Statut Politechniki Rzeszowskiej.

Akty korporacyjne

PRZESZ.2019.6.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 czerwca 2019 r.

STATUT POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ IM. IGNACEGO ŁUKASIEWICZA
z dnia 27 czerwca 2019 r.

STATUT

POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ im. Ignacego Łukasiewicza

Spis treści

WSTĘP

Rozdział 1 Przepisy ogólne

Rozdział 2 Tradycja i zwyczaj

Rozdział 3 Organizacja Uczelni

Rozdział 4 Organy Uczelni

Rektor

Senat

Rada Uczelni

Rady dyscyplin

Nadzór nad aktami wydawanymi przez organy Uczelni

Rozdział 5 Zasady wyboru, powoływania i odwoływania organów Uczelni

Rozdział 6 Zasady i tryb funkcjonowania organów kolegialnych

Rozdział 7 Pracownicy Uczelni

Wymagania i kwalifikacje zawodowe do zatrudniania pracowników badawczo- dydaktycznych i badawczych

Wymagania i kwalifikacje zawodowe do zatrudniania pracowników dydaktycznych

Tryb postępowania przy zatrudnianiu nauczycieli akademickich

Ocena nauczycieli akademickich

Urlopy nauczycieli akademickich

Tryb postępowania przy rozwiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem akademickim

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich

Stosunek pracy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

Wynagrodzenie pracowników Uczelni

Rozdział 8 Studia, studenci i doktoranci

Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów i doktorantów

Rozdział 9 Mienie i finanse Uczelni

Rozdział 10 Zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez Uczelnię

Rozdział 11 Administracja Uczelni

Rozdział 12 Przepisy porządkowe dotyczące odbywania zgromadzeń

Rozdział 13 Bezpieczeństwo i porządek w Uczelni

Rozdział 14 Tryb zmiany Statutu

Rozdział 15 Przepisy przejściowe

WSTĘP

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest publiczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Jej celem jest prowadzenie kształcenia oraz podejmowanie zadań naukowo-badawczych w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych.

Przez współpracę z przemysłem doskonali programy studiów przygotowujące absolwentów do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym i gospodarczym, w wymiarze lokalnym i narodowym. Kształceniu studentów i doktorantów opartym na przekazywaniu wiedzy, kształtowaniu umiejętności i zdobywaniu kompetencji towarzyszy pielęgnowanie cnót i wartości obywatelskich.

Poprzez prowadzenie badań naukowych oraz poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, Politechnika Rzeszowska służy społeczeństwu, nauce i gospodarce. W poszanowaniu własnej tradycji Politechnika zachowuje i rozwija zwyczaje akademickie.

Patronem Politechniki Rzeszowskiej jest Ignacy Łukasiewicz - wynalazca, twórca przemysłu naftowego, wybitny farmaceuta, którego życie i działalność były związane z Rzeszowem i regionem podkarpackim. W swoich działaniach Politechnika pielęgnuje i wciela w życie humanistyczne idee wolności i demokracji głoszone i realizowane przez Ignacego Łukasiewicza.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
1. 
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, zwana dalej "Uczelnią" lub "Politechniką Rzeszowską", jest publiczną uczelnią akademicką. Działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668 z późn.zm.), zwanej dalej "ustawą", innych przepisów dotyczących szkół wyższych oraz Statutu Uczelni.
2. 
Uczelnia posiada osobowość prawną, a jej siedzibą jest Rