trybie, o którym mowa w ust. 4, posiedzenie zwołuje rektor i wyznacza przewodniczącego posiedzenia spośród członków rady wydziału.
6. 
Posiedzenia nadzwyczajne są zwoływane przez przewodniczącego lub jego zastępcę albo na wniosek co najmniej 1/4 liczby członków organu kolegialnego w terminie do 7 dni od złożenia wniosku.
7. 
Powiadomienie o posiedzeniu organu kolegialnego, wraz z porządkiem obrad, podawane jest do wiadomości członkom organu kolegialnego w formie elektronicznej oraz ogłaszane na stronie internetowej Uniwersytetu lub wydziału:
1)
nie później niż 7 dni przed datą posiedzenia zwyczajnego,
2)
nie później niż 3 dni robocze przed datą posiedzenia nadzwyczajnego.
8. 
Uchwały organu kolegialnego zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby jego członków, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
9. 
Uchwały organu kolegialnego są podejmowane w głosowaniach jawnych. Głosowania w sprawach osobowych wymagają głosowania tajnego.
10. 
Członek organu kolegialnego może złożyć wniosek w sprawie przeprowadzenia głosowania tajnego. Wniosek podlega głosowaniu w trybie jawnym.
11. 
Uchwały senatu wymagają formy pisemnej, zaewidencjonowania w rejestrze uchwał i ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej.
12. 
Uchwały rady wydziału wymagają formy pisemnej, zaewidencjonowania w rejestrze uchwał i zamieszczenia na stronie internetowej wydziału.
13. 
Uchwały organu kolegialnego podpisuje przewodniczący posiedzenia.
14. 
Z przebiegu posiedzenia organu kolegialnego sporządzany jest protokół w wersji pisemnej.
15. 
Organ kolegialny może uchwalić regulamin określający szczegółowe zasady pracy.
§  14. 
1. 
Do kompetencji senatu należy podejmowanie uchwał w sprawach:
1)
przyjęcia i zmiany Statutu,
2)
przyjęcia i zmiany regulaminu studiów, regulaminu studiów doktoranckich, regulaminów studiów podyplomowych, zasad przyjęć na studia i studia doktoranckie, określenia limitu naboru na studia i studia doktoranckie,
3)
tworzenia lub likwidacji kierunków studiów oraz specjalności i profili kształcenia na poszczególnych kierunkach studiów, przyjęcia wytycznych do tworzenia programów studiów, w tym planów studiów wyższych, programów i planów studiów doktoranckich, studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających,
4)
określania efektów kształcenia na kierunku studiów, poziomie i profilu kształcenia, w tym na kierunku, dla którego określono standard kształcenia,
5)
organizacji potwierdzania efektów uczenia się, w tym:
a)
zasad, warunków i trybu potwierdzania efektów uczenia się,
b)
procedury powoływania i trybu działania komisji weryfikujących efekty uczenia się,
6)
ustalania głównych kierunków działalności Uniwersytetu,
7)
ustalania zasad działania Uniwersytetu oraz wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania zadań Uniwersytetu,
8)
określonych w ustawie o działalności leczniczej oraz innych związanych z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie,
9)
przyjęcia planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu,
10)
zatwierdzania sprawozdania finansowego Uniwersytetu, zgodnie z ustawą o rachunkowości,
11)
utworzenia własnego funduszu stypendialnego i określenia zasad przyznawania pracownikom, doktorantom i studentom pomocy z tego funduszu,
12)
wyboru członków Komisji Dyscyplinarnej do spraw Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
13)
wszczynania postępowania o nadawanie tytułu doktora honoris causa, powoływanie promotora i recenzentów oraz podejmowanie uchwały o nadanie tytułu doktora honoris causa,
14)
ustalania zasad przyznawania medali i odznak, o których mowa w § 3,
15)
ustalania regulaminów określających zasady i tryb nadawania medali, Lauru oraz odznaki "Zasłużony dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie",
16)
realizacji innych zadań Uniwersytetu niezastrzeżonych przez obowiązujące przepisy do kompetencji innych organów,
17)
powoływania konwentu,
18)
określenia wzoru dyplomu ukończenia studiów, wzoru świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz kursu dokształcającego.
2. 
Do kompetencji senatu należy wyrażanie zgody w sprawach:
1)
zawierania i wypowiadania przez Rektora umów o współpracy Uniwersytetu z podmiotem krajowym i zagranicznym w przypadku, jeżeli roczne zobowiązanie finansowe Uniwersytetu wynikające z takiej umowy przekracza 1,5% aktualnej wartości rzeczowych aktywów trwałych Uniwersytetu według stanu na ostatni dzień poprzedniego roku obrachunkowego;
2)
przystąpienia do realizacji projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym zagranicznych, w przypadku, gdy zgoda taka jest wymagana lub jeżeli wartość projektu przewyższa kwotę 5 mln euro według kursu z dnia złożenia stosownego wniosku;
3)
tworzenia jednostek ogólnouczelnianych, fundacji lub spółek prowadzących działalność gospodarczą, handlową, usługową, szkoleniową lub naukową, utworzenia akademickiego inkubatora przedsiębiorczości lub centrum transferu technologii w formie jednostki ogólnouczelnianej, fundacji lub spółki kapitałowej, prowadzących działalność usługową, szkoleniową lub naukową,
4)
przystąpienia do spółki, spółdzielni lub innej organizacji gospodarczej oraz utworzenia spółki lub fundacji,
5)
nabycia, zbycia lub obciążenia:
a)
nieruchomości bez względu na wartość,
b)
sprzętu, aparatury lub innego mienia ruchomego o cenie jednostkowej powyżej 100-krotnej wartości środka trwałego,
c)
mienia przy jednorazowej transakcji o łącznej wartości powyżej 200-krotnej wartości środka trwałego,
6)
przyjęcia darowizny, spadku lub zapisu o wartości przekraczającej 200-krotnie wartość środka trwałego, z wyłączeniem nieruchomości,
7)
powołania pełniącego obowiązki dziekana w nowo utworzonym wydziale na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy,
8)
podjęcia lub kontynuowania dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy przez nauczyciela akademickiego, będącego organem jednoosobowym Uniwersytetu.
3. 
Do zadań senatu należy wyrażanie opinii:
1)
społeczności akademickiej Uniwersytetu oraz wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez rektora, radę podstawowej jednostki organizacyjnej lub członka senatu,
2)
w sprawie obsady stanowisk kierowniczych w pozawydziałowych jednostkach organizacyjnych,
3)
w sprawach rozwiązania stosunku pracy z mianowanymi nauczycielami akademickimi, zatrudnionymi w jednostkach pozawydziałowych,
4)
Skreślono - Uchwała Nr 238 z 21.06.2013 r.
5)
dotyczących wniosków o mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego i profesora nadzwyczajnego,
6)
dotyczących wniosków o przyznanie statusu honorowego profesora Uniwersytetu.
4. 
Do zadań senatu należy także:
1)
ocena działalności Uniwersytetu i zatwierdzanie rocznych sprawozdań rektora z jego działalności oraz ocena działalności rektora,
2)
ustalanie wytycznych dla rad podstawowych jednostek organizacyjnych w zakresie wykonywania zadań Uniwersytetu,
3)
określanie zasad polityki kadrowej, warunków i trybu kierowania za granicę pracowników, doktorantów i studentów w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych,
4)
ustalanie zasad nabywania, zbywania i obciążania papierów wartościowych w zakresie nieuregulowanym w przepisach o finansach publicznych oraz o obrocie papierami wartościowymi,
5)
określanie minimalnych kryteriów oceny kandydatów przy zatrudnianiu nauczycieli akademickich na poszczególnych stanowiskach na wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych,
6)
określanie zasad, kryteriów i trybu oceny pracy nauczyciela akademickiego.
5. 
Senat ponadto może:
1)
określać liczbę stanowisk profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego na poszczególnych wydziałach,
2)
dokonywać oceny działalności wydziałów oraz innych jednostek organizacyjnych Uniwersytetu.
§  15. 
- Skreślono - Uchwała Nr 586 z 28.10.2014 r.
§  16. 
1. 
Senat powołuje stałe i doraźne komisje senackie określając zakres i kierunki ich działania. Doraźne komisje senackie powoływane są w celu rozpatrzenia określonej sprawy.
2. 
Komisje senackie są ciałami doradczymi, które w zakresie swojej właściwości przedmiotowej przedkładają senatowi opracowania, stanowiska lub opinie.
3. 
Do komisji senackich mogą być powoływani członkowie senatu i inni pracownicy uniwersytetu oraz przedstawiciele studentów i doktorantów.
4. 
Kadencja komisji senackich rozpoczyna się z dniem powołania i kończy wraz z upływem kadencji senatu.
§  17. 
1. 
Rektor kieruje działalnością Uniwersytetu i reprezentuje go na zewnątrz. Rektor jest przełożonym studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu.
2. 
Rektor wyznacza jednego z prorektorów do pełnienia funkcji pierwszego zastępcy.
3. 
Rektor podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Uniwersytetu, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych przez ustawę lub Statut do kompetencji innych organów Uniwersytetu lub kanclerza, w szczególności:
1)
podejmuje decyzje dotyczące mienia i gospodarki Uniwersytetu,
2)
tworzy, przekształca i likwiduje jednostki, o których mowa w § 35 ust. 1, na zasadach przyjętych w Statucie,
3)
na wniosek dziekana zaopiniowany przez radę wydziału tworzy i likwiduje studia podyplomowe oraz kursy dokształcające,
4)
sprawuje nadzór nad administracją i gospodarką Uniwersytetu,
5)
dba o przestrzeganie prawa oraz zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Uniwersytetu,
6)
określa zakres obowiązków i kompetencji prorektorów oraz kanclerza,
7)
sprawuje nadzór nad wdrożeniem i doskonaleniem uczelnianego systemu zapewnienia jakości kształcenia,
8)
sprawuje nadzór nad działalnością dydaktyczną i badawczą uczelni,
9)
przekształca i likwiduje podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, w tym jednostki zamiejscowe,
10)
rektor opracowuje i realizuje strategię rozwoju uczelni, uchwalaną przez senat. Uchwała może określić środki na wdrażanie tej strategii, w tym pochodzące z funduszu rozwoju uczelni.
4. 
Na zasadach określonych w odrębnych przepisach rektor ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
5. 
Rektor może w formie pisemnej upoważnić imiennie pracowników Uniwersytetu do podejmowania określonych czynności prawnych lub do składania oświadczeń woli w ustalonym zakresie.
6. 
Rektor może ustanawiać pełnomocników.
7. 
Dla prawidłowego funkcjonowania Uniwersytetu i realizacji bieżących zadań rektor wykonuje uchwały senatu oraz wydaje zarządzenia i decyzje.
8. 
Rektor sprawuje nadzór nad realizacją zadań obronnych określonych w ustawie oraz w ramach powszechnego obowiązku obrony wynikającego z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r., Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) oraz innych aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.
9. 
W sprawach istotnych dla Uniwersytetu rektor może zasięgać opinii konwentu.
§  18. 
1. 
Rektor jest wybierany spośród nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora. Warunkiem pełnienia funkcji rektora jest zatrudnienie w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy.
2. 
Prorektorzy wybierani są na wniosek kandydata na funkcję rektora spośród nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego.
3. 
Tryb wyboru, odwołania oraz zawieszenia rektora i prorektorów określa ustawa i ordynacja wyborcza stanowiąca załącznik nr 5 do Statutu.
§  19. 
1. 
Zastępcami rektora są prorektorzy w liczbie nie większej niż pięciu.
2. 
Prorektorem może być osoba, której podstawowym miejscem pracy jest Uniwersytet.
3. 
Kandydat na prorektora ds. studenckich i doktorantów musi uzyskać zgodę większości przedstawicieli studentów i doktorantów w Uczelnianym Kolegium Elektorów wyrażoną w terminie siedmiu dni od ogłoszenia listy kandydatów na prorektorów.
4. 
Brak stanowiska przedstawicieli, w terminie, o którym mowa w ust. 3, uważa się za wyrażenie zgody.
§  20. 
- Skreślono - Uchwała Nr 724 z 22.05.2015 r.
§  21. 
1. 
W skład rady wydziału wchodzą:
1)
dziekan,
2)
prodziekani,
3)
nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, zatrudnieni na wydziale z zastrzeżeniem ust. 3,
4)
przedstawiciele:
b)
pozostałych nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziale w liczbie nie mniejszej niż 15 % składu rady wydziału,
c)
pracowników Uniwersytetu zatrudnionych na wydziale niebędących nauczycielami akademickimi w liczbie nie większej niż 5% składu, ale co najmniej jedna osoba,
d)
studentów i doktorantów wydziału w liczbie równej 20% składu rady wydziału proporcjonalnie do liczebności tych grup.
2. 
Nauczyciele akademiccy posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego stanowią 60% składu członków rady wydziału.
3. 
Jeśli liczba nauczycieli akademickich wymienionych w ust. 1 pkt 3 przekracza 30 osób, rada wydziału może uchwalić, że w skład rady wchodzi ustalona przez nią liczba wybranych zgodnie z regulaminem przedstawicieli tej grupy.
4. 
Doktoranci są reprezentowani przez co najmniej jednego przedstawiciela, jeżeli wydział prowadzi studia doktoranckie.
5. 
W posiedzeniach rady wydziału uczestniczą z głosem doradczym przedstawiciele związków zawodowych działających w Uniwersytecie, po jednym z każdego związku.
6. 
W posiedzeniach rady wydziału mogą uczestniczyć z głosem doradczym emerytowani nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudnieni na wydziale przed przejściem na emeryturę.
7. 
Ze względu na przedmiot obrad w posiedzeniach rady wydziału mogą uczestniczyć z głosem doradczym również inne osoby zaproszone przez dziekana.
8. 
Tryb wyboru przedstawicieli wymienionych w ust. 1 pkt 4 określa ordynacja wyborcza stanowiąca załącznik nr 5.
§  22. 
- Skreślono - Uchwała Nr 586 z 28.10.2014 r.
§  23. 
1. 
Do kompetencji rady wydziału należy uchwalanie:
1)
planu rzeczowo-finansowego wydziału,
2)
planów studiów i programów nauczania, po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu studenckiego, zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez senat,
3)
planów i programów studiów doktoranckich, po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu doktorantów, zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez senat,
4)
planów i programów studiów podyplomowych oraz kursów zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez senat,
5)
wniosków w sprawie tworzenia i likwidacji kierunków studiów, specjalności na poszczególnych kierunkach, poziomów i profili kształcenia,
6)
podejmowanie uchwał w sprawach realizacji innych zadań wydziału nie zastrzeżonych przez obowiązujące przepisy do kompetencji innych organów.
2. 
Do kompetencji rady wydziału należy opiniowanie:
1)
wniosków w sprawie nagród i odznaczeń,
2)
wniosku dziekana o liczbie prodziekanów,
3)
wniosków dziekana w sprawie utworzenia, przekształcenia lub zniesienia jednostek organizacyjnych wydziału,
4)
wniosków przedstawiających kandydatów na funkcje dyrektorów instytutów, kierowników katedr, zakładów i klinik oraz wniosków w sprawach ich odwołania,
5)
kandydatów do wydziałowej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich,
6)
wniosków dziekana w sprawie tworzenia i likwidacji studiów podyplomowych oraz kursów dokształcających,
7)
kandydatów z wydziału do organów doradczych senatu i rektora,
8)
wniosków o udzielenie urlopów, o których mowa w § 80, § 81 i § 83.
3. 
Ponadto do kompetencji rady wydziału należy:
1)
ustalanie ogólnych kierunków działalności wydziału,
2)
dokonywanie okresowej oceny jednostek wydziału prowadzących działalność dydaktyczną, naukową i doświadczalną, przedstawianie ocen i wniosków kierownikom tych jednostek oraz Rektorowi,
3)
wyrażanie opinii dotyczących rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim zatrudnionym na wydziale na podstawie art. 125 ustawy,
4)
ustalanie zasad i trybu przyjęć na studia oraz studia doktoranckie,
5)
ustalanie zasad studiowania według indywidualnego programu i planu studiów,
6)
zatwierdzanie efektów kształcenia nowo tworzonych kierunków studiów, poziomów i profili kształcenia oraz zmian efektów kształcenia na prowadzonych kierunkach studiów, poziomach i profilach kształcenia,
7)
sprawowanie nadzoru nad prawidłową realizacją i właściwym poziomem działalności dydaktycznej wydziału,
8)
sprawowanie nadzoru nad działalnością naukową wydziału oraz rozwojem naukowym i dydaktycznym jego pracowników,
9)
nadawanie stopni doktora i doktora habilitowanego oraz podejmowanie uchwał w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego - zgodnie z posiadanymi uprawnieniami,
10)
ocena działalności dziekana oraz zatwierdzanie rocznych sprawozdań dziekana z działalności wydziału,
11)
rozpatrywanie skarg na działalność dziekana,
12)
wnioskowanie o przyznanie statusu honorowego profesora Uniwersytetu,
13)
wnioskowanie o nadanie tytułu doktora honoris causa,
14)
określanie minimalnych wymagań, poniżej których ocena nauczyciela akademickiego w poszczególnych obszarach działalności jest negatywna.
§  24. 
Do rad wydziałów stosuje się przepisy § 16.
§  25. 
1. 
Kierownikiem wydziału jest dziekan.
2. 
Dziekanem może zostać osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy. Na wydziale nieposiadającym uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, dziekanem może zostać osoba posiadająca co najmniej stopień doktora, zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy.
3. 
Zastępcami dziekana są prodziekani w liczbie nie większej niż czterech w zależności od zadań dydaktycznych, naukowych lub artystycznych realizowanych na wydział.
3a. 
Dziekan wyznacza jednego z prodziekanów do pełnienia funkcji pierwszego zastępcy.
4. 
Prodziekanem może zostać osoba posiadająca co najmniej stopień doktora, dla której podstawowym miejscem pracy jest Uniwersytet.
5. 
Do wyboru prodziekana właściwego ds. studenckich i doktorantów stosuje się przepisy § 19 ust. 3 i 4.
6. 
W ramach czynności należących do kompetencji dziekana, prodziekan może działać z upoważnienia dziekana.
7. 
Wyboru dziekana i prodziekanów dokonuje kolegium elektorów w trybie określonym w ordynacji wyborczej stanowiącej załącznik nr 5.
8. 
Skreślono - Uchwała Nr 455 z 28.02.2014 r.
9. 
Skreślono - Uchwała Nr 455 z 28.02.2014 r.
§  26. 
1. 
Dziekan jest przełożonym pracowników, studentów i doktorantów wydziału.
2. 
Dziekan podejmuje decyzje dotyczące wydziału, nie należące do kompetencji innych organów Uniwersytetu lub kanclerza oraz:
1)
przedstawia radzie wydziału sprawy wymagające rozpatrzenia przez ten organ,
2)
zapewnia realizację uchwał rady wydziału,
3)
określa zakres działania prodziekanów,
4)
zarządza mieniem wydziału i dysponuje środkami finansowymi, zgodnie z udzielonym przez rektora upoważnieniem,
5)
sprawuje nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych wydziału,
6)
podejmuje działania w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wydziału,
7)
dba o przestrzeganie prawa oraz porządku i bezpieczeństwa na wydziale,
8)
dokonuje rozdziału zajęć dydaktycznych prowadzonych na wydziale,
9)
zatwierdza i kontroluje plan zajęć prowadzonych na wydziale,
10)
współpracuje z innymi wydziałami lub innymi jednostkami Uniwersytetu w sprawach dydaktycznych,
11)
współpracuje z radą wydziałową samorządu studenckiego oraz radą wydziałową samorządu doktorantów.
3. 
Dziekan sprawuje nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych wydziału.
4. 
W ramach kontroli tych jednostek może zażądać wyjaśnień od pracowników, studentów i doktorantów.
5. 
Dziekan organizuje konkursy na stanowiska nauczycieli akademickich.
6. 
Dziekan jest odpowiedzialny za jakość kształcenia na kierunkach studiów prowadzonych na wydziale.
7. 
Dziekan dba o rozwój naukowy nauczycieli akademickich oraz dyscyplin naukowych na wydziale.
8. 
Dziekan opracowuje strategię rozwoju wydziału zgodną ze strategią rozwoju uczelni.
9. 
Ponadto dziekan:
1)
odpowiada za realizację planu rzeczowo-finansowego wydziału,
2)
sprawuje nadzór nad gospodarowaniem środkami finansowymi oraz mieniem wydziału,
3)
przedstawia radzie wydziału, w okresach półrocznych, sprawozdania z wykonania planu rzeczowo-finansowego,
4)
nadzoruje opracowywanie i realizację planu badań naukowych,
5)
przygotowuje programy rozwoju wydziału oraz projekty zmian dotyczące struktury organizacyjnej na wydziale,
6)
organizuje współpracę wydziału z krajowymi i zagranicznymi placówkami naukowymi,
7)
przedstawia elektorom kandydatów na stanowiska prodziekanów,
8)
przedstawia do zaopiniowania radzie wydziału kandydatów na funkcje dyrektorów instytutów, kierowników katedr, zakładów i klinik,
9)
ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy na wydziale,
10)
przedstawia rektorowi, w terminie do 31. października, sprawozdanie z działalności wydziału w minionym roku akademickim,
11)
ponosi odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji toku studiów,
12)
powołuje komisje rekrutacyjne funkcjonujące na wydziale.
§  27. 
1. 
W zakresie przypisanych zadań, w sprawach nie zastrzeżonych przez obowiązujące przepisy do kompetencji innych organów dziekan wydaje decyzje administracyjne dotyczące studentów i doktorantów w sprawach, dla których odrębne przepisy przewidują obowiązek zastosowania kodeksu postępowania administracyjnego,
2. 
Od decyzji dziekana służy prawo wniesienia odwołania do rektora w terminie 14. dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji.
3. 
W innych sprawach dotyczących bieżącego funkcjonowania wydziału dziekan podejmuje decyzje. Rektor uchyla decyzję dziekana wydaną z naruszeniem przepisów ustawy, Statutu, uchwały senatu, uchwały rady wydziału lub innych przepisów wewnętrznych Uniwersytetu lub naruszających ważny interes Uniwersytetu.
§  28. 
- Skreślono - Uchwała Nr 724 z 22.05.2015 r.
§  29. 
1. 
Mandat członka organu kolegialnego oraz osoby sprawującej funkcję organu jednoosobowego wygasa przed upływem kadencji w przypadku:
1)
rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub przeniesienia pracownika do innej grupy pracowniczej,
2)
utraty funkcji, z pełnieniem której związany jest mandat,
3)
prawomocnego ukarania karą dyscyplinarną wymienioną w art. 140 ust. 1 pŁl з i 4 ustawy,
4)
prawomocnego skazania za przestępstwo,
5)
zrzeczenia się mandatu,
6)
odwołania,
7)
śmierci.
2. 
Mandat studenta lub doktoranta wygasa przed upływem czasu jego trwania w przypadku:
1)
skreślenia z listy studentów lub doktorantów,
2)
prawomocnego skazania za przestępstwo,
3)
prawomocnego ukarania przez komisję dyscyplinarną,
4)
odwołania go przez organ kolegialny,
5)
ukończenia studiów,
6)
zrzeczenia się mandatu,
7)
śmierci.
3. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu osoby sprawującej funkcję organu jednoosobowego przed upływem kadencji, jej obowiązki przejmuje do czasu wyboru pierwszy zastępca organu jednoosobowego.
§  30. 
- Skreślono - Uchwała Nr 724 z 22.05.2015 r.
§  31. 
1. 
Udział członków w posiedzeniach organów kolegialnych jak również w wyłonionych przez te organy komisjach jest obowiązkowy.
2. 
Organizację wewnętrzną oraz zasady działania organów kolegialnych, w zakresie nieuregulowanym w Statucie, określają uchwalone przez te organy regulaminy.
§  32. 
1. 
Kanclerz Uniwersytetu kieruje administracją i gospodarką w zakresie określonym przez Statut oraz rektora.
2. 
Kanclerza zatrudnia rektor, po zasięgnięciu opinii senatu.
3. 
Kanclerz odpowiada za swoją działalność przed rektorem.
4. 
Do zadań kanclerza należy podejmowanie działań oraz sprawozdawczość i nadzór w szczególności:
1)
zachowania, pomnażania i należytego wykorzystania majątku Uniwersytetu,
2)
planu rzeczowo- finansowego Uniwersytetu,
3)
analiz ekonomicznych dotyczących działalności Uniwersytetu,
4)
planowania i realizacji inwestycji budowlanych, remontów i modernizacji budynków oraz konserwacji urządzeń technicznych,
5)
zapewnienia środków technicznych niezbędnych do funkcjonowania Uniwersytetu,
6)
określania procedur niezbędnych do realizacji zadań przez nadzorowane jednostki.
5. 
Szczegółowy zakres kompetencji kanclerza ustala rektor w drodze decyzji.
6. 
Kanclerz realizuje swoje zadania przy pomocy zastępców.
§  33. 
1. 
Na wniosek kanclerza rektor zatrudnia zastępców kanclerza w liczbie nie większej niż czterech.
2. 
Zakres obowiązków zastępców kanclerza określa kanclerz w uzgodnieniu z rektorem z zastrzeżeniem § 34.
§  34. 
1. 
Kwestora powołuje i odwołuje rektor na wniosek kanclerza.
2. 
Kwestor pełni funkcję głównego księgowego.
3. 
Obowiązki i uprawnienia kwestora, jako głównego księgowego, regulują odrębne przepisy.
4. 
Kwestorowi podlega Kwestura.

Rozdział  3

Organizacja Uniwersytetu

§  35. 
1. 
Podstawową jednostką organizacyjną Uniwersytetu w zakresie działalności dydaktycznej i naukowej lub artystycznej jest wydział.
2. 
Podstawowe jednostki organizacyjne uczelni przekształca i likwiduje rektor po zasięgnięciu opinii senatu.
3. 
Wnioski o wyrażenie opinii w sprawie przekształcenia lub likwidacji podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni senatowi przedkłada rektor.
4. 
Wnioski, o których mowa w ust. 2 muszą zawierać szczegółowe propozycję nazwy wydziału, zakres działania, wewnętrzną strukturę organizacyjną i przewidywany skład osobowy oraz szczegółowe uzasadnienie. Wniosek o likwidację musi ponadto określać terminy i tryb rozliczenia osób odpowiedzialnych za działalność likwidowanej jednostki.
§  36. 
1. 
Zgodnie z ustaleniami Umowy określonej w § 1 ust. 8 Statutu, nadzór nad Wydziałem Teologii sprawowany przez władze kościelne dotyczy w szczególności:
1)
doboru nauczycieli akademickich i innych pracowników Wydziału,
2)
troski o tożsamość katolicką Wydziału polegającą na zagwarantowaniu realizacji programu studiów oraz wierności nauce katolickiej, zgodnie z normami zawartymi w Kodeksie prawa kanonicznego z 25 stycznia 1983 r., postanowieniami Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II "Sapientia Christiana" z dnia 29 czerwca 1979 r. i załączonymi do niej "Ordinationes".
2. 
W sprawach nieuregulowanych w Statucie maj ą zastosowanie odrębne przepisy i postanowienia Umowy określonej w § 1 ust. 8 Statutu.
§  37. 
1. 
Jednostkami organizacyjnymi wydziałów mogą być instytuty i katedry z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Jednostkami organizacyjnymi wydziałów kształcących na kierunku lekarskim i kierunku weterynaria są katedry, zakłady, kliniki i oddziały kliniczne. Na wydziałach tych zakłady, kliniki i oddziały kliniczne mogą wchodzić w skład katedry.
3. 
Na wydziale mogą być utworzone ośrodki jako jednostki organizacyjne wydziału realizujące zadania na rzecz studentów oraz jednostek organizacyjnych wydziału i Uniwersytetu.
4. 
Jednostki wymienione w ust. 1, 2 i 3 tworzy, przekształca i znosi rektor, na wniosek dziekana, zaopiniowany przez radę wydziału.
5. 
Wniosek o utworzenie lub przekształcenie jednostek wymienionych w ust. 1, 2 i 3 powinien zawierać: określenie celu i zakresu działalności naukowej lub artystycznej i dydaktycznej tych jednostek, źródła finansowania działalności jednostki, strukturę organizacyjną, skład osobowy.
6. 
W przypadku zniesienia jednostki wniosek musi zawierać uzasadnienie oraz określać terminy i tryb rozliczenia osób odpowiedzialnych za działalność znoszonej jednostki.
7. 
Szczegółowy zakres działania jednostek, o których mowa w ust. 1, 2 i 3 określają regulaminy organizacyjne tych jednostek.
§  38. 
1. 
Instytut jest jednostką organizacyjną prowadzącą działalność dydaktyczną i naukową lub artystyczną oraz usługową.
2. 
Instytut można utworzyć, jeżeli w proponowanym składzie osobowym, liczącym przynajmniej piętnastu nauczycieli akademickich zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej jedna osoba posiada tytuł profesora, a cztery osoby stopień doktora habilitowanego.
3. 
W skład instytutu mogą wchodzić: zakłady, zespoły naukowo-badawcze i dydaktyczne, laboratoria, pracownie, biblioteki.
4. 
Zespoły naukowo-badawcze i dydaktyczne, laboratoria, pracownie, biblioteki nie stanowią samodzielnych jednostek organizacyjnych, lecz tworzone są przez dyrektorów instytutów w ramach wewnętrznej organizacji pracy. Kierownictwo tych struktur dyrektor instytutu powierza nauczycielom akademickim lub innym pracownikom instytutu.
§  39. 
1. 
Katedra jest jednostką organizacyjną prowadzącą działalność dydaktyczną i naukową lub artystyczną oraz usługową.
2. 
Katedrę można utworzyć, jeżeli w proponowanym składzie osobowym, liczącym przynajmniej pięciu pracowników, co najmniej jedna osoba posiada tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego i jest zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego, dla której Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy.
3. 
W skład katedry mogą wchodzić: zespoły naukowo-badawcze i dydaktyczne, laboratoria, pracownie, biblioteki, z zastrzeżeniem § 37 ust. 2.
4. 
Zespoły naukowo-badawcze i dydaktyczne, laboratoria, pracownie, biblioteki nie stanowią samodzielnych jednostek organizacyjnych, lecz tworzone są przez kierowników katedr w ramach wewnętrznej organizacji pracy. Kierownictwo tych struktur kierownik katedry powierza nauczycielom akademickim lub innym pracownikom katedry.
§  40. 
1. 
Zakład jest jednostką organizacyjną instytutu, z zastrzeżeniem § 37 ust. 2, prowadzącą działalność dydaktyczną i naukową oraz usługową.
2. 
Zakład można utworzyć, jeżeli w proponowanym składzie osobowym, liczącym co najmniej pięciu pracowników, przynajmniej jedna osoba posiada tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego i jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  41. 
1. 
Klinikę można utworzyć, jeżeli w proponowanym składzie osobowym, liczącym co najmniej pięciu pracowników, przynajmniej jedna osoba posiada tytuł profesora nauk medycznych lub weterynaryjnych, lub stopień doktora habilitowanego nauk medycznych lub weterynaryjnych i jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.
2. 
Oddział kliniczny można utworzyć, jeżeli w proponowanym składzie osobowym, liczącym co najmniej trzech pracowników, przynajmniej jedna osoba posiada stopień doktora nauk medycznych lub weterynaryjnych i jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  41a. 
W uzasadnionych przypadkach Rektor może wyrazić zgodę na utworzenie jednostki lub jej funkcjonowanie, pomimo że nie spełnia ona warunków określonych w § 39 ust. 2 lub § 40 ust. 2 lub § 41, jednakże nie dłużej niż na okres 12 miesięcy.
§  42. 
1. 
W Uniwersytecie mogą być tworzone jednostki organizacyjne pozawydziałowe jako jednostki międzywydziałowe, ogólnouczelniane i środowiskowe prowadzące działalność zgodnie z kompetencjami określonymi w ich regulaminach.
2. 
Jednostki pozawydziałowe mogą funkcjonować jako instytut, centrum, katedra, zakład (klinika), ośrodek, studium oraz akademickie inkubatory przedsiębiorczości i centra transferu technologii.
3. 
Uniwersytet może tworzyć również, na zasadach określonych w ustawie, jednostki międzyuczelniane i jednostki wspólne.
4. 
Jednostki, o których mowa w ust. 1, 2 i 3 tworzy, przekształca i likwiduje rektor po zaopiniowaniu przez senat w trybie określonym w § 35 ust. 3.
§  43. 
1. 
W jednostkach organizacyjnych wydziałów oraz jednostkach pozawydziałowych działają rady, jako organy opiniodawczo-doradcze kierowników tych jednostek, z zastrzeżeniem § 43b ust. 1.
2. 
Kadencja rady odpowiada kadencji kierownika tej jednostki, z zastrzeżeniem § 43b ust. 2.
3. 
Radę powołuje dziekan, a w jednostkach pozawydziałowych rektor.
4. 
W skład rady wchodzą:
1)
nauczyciele akademiccy z tytułem profesora lub ze stopniem doktora habilitowanego,
2)
wybrani przedstawiciele pozostałych nauczycieli akademickich i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, w liczbie nie przekraczającej 20% składu rady, jednak co najmniej jedna osoba,
3)
przedstawiciele związków zawodowych z głosem doradczym.
5. 
Radzie przewodniczy kierownik jednostki organizacyjnej, a w przypadku centrum transferu technologii, osoba wybrana przez członków rady na funkcję przewodniczącego. Przewodniczący rady zobowiązany jest zwołać jej posiedzenie co najmniej raz w semestrze.
6. 
W pracach rady mogą brać udział z głosem doradczym przedstawiciele samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
7. 
Do kompetencji rady należy w szczególności:
1)
opiniowanie kierunków działalności jednostki organizacyjnej,
2)
zgłaszanie i opiniowanie wniosków o awanse, nagrody, wyróżnienia i odznaczenia pracowników,
3)
zgłaszanie innych wniosków do dziekana oraz opiniowanie wniosków dziekana dotyczących działalności jednostki organizacyjnej.
8. 
Rada może wystąpić do rektora z wnioskiem o przeprowadzenie konkursu na stanowisko kierownika jednostki.
§  43a. 
1. 
Podstawowe jednostki organizacyjne Uniwersytetu prowadzące działalność dydaktyczną, naukowo- badawczą i organizacyjną w dziedzinie nauk medycznych, farmacji i nauk o zdrowiu oraz uczestniczące w sprawowaniu opieki zdrowotnej w powiązaniu w wykonywaniem zadań dydaktycznych i badawczych używają nazwy Collegium Medicum.
2. 
W skład Collegium Medicum wchodzą co najmniej dwa wydziały, z których przynajmniej jeden posiada pełne uprawnienia akademickie.
3. 
Do tworzenia, likwidacji i przekształcenia Collegium Medicum stosuje się odpowiednio przepisy § 35 ust. 2-4.
§  43b. 
1. 
W Collegium Medicum działa Rada Collegium Medicum, jako organ opiniodawczy i doradczy Rektora.
2. 
Kadencja Rady Collegium Medicum odpowiada kadencji Rektora.
3. 
W skład Rady Collegium Medicum wchodzą:
1)
właściwy prorektor - jako przewodniczący;
2)
dziekani wydziałów wchodzących w skład Collegium Medicum;
3)
członkowie Senatu - przedstawiciele podstawowych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład Collegium Medicum;
4)
dyrektor Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego.
4. 
W posiedzeniach Rady Collegium Medicum, z głosem doradczym, uczestniczą: Kanclerz, przedstawiciele związków zawodowych działających w Collegium Medicum - po jednym z każdego związku oraz inne osoby zaproszone przez jej przewodniczącego.
5. 
Rada Collegium Medicum działa na podstawie wytycznych ustalonych przez Rektora lub właściwego prorektora.
6. 
Przewodniczący Rady Collegium Medicum kieruje jej pracami i z własnej inicjatywy lub na wniosek Rektora przedstawia mu opinie przygotowane przez Radę.
§  44. 
1. 
W Uniwersytecie działa system biblioteczno-informacyjny, który tworzy Biblioteka Uniwersytecka wraz z innymi bibliotekami działającymi w Uniwersytecie.
2. 
Biblioteka Uniwersytecka jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną.
3. 
Biblioteki w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu tworzy, przekształca i znosi rektor na wniosek Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, zaopiniowany przez Radę Biblioteczną.
4. 
Organizację i funkcjonowanie systemu biblioteczno-informacyjnego, w tym Biblioteki Uniwersyteckiej określa regulamin nadany przez rektora na wniosek Rady Bibliotecznej.
5. 
W związku z funkcjonowaniem systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytet może przetwarzać dane osób, korzystających z tego systemu, a obejmujące: imiona i nazwiska, adres zamieszkania, adres elektroniczny, miejsce pracy, numer albumu, PESEL.
6. 
Zasady korzystania przez Uniwersytet z zasobów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej reguluje umowa między tymi podmiotami.
§  45. 
1. 
W Uniwersytecie działa Rada Biblioteczna jako organ opiniodawczy rektora, powoływana przez Rektora na okres kadencji organów jednoosobowych.
2. 
W skład Rady Bibliotecznej wchodzą:
1)
przedstawiciele wydziałów, po jednym z każdego wydziału, delegowani przez radę wydziału,
2)
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej,
3)
czterej przedstawiciele Biblioteki Uniwersyteckiej i bibliotek wydziałowych wybrani z grona pracowników bibliotecznych,
4)
przedstawiciel samorządu studenckiego,
5)
przedstawiciel samorządu doktorantów,
6)
przedstawiciele związków zawodowych działających w Uniwersytecie.
3. 
Przewodniczącego Rady Bibliotecznej wybiera Rada spośród osób wymienionych w ust. 2 pkt 1 na swoim pierwszym posiedzeniu.
4. 
W posiedzeniach Rady Bibliotecznej uczestniczą z głosem doradczym zastępcy dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej i inne osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady Bibliotecznej.
5. 
Do kompetencji Rady Bibliotecznej należy:
1)
określenie zasad gromadzenia zbiorów bibliotecznych,
2)
występowanie do senatu i rektora z wnioskami w sprawach związanych z funkcjonowaniem systemu biblioteczno-informacyjnego,
3)
wydawanie opinii w sprawach związanych z funkcjonowaniem systemu biblioteczno- informacyjnego, w szczególności opiniowanie sprawozdań Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej składanych Senatowi oraz opiniowanie kandydatów na stanowisko Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej.
§  46. 
1. 
Prawo do korzystania ze zbiorów i urządzeń systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu mają:
1)
pracownicy, emerytowani pracownicy, studenci, doktoranci, słuchacze studiów podyplomowych Uniwersytetu;
2)
nauczyciele akademiccy i studenci innych szkół wyższych;
3)
pracownicy naukowi Polskiej Akademii Nauk i innych placówek naukowo-badawczych;
4)
inne osoby.
2. 
Opłaty mogą być pobierane:
1)
za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne;
2)
za wypożyczenia materiałów audiowizualnych;
3)
w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne;
4)
za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych;
5)
za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych.
3. 
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2, ustala rektor.
§  47. 
1. 
Uniwersytet prowadzi Archiwum i Muzeum jako jednostkę ogólnouczelnianą.
2. 
Kierownika Archiwum i Muzeum zatrudnia rektor po zasięgnięciu opinii Rady Archiwalnej.
3. 
Rada Archiwalna jest organem opiniodawczym rektora powoływanym przez rektora.
4. 
W skład Rady Archiwalnej wchodzą: czterej samodzielni pracownicy naukowi Uniwersytetu wyznaczeni przez rektora, właściwy zastępca kanclerza, kierownik Archiwum i zastępca kierownika Archiwum.
5. 
Do zakresu działania Rady Archiwalnej należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunków działalności archiwalnej, muzealnej i informacyjnej,
2)
czuwanie nad prawidłową gospodarką przyznanymi środkami finansowymi mieniem Archiwum i Muzeum,
3)
występowanie do senatu i rektora z inicjatywą podejmowania działań dotyczących funkcjonowania Archiwum i Muzeum.
6. 
Szczegółowe zasady działania Archiwum i Muzeum regulują odrębne przepisy.
§  48. 
1. 
Działalność wydawniczą w Uniwersytecie prowadzi Wydawnictwo jako jednostka ogólnouczelniana.
2. 
Zakres działania Wydawnictwa obejmuje publikację prac naukowych, czasopism oraz pomocy dydaktycznych według, opracowanego przez Kolegium Wydawnicze i zatwierdzonego przez rektora, planu wydawniczego.
3. 
Wydawnictwem kieruje, powołany przez rektora, redaktor naczelny we współpracy z Kolegium Wydawniczym.
4. 
Kolegium Wydawnicze jest organem doradczym rektora.
5. 
W skład kolegium wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
zastępca przewodniczącego,
3)
redaktor naczelny,
4)
redaktorzy działowi.
6. 
Przewodniczącego Kolegium Wydawniczego powołuje rektor po zasięgnięciu opinii senatu.
7. 
Zastępcę przewodniczącego Kolegium Wydawniczego powołuje rektor na wniosek przewodniczącego kolegium.
8. 
Redaktorów działowych powołuje rektor na wniosek rad wydziałów oraz jednostek pozawydziałowych.
9. 
Kadencja Kolegium Wydawniczego odpowiada kadencji organów jednoosobowych.
§  49. 
1. 
Kierownikami wydziałowych jednostek organizacyjnych w Uniwersytecie są: dyrektor instytutu, kierownik katedry, kierownik zakładu, kierownik kliniki-ordynator, kierownik oddziału klinicznego- ordynator, kierownik ośrodka.
2. 
Kierownikami pozawydziałowych jednostek organizacyjnych w Uniwersytecie są: dyrektor instytutu, dyrektor centrum, dyrektor akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, kierownik ośrodka i kierownik studium.
3. 
W instytucie mogą być utworzone stanowiska zastępców dyrektora instytutu. Zastępcę dyrektora instytutu powołuje rektor na wniosek dyrektora instytutu.
3a. 
W katedrach, w których zatrudnionych jest minimum 20 pracowników mogą być utworzone stanowiska zastępców kierownika katedry. Zastępcę kierownika katedry powołuje rektor na wniosek kierownika katedry
4. 
W klinikach, oddziałach klinicznych i zakładach, w których pracę naukowo-dydaktyczną łączy się z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, może być utworzone stanowisko zastępcy kierownika, powoływanego przez rektora na wniosek kierownika, po zaopiniowaniu przez dziekana.
§  50. 
1. 
Kierownika jednostki, o którym mowa w § 49 ust. 1, powołuje rektor na okres kadencji określonej w ust. 2, na wniosek dziekana zaopiniowany przez radę jednostki i radę wydziału. Na wniosek rady jednostki lub dziekana powołanie może być poprzedzone konkursem na stanowisko kierownika jednostki, który ogłasza rektor. W konkursie mogą uczestniczyć pracownicy Uniwersytetu, spełniający wymagania, o których mowa odpowiednio w ust. 4 i 5.
2. 
Kadencja kierownika jednostki trwa 5 lat i rozpoczyna się 1 stycznia.
3. 
W przypadku opróżnienia stanowiska kierownika jednostki w trakcie trwania kadencji, nowy kandydat powoływany jest na okres pozostały do końca kadencji w trybie, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Kierownikiem jednostki, o którym mowa w § 49 ust. 1, może być osoba posiadająca tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, zatrudniona w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy.
5. 
Kierownikiem oddziału klinicznego lub zastępcą dyrektora instytutu może być osoba posiadająca tytuł lub stopień naukowy zatrudniona w Uniwersytecie w pełnym wymiarze czasu pracy.
6. 
Na czas przebywania kierownika jednostki na urlopie macierzyńskim, na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, na dodatkowym urlopie macierzyńskim, na dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, na urlopie rodzicielskim, na urlopie wychowawczym, na urlopie naukowym, na urlopie dla poratowania zdrowia, bądź też podczas innej nieobecności trwającej dłużej niż miesiąc - rektor, na wniosek dziekana, zawiesza kierownika jednostki w pełnieniu obowiązków, a jednocześnie wyznacza i upoważnia innego nauczyciela akademickiego do pełnienia obowiązków kierownika tej jednostki.
7. 
W wyjątkowych przypadkach, za zgodą rady wydziału, nie dłużej niż na okres dwóch lat funkcja kierownika jednostki, o którym mowa w § 49 ust. 1, może być powierzona nauczycielowi akademickiemu posiadającemu stopień naukowy doktora, zatrudnionemu w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy.
8. 
Z ważnych powodów kierownik jednostki, o którym mowa w § 49 ust. 1, może być odwołany przed upływem okresu powołania - w trybie przewidzianym dla jego powołania. Odwołanie w takim trybie wymaga uzasadnienia.
9. 
W wyjątkowych przypadkach rektor, po zasięgnięciu opinii dziekana, może odwołać kierownika jednostki, o którym mowa w § 49 ust. 1, bez zachowania trybu określonego w ust. 8. Odwołanie w takim trybie wymaga uzasadnienia.
§  51. 
1. 
Na wydziałach kształcących na kierunku lekarskim i kierunku weterynaria powołanie do pełnienia funkcji kierownika kliniki- ordynatora i kierownika oddziału klinicznego- ordynatora, następuje po przeprowadzeniu konkursu.
2. 
Konkurs na stanowiska wymienione w ust. 1, ogłasza i przeprowadza rektor. Zasady przeprowadzenia konkursu określa załącznik nr 6 do Statutu, z tym że rektor ogłasza konkurs i powołuje komisję konkursową na wniosek dziekana oraz powołuje dziekana lub prodziekana wydziału do pełnienia funkcji przewodniczącego komisji konkursowej. Przewodniczący komisji przedstawia wyniki konkursu rektorowi, po zaopiniowaniu kandydatury przez radę wydziału.
§  52. 
1. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 49 ust. 1 i 2, kierują działalnością podległych jednostek i są przełożonymi pracowników w nich zatrudnionych.
2. 
Kierownicy, o których mowa w ust. 1, odpowiadają za właściwy dobór i rozwój kadry jednostek, realizację wyznaczonych jednostce zadań, za majątek i przydzielone środki finansowe oraz za warunki pracy zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy i przepisami przeciwpożarowymi.
3. 
Szczegółowy zakres obowiązków kierowników wydziałowych jednostek organizacyjnych oraz dyrektorów instytutów pozawydziałowych, dyrektorów centrów określają regulaminy organizacyjne tych jednostek.
4. 
Nieprawidłowe wykonywanie obowiązków, o których mowa w ust. 2 i 3 może być podstawą do odwołania kierownika jednostki ze stanowiska.
§  53. 
1. 
Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej zatrudnia rektor, po zasięgnięciu opinii senatu, spośród kandydatów przedstawionych przez Radę Biblioteczną.
2. 
Dyrektor kieruje Biblioteką Uniwersytecką oraz nadzoruje funkcjonowanie systemu biblioteczno- informatycznego, a ponadto:
1)
jest przełożonym pracowników w niej zatrudnionych oraz zatrudnionych w bibliotekach wydziałowych,
2)
współdziała z kierownikami jednostek organizacyjnych w sprawach realizacji ich planów badawczych oraz w procesie kształcenia studentów,
3)
przygotowuje plany działalności bibliotecznej i nadzoruje ich wykonanie,
4)
przygotowuje projekty planu rzeczowo-finansowego w ramach przyznanych Bibliotece środków finansowych i nadzoruje ich wykonanie.
3. 
Do zakresu obowiązków dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej ma odpowiednie zastosowanie § 52.
4. 
Zastępców dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, w liczbie nie większej niż dwóch, zatrudnia Rektor spośród kandydatów przedstawionych przez dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, po zasięgnięciu opinii Rady Bibliotecznej.
5. 
Kierowników jednostek Biblioteki Uniwersyteckiej zatrudnia rektor na wniosek dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej.

Rozdział  4

Mienie i finanse oraz administracja Uniwersytetu

§  54. 
Mienie Uniwersytetu obejmuje własność oraz inne prawa majątkowe.
§  55. 
1. 
Uniwersytet prowadzi samodzielną działalność finansową na podstawie planu rzeczowo- finansowego, zgodnie z przepisami o finansach publicznych oraz zasadami rachunkowości i prowadzenia gospodarki finansowej.
2. 
Środki na prowadzenie działalności Uniwersytetu pochodzą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, z darowizn, z zapisów i spadków, w tym również pochodzenia zagranicznego, z bezzwrotnych środków pochodzenia zagranicznego oraz z tytułu odpłatnie prowadzonej w kraju lub za granicą działalności badawczej, dydaktycznej, socjalno- bytowej i usługowej oraz ze sprzedaży składników mienia własnego Uniwersytetu i odpłatności za korzystanie z tych składników przez osoby trzecie.
§  56. 
1. 
Czynności prawnych dotyczących mienia i gospodarki Uniwersytetu dokonuj e rektor.
2. 
Czynności prawnych dotyczących mienia i gospodarki w zakresie zwykłego zarządu, z wyłączeniem spraw zastrzeżonych w odrębnych przepisach dla innych organów, dokonuje kanclerz.
3. 
W zakres zwykłego zarządu wchodzą czynności dotyczące mienia, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Uniwersytetu, w szczególności czynności związane z bieżącą eksploatacją składników mienia Uniwersytetu i utrzymaniem ich w stanie niepogorszonym oraz z pobieraniem korzyści z powierzonych składników mienia, jak również prowadzenie spraw, które są niezbędne do dokonywania tych czynności.
4. 
Czynności podejmowane przez kanclerza przekraczające zakres zwykłego zarządu wymagają pełnomocnictwa rektora.
§  57. 
1. 
Roczny plan rzeczowo-finansowy Uniwersytetu, przedstawiony przez rektora, uchwala senat.
2. 
W planie, o którym mowa w ust. 1, określa się podział zadań i środków finansowych na poszczególne rodzaje działalności.
§  58. 
1. 
Uniwersytet może utworzyć własny fundusz stypendialny na stypendia dla studentów, doktorantów i pracowników.
2. 
Źródła pozyskiwania środków w celu utworzenia funduszu, o którym mowa w ust. 1 oraz maksymalną wysokość stypendium, określa senat.
3. 
Studentom lub doktorantom może być przyznane stypendium niezależnie od innych form pomocy materialnej.
4. 
Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów określają regulaminy wprowadzone zarządzeniem rektora w uzgodnieniu z przedstawicielami pracowników oraz właściwym organem samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
5. 
Indywidualne stypendia pracownikom przyznaje rektor.
§  59. 
1. 
Uniwersytet nie prowadzi wyodrębnionej organizacyjnie i finansowo działalności gospodarczej.
2. 
W Uniwersytecie działają stacje dydaktyczno-badawcze.
§  60. 
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, według zasad określonych w

odrębnych przepisach, ponoszą:

1)
rektor,
2)
prorektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych i pracownicy w zakresie udzielonych przez rektora upoważnień i pełnomocnictw,
3)
członek organu kolegialnego, który w podejmowaniu uchwały zawierającej polecenie lub upoważnienie do popełnienia czynu, naruszającego dyscyplinę finansów publicznych, nie zgłosił sprzeciwu do tej uchwały.
§  61. 
1. 
Administracja Uniwersytetu zapewnia warunki dla realizacji podstawowych zadań Uniwersytetu.
2. 
Administracja Uniwersytetu realizuje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
3. 
Administracją Uniwersytetu kieruje kanclerz.
§  62. 
1. 
Organizację administracji Uniwersytetu, jej zadania i zasady funkcjonowania określa regulamin organizacyjny zatwierdzony przez rektora na wniosek kanclerza.
2. 
Wniosek o utworzenie lub przekształcenie jednostek administracji określonych w regulaminie organizacyjnym powinien zawierać: szczegółowe uzasadnienie, propozycję nazwy jednostki, jej zakres działania, wewnętrzną strukturę organizacyjną i przewidywany skład osobowy.
3. 
W przypadku likwidacji jednostki wniosek musi zawierać uzasadnienie oraz określać terminy i tryb rozliczenia osób odpowiedzialnych za działalność likwidowanej jednostki.
§  63. 
1. 
Podstawową jednostką organizacyjną administracji Uniwersytetu jest dział lub biuro.
2. 
W ramach działu lub biura mogą być tworzone inne jednostki bądź samodzielne stanowiska pracy.

Rozdział  5

Pracownicy Uniwersytetu

§  64. 
1. 
Pracownikami Uniwersytetu są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi.
2. 
Pracownicy Uniwersytetu zobowiązani są do przestrzegania zasad etycznych obowiązujących w Uniwersytecie, a nauczyciele akademiccy ponadto do doskonalenia zawodowego i pedagogicznego.
3. 
Pracownicy naukowo-dydaktyczni i naukowi Uniwersytetu zatrudniani są na stanowiskach:
1)
profesora zwyczajnego,
2)
profesora nadzwyczajnego,
3)
profesora wizytującego,
4)
adiunkta,
5)
asystenta.
4. 
Pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu są zatrudniani na stanowiskach:
1)
starszego wykładowcy,
2)
wykładowcy,
3)
lektora lub instruktora.
5. 
Dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej są zatrudniani na stanowiskach:
1)
starszego kustosza dyplomowanego, starszego dokumentalisty dyplomowanego,
2)
kustosza dyplomowanego, dokumentalisty naukowego,
3)
adiunkta bibliotecznego, adiunkta dokumentacji i informacji naukowej,
4)
asystenta bibliotecznego, asystenta dokumentacji i informacji naukowej.
6. 
Pracownikami Uniwersytetu niebędącymi nauczycielami akademickimi są:
1)
pracownicy naukowo-techniczni,
2)
pracownicy inżynieryjno-techniczni,
3)
pracownicy biblioteczni oraz dokumentacji i informacji naukowej,
4)
pracownicy związani z informatyką,
5)
pracownicy administracji,
6)
pracownicy Wydawnictwa,
7)
pracownicy Zakładu Poligraficznego,
8)
pracownicy obsługi i robotnicy,
9)
pracownicy dziekanatów i Archiwum.
§  65. 
1. 
Decyzję o utworzeniu stanowiska nauczyciela akademickiego w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu oraz o warunkach zatrudnienia podejmuje rektor.
2. 
Wniosek w sprawie utworzenia stanowiska przedstawia dziekan, po zasięgnięciu opinii rady wydziału.
3. 
W jednostkach, w których nie funkcjonują rady wydziału, kompetencje dziekana pełni odpowiedni prorektor, a rady wydziału - senat.
§  66. 
1. 
Nauczycieli akademickich zatrudnia się na podstawie przepisów ustawy, a przy zatrudnieniu nauczycieli akademickich na Wydziale Teologii stosuje się ponadto przepisy, o których mowa w § 1 ust. 8 Statutu.
2. 
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim następuje na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony.
3. 
Na podstawie mianowania zatrudnia się wyłącznie nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł profesora. Zatrudnienie na podstawie mianowania następuje w pełnym wymiarze czasu pracy.
4. 
Stosunek pracy z nauczycielem akademickim nawiązuje i rozwiązuje rektor, na wniosek kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracownika lub Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej. Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić również na wniosek pracownika za porozumieniem stron lub z zachowaniem okresu wypowiedzenia z końcem semestru.
5. 
Pomiędzy nauczycielem akademickim a zatrudnionym na Uniwersytecie jego małżonkiem, krewnym lub powinowatym do drugiego stopnia włącznie oraz osobą pozostającą w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Nie dotyczy to osób pełniących funkcje organów jednoosobowych, dla których ustawa przewiduje powoływanie ich w drodze wyborów.
6. 
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim na czas określony lub nieokreślony, w wymiarze przewyższającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu. Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu określa załącznik nr 6. Minimalne kryteria oceny kandydatów przy zatrudnianiu nauczycieli akademickich na poszczególnych stanowiskach na wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych określa Senat. Właściwa rada jednostki może określić dodatkowe kryteria oceny kandydatów.
7. 
Nauczyciela akademickiego, który nabył uprawnienia emerytalne, można zatrudnić ponownie na tym samym stanowisku, w tej samej uczelni bez postępowania konkursowego.
8. 
Rozwiązanie stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim z przyczyn, o których mowa w art. 125 ustawy, może nastąpić po uzyskaniu opinii rady wydziału, a w przypadku jednostek pozawydziałowych - opinii senatu.
9. 
Skreślono - Uchwała Nr 532 z 27.06.2014 r.
10. 
Skreślono - Uchwała Nr 532 z 27.06.2014 r.
§  67. 
Rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela akademickiego następuje z końcem semestru, przez który rozumie się odpowiednio: ostatni dzień lutego albo 30 września.
§  68. 
1. 
Zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego następuje na podstawie:
1)
mianowania w przypadku, gdy dla zatrudnianej osoby Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy,
2)
umowy o pracę.
2. 
Na stanowisku profesora zwyczajnego może być zatrudniona osoba, która posiada tytuł profesora w dziedzinie nauki lub sztuki.
3. 
Kandydat na stanowisko profesora zwyczajnego w okresie po uzyskaniu tytułu powinien ponadto posiadać udokumentowane osiągnięcia naukowe lub artystyczne wskazujące na jego istotny wkład w rozwój reprezentowanej dyscypliny naukowej lub artystycznej.
§  69. 
1. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku profesora nadzwyczajnego jest posiadanie tytułu naukowego profesora lub posiadanie stopnia doktora habilitowanego.
2. 
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego następuje na czas określony trwający nie dłużej niż 5 lat lub na czas nieokreślony.
3. 
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osoby posiadającej stopień doktora habilitowanego przedłuża się na czas nieokreślony, jeżeli spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:
1)
zostało wszczęte postępowanie o nadanie tytułu profesora,
2)
kandydat znacząco powiększył swój dorobek naukowy lub artystyczny od czasu zatrudnienia po raz pierwszy.
4. 
W przypadku niespełnienia warunków określonych w ust. 3 dalsze zatrudnienie jest możliwe wyłącznie na stanowisku adiunkta lub starszego wykładowcy na podstawie umowy o pracę.
5. 
Na wniosek osoby, która uzyskała tytuł profesora, rektor może przekształcić podstawę nawiązania stosunku pracy z umowy o pracę na mianowanie.
6. 
Na stanowisku profesora nadzwyczajnego może być zatrudniona osoba posiadająca stopień doktora oraz znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej. Zatrudnienie następuje na podstawie umowy o pracę na wniosek dziekana, zaopiniowany przez właściwą radę wydziału i Senat.
7. 
Osobom wymienionym w ust. 1 pełniącym funkcje organów jednoosobowych Uniwersytetu lub ich zastępców okres zatrudnienia przedłuża się o okres ich kadencji.
§  70. 
1. 
Skreślono - Uchwała Nr 200 z 2.10.2017 r.
2. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku profesora wizytującego jest posiadanie tytułu profesora lub stopnia doktora habilitowanego.
3. 
Na stanowisku profesora wizytującego może być zatrudniona również osoba posiadająca stopień doktora, a także znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej, potwierdzone opinią osoby z tytułem profesora z danej dziedziny.
§  71. 
1. 
Zatrudnienie na stanowisko adiunkta następuj e na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W uzasadnionych przypadkach umowa o pracę może być zawarta na czas określony.
2. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku adiunkta jest posiadanie co najmniej stopnia doktora.
3. 
Kandydat na stanowisko adiunkta powinien posiadać:
1)
udokumentowane osiągnięcia naukowe lub artystyczne i dydaktyczne,
2)
potwierdzoną znajomość nowożytnego języka obcego.
4. 
Łączny okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta osoby nieposiadającej stopnia doktora habilitowanego nie może trwać dłużej niż osiem lat z zastrzeżeniem przepisów ust. 5 i 6.
5. 
Bieg okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta ulega zawieszeniu na czas trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu wychowawczego, urlopu dla poratowania zdrowia, okresu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej, a także na czas pełnienia funkcji organów jednoosobowych i ich zastępców.
6. 
Bieg okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta ulega zawieszeniu do czasu zakończenia postępowania habilitacyjnego, jednak nie dłużej niż na okres 12 miesięcy, jeżeli nie później niż 6 miesięcy przed upływem okresu zatrudnienia na tym stanowisku zostało wszczęte postępowanie habilitacyjne.
§  72. 
1. 
Zatrudnienie na stanowisku asystenta następuje na podstawie umowy o pracę na czas określony z zastrzeżeniem przepisów ust. 4.
2. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku asystenta jest posiadanie co najmniej tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego.
3. 
Łączny okres zatrudnienia na stanowisku asystenta osoby nieposiadającej stopnia doktora nie może trwać dłużej niż osiem lat z zastrzeżeniem przepisów ust. 5 i 6.
4. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku asystenta na czas nieokreślony jest posiadanie stopnia doktora, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
5. 
Do określenia biegu okresu zatrudnienia na stanowisku asystenta stosuje się odpowiednio przepisy § 71 ust. 5.
6. 
Bieg okresu zatrudnienia na stanowisku asystenta ulega zawieszeniu do czasu zakończenia przewodu doktorskiego, jednak nie dłużej niż na okres 6 miesięcy, jeżeli nie później niż 3 miesiące przed upływem okresu zatrudnienia na tym stanowisku rozprawa doktorska została przedłożona jednostce prowadzącej przewód doktorski.
§  73. 
1. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku starszego wykładowcy w podstawowych jednostkach organizacyjnych jest posiadanie stopnia doktora.
2. 
W jednostkach pozawydziałowych na stanowisku starszego wykładowcy może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej tytuł zawodowy magistra.
3. 
Kandydat na stanowisko starszego wykładowcy powinien ponadto:
1)
posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku naukowo-dydaktycznym lub na stanowisku wykładowcy,
2)
legitymować się osiągnięciami dydaktycznymi,
3)
posiadać potwierdzoną znajomość języka obcego z wyłączeniem osób, o których mowa w ust. 2,
4)
uzyskać pozytywną opinię właściwej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich.
4. 
W przypadku zatrudniania kandydatów posiadających stopień doktora na stanowisko starszego wykładowcy w jednostkach pozawydziałowych nie stosuje się przepisu ust. 3 pkt 1.
§  74. 
1. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku wykładowcy jest posiadanie co najmniej stopnia doktora lub tytułu zawodowego magistra i osiągnięć dydaktycznych, a w przypadku zatrudnienia w jednostkach pozawydziałowych co najmniej tytułu zawodowego magistra.
2. 
Kandydat na stanowisko wykładowcy w Studium Wychowania Fizycznego i Sponu, poza wymaganiami określonymi w ust 1, powinien ponadto legitymować się udokumentowanym dorobkiem dydaktycznym, sportowym i organizacyjnym po okresie co najmniej siedmiu lat pracy na stanowisku instruktora. Kandydat spoza Uniwersytetu powinien legitymować się co najmniej ośmioletnim stażem pracy dydaktycznej lub istotnymi osiągnięciami zawodowymi, np. uprawnieniami trenerskimi lub sędziowskimi.
3. 
Kandydat na stanowisko wykładowcy w Studium Języków Obcych, poza wymaganiami określonymi w ust. 1, powinien ponadto legitymować się udokumentowanym dorobkiem dydaktycznym i organizacyjnym po okresie co najmniej siedmiu lat pracy na stanowisku lektora. Kandydat spoza Uniwersytetu powinien legitymować się co najmniej ośmioletnim stażem pracy dydaktycznej lub istotnymi osiągnięciami zawodowymi z udokumentowanymi uprawnieniami dydaktycznymi.
§  75. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku instruktora w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu jest posiadanie tytułu zawodowego magistra:
1)
wyższych studiów wychowania fizycznego i co najmniej uprawnień instruktora do prowadzenia sekcji sportowych lub rehabilitacji,
2)
innych studiów wyższych z udokumentowanymi uprawnieniami trenerskimi.
§  76. 
1. 
Warunkiem zatrudnienia na stanowisku lektora jest posiadanie tytułu zawodowego magistra filologii i posiadanie uprawnień do nauczania danego języka obcego.
2. 
Na stanowisko lektora może być zatrudniona osoba posiadająca status cudzoziemca legitymująca się uprawnieniami do nauczania języka obcego.
§  77. 
1. 
Zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego na podstawie mianowania następuje na wniosek dziekana wydziału po zasięgnięciu opinii właściwej rady wydziału oraz opinii Senatu.
2. 
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego na podstawie umowy o pracę następuje na wniosek dziekana wydziału po zasięgnięciu opinii właściwej rady wydziału.
3. 
Zatrudnienie na pozostałe stanowiska nauczycieli akademickich następuje na wniosek dziekana wydziału lub kierownika jednostki pozawydziałowej po zasięgnięciu opinii właściwego organu kolegialnego.
4. 
Zatrudnienie w Uniwersytecie, jako dodatkowym miejscu pracy, na podstawie umowy o pracę następuje na wniosek dziekana wydziału lub kierownika jednostki pozawydziałowej po zasięgnięciu opinii właściwego organu kolegialnego.
§  78. 
- Skreślono Uchwałą Nr 238 z 21.06.2013 r. Uchwałą Nr 532 z 27.06.2014 r. dodano § 78
§  78. 
1. 
Nauczyciel akademicki może podjąć lub kontynuować zatrudnienie w ramach stosunku pracy tylko u jednego dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą.
2. 
Podjęcie lub kontynuowanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u pracodawcy, o którym mowa w ust. 1, wymaga zgody rektora.
3. 
Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia bez zgody rektora stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w przypadku, gdy Uniwersytet jest dla nauczyciela akademickiego podstawowym miejscem pracy.
4. 
Senat określa, w drodze uchwały, procedurę oraz kryteria udzielania przez rektora zgody na dodatkowe zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1.
§  79. 
1. 
Roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla poszczególnych stanowisk nauczycieli akademickich, zasady obliczania godzin dydaktycznych określa Senat.
2. 
Rektor może obniżyć roczny wymiar zajęć dydaktycznych nauczycieli akademickich, w przypadku powierzenia im wykonywania ważnych zadań lub realizowania przez nich projektów badawczych. Obniżony roczny wymiar zajęć dydaktycznych dotyczy nauczycieli akademickich, dla których Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy i nie może być niższy niż 120 godzin dydaktycznych.
3. 
Minimalny roczny wymiar zajęć dydaktycznych, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy Rektora, prorektorów oraz dziekanów.
4. 
Roczny wymiar zajęć dydaktycznych Rektora wynosi 45 godzin dydaktycznych.
5. 
Obniżenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, o którym mowa w ust. 2, dokonuje się na wniosek nauczyciela akademickiego, po zasięgnięciu opinii dziekana oraz kierownika właściwej jednostki organizacyjnej, na okres wykonywania powierzonych zadań.
6. 
Rektor dokonując obniżenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, o którym mowa w ust. 2, bierze pod uwagę:
1)
zajmowane przez nauczyciela akademickiego w Uniwersytecie i poza nim stanowiska oraz pełnione przez niego funkcje wyszczególnione w uchwale, o której mowa w ust. 1;
2)
korzyści dla Uniwersytetu wynikaj ące z powierzonych zadań;
3)
szczególne obciążenie zadaniami badawczymi.
7. 
Indywidualny plan i rozkład zajęć dydaktycznych nauczyciela akademickiego uwzględniający jego obowiązki naukowe lub artystyczne i organizacyjne ustala oraz zmienia kierownik jednostki organizacyjnej, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony.
§  80. 
1. 
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora, nie częściej niż raz na siedem lat zatrudnienia w Uniwersytecie, płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym roku w celu przeprowadzenia badań poza uczelnią.
2. 
Urlop, o którym mowa w ust. 1 udziela się na wniosek nauczyciela akademickiego. Wniosek o udzielenie urlopu składa się na formularzu, którego wzór określa rektor.
3. 
Do wniosku o udzielenie urlopu, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć:
1)
harmonogram przedsięwzięć naukowych i/lub artystycznych przewidzianych do realizacji w trakcie urlopu ze wskazaniem miejsca ich wykonania, sporządzony według wzoru określonego przez rektora,
2)
wykaz przewidywanych efektów końcowych,
3)
wykaz dotychczasowych osiągnięć naukowych, dorobek publikacyjny lub/ i artystyczny, wykaz realizowanych projektów badawczych, wykaz patentów, wdrożeń, efekty współpracy międzynarodowej oraz z podmiotami gospodarczymi,
4)
zobowiązanie do niewykonywania pracy w ramach stosunku pracy u innego pracodawcy, w czasie trwania urlopu,
5)
inne dodatkowe dowody uzasadniające cel i potrzebę udzielenia płatnego urlopu naukowego.
4. 
Warunkiem otrzymania urlopu jest uzyskanie pozytywnej opinii kierownika jednostki organizacyjnej, rady wydziału, na którym zatrudniony jest nauczyciel akademicki oraz Senackiej Komisji Nauki.
5. 
Wniosek o udzielenie urlopu dla celów naukowych należy złożyć do rektora za pośrednictwem rady wydziału, na którym zatrudniony jest nauczyciel akademicki, w terminie do 15 maja.
6. 
Przewodniczący rady wydziału przekazuje rektorowi listę nauczycieli akademickich ubiegających się o urlop, o którym mowa w ust. 1, wraz z wnioskami, o których mowa w ust. 2, do dnia 30 maja.
7. 
Rektor udziela urlopu, o którym mowa w ust. 1, w terminie do 30 czerwca.
8. 
Nauczyciel akademicki może otrzymać urlop, o którym mowa w ust. 1, jeżeli nie spowoduje to zakłócenia pracy w zatrudniającej go jednostce organizacyjnej.
9. 
Podstawą pozytywnego rozliczenia urlopu, o którym mowa w ust. 1, jest sprawozdanie końcowe z realizacji przedsięwzięć naukowych i/lub artystycznych w trakcie urlopu sporządzone według wzoru określonego przez rektora.
10. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 9, należy złożyć do rektora w ciągu 30 dni od daty zakończenia urlopu, po uprzednim uzyskaniu opinii kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest pracownik.
11. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 9, zatwierdza Rektor po uzyskaniu pozytywnej opinii Senackiej Komisji Nauki.
12. 
Niezłożenie sprawozdania, o którym mowa w ust. 9, w terminie wskazanym w ust. 10 lub uzyskanie negatywnej opinii Senackiej Komisji Nauki skutkuje odmową przyznania nagród oraz podwyżek wynagrodzenia pracownika na okres 3 lat.
§  81. 
1. 
Nauczyciel akademicki przygotowujący rozprawę doktorską może otrzymać płatny urlop naukowy w wymiarze nieprzekraczającym trzech miesięcy.
2. 
Przepis § 80 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Do wniosku o udzielenie urlopu, o którym mowa w ust. 1, należy załączyć:
1)
dokumenty wskazane w § 80 ust. 3,
2)
zaświadczenie o otwarciu przewodu doktorskiego,
3)
opinię promotora.
4. 
Przepisy § 80 ust. 4-9 stosuje się odpowiednio.
5. 
Sprawozdanie końcowe należy złożyć do rektora w ciągu 30 dni od daty zakończenia urlopu, o którym mowa w ust. 1, po uprzednim uzyskaniu opinii kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest pracownik oraz opinii promotora.
6. 
Przepisy § 80 ust. 11-12 stosuje się odpowiednio.
§  82. 
1. 
Nauczyciel akademicki zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po przepracowaniu co najmniej 15 lat w Uniwersytecie, ma prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli stan jego zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy.
2. 
Łączny wymiar urlopu, o którym mowa w ust. 1, w całym okresie zatrudnienia nauczyciela akademickiego nie może przekroczyć jednego roku.
3. 
W przypadku, gdy urlop dla poratowania zdrowia jest wykorzystywany w częściach, konnego urlopu można udzielić nie wcześniej niż po upływie trzech lat od dnia zakończenia ostatnio udzielonego urlopu.
4. 
Nauczyciel akademicki składa do Rektora podanie o skierowanie na badanie lekarskie. Wzór podania określa Rektor w drodze zarządzenia.
5. 
Rektor na podstawie podania, o którym mowa w ust. 4, kieruje nauczyciela akademickiego na badanie lekarskie.
6. 
Uprawniony lekarz orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi akademickiemu urlopu dla poratowania zdrowia i określa czas potrzebny na przeprowadzenie zalecanego leczenia.
7. 
Rektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego przez uprawnionego lekarza.
8. 
Nauczycielowi akademickiemu oraz Uniwersytetowi przysługuje odwołanie od orzeczenia lekarskiego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę Uniwersytetu.
9. 
Odwołanie wraz z uzasadnieniem wnosi się na piśmie w terminie czternastu dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego za pośrednictwem uprawnionego lekarza, który wydał orzeczenie lekarskie.
10. 
Orzeczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
§  83. 
1. 
Nauczyciel akademicki może otrzymać bezpłatny urlop na cele naukowe. Nauczyciel akademicki przedstawia wniosek dziekanowi lub kierownikowi jednostki pozawydziałowej, określając w nim cele i charakter pracy naukowej, jaką zamierza wykonać w czasie urlopu.
2. 
Wniosek powinien zawierać opinię kierownika jednostki organizacyjnej, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony.
3. 
Łączny wymiar bezpłatnego urlopu na cele naukowe w okresie zatrudnienia nie może przekraczać 12 miesięcy.
4. 
W szczególnych przypadkach, rektor może udzielić bezpłatnego urlopu na cele naukowe na okres dłuższy niż ten, o którym mowa w ust. 3. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać dodatkowe uzasadnienie udzielenia urlopu bezpłatnego na cele naukowe na okres dłuższy niż ten, o którym mowa w ust. 3.
§  84. 
1. 
Urlopów, o których mowa w § 80-81 i § 83 udziela rektor po zasięgnięciu opinii właściwego organu kolegialnego.
2. 
Pracownicy korzystający z urlopu, o którym mowa w § 82 nie mogą w tym czasie wykonywać pracy zarobkowej ani prowadzić działalności gospodarczej.
§  85. 
1. 
Nauczyciele akademiccy podlegają okresowej ocenie, przeprowadzanej nie rzadziej niż raz na cztery lata lub w innym terminie na wniosek nauczyciela akademickiego podlegającego ocenie albo kierownika jednostki organizacyjnej, w której nauczyciel akademicki jest zatrudniony.
2. 
Organ uchwałodawczy samorządu studenckiego może wystąpić do kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej o przeprowadzenie oceny nauczyciela akademickiego.
3. 
Oceny dokonuje się także przed upływem okresu, na który nauczyciel akademicki został zatrudniony.
3a. 
Procedura związana z dokonaniem okresowej oceny nauczycieli akademickich, z uwzględnieniem terminów, o których mowa w ust. 1, rozpoczyna się 1 marca lub 1 października i trwa miesiąc.
4. 
W przypadku uzyskania przez nauczyciela akademickiego oceny negatywnej z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy lub warunkowo-pozytywnej, kolejną ocenę przeprowadza się po upływie roku.
5. 
Okresowej oceny nauczycieli akademickich dokonują:
1)
wydziałowe komisje oceniające,
2)
Komisja Oceniająca dla Jednostek Pozawydziałowych,
3)
Uczelniana Komisja Oceniająca,
4)
Odwoławcza Komisja Oceniająca.
6. 
Tryb powoływania i skład komisji oceniających, kryteria oceny, a także tryb pracy komisji określa załącznik nr 6.
7. 
Przy dokonywaniu oceny nauczyciela akademickiego w zakresie wypełniania przez niego obowiązków dydaktycznych komisje uwzględniają ocenę przedstawianą przez studentów i doktorantów, po zakończeniu każdego cyklu zajęć dydaktycznych. Zasady dokonywania tej oceny i sposób jej wykorzystania określa załącznik nr 7 do Statutu.
§  86. 
Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi podlegają okresowej ocenie na zasadach określonych przez rektora w zarządzeniu.
§  87. 
1. 
Nauczyciele akademiccy mogą otrzymywać za osiągnięcia naukowe, artystyczne, dydaktyczne lub organizacyjne albo za całokształt dorobku nagrody rektora oraz nagrody ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
2. 
Zasady podziału, przyznawania nagród rektora oraz występowania o nagrody ministra, o których mowa w ust. 1, określa regulamin uchwalony przez senat.
3. 
Pracownicy Uniwersytetu niebędący nauczycielami akademickimi mogą otrzymywać, za osiągnięcia w pracy zawodowej, nagrody rektora.
4. 
Fundusz nagród, o których mowa w ust. 3, ustala rektor, na podstawie zatwierdzonego przez senat funduszu płac, proporcjonalnie do funduszu płac realizowanego w poszczególnych jednostkach organizacyjnych.
5. 
Podstawę przyznania nagrody, o której mowa w ust. 3, stanowi:
1)
wysoka ocena wykonywanej pracy,
2)
doskonalenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji,
3)
zaangażowanie w prace wykraczające poza zakres obowiązków służbowych.
6. 
Nagrodę przyznaje rektor na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej.
§  88. 
1. 
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich w pierwszej instancji powołuje się Komisję Dyscyplinarną do spraw Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.
2. 
Członków Komisji w liczbie dziesięciu osób spośród kandydatów przedstawionych przez rady wydziałów, jednostki pozawydziałowe i Bibliotekę Uniwersytecką wybiera w tajnym głosowaniu senat.
3. 
Do Komisji, o której mowa w ust. 1, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego deleguje pięciu studentów na zasadach określonych w Regulaminie Samorządu Studenckiego.
4. 
Do Komisji, o której mowa w ust. 1, związki zawodowe delegują swojego przedstawiciela.
5. 
Senat wybiera spośród członków Komisji przewodniczącego Komisji oraz dwóch jego zastępców. Przewodniczącym oraz zastępcą przewodniczącego może zostać wyłącznie osoba zatrudniona na stanowisku profesora zwyczajnego albo profesora nadzwyczajnego.
6. 
Członkiem Komisji nie może być osoba pełniąca funkcję: rektora, prorektora, dziekana lub prodziekana.
7. 
Okres działania Komisji trwa cztery lata i rozpoczyna się z początkiem kadencji organów jednoosobowych Uniwersytetu.
8. 
Do wyborów uzupełniających skład Komisji - w trakcie kadencji - stosuje się odpowiednio tryb określony w ust. 2-6.

Rozdział  6

Studia i studia doktoranckie Prawa i obowiązki studentów i doktorantów

§  89. 
1. 
Uniwersytet prowadzi jednolite studia magisterskie, studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia trzeciego stopnia - studia doktoranckie.
2. 
Senat ustala, na wniosek rad wydziałów, zasady i tryb przyjmowania kandydatów na studia i studia doktoranckie.
3. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie zasad i trybu przyjmowania kandydatów na studia oraz podaje ją do publicznej wiadomości do dnia 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy.
4. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie zasad i trybu przyjmowania kandydatów na studia doktoranckie oraz podaje ją do publicznej wiadomości do dnia 30 kwietnia roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się rok akademicki, którego uchwała dotyczy.
5. 
Utworzenie lub likwidacja określonego kierunku i specjalności, stopnia kształcenia oraz formy studiów następuje na podstawie uchwały Senatu podjętej na wniosek rady wydziału.
6. 
Organizację, tok studiów, studiów doktoranckich oraz prawa i obowiązki studentów i doktorantów określają regulaminy tych studiów.
§  90. 
1. 
Rekrutację na studia oraz studia doktoranckie prowadzą komisje rekrutacyjne powoływane na wydziale przez dziekana z zastrzeżeniem ust. 3.
2. 
Rekrutację na studia osób przyjmowanych na podstawie uznania efektów uczenia się prowadzi dziekan wydziału.
3. 
Komisję rekrutacyjną do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na studia na nowo utworzonym wydziale powołuje rektor.
4. 
Organem odwoławczym w sprawie przyjęć na studia jest uczelniana komisja rekrutacyjna powołana przez rektora.
5. 
Organem odwoławczym w sprawie przyjęć na studia osób przyjmowanych na podstawie uznania efektów uczenia się jest rektor.
6. 
Organem odwoławczym w sprawie przyjęć na studia doktoranckie jest rektor.
7. 
Senat uczelni ustala warunki i tryb rekrutacji na jednolite studia magisterskie, studia pierwszego i drugiego stopnia, w tym prowadzonej w drodze elektronicznej, dla poszczególnych kierunków studiów. Uchwałę podaje się do wiadomości publicznej nie później niż do dnia 31 maja poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy i przesyła ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego. W przypadku uruchomienia nowego kierunku studiów senat podejmuje uchwałę i przesyła ją ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi nadzorującemu uczelnię, podając ją niezwłocznie do publicznej wiadomości.
§  91. 
1. 
Przyjęcie w poczet studentów następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania następującej treści: "Wstępując do społeczności akademickiej, ślubuję:
-
zdobywać wiedzę,
-
dbać o dobre imię uczelni,
-
być wiernym ideałom humanizmu,
-
zdobytą wiedzą służyć mojej Ojczyźnie
-
(można dodać "Tak mi dopomóż Bóg").
2. 
Studenci kierunku lekarskiego ponadto składają ślubowanie o treści: "Jako student kierunku lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ślubuję:
-
z szacunkiem odnosić się do pacjentów dbając o zachowanie ich praw i godności,
-
zachować należny szacunek wobec ciał ludzi także po ich śmierci,
-
mistrza mego w sztuce lekarskiej szanować na równi z rodzicami,
-
zachować w tajemnicy wszystkie informacje, które uzyskam w czasie kontaktu z chorymi,
-
ze wszystkich sił pogłębiać swoją wiedzę i poszukiwać prawdy tak, jak czynił to uczony i lekarz olsztyński Mikołaj Kopernik, pamiętając, że służy to dobru chorych, których w przyszłości będę leczyć.
-
(można dodać "Tak mi dopomóż Bóg")
3. 
Studenci kierunku pielęgniarstwo ponadto składają ślubowanie o treści: "Jako student kierunku pielęgniarstwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ślubuję:
-
z szacunkiem odnosić się do pacjentów dbając o zachowanie ich praw i godności,
-
nauczycieli akademickich i mistrzów przygotowujących do zawodu pielęgniarki szanować na równi z rodzicami,
-
ze wszystkich sił poszerzać swoją wiedzę, pamiętając, że służy to dobru chorych, którymi w przyszłości będę się opiekować."
-
(można dodać "Tak mi dopomóż Bóg").
4. 
Przyjęcie w poczet doktorantów następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania następującej treści: "Rozpoczynając studia doktoranckie, ślubuję:
-
rzetelnie wykonywać obowiązki doktoranta,
-
dbać o dobre imię uczelni,
-
być wiernym ideałom humanizmu,
-
zdobytą wiedzą służyć mojej Ojczyźnie"
-
(można dodać "Tak mi dopomóż Bóg").
5. 
Student i doktorant jest zobowiązany postępować zgodnie z treścią ślubowania oraz odpowiednio: regulaminem studiów lub regulaminem studiów doktoranckich.
§  92. 
1. 
Studenci Uniwersytetu tworzą samorząd studencki, a doktoranci samorząd doktorantów. Samorząd studencki i samorząd doktorantów działają na podstawie regulaminów uchwalonych przez organy uchwałodawcze tych samorządów. Regulaminy wymagają stwierdzenia przez Senat ich zgodności z ustawą i Statutem Uniwersytetu.
2. 
Organy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów są wyłącznymi reprezentantami ogółu studentów i doktorantów w Uniwersytecie.
3. 
Organy samorządu studenckiego decydują w sprawach rozdziału środków finansowych przeznaczonych przez organy Uniwersytetu na cele studenckie.
4. 
Organy samorządu doktorantów decydują w sprawach rozdziału środków finansowych przeznaczonych przez organy Uniwersytetu na cele doktoranckie.
5. 
Pomoc materialną studentom i doktorantom, na warunkach określonych w ustawie i regulaminach przyznają wydziałowe (kierunkowe) komisje stypendialne oraz uczelniane odwoławcze komisje stypendialne.
§  93. 
1. 
Student podczas ostatniego roku studiów drugiego stopnia lub ostatniego roku jednolitych studiów magisterskich może odbywać staż przygotowujący do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego, jeżeli uzyskał w okresie studiów średnią ocen nie niższą niż 4,0, a także pozytywną opinię opiekuna roku lub opiekuna pracy magisterskiej oraz prodziekana.
2. 
Student odbywający staż, o którym mowa w ust. 1, może otrzymać stypendium ze środków własnych uczelni w wysokości ustalonej przez Senat.
§  94. 
1. 
W sprawach dyscyplinarnych studentów orzekają Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów oraz Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna ds. Studentów, a w sprawach doktorantów - Komisja Dyscyplinarna ds. Doktorantów oraz Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna ds. Doktorantów.
2. 
Komisję Dyscyplinarną ds. Studentów oraz Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną ds. Studentów składające się z przewodniczącego, 3 nauczycieli akademickich i 3 studentów - powołuje rektor. Kandydatów do komisji zgłaszają: spośród nauczycieli akademickich rady wydziałów, a spośród studentów - uczelniany organ uchwałodawczy samorządu studenckiego.
3. 
Komisję Dyscyplinarną ds. Doktorantów oraz Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną ds. Doktorantów składające się z przewodniczącego, 3 nauczycieli akademickich i 3 doktorantów - powołuje rektor. Kandydatów do komisji zgłaszają: spośród nauczycieli akademickich rady wydziałów a spośród doktorantów - uczelniany organ uchwałodawczy samorządu doktorantów.
4. 
Kadencja komisji, o których mowa w ust. 1 odpowiada kadencji organów jednoosobowych. Kadencję studentów, członków odpowiednich komisji, określa Regulamin Samorządu Studenckiego, a kadencję doktorantów - Regulamin Samorządu Doktorantów.

Rozdział  7

Przepisy porządkowe dotyczące zgromadzeń

§  95. 
1. 
Pracownicy Uniwersytetu, doktoranci i studenci mają prawo organizowania zgromadzeń. Na zorganizowanie zgromadzenia w lokalu Uniwersytetu niezbędna jest zgoda rektora.
2. 
O zamiarze zorganizowania zgromadzenia organizatorzy zawiadamiają rektora co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem zgromadzenia. W sytuacjach uzasadnionych nagłością sprawy rektor może przyjąć powiadomienie złożone w krótszym terminie.
3. 
Zawiadomienie powinno zawierać:
1)
nazwę organizacji zwołującej zgromadzenie, w tym imię i nazwisko przewodniczącego zgromadzenia oraz imiona i nazwiska z adresem osób organizujących zgromadzenie,
2)
miejsce, datę i godzinę zgromadzenia,
3)
cel i program zgromadzenia.
4. 
Rektor zakazuje zorganizowania i przeprowadzenia zgromadzenia lub odmawia udzielenia zgody, o której mowa w ust. 1, jeżeli cele lub program zgromadzenia naruszają przepisy prawa.
5. 
Na zgromadzenie rektor może delegować swojego przedstawiciela.
6. 
Organizatorzy zgromadzenia odpowiadają przed rektorem za jego przebieg.
7. 
Rektor lub jego przedstawiciel po uprzedzeniu organizatorów rozwiązuje zgromadzenie, jeżeli przebiega ono z naruszeniem prawa.

Rozdział  8

Uroczystości akademickie

§  96. 
1. 
Uroczystości treścią i formą nawiązują do tradycji akademickich. Stałymi uroczystościami akademickimi są:
1)
Święto Uniwersytetu,
2)
promocja doktorów i doktorów habilitowanych,
3)
inauguracja roku akademickiego z immatrykulacją,
4)
wręczenie dyplomów ukończenia studiów.
2. 
Niestałymi uroczystościami akademickimi są:
1)
akt promocji doktora honoris causa,
2)
inne uroczystości ustalone przez senat lub rektora.
§  97. 
1. 
Podczas uroczystości członkowie organów kolegialnych, a także osoby promowane noszą stroje akademickie.
2. 
Rektor, prorektorzy i dziekani noszą podczas uroczystości insygnia pełnionych urzędów.
3. 
Uroczystości, o których mowa w § 96 ust. 2 pkt 1 i 2 odbywają się z udziałem pocztu sztandarowego Uniwersytetu.

Rozdział  9

Zasady wprowadzania zmian do Statutu

§  98. 
1. 
Inicjatywa w sprawie wprowadzania zmian do Statutu przysługuje członkom senatu.
2. 
Projekty zmian Statutu dotyczące Wydziału Teologii muszą uzyskać akceptację Wielkiego Kanclerza Wydziału.
3. 
Wniosek w sprawie proponowanych zmian wraz z uzasadnieniem składa się do rektora. Rektor po pozytywnym zaopiniowaniu kieruje wniosek do Komisji Statutowej.
4. 
Projekt zmian w Statucie przedstawia na posiedzeniu senatu przewodniczący Komisji Statutowej.
5. 
Propozycje wprowadzenia zmian do Statutu przedstawiane są do zaopiniowania związkom zawodowym.
6. 
Związki zawodowe przedstawiają opinie w ustawowym terminie biegnącym od dnia doręczenia projektu zmian.
7. 
W przypadku bezskutecznego upływu terminu, o którym mowa w ust. 6, wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.
8. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu większością co najmniej 2/3 głosów swojego statutowego składu po zasięgnięciu opinii związków zawodowych.

Rozdział  10

Postanowienia końcowe

§  98a. 
Przepisy przejściowe i końcowe
1. 
Do nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowisku adiunkta przed 1 października 2013 r. nie stosuje się przepisów § 71 ust. 4.
2. 
Nauczyciele akademiccy nieposiadający stopnia doktora habilitowanego, zatrudnieni na stanowisku adiunkta przed 1 września 2006 r., pozostają zatrudnieni na tym stanowisku, z tym że okres ich zatrudnienia na tym stanowisku nie powinien przekroczyć dziewięciu lat i może być przedłużony - po uzyskaniu pozytywnej oceny właściwej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich - o trzy okresy dwuletnie, wynikające z trybu dokonywania ocen okresowych. Warunkiem przedłużenia jest złożenie i pozytywne rozpatrzenie przez Rektora wniosku, popartego opinią kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki oraz opinią rady wydziału lub właściwego organu kolegialnego - w przypadku nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostkach pozawydziałowych.
3. 
Nauczyciele akademiccy nieposiadający stopnia doktora habilitowanego, zatrudnieni na stanowisku adiunkta pomiędzy 1 września 2006 r. a 30 września 2013 r., pozostają zatrudnieni na tym stanowisku, z tym że okres ich zatrudnienia na tym stanowisku nie powinien przekroczyć dziewięciu lat i może być przedłużony - po uzyskaniu pozytywnej oceny właściwej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich - o okresy wynikające z trybu dokonywania ocen okresowych, z tym że łączny okres zatrudnienia na tym stanowisku nie może trwać dłużej niż do 30 września 2021 r. Warunkiem przedłużenia jest złożenie i pozytywne rozpatrzenie przez Rektora wniosku, popartego opinią kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki oraz opinią rady wydziału lub właściwego organu kolegialnego - w przypadku nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostkach pozawydziałowych.
§  99. 
1. 
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem stosuje się właściwe przepisy ogólnie obowiązujące.
2. 
Współdziałanie władz Uniwersytetu ze związkami zawodowymi odbywa się na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie.
3. 
Kierownik podstawowej lub pozawydziałowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu wprowadza zmiany w strukturze nadzorowanej jednostki organizacyjnej w nie przekraczalnym terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających zmiany.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Skreślono - Uchwała Nr 251 z 26.01.2018 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Skreślono - Uchwała Nr 251 z 26.01.2018 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Traci moc - Uchwała Nr 9 z 20 września 2016 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Skreślono - Uchwała Nr 251 z 26.01.2018 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Ordynacja wyborcza

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zasady ogólne
1. 
Ordynacja wyborcza do organów Uczelni, zwana dalej Ordynacją, określa tryb i zasady wyłaniania komisji wyborczych, przeprowadzania wyborów organów jednoosobowych i kolegialnych, w tym kolegiów elektorów.
2. 
Szczegółowy tryb i zasady wyboru przedstawicieli studentów i doktorantów do organów kolegialnych, w tym do kolegiów elektorów Uniwersytetu w zakresie nieuregulowanym w Statucie określają właściwe regulaminy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
3. 
Wybory w Uniwersytecie są równe, powszechne i odbywają się w głosowaniu tajnym.
4. 
Użyte w załączniku pojęcia oznaczają:
1)
czynne prawo wyborcze - prawo głosowania, czyli wybierania organów kolegialnych i jednoosobowych przez wyborców; przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi oraz studentom i doktorantom;
2)
bierne prawo wyborcze - prawo do kandydowania, objęcia i pełnienia mandatu lub funkcji w organie kolegialnym i jednoosobowym; przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym w Uniwersytecie jako podstawowym miejscu pracy (wymóg zatrudnienia nie dotyczy kandydatów na rektora), którzy nie osiągnęli sześćdziesiątego siódmego, a w przypadku osób posiadających tytuł profesora, siedemdziesiątego roku życia, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi, zatrudnionym w Uniwersytecie w pełnym wymiarze czasu pracy oraz studentom i doktorantom; kandydowanie na funkcje organów jednoosobowych wymaga spełnienia dodatkowych wymagań określonych w Statucie, a ich pełnienie po ustaniu biernego prawa wyborczego z tytułu osiągnięcia wieku, reguluje Ustawa; pełnienie mandatu członka organu kolegialnego po ustaniu biernego prawa wyborczego z tytułu osiągnięcia wieku przedłuża się do końca roku akademickiego, w którym wiek ten osiągnął;
3)
wyborca - pracownik, student i doktorant Uniwersytetu posiadający czynne prawo wyborcze; w wyborach pośrednich - członek kolegium elektorów - elektor;
4)
komisja wyborcza - Uczelniana Komisja Wyborcza lub wydziałowa komisja wyborcza;
5)
rok wyborów - rok kalendarzowy, w którym upływa kadencja organów jednoosobowych i kolegialnych Uniwersytetu;
6)
kalendarz wyborczy - szczegółowy harmonogram działań wyborczych podejmowanych przez komisje wyborcze;
7)
zebrania wyborcze - zgromadzenia poszczególnych grup wyborców:
a)
samodzielnych nauczycieli akademickich,
b)
pozostałych nauczycieli akademickich,
c)
pracowników niebędącym nauczycielami akademickimi,
d)
studentów,
e)
doktorantów,

lub właściwych kolegiów elektorów;

8)
kworum - minimalna liczba uczestników zebrania wyborczego, niezbędna do przeprowadzenia wyborów;
9)
lista wyborcza - alfabetyczny wykaz kandydatów do pełnienia funkcji organów jednoosobowych lub kolegialnych;
10)
karta wyborcza - wydrukowana na podstawie zatwierdzonego przez Uczelnianą Komisję Wyborczą wzoru oraz opieczętowana przez właściwą komisję wyborczą karta do głosowania;
11)
głos wyborczy - głos wyborcy oddany na karcie wyborczej;
12)
zwykła większość głosów - liczba głosów na "Tak" o co najmniej jeden głos większa od liczby głosów na "Nie" (nie bierze się pod uwagę głosów wstrzymujących się);
13)
bezwzględna większość głosów - liczba głosów na "Tak" o co najmniej jeden głos większa od liczby pozostałych ważnie oddanych głosów;
14)
większość kwalifikowana - przekraczająca połowę wszystkich głosów wyborczych, wyrażona ułamkiem, większość głosów niezbędna do podjęcia uchwały przez właściwą komisję wyborczą;
15)
nieważny głos wyborczy - głos wyborczy oddany na karcie wyborczej:
a)
innej niż urzędowa,
b)
całkowicie przedartej,
c)
na której zaznaczono nazwiska większej liczby kandydatów niż liczba obsadzanych mandatów,
d)
na której dokonano dopisków lub poprawek.
5. 
Obsługę techniczną wyborów uczelnianych zapewnia Rektor, a wydziałowych - dziekan.
6. 
Dokumentacja wyborów uczelnianych jest przechowywana w Biurze Rektora, a wyborów wydziałowych w dziekanatach wydziałów. Po upływie 30 dni od stwierdzenia przez właściwą komisję wyborczą ważności wyborów dokumenty z głosowania, oprócz sporządzonych w toku wyborów protokołów i list rankingowych kandydatów, podlegają brakowaniu zgodnie z przepisami o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
7. 
Protokoły i listy rankingowe podlegają brakowaniu po wszczęciu procedury wyborów na nową kadencję.

Rozdział  2.

Komisje i organy wyborcze oraz ich kompetencje

§  2. 
Komisje wyborcze
1. 
Uczelnianą Komisję Wyborczą, złożoną z 11 członków, powołuje Senat.
2. 
W skład Uczelnianej Komisji Wyborczej wchodzi:
1)
8 członków komisji wybranych przez Senat spośród kandydatów zgłoszonych przez dziekanów wszystkich wydziałów - nie więcej niż po jednym z każdego wydziału; za wybrane uważa się te osoby, które uzyskały kolejno najwięcej głosów w głosowaniu łącznym zwykłą większością głosów. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Uczelnianej Komisji Wyborczej w trakcie kadencji nie przeprowadza się wyborów uzupełniających, mandat obejmuje osoba, która w głosowaniu zdobyła kolejno największą liczbę głosów;
2)
przedstawiciel jednostek pozawydziałowych wybrany spośród kandydatów zgłoszonych przez Rektora;
3)
przedstawiciel studentów delegowany przez samorząd studencki;
4)
przedstawiciel doktorantów delegowany przez samorząd doktorantów.
3. 
Członkiem Uczelnianej Komisji Wyborczej nie może być kandydat do pełnienia funkcji rektora, lub jego zastępcy, ani członek Uczelnianego Kolegium Elektorów.
4. 
Obsługę prawną Uczelnianej Komisji Wyborczej zapewnia radca prawny delegowany przez Rektora.
5. 
W posiedzeniach Uczelnianej Komisji Wyborczej mogą uczestniczyć, jako obserwatorzy, przedstawiciele tych wydziałów, które nie mają swoich reprezentantów w Komisji. Przedstawicielami są kandydaci, o których mowa w ust. 1.
6. 
Wydziałową komisję wyborczą składającą się z od 3 do 9 osób powołuje rada wydziału na wniosek dziekana. W jej skład wchodzą:
1)
nauczyciele akademiccy, stanowiący od 1/3 do 2/3 składu komisji;
2)
co najmniej jeden przedstawiciel pracowników niebędących nauczycielami akademickimi;
3)
co najmniej jeden wspólny przedstawiciel studentów i doktorantów wydziału.
7. 
Powołanie wydziałowej komisji wyborczej jest poprzedzone uchwałą rady wydziału, określającą liczbę członków komisji w nowej kadencji oraz liczebność przedstawicieli, o których mowa w ust. 6. Wniosek w tej sprawie, do rady wydziału, składa przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej, najpóźniej do końca września roku kalendarzowego poprzedzającego rok wyborów.
8. 
Kandydatów do wydziałowej komisji wyborczej z grupy nauczycieli akademickich i z grupy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi zgłaszają kierownicy jednostek organizacyjnych wydziału, z zastrzeżeniem, że każda jednostka zgłasza co najwyżej po jednym kandydacie z każdej grupy.
9. 
Osoby, o których mowa w ust. 8, po wyrażeniu zgody na kandydowanie zostają wpisane na listę kandydatów na członków wydziałowej komisji wyborczej. Rada wydziału dokonuje wyboru osób z listy w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów. Na podstawie wyników głosowania wydziałowa komisja skrutacyjna przygotowuje listę rankingową kandydatów. Mandaty członków komisji, z zachowaniem przepisu ust. 6, obejmują kolejno kandydaci z największą liczbą głosów. Lista rankingowa służy do uzupełnienia składu komisji w trakcie kadencji w przypadku wygaśnięcia mandatu jej członka.
10. 
Przedstawicieli studentów i doktorantów do wydziałowej komisji wyborczej delegują odpowiednio właściwe samorządy.
11. 
Członkiem wydziałowej komisji wyborczej nie może być kandydat do pełnienia funkcji dziekana lub jego zastępcy.
12. 
Dziekan w terminie do 5 dni roboczych od powołania lub uzupełnienia składu wydziałowej komisji wyborczej przekazuje Rektorowi i przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej pisemną informację o powołaniu lub zmianach w składzie wydziałowej komisji wyborczej.
13. 
Pierwsze posiedzenie komisji wyborczej odbywa się nie później niż w ciągu miesiąca od jej powołania i jest zwoływane przez przewodniczącego organu kolegialnego powołującego komisję wyborczą.
14. 
Komisja wyborcza na pierwszym posiedzeniu wybiera przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza. Osoby te tworzą prezydium komisji wyborczej.
15. 
Komisje wyborcze w zakresie swych kompetencji podejmują uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy składu komisji. Protokoły zebrań komisji wyborczej są podpisywane przez co najmniej dwie osoby z prezydium komisji.
16. 
Przewodniczący komisji wyborczej lub jego zastępca komunikują się z wyborcami w formie obwieszczeń, informacji, wyjaśnień lub stanowisk.
§  3. 
Kolegia elektorów
1. 
Organami właściwymi w sprawach wyboru organów jednoosobowych Uniwersytetu są: Uczelniane Kolegium Elektorów oraz wydziałowe kolegia elektorów.
2. 
Uczelniane Kolegium Elektorów dokonuje wyboru rektora i prorektorów, a wydziałowe kolegium elektorów dokonuje wyboru dziekana i prodziekanów.
3. 
W skład wszystkich kolegiów elektorów Uniwersytetu wchodzą nauczyciele akademiccy, pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi oraz studenci i doktoranci. Łącznie studenci i doktoranci w poszczególnych kolegiach stanowią nie mniej niż 20% ich składu, a liczbę przedstawicieli obu tych grup ustala się proporcjonalnie do liczebności studentów i doktorantów na wydziałach. Tryb wyboru przedstawicieli studentów i doktorantów określają odpowiednio regulaminy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
4. 
Uczelniane Kolegium Elektorów liczy 120 osób. W jego skład wchodzą:
1)
członkowie Senatu, którego kadencja upływa w roku wyborów,
2)
wybrani elektorzy.
5. 
Wybór elektorów, o których mowa w ust. 4, pkt. 2, odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
1)
z grona nauczycieli z tytułem profesora i stopniem naukowym doktora habilitowanego - z każdego wydziału, z zastrzeżeniem przepisów ust. 6, wybierana jest 1 osoba na zebraniu wyborczym tej grupy pracowników,
2)
z grona pozostałych nauczycieli akademickich - z każdego wydziału, z zastrzeżeniem przepisów ust. 6, wybierana jest 1 osoba na zebraniu wyborczym tej grupy pracowników,
3)
z grona studentów - wybieranych jest 5 osób na zebraniu wyborczym wszystkich studentów Uniwersytetu, z zachowaniem przepisu ust. 3,
4)
z grona doktorantów - wybierana jest 1 osoba na zebraniu wyborczym wszystkich doktorantów Uniwersytetu, z zachowaniem przepisu ust. 3,
5)
z grona pracowników niebędących nauczycielami akademickimi - wybierana jest 1 osoba na zebraniu wyborczym tej grupy pracowników Uniwersytetu,
6)
z grona członków działających w Uniwersytecie związków zawodowych - wybierane są 2 osoby, z czego nie więcej niż po 1 przedstawicielu z każdego związku na wspólnym zebraniu delegatów związków zawodowych.
6. 
Wyborów, o których mowa w ust. 5 pkt. 1 i 2 nie przeprowadza się na wydziałach, które nie posiadają uprawnień akademickich.
7. 
Wydziałowe kolegium elektorów stanowią członkowie rady wydziału, której kadencja upływa w roku wyborów.
§  4. 
Kadencja komisji wyborczych oraz kolegiów elektorów
1. 
Komisje wyborcze do przeprowadzenia wyborów na nową kadencję są powoływane najpóźniej do końca listopada, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok wyborów. Komisje wyborcze rozwiązują się w chwili powołania komisji wyborczych do przeprowadzenia wyborów następnej kadencji.
2. 
Kadencja członków Uczelnianego Kolegium Elektorów, którzy są jednocześnie członkami Senatu, jest tożsama z kadencją organów jednoosobowych i kolegialnych Uniwersytetu, z uwzględnieniem szczególnych zasad kadencyjności przedstawicieli studentów i doktorantów, wynikających z trybu wyboru określonego odpowiednio w regulaminach samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
3. 
Kadencja członków Uczelnianego Kolegium Elektorów, o których mowa w § 3 ust. 4 pkt. 2, rozpoczyna się 1 marca roku wyborów i trwa do ostatniego dnia lutego kolejnego roku wyborów.
4. 
Kadencja wydziałowych kolegiów elektorów jest tożsama z kadencją organów jednoosobowych i kolegialnych Uniwersytetu, z uwzględnieniem szczególnych zasad kadencyjności przedstawicieli studentów i doktorantów, wynikających z trybu wyboru określonego odpowiednio w regulaminach samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.
5. 
Przy wygaszaniu mandatu członka komisji wyborczej oraz elektora kolegium elektorów stosuje się przepisy Statutu dotyczące wygaszania mandatów organów kolegialnych oraz przepisy właściwego regulaminu samorządu studenckiego lub samorządu doktorantów.
6. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka komisji wyborczej uzupełnia się skład komisji poprzez:
1)
dokooptowanie kolejnego członka z listy rankingowej powstałej w trakcie wyborów dokonanych przez Senat lub przez rady wydziałów;
2)
delegowanie kolejnego przedstawiciela przez właściwy samorząd studencki lub samorząd doktorantów;
3)
przeprowadzenie wyborów uzupełniających w pozostałych przypadkach.
7. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka kolegium elektorów uzupełnia się skład kolegium zgodnie z przepisami dotyczącymi uzupełniania odpowiednio składu Senatu lub rady wydziału. Nie przewiduje się wyborów uzupełniających do składu grupy elektorów podanej w § 3 ust. 4 pkt. 2, za wyjątkiem przypadków, gdy liczba nieobsadzonych mandatów wzrośnie powyżej 5% lub nie będzie zachowana zasada minimum 20% udziału przedstawicieli studentów i doktorantów w organie wyborczym.
8. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu przewodniczącego komisji wyborczej przed końcem kadencji, wyboru nowego przewodniczącego dokonuje się na kolejnym zebraniu komisji zwołanym przez zastępcę przewodniczącego, który przewodniczy temu zebraniu.
9. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu zastępcy przewodniczącego lub sekretarza komisji wyborczej przed końcem kadencji, przewodniczący komisji wyborczej organizuje zebranie komisji wyborczej w celu wyboru nowego członka prezydium.
§  5. 
Zadania Uczelnianej Komisji Wyborczej

Do zadań Uczelnianej Komisji Wyborczej należy w szczególności:

1)
ustalenie uczelnianego kalendarza wyborczego, uwzględniającego fakt, że zakończenie wyborów następuje najpóźniej do dnia 31 maja roku wyborów;
2)
przeprowadzenie wyboru członków Senatu oraz wyborów uzupełniających przedstawicieli Uczelnianego Kolegium Elektorów z grona pracowników niebędących nauczycielami akademickimi;
3)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na funkcję rektora wraz z pisemnym oświadczeniem o wyrażeniu zgody na kandydowanie i objęcie stanowiska;
4)
potwierdzenie biernego prawa wyborczego kandydatów na funkcję rektora oraz ogłoszenie listy kandydatów, co najmniej 7 dni przed dniem wyborów;
5)
organizowanie spotkań kandydatów na rektora ze społecznością akademicką w terminie nie później niż 2 dni przed dniem wyborów;
6)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na prorektorów;
7)
przygotowanie urzędowych kart do głosowania z alfabetyczną listą kandydatów oraz list obecności wyborców na zebraniach wyborczych;
8)
zwoływanie zebrań wyborczych, stwierdzanie ich prawomocności i ogłaszanie wyników wyborów;
9)
organizowanie i przeprowadzanie zebrań wyborczych w celu wyboru rektora i prorektorów;
10)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem wyborów, w szczególności nad sporządzaniem protokołów z czynności wyborczych przez komisje skrutacyjne;
11)
zabezpieczenie dokumentacji wyborów;
12)
niezwłoczne powiadomienie ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o dokonanym wyborze rektora;
13)
przeprowadzanie wyborów organów jednoosobowych i kolegialnych oraz wyborów przedstawicieli do Senatu na nowo utworzonym wydziale, na którym nie powołano komisji wyborczej;
14)
nadzorowanie przebiegu wyborów na wydziałach i prac wydziałowych komisji wyborczych;
15)
rozstrzyganie protestów wyborczych;
16)
dokonywanie wykładni przepisów Ordynacji na wniosek wydziałowych komisji wyborczych.
§  6. 
Zadania wydziałowej komisji wyborczej

Do zadań wydziałowej komisji wyborczej należy w szczególności:

1)
ustalenie wydziałowego kalendarza wyborczego, uwzględniającego fakt, że zakończenie wyborów następuje najpóźniej do dnia 31 maja roku wyborów;
2)
organizowanie i przeprowadzanie zebrań wyborczych w celu wyboru przedstawicieli poszczególnych grup nauczycieli akademickich wydziału do Senatu oraz wyborów uzupełniających przedstawicieli do Uczelnianego Kolegium Elektorów;
3)
organizowanie i przeprowadzanie zebrań wyborczych w celu wyboru przedstawicieli poszczególnych grup pracowniczych do rady wydziału;
4)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na funkcję dziekana wraz z pisemnym oświadczeniem o wyrażeniu zgody na kandydowanie i objęcie stanowiska;
5)
potwierdzenie biernego prawa wyborczego kandydatów na funkcję dziekana oraz ogłoszenie listy kandydatów, co najmniej 7 dni przed dniem wyborów;
6)
organizowanie spotkań kandydatów na funkcję dziekana ze społecznością akademicką wydziału w terminie nie później niż 2 dni przed dniem wyborów;
7)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na prodziekanów;
8)
przygotowanie urzędowych kart do głosowania z alfabetyczną listą kandydatów oraz list obecności wyborców na zebraniach wyborczych;
9)
zwoływanie zebrań wyborczych na wydziale, stwierdzanie ich prawomocności i ogłaszanie wyników wyborów;
10)
organizowanie i przeprowadzanie zebrań wyborczych w celu wyboru dziekana i prodziekanów;
11)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem wyborów, w szczególności nad sporządzaniem protokołów z czynności wyborczych przez komisje skrutacyjne;
12)
niezwłoczne powiadomienie Rektora i Uczelnianej Komisji Wyborczej o dokonanym wyborze dziekana i prodziekanów;
13)
cykliczny, nie rzadziej niż po każdym roku trwania kadencji, przegląd składu i liczebności rady wydziału.

Rozdział  3.

Regulamin wyborczy

§  7. 
Zebranie wyborcze
1. 
Ogłoszenie o zebraniu wyborczym, ze wskazaniem godziny i miejsca wyborów, podaje do wiadomości przewodniczący właściwej komisji wyborczej lub jego zastępca, co najmniej 7 dni przed terminem zebrania.
2. 
Ogłoszenie Uczelnianej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów powinno być umieszczone w formie papierowej na tablicach informacyjnych w budynku rektoratu i w budynkach jednostek pozawydziałowych, rozesłane w formie elektronicznej w sposób zwyczajowo przyjęty oraz zamieszczone na stronie internetowej Uniwersytetu.
3. 
Ogłoszenie wydziałowej komisji wyborczej w sprawie wyborów powinno być umieszczone w formie papierowej na tablicach informacyjnych dziekanatu wydziału oraz jednostek organizacyjnych wydziału, rozesłane w formie elektronicznej w sposób zwyczajowo przyjęty oraz zamieszczone na stronie internetowej wydziału.
4. 
Wyborcy uczestniczący w zebraniu wyborczym podpisują listę obecności oraz na życzenie komisji wyborczej przedstawiają dokument potwierdzający tożsamość. Lista obecności jest podstawą do stwierdzenia kworum.
5. 
Zebranie wyborcze prowadzi przewodniczący właściwej komisji wyborczej lub członek tej komisji upoważniony pisemnie przez przewodniczącego.
6. 
Przewodniczący zebrania proponuje, spośród wyborców, którzy nie kandydują, skład komisji skrutacyjnej liczącej od 3 do 7 członków oraz spośród członków komisji wyborczej protokolanta. Zatwierdzenie składu komisji i protokolanta następuje w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Komisja skrutacyjna wyłania spośród siebie przewodniczącego oraz sekretarza.
7. 
W przypadku braku możliwości wyboru komisji skrutacyjnej spośród wyborców, zadania komisji skrutacyjnej realizuje właściwa komisja wyborcza.
8. 
Zebrania wyborcze do przeprowadzenia wyborów organów kolegialnych są prawomocne, jeżeli bierze w nich udział co najmniej 50% uprawnionych do głosowania. Regulaminy wyborcze samorządu studenckiego i samorządu doktorantów mogą określić odrębne przepisy w tym zakresie.
9. 
Zebrania wyborcze do przeprowadzenia wyborów organów jednoosobowych i ich zastępców są prawomocne, jeżeli bierze w nich udział co najmniej 2/3 uprawnionych do głosowania.
10. 
Przewodniczący zebrania rozpoczyna zebranie od podania informacji o kworum, które stwierdza komisja skrutacyjna. Jeżeli brakuje kworum, przeprowadza się kolejne sprawdzenie listy obecności po upływie 15 minut od rozpoczęcia zebrania. Po ponownym stwierdzeniu braku kworum:
1)
w przypadku zebrania wyborczego do przeprowadzenia wyborów organów jednoosobowych i ich zastępców - przewodniczący zamyka zebranie wyborcze;
2)
w przypadku zebrania wyborczego do przeprowadzenia wyborów organów kolegialnych - § 7 ust. 8 nie obowiązuje, komisja skrutacyjna stwierdza kworum.
11. 
W czasie jednego zebrania wyborczego mogą być przeprowadzane głosowania w różnych sprawach wyborczych. Informacja o takim trybie głosowania powinna być podana w ogłoszeniu wyborczym.
12. 
W trakcie wyborów do organów kolegialnych przeprowadza się głosowania aż do obsadzenia wszystkich mandatów. Jeżeli w trzech kolejnych głosowaniach nie obsadzono żadnego z wakujących mandatów wyznacza się kolejny termin zebrania wyborczego, z zachowaniem zasad określonych w ust. 1-3.
13. 
Po każdym głosowaniu komisja skrutacyjna sporządza protokół głosowania, który powinien zawierać: przedmiot głosowania ze wskazaniem nazwisk kandydatów w kolejności alfabetycznej lub treści wniosku, liczbę głosujących, wynik głosowania, datę głosowania oraz podpisy członków komisji skrutacyjnej.
14. 
Wszystkie sprawy dotyczące procedury wyborczej, wynikłe w trakcie zebrania, nieuregulowane w Ordynacji, rozstrzyga zebranie wyborcze zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.
15. 
Z zebrania wyborczego sporządzany jest protokół, którego załącznikami są protokoły głosowania, karty do głosowania i lista obecności. Protokół podpisuje przewodniczący zebrania wyborczego, protokolant oraz przewodniczący komisji skrutacyjnej.
§  8. 
Ogólne zasady głosowania i kandydowania w wyborach
1. 
Głosowanie przeprowadza się na kartach wyborczych, przygotowanych przez właściwą komisję wyborczą, opatrzonych pieczęcią tej komisji.
2. 
Na karcie wyborczej znajdują się nazwiska i imiona kandydatów oraz kratka przed nazwiskiem każdego kandydata.
3. 
Nazwiska kandydatów na karcie wyborczej podaje się alfabetycznie.
4. 
Karty wyborcze są drukowane zgodnie ze wzorami stanowiącymi załączniki nr 1 i 2 do Ordynacji.
5. 
W trakcie głosowań obowiązuje następująca procedura:
1)
wyborcy dokonują wyboru poprzez postawienie znaku "x" w kratce obok nazwiska kandydata - liczba postawionych znaków "x" nie może być większa niż liczba mandatów do obsadzenia;
2)
karta do głosowania, na której nie zakreślono znaku "x" w kratce obok nazwiska żadnego kandydata oznacza wstrzymanie się od głosu;
3)
głosy nieważne nie są uwzględniane przy określaniu wyników wyborów;
4)
wybór następuje, gdy kandydat uzyskał bezwzględną większość głosów;
5)
jeżeli w głosowaniu nie zostaną obsadzone wszystkie mandaty, zarządza się drugie i kolejne głosowania;
6)
do każdego następnego głosowania wchodzą nie wybrani kandydaci z poprzedniego głosowania, z tym, że listę skraca się wykreślając kandydata, który uzyskał najmniejszą liczbą głosów; w przypadku, gdy najmniejszą liczbę głosów uzyskała więcej niż jedna osoba, wszystkie one nie kwalifikują się do następnej tury głosowania;
7)
głosowania przeprowadza się do chwili obsadzenia wszystkich mandatów lub do chwili, gdy w wyniku zastosowania procedury, liczba kandydatów będzie mniejsza od liczby mandatów do obsadzenia; w tym wypadku przewodniczący zebrania zarządza nowe wybory.
6. 
Prawo zgłaszania kandydatów do objęcia mandatu organu jednoosobowego ma każdy członek społeczności Uniwersytetu (zgłasza kandydata na rektora) lub wydziału (zgłasza kandydata na dziekana).
7. 
Prawo zgłaszania kandydatów do objęcia mandatu członka w organie kolegialnym przysługuje każdemu wyborcy, który jest przedstawicielem danej grupy wyborczej na wydziale lub w jednostkach pozawydziałowych.
8. 
Zgłoszenie kandydata do pełnienia mandatu organu jednoosobowego odbywa się w terminie i miejscu ustalonym przez właściwą komisję wyborczą, ma formę pisemną, zawiera oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie, zgodne ze wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do Ordynacji.
9. 
Zgłoszenie kandydata do pozostałych organów odbywa się w trakcie zebrania wyborczego - co do zasady w formie ustnej. Zgłoszenie może przybrać formę pisemną z zachowaniem przepisów ust. 10.
10. 
Zgłoszony w trybie ust. 9 kandydat wyraża zgodę na kandydowanie oraz składa oświadczenie o przysługującym mu biernym prawie wyborczym.
11. 
Zamknięcie listy zgłaszanych kandydatów następuje po wyczerpaniu zgłoszeń lub na wniosek wyborcy uczestniczącego w zebraniu wyborczym. Wniosek taki musi zostać przyjęty w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
12. 
Dodatkowe wymagania dla kandydatów ubiegających się o mandat organu jednoosobowego i jego zastępcy reguluje Ustawa i Statut.
§  9. 
Głosowania w wyborach do organów jednoosobowych
1. 
Przy wyborze organów jednoosobowych, za wybranego uważa się kandydata, który uzyska bezwzględną większość głosów.
2. 
Jeżeli w pierwszej turze głosowania bierze udział więcej niż dwóch kandydatów i żaden z nich nie uzyskał wystarczającej liczby głosów zgodnie z przepisem ust. 1, przeprowadza się drugą turę głosowania, w której bierze udział tylko dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę głosów w pierwszej turze. Jeżeli w pierwszej nierozstrzygniętej turze głosowania nie można określić drugiego kandydata ze względu na uzyskanie takiej samej liczby głosów przez kilku kandydatów przeprowadza się dodatkowe głosowanie jedynie wśród kandydatów, którzy uzyskali taką samą liczbą głosów w pierwszej turze. Ten tryb postępowania stosuje się do momentu wyłonienia tylko jednego kontrkandydata, z zastrzeżeniem, że jeśli nie uda się go wyłonić w kolejnych nzecii dodatkowych głosowaniach zebranie wyborcze w głosowaniu jawnym może postanowić o odroczeniu zebrania.
3. 
Jeżeli żaden z kandydatów w drugiej turze głosowania nie uzyska bezwzględnej większości głosów przewodniczący zamyka zebranie. W takiej sytuacji właściwa komisja wyborcza zarządza nowe wybory.
4. 
Przy wyborze zastępców organów jednoosobowych, za wybranego uważa się kandydata, który uzyska bezwzględną większość ważnie oddanych głosów.
§  10. 
Głosowania w wyborach do organów kolegialnych
1. 
Przy wyborze organów kolegialnych za wybranych członków organu uważa się tych kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów według sporządzonej listy rankingowej, przy spełnieniu wymogu bezwzględnej większości głosów.
2. 
Na karcie wyborczej do wyboru organów kolegialnych każdy wyborca może postawić co najwyżej tyle znaków "x" w kratkach przed nazwiskami kandydatów, ile mandatów jest do obsadzenia w danym głosowaniu.
3. 
Jeżeli na etapie głosowania dwóch lub więcej kandydatów uzyskało taką samą najmniejszą liczbę głosów uprawniającą do sprawowania mandatu przeprowadza się dodatkowe głosowania jedynie wśród tych kandydatów, stopniowo odrzucając kandydatury z najmniejszą liczbą głosów.
4. 
Jeżeli pozostał do obsadzenia jeden mandat, a dwa kolejne głosowania przeprowadzone w trybie przepisu ust. 3 nie wyłoniły zwycięzcy zebranie wyborcze może zadecydować o przeprowadzeniu losowania. Karty z nazwiskami i imionami kandydatów przygotowuje komisja skrutacyjna, a losowanie przeprowadza przewodniczący zebrania.
5. 
Po obsadzeniu wszystkich mandatów komisja skrutacyjna sporządza listę rankingową wszystkich kandydujących, która zostanie wykorzystana w przypadku konieczności aktualizacji składu organu w trakcie kadencji.

Rozdział  4.

Wybory organów jednoosobowych

§  11. 
Wybory rektora i prorektorów
1. 
Procedurę wyborczą, zgodnie z terminarzem wyborczym, rozpoczyna Uczelniana Komisja Wyborcza od przyjmowania zgłoszeń kandydatów na funkcję rektora, począwszy od dwudziestego pierwszego dnia przed wyznaczonym terminem wyborów.
2. 
Zamknięcie listy kandydatów na funkcję rektora następuje o godzinie 12:00, czternaście dni przed terminem wyborów.
3. 
Po zamknięciu listy kandydatów na funkcję rektora przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej ogłasza niezwłocznie zgłoszone kandydatury poprzez umieszczenie obwieszczenia na tablicy informacyjnej w budynku rektoratu oraz na stronie internetowej Uniwersytetu.
4. 
Kandydat na funkcję rektora zgłasza pisemnie kandydatów na funkcje prorektorów nie później niż siedem dni przed terminem wyborów. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5. 
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 4, powinno zawierać informacje o funkcjach, jakie zamierza się powierzyć poszczególnym prorektorom; krótką charakterystykę osiągnięć naukowych i doświadczeń organizacyjnych kandydata, oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz zgoda na ujawnienie treści oświadczenia lustracyjnego Uczelnianemu Kolegium Elektorów.
6. 
Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, niezwłocznie po zamknięciu listy kandydatów na funkcje prorektorów, zawiadamia przedstawicieli studentów i doktorantów, którzy są w składzie Uczelnianego Kolegium Elektorów, o konieczności wyrażenia zgody na zgłoszoną kandydaturę do pełnienia funkcji prorektora do spraw studenckich. Niezajęcie stanowiska w tej sprawie w terminie siedmiu dni od ogłoszenia listy kandydatów uważa się za wyrażenie zgody.
7. 
Kandydat na funkcję rektora może zaprezentować program wyborczy w czasie wcześniejszych spotkań ze społecznością akademicką. W sprawach organizacyjnych korzysta ze wsparcia Biura Rektora oraz dziekanatów wydziałów.
8. 
Zebranie wyborcze Uczelnianego Kolegium Elektorów zwołuje i przewodniczy mu przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej lub pisemnie upoważniony przez niego zastępca, według następującego porządku:
1)
wybór protokolanta oraz komisji skrutacyjnej,
2)
stwierdzenie prawomocności zebrania wyborczego (obecność co najmniej 2/3 składu kolegium elektorów),
3)
przedstawienie listy kandydatów do objęcia funkcji rektora,
4)
głosowanie w sprawie wyboru rektora,
5)
ogłoszenie wyników wyborów.
9. 
Kandydat, który został wybrany na stanowisko rektora, do czasu objęcia funkcji, otrzymuje miano Rektora-elekta.
10. 
Czynności wymienione w ust. 8 pkt 2-5 stosuje się odpowiednio do wyborów prorektorów.
11. 
W przypadku głosowania, w którym kandydat na prorektora nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, Rektor-elekt zgłasza nowego kandydata.
12. 
W przypadku braku zgody, o której mowa w ust. 6, Rektor-elekt zgłasza nowego kandydata.
§  12. 
Zawieszenie Rektora w pełnieniu obowiązków

W przypadku zawieszenia organu jednoosobowego w pełnieniu funkcji rektora, jego obowiązki do czasu wyboru nowego rektora przejmuje pierwszy zastępca zawieszonego Rektora.

§  13. 
Wybory dziekana i prodziekanów
1. 
Do wyboru dziekana i prodziekanów stosuje się przepisy dotyczące wyboru rektora i prorektorów, z tym, że:
1)
wyboru dokonuje wydziałowe kolegium elektorów;
2)
zebranie wyborcze wydziałowego kolegium elektorów zwołuje wydziałowa komisja wyborcza;
3)
kandydaci na dziekana i prodziekanów muszą spełnić wymagania określone w Ustawie i Statucie.
2. 
Każdy kandydat na dziekana może zaprezentować program wyborczy w czasie spotkań ze społecznością wydziału. W sprawach organizacyjnych korzysta ze wsparcia dziekanatu oraz sekretariatów jednostek organizacyjnych wydziału.
§  14. 
Odwołanie dziekana i prodziekanów
1. 
Wydziałowe kolegium elektorów może odwołać dziekana i prodziekanów.
2. 
Wnioski w tej sprawie, z wyłączeniem przepisu ust. 6, zgłasza pisemnie przewodniczącemu wydziałowej komisji wyborczej lub upoważnionemu przez niego zastępcy:
1)
Rektor w przypadku stwierdzenia naruszenia przez dziekana przepisów prawa lub Statutu;
2)
co najmniej 2/3 elektorów wydziałowego kolegium elektorów;
3)
dziekan w przypadku wniosku o odwołanie prodziekana;
4)
co najmniej 3/4 przedstawicieli studentów i doktorantów będących elektorami wydziałowego kolegium elektorów w przypadku wniosku o odwołanie prodziekana właściwego do spraw studenckich.
3. 
O wnioskach wniesionych w trybie przepisu ust. 2 pkt 2-4 przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej lub upoważniony przez niego zastępca niezwłocznie powiadamia Rektora.
4. 
Głosowanie w sprawie odwołania dziekana lub prodziekana jest ważne, jeżeli w zebraniu uczestniczy nie mniej niż 2/3 elektorów wydziałowego kolegium elektorów. Odwołanie następuje, jeżeli wniosek o odwołanie dziekana uzyskał co najmniej 3/4 ważnie oddanych głosów, a wniosek o odwołanie prodziekana uzyskał bezwzględną większość głosów.
5. 
Wniosek o odwołanie dziekana lub jego zastępcy rozpatrywany jest w terminie do trzydziestu dni od dnia jego złożenia.
6. 
W przypadku rażącego naruszenia prawa przez dziekana Rektor może odwołać dziekana po zasięgnięciu opinii Senatu.
§  15. 
Zawieszenie dziekana w pełnieniu obowiązków
1. 
Do czasu rozpatrzenia wniosku o odwołanie dziekana Rektor może zawiesić go w pełnieniu obowiązków.
2. 
Dziekan zostaje zawieszony w pełnieniu funkcji z mocy prawa, w przypadku gdy toczy siV przeciwko niemu postępowanie karne z oskarżenia publicznego o przestępstwo umyślne lub postępowanie o umyślne przestępstwo skarbowe.
3. 
Obowiązki dziekana, który został zawieszony, przejmuje do czasu nowych wyborów pierwszy zastępca dziekana.

Rozdział  5.

Wybory organów kolegialnych

§  16. 
Wybory do Senatu
1. 
Zebrania wyborcze wyłaniające przedstawicieli do Senatu organizuje:
1)
Uczelniana Komisja Wyborcza, oddzielnie w grupie nauczycieli akademickich z jednostek pozawydziałowych oraz w grupie pracowników Uniwersytetu niebędących nauczycielami akademickimi;
2)
wydziałowa komisja wyborcza, oddzielnie w grupie samodzielnych nauczycieli akademickich oraz w grupie pozostałych nauczycieli akademickich wydziału;
3)
samorząd studencki; z udziałem przedstawiciela wydziałowej komisji wyborczej;
4)
samorząd doktorantów z udziałem przedstawiciela Uczelnianej Komisji Wyborczej.
2. 
Przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej przekazuje przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej w terminie do 3 dni roboczych informację o członkach senatu wybranych na wydziale.
3. 
Przedstawiciele wydziałowej komisji wyborczej lub Uczelnianej Komisji Wyborczej biorący udział w zebraniach wyborczych samorządu studenckiego i samorządu doktorantów przekazują przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej w terminie do 3 dni roboczych informacje o wybranych członkach Senatu.
4. 
Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej sporządza informację o członkach senatu na kolejną kadencję i przekazuje ją Rektorowi.
§  17. 
Wybory do rady wydziału
1. 
Zebrania wyborcze wyłaniające przedstawicieli pracowników do rady wydziału przeprowadza wydziałowa komisja wyborcza na zebraniach wyborczych organizowanych oddzielnie dla poszczególnych grup wyborców:
1)
samodzielnych nauczycieli akademickich;
2)
pozostałych nauczycieli akademickich;
3)
pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
2. 
Zebrania wyborcze wyłaniające przedstawicieli studentów i doktorantów organizuje odpowiednio samorząd studencki lub samorząd doktorantów przy udziale przedstawiciela wydziałowej komisji wyborczej.
3. 
Przedstawiciel wydziałowej komisji wyborczej biorący udział w zebraniach wyborczych samorządu studenckiego lub samorządu doktorantów przekazuje przewodniczącemu wydziałowej komisji wyborczej w terminie do 3 dni roboczych informację o wybranych członkach do rady wydziału.
4. 
Przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej sporządza informację o składzie rady wydziału na kadencję i przekazuje ją dziekanowi.
5. 
Jeżeli w trakcie trwania kadencji organów Uniwersytetu tworzony jest nowy wydział, skład rady nowego wydziału i tryb jej wyłaniania określa Senat w uchwale o utworzeniu wydziału, z zachowaniem przepisów Ustawy i Statutu.
6. 
Do czasu powołania rady wydziału na nowoutworzonym wydziale kompetencje tego organu sprawuje Senat, a kompetencje dziekana upoważniony przez Rektora nauczyciel akademicki. Procedury wyborcze na nowoutworzonym wydziale powinny zakończyć się w terminie do 6 miesięcy od utworzenia wydziału.

Rozdział  6.

Zmiany w trakcie kadencji

§  18. 
Wybory uzupełniające
1. 
W przypadku wygaśnięcia przed upływem kadencji mandatu osoby pełniącej funkcję organu jednoosobowego, jego zastępcy lub członka organu kolegialnego przeprowadza się wybory uzupełniające.
2. 
Obowiązek przedłożenia właściwej komisji wyborczej informacji o wygaśnięciu mandatu członka organu kolegialnego spoczywa na osobie, która na podstawie przepisów Statutu jest uprawniona do zwołania posiedzenia organu kolegialnego, a w przypadku przedstawicieli studentów lub doktorantów na przewodniczącym samorządu studenckiego lub samorządu doktorantów.
3. 
Wniosek w sprawie przeprowadzenia wyborów uzupełniających do przewodniczącego właściwej komisji wyborczej składa:
1)
Rektor - w przypadku wyboru prorektora;
2)
pierwszy zastępca rektora - w przypadku wyboru rektora;
3)
dziekan wydziału - w przypadku wyboru prodziekana;
4)
pierwszy zastępca dziekana - w przypadku wyboru dziekana.
4. 
Z dniem uprawomocnienia się wyboru nowego organu jednoosobowego funkcje zastępców byłego organu jednoosobowego wygasają.
5. 
W przypadku wygaśnięcia mandatu członka organu kolegialnego mandat obejmuje osoba, która w trakcie ostatnich wyborów uzyskała kolejno największą liczbę głosów z zachowaniem warunku bezwzględnej większości głosów i wyraziła zgodę na objęcie mandatu.
6. 
Jeżeli uzupełnienie składu organu kolegialnego w sposób, o którym mowa w ust. 5 jest niemożliwe, przeprowadza się wybory uzupełniające.
§  19. 
Zmiana składu rady wydziału w trakcie kadencji
1. 
W przypadku zmian w składzie osobowym rady wydziału w trakcie kadencji, skutkujących niezachowaniem proporcji przedstawicieli poszczególnych grup wyborczych w składzie rady lub potrzebą powołania kolejnego prodziekana, dokonuje się aktualizacji liczby członków rady wydziału.
2. 
Aktualizacja, o której mowa w ust. 1, odbywa się w trybie:
1)
wyborów uzupełniających w grupie pracowników wydziału, w której liczba przedstawicieli jest niezgodna z przepisami Statutu lub
2)
wyborów uzupełniających w grupie studentów i doktorantów, w której liczba przedstawicieli jest niezgodna z przepisami Statutu, lub
3)
wdrożenia procedury odwołania członka rady wydziału wyłonionego w danej grupie wyborczej.
3. 
Wniosek w sprawie konieczności aktualizacji składu rady wydziału składa do przewodniczącego wydziałowej komisji wyborczej dziekan lub jego pierwszy zastępca.
4. 
W przypadku konieczności aktualizacji składu rady wydziału w grupie studentów lub doktorantów przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio. Wniosek w tej sprawie do przewodniczącego samorządu studenckiego lub samorządu doktorantów przekazuje przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej.
5. 
Wydziałowa komisja wyborcza podejmuje uchwałę o odwołaniu ze składu rady wydziału wymaganej liczby przedstawicieli wyłonionych z danej grupy wyborczej, rozpoczynając od członka rady wydziału, który uzyskał najmniejszą liczbę głosów według listy rankingowej, zarchiwizowanej przez wydziałową komisję wyborczą.
6. 
W przypadku, gdy wyniki wcześniejszych wyborów nie pozwalają na zastosowanie trybu, o którym mowa w ust. 5, przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej składa wniosek do rady wydziału o odwołanie wszystkich przedstawicieli pracowników w grupie wyborczej, w której liczba przedstawicieli jest niezgodna z przepisami Statutu. Uchwała w tej sprawie jest podejmowana zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy statutowego składu rady. Po odwołaniu członków rady wydziału przewodniczący wydziałowej komisji wyborczej wszczyna procedurę wyborów uzupełniających w danej grupie wyborczej.
7. 
Procedura aktualizacji składu rady wydziału powinna się zakończyć najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy, licząc od daty złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 3. Do tego okresu nie wlicza się okresów wolnych od zajęć dydaktycznych oraz sesji egzaminacyjnych, wynikających z ramowej organizacji roku akademickiego.

Rozdział  7.

Przepisy końcowe

§  20. 
Ważność wyborów i protesty wyborcze
1. 
Wyniki wyborów są ważne po upływie 7 dni od ich ogłoszenia, o ile nie zostanie złożony w tym czasie do właściwej komisji wyborczej protest wyborczy.
2. 
Protest wyborczy przeciwko ważności wyborów może być wniesiony w szczególności w przypadku naruszenia przepisów Statutu lub regulaminu właściwego samorządu studenckiego lub samorządu doktorantów i mających wpływ na wynik wyborów lub glosowania, a także z powodu podejrzenia o fałszerstwo wyborcze.
3. 
Protest wyborczy może złożyć każdy wyborca w terminie do 3 dni roboczych od dnia wystąpienia okoliczności zgłaszanych w proteście. Wnoszący protest formułuje zarzuty oraz przedstawia lub wskazuje dowody na ich poparcie.
4. 
Protest wyborczy w przypadku zastrzeżeń do wyborów na wydziale jest rozpatrywany przez Uczelnianą Komisję Wyborczą w terminie do 7 dni od dnia zebrania wyborczego, którego protest dotyczy. Jeżeli protest dotyczy naruszenia formalnych przepisów związanych z zachowaniem terminów określonych w Statucie, decyzję w sprawie protestu może podjąć niezwłocznie prezydium Uczelnianej Komisji Wyborczej. Od decyzji podjętych przez Uczelnianą Komisję Wyborczą odwołanie nie przysługuje.
5. 
Właściwa komisja wyborcza rozstrzyga protest wyborczy w drodze uchwały decydując o uwzględnieniu lub odrzuceniu protestu. Rozstrzygnięcie przekazywane jest na ręce składającego protest i zamieszczane w formie komunikatu na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej Uniwersytetu.
6. 
Protest wyborczy w sprawie wyborów prowadzonych przez Uczelnianą Komisję Wyborczą rozpatruje Senat w terminie do 21 dni od dnia zebrania wyborczego, którego protest dotyczy, chyba że Uczelniana Komisja Wyborcza w trybie autokontroli uwzględni protest w całości, o ile nie wymaga to ponownego przeprowadzenia wyborów. Od decyzji podjętych przez Senat odwołanie nie przysługuje.
7. 
W przypadku stwierdzenia zasadności protestu, odpowiednio Uczelniana Komisja Wyborcza lub Senat unieważnia wybory w całości lub w zakresie określonych mandatów oraz wskazuje czynność, od której należy ponowić procedurę wyborczą.
8. 
Ponowne wybory odbywają się nie później niż w ciągu 7 dni od podjęcia przez Uczelnianą Komisję Wyborczą lub Senat uchwał o unieważnieniu wyborów.

Załącznik Nr  1

wzór karty przy głosowaniu na więcej niż jednego kandydata

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

wzór karty do głosowania na jednego kandydata

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Zasady przeprowadzania konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego

Rozdział  1

Komisja konkursowa

§  1. 
1. 
Postępowanie w sprawie konkursu na stanowisko nauczyciela akademickiego prowadzi komisja konkursowa powołana przez dziekana, po zasięgnięciu opinii rady wydziału z zastrzeżeniem § 51 ust. 2 Statutu.
2. 
W decyzji o powołaniu komisji dziekan wyznacza jej przewodniczącego.
3. 
W jednostkach pozawydziałowych postępowanie w sprawie konkursu prowadzi właściwy prorektor, a rady wydziału - Senacka Komisja ds. Kadr.
4. 
W skład komisji konkursowej, liczącej co najmniej 5 osób, wchodzą:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej, w której kandydat ma być zatrudniony,
2)
specjaliści z danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej,
3)
wybrani przedstawiciele związków zawodowych.
§  2. 
1. 
Pracami komisji konkursowej kieruje i reprezentuje ją na zewnątrz przewodniczący.
2. 
Przewodniczący organizuje pracę komisji, zwołuje posiedzenia i przewodniczy obradom.
3. 
Przewodniczący komisji może zasięgać opinii Komisji ds. Kadr lub innej komisji we wszystkich sprawach objętych zainteresowaniami komisji konkursowej.
4. 
Przewodniczący komisji może zaprosić na posiedzenie komisji także inne osoby w sprawach specjalistycznych związanych z pracami komisji.
§  3. 
1. 
Członkowie komisji mają obowiązek czynnego uczestnictwa w posiedzeniu komisji, a w szczególności przedstawiania swoich opinii i poglądów.
2. 
Członkowie komisji uczestniczą w posiedzeniu osobiście.
3. 
W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w posiedzeniu komisji członek powinien usprawiedliwić nieobecność u przewodniczącego komisji.
4. 
Osobom zaproszonym przysługuje prawo wyrażania opinii.
§  4. 
Przyjmowanie opinii w sprawach osobowych następuje każdorazowo w głosowaniu niejawnym.

Rozdział  2

Sposób przeprowadzenia konkursu

§  5. 
1. 
Konkurs na stanowisko nauczyciela akademickiego ogłasza dziekan, za zgodą rektora, z zastrzeżeniem § 51 ust. 2 Statutu.
2. 
Informacja o konkursie powinna zawierać:
1)
określenie wymagań stawianych kandydatowi,
2)
wykaz wymaganych dokumentów,
3)
termin składania dokumentów,
4)
termin rozstrzygnięcia konkursu.
3. 
Uszczegółowienia danych, o których mowa w ust. 2, dokonuje rada wydziału.
4. 
Zbieranie ofert na konkurs powinno być zakończone w przypadku stanowisk profesorskich w ciągu jednego miesiąca, a pozostałych stanowisk nauczycieli akademickich w ciągu 14 dni od dnia jego ogłoszenia.
5. 
Informację o konkursie ogłasza się na stronach internetowych uczelni, urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego oraz ministra nadzorującego uczelnię, a także na stronach internetowych Komisji Europejskiej w europejskim portalu dla mobilnych naukowców, przeznaczonym do publikacji ofert pracy naukowców.
§  6. 
1. 
Do konkursu mogą przystąpić osoby zatrudnione w Uniwersytecie jak i osoby spoza Uniwersytetu.
2. 
Kandydat składa dokumenty określone w warunkach konkursu.
3. 
Postępowaniem konkursowym powinny być objęte wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział w konkursie i spełniają jego warunki.
4. 
Po upływie terminu składania ofert komisja konkursowa przeprowadza ocenę kwalifikacji i przydatności uczestników konkursu, uwzględniając kryteria oceny kandydatów ustalone przez Senat i właściwą radę jednostki.
5. 
Każdy członek komisji ma prawo żądać umieszczenia w protokole stwierdzenia o zajęciu przez niego stanowiska lub odrębnej opinii.
6. 
Przewodniczący komisji przeprowadza głosowanie; uchwały komisji konkursowej podejmowane są w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków danej komisji konkursowej.
7. 
Komisja sporządza protokół z przebiegu konkursu, przedstawiając poszczególnych jego uczestników w kolejności zgodnej z wynikami postępowania kwalifikacyjnego.
8. 
Przewodniczący komisji przedstawia wynik konkursu wraz z uzasadnieniem dziekanowi proponując jednego kandydata.
§  7. 
1. 
Na podstawie uchwały komisji konkursowej dziekan przedstawia do zaopiniowania radzie wydziału wniosek dotyczący obsadzenia stanowiska.
2. 
Stanowisko w sprawie zgłoszonego wniosku rada wydziału podejmuje w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
3. 
Dziekan przedstawia wniosek rektorowi.
4. 
Ostateczną decyzję o zatrudnieniu kandydata na dane stanowisko podejmuje rektor.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Kryteria i tryb okresowej oceny nauczycieli akademickich

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Okresowa ocena nauczycieli akademickich stanowi trwały i obiektywny element zatrudniania w Uniwersytecie oraz motywacji do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli akademickich.
2. 
Przedmiotem okresowej oceny są wyniki pracy nauczyciela akademickiego od ostatniej oceny.
§  2. 
1. 
Nauczyciel akademicki przedstawia wyniki swojej pracy w ustalonej przez rektora ankiecie.
2. 
Rektor odpowiada za organizację, przebieg oraz prawidłowość dokonywanych ocen.
§  3. 
1. 
Senat określa zasady, kryteria i tryb oceny nauczyciela akademickiego. Kryteria oceny obejmują działalność naukową lub artystyczną z uwzględnieniem kształcenia kadr, działalność dydaktyczną oraz działalność organizacyjną z uwzględnieniem działalności popularyzatorskiej.
2. 
W ocenie działalności dydaktycznej uwzględnia się opinie studentów uczestniczących w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez ocenianego nauczyciela akademickiego, wyrażone w anonimowej ankiecie, której wzór kwestionariusza i procedurę przeprowadzania ustala rektor w drodze zarządzenia.
3. 
Wydziały oraz jednostki pozawydziałowe posiadają opracowane przez siebie minimalne wymagania, poniżej których ocena nauczyciela akademickiego w poszczególnych obszarach działalności jest negatywna.

Rozdział  2

Komisje oceniające, ich zadania i tryb pracy

§  4. 
1. 
Komisje oceniające powołuje rektor na okres kadencji, na wniosek właściwej rady.
2. 
Uchwały komisji oceniającej zapadają w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
3. 
Można być członkiem tylko jednej komisji oceniającej.
§  5. 
1. 
W celu dokonania oceny pracy osób pełniących funkcje prorektorów, dziekanów, prodziekanów, kierowników jednostek pozawydziałowych oraz członków wydziałowych komisji oceniających i Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych, rektor powołuje Uczelnianą Komisję Oceniającą.
2. 
Uczelniana Komisja Oceniająca spełnia także funkcję organu odwoławczego w odniesieniu do ocen wydziałowych komisji oceniających i Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych.
3. 
Członkami Uczelnianej Komisji Oceniającej są: prorektor nadzorujący sprawy kadrowe jako przewodniczący, z zastrzeżeniem ust. 3a, po jednym przedstawicielu z tytułem profesora z każdego wydziału, jeden przedstawiciel z jednostek pozawydziałowych, po jednym przedstawicielu związków zawodowych działających w Uniwersytecie, jeden przedstawiciel samorządu studenckiego i jeden przedstawiciel samorządu doktorantów.
3a. 
Przewodniczącym Uczelnianej Komisji Oceniającej dokonującej oceny prorektorów jest prorektor właściwy ds. kadr, a w przypadku przeprowadzania oceny prorektora właściwego ds. kadr - rektor.
4. 
Uczelniana Komisja Oceniająca dokonuje ocen, o których mowa w ust. 1 i 2, przy udziale przedstawicieli nauczycieli akademickich z danego wydziału lub jednostek pozawydziałowych.
§  5a. 
1. 
Odwoławcza Komisja Oceniająca pełni funkcję organu odwoławczego w odniesieniu do ocen dokonanych przez Uczelnianą Komisję Oceniającą względem osób pełniących funkcje prorektorów, dziekanów, prodziekanów, kierowników jednostek pozawydziałowych oraz członków wydziałowych komisji oceniających i Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych.
2. 
Członkami Odwoławczej Komisji Oceniającej są członkowie Senackiej Komisji ds. Kadrowych.
3. 
Funkcję przewodniczącego Odwoławczej Komisji Oceniającej pełni przewodniczący Senackiej Komisji ds. Kadrowych.
§  6. 
1. 
W celu dokonania oceny pracy nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziałach, z wyjątkiem dziekanów i członków komisji wydziałowych, rektor powołuje wydziałowe komisje oceniające.
2. 
Wydziałowej komisji oceniającej przewodniczy dziekan.
3. 
W skład wydziałowej komisji oceniającej wchodzi:
1)
na wydziale posiadającym uprawnienie do nadawania stopnia naukowego - co najmniej 5 nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego oraz co najmniej 2 przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziale;
2)
na wydziale nieposiadającym uprawnienia do nadawania stopnia naukowego - co najmniej 3 nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego oraz co najmniej 1 przedstawiciel pozostałych nauczycieli akademickich zatrudnionych na wydziale.
4. 
Do składu wydziałowej komisji oceniającej wydziałowy samorząd studencki deleguje swojego przedstawiciela, który przedstawia opinię samorządu studenckiego.
5. 
Do składu wydziałowej komisji oceniającej każdy z działających na wydziale związków zawodowych deleguje swojego przedstawiciela.
6. 
Komisja dokonuje oceny przy udziale kierownika jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.
§  7. 
1. 
W celu dokonania oceny nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostkach pozawydziałowych, z wyjątkiem kierowników tych jednostek, rektor powołuje Komisję Oceniającą dla Jednostek Pozawydziałowych.
2. 
W skład komisji wchodzi 5 przedstawicieli nauczycieli akademickich.
3. 
Do składu Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych każdy z działających w Uniwersytecie związków zawodowych deleguje swojego przedstawiciela.
4. 
Komisja dokonuje oceny przy udziale kierownika jednostki pozawydziałowej, w której pracownik jest zatrudniony.
5. 
Przewodniczącym Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych jest upoważniony przez rektora prorektor.
§  7a. 
1. 
Komisja oceniająca przedstawia nauczycielowi akademickiemu treść oceny.
2. 
Wyniki okresowej oceny nauczyciela akademickiego są jednym z podstawowych kryteriów uwzględnianych przy podejmowaniu decyzji dotyczących jego uposażenia, awansowania, nagradzania i wyróżniania oraz przedłużania i rozwiązania z nim stosunku pracy.

Rozdział  3

Kryteria oceny działalności nauczyciela akademickiego

Skreślono Uchwała Nr 353 z 20.12.2013 r.

Rozdział  4

Postępowanie odwoławcze

§  14. 
1. 
Ocenianemu przez wydziałową lub pozawydziałową komisję oceniającą nauczycielowi akademickiemu przysługuje, w terminie 14 dni od przedstawienia oceny, prawo wniesienia odwołania do Uczelnianej Komisji Oceniającej.
2. 
Uczelniana Komisja Oceniająca rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od daty jego złożenia.
3. 
Zainteresowanemu pracownikowi przysługuje prawo wskazania przewodniczącemu komisji nauczyciela akademickiego, który może udzielić dodatkowych informacji przydatnych przy rozpatrywaniu odwołania.
4. 
Uczelniana Komisja Oceniająca utrzymuje zakwestionowaną ocenę w mocy, zmienia ją na korzyść odwołującego się nauczyciela akademickiego albo uchyla uchwałę i przekazuje sprawę wydziałowej komisji oceniającej lub Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych do ponownego rozpoznania. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w uzasadnieniu uchwały Uczelnianej Komisji Oceniającej wiążą wydziałową komisję oceniającą lub Komisję Oceniającą dla Jednostek Pozawydziałowych przy ponownym rozpoznaniu sprawy.
4a. 
W przypadku stwierdzenia rażących uchybień w zakresie dokonywania oceny nauczyciela akademickiego prorektor właściwy ds. kadr może uchylić uchwałę wydziałowej komisji oceniającej lub Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania. Wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy wymaga uzasadnienia.
5. 
Ocena Uczelnianej Komisji Oceniającej jest ostateczna i jest przekazywana zainteresowanemu i kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest oceniany nauczyciel.
6. 
Wyniki oceny dołącza się do akt osobowych nauczyciela akademickiego.
§  14a. 
1. 
Osobie pełniącej funkcję prorektora, dziekana, prodziekana, kierownika jednostki pozawydziałowej oraz członka wydziałowej komisji oceniającej lub Komisji Oceniającej dla Jednostek Pozawydziałowych ocenianej przez Uczelnianą Komisję Oceniającą przysługuje, w terminie 14 dni od przedstawienia oceny, prawo wniesienia odwołania do Odwoławczej Komisji Oceniającej.
2. 
Odwoławcza Komisja Oceniająca rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od daty jego złożenia.
3. 
Zainteresowanemu pracownikowi przysługuje prawo wskazania przewodniczącemu komisji nauczyciela akademickiego, który może udzielić dodatkowych informacji przydatnych przy rozpatrywaniu odwołania.
4. 
Odwoławcza Komisja Oceniająca utrzymuje zakwestionowaną ocenę w mocy lub zmienia ją na korzyść odwołującego się nauczyciela akademickiego.
5. 
Ocena Odwoławczej Komisji Oceniającej jest ostateczna i jest bezzwłocznie przekazywana zainteresowanemu.
6. 
Wyniki oceny dołącza się do akt osobowych nauczyciela akademickiego.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

KONWENT

§  1. 
1. 
Konwent jest organem wspierającym i promującym Uniwersytet.
2. 
Do kompetencji konwentu należy wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania i rozwoju Uniwersytetu, w szczególności:
1)
podejmowania czynności służących nawiązywaniu i pogłębianiu oraz określaniu priorytetowych obszarów współpracy Uniwersytetu z podmiotami gospodarczymi, organami państwowymi i innymi instytucjami,
2)
promowania działań Uniwersytetu w kraju i za granicą,
3)
prowadzenia badań i przedsięwzięć znaczących dla rozwoju Uniwersytetu i regionu Warmii i Mazur,
4)
tworzenia rozwiązań promujących zatrudnianie absolwentów Uniwersytetu oraz organizowania praktyk studenckich i współpracy z podmiotami zewnętrznymi w tym zakresie,
5)
komercjalizacji wyników badań naukowych,
6)
nie zastrzeżonych do kompetencji innych organów.
§  2. 
1. 
W skład Konwentu wchodzi 40 członków, w tym przedstawiciele:
1)
otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu i samorządu terytorialnego - do 35 członków,
2)
Uniwersytetu - do 10 członków.
2. 
Członków konwentu powołuje senat na wniosek rektora do końca pierwszego roku kadencji władz Uniwersytetu. Kadencja konwentu upływa z końcem kadencji senatu.
3. 
Powołanie na członka konwentu odbywa się za uprzednią zgodą kandydata wyrażoną na piśmie najpóźniej na 14 dni przed pierwszym posiedzeniem konwentu.
4. 
Rektor może imiennie zaprosić do udziału w pracach konwentu inne osoby.
§  3. 
1. 
Posiedzenia konwentu odbywają się przynajmniej raz w roku i są zwoływane przez przewodniczącego z jego inicjatywy lub na wniosek rektora albo senatu.
2. 
Na pierwszym posiedzeniu konwent wybiera przewodniczącego, który kieruje jego pracą.
3. 
W posiedzeniach konwentu uczestniczy rektor.
4. 
W razie niemożności osobistego uczestnictwa przedstawiciela w posiedzeniu konwentu, instytucja, której przedstawiciel zasiada w konwencie może wydelegować inną osobę. Osoba biorąca udział w posiedzeniu konwentu w zastępstwie nieobecnego członka nie może głosować w jego imieniu.
5. 
Opinie i uchwały konwentu są podejmowane zwykłą większością głosów niezależnie od liczby obecnych na posiedzeniu członków konwentu.
§  4. 
Konwent, w pierwszym roku funkcjonowania, uchwala regulamin pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

Zasady powoływania i funkcjonowania KOMISJI REKTORSKIEJ DS. GODNOŚCI HONOROWYCH

§  1. 
1. 
Komisja Rektorska ds. Godności Honorowych, zwana dalej Komisją, jest organem opiniodawczym w sprawach:
1)
nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
2)
przyznania statusu honorowego profesora,
3)
tytułu honorowego "visiting professor", nadawanego zgodnie z uchwałą Nr 7 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 31 marca 2000 r. w sprawie ustanowienia tytułu "visiting professor",
4)
przyznania:
a)
medalu okolicznościowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
b)
Lauru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
c)
odznaki "Zasłużony dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie",
d)
innych godności honorowych określonych w Statucie.
2. 
Członków Komisji w liczbie sześciu, na okres kadencji organów jednoosobowych, powołuje rektor spośród pracowników Uniwersytetu posiadających tytuł profesora.
3. 
Przewodniczącym Komisji jest rektor. W przypadku nieobecności przewodniczącego posiedzenie Komisji prowadzi jako zastępca, osoba wskazana na pierwszym posiedzeniu w kadencji przez przewodniczącego, jako zastępca.
§  2. 
1. 
Kadencja Komisji trwa cztery lata, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W roku kończącym kadencję, Komisja funkcjonuje do dnia powołania nowego jej składu.
§  3. 
Komisja przeprowadza postępowania kwalifikacyjne w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 na posiedzeniach zwoływanych i prowadzonych przez przewodniczącego.
§  4. 
1. 
Po zapoznaniu się z treścią wniosku, złożonego przez uprawniony organ, zwany dalej wnioskodawcą, Komisja wydaje opinię.
2. 
Przed wydaniem opinii Komisja może:
1)
wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, jeżeli uzupełnienie umożliwi podjęcie decyzji w sprawie,
2)
wystąpić do senatu z wnioskiem o powołanie recenzentów spośród profesorów niebędących pracownikami Uniwersytetu, w szczególności w przypadku, gdy niemożliwe jest podjęcie decyzji przez Komisję.
3. 
Głosowanie w sprawie opinii ma charakter tajny.
4. 
W sprawach zakończonych negatywną uchwałą senatu ponowne postępowanie przed Komisją może być wszczęte nie wcześniej niż po upływie 3 lat.
§  5. 
Zasady wynagradzania recenzentów w postępowaniu o nadanie tytułu doktora honoris causa lub innych godności honorowych określa Rektor w drodze zarządzenia.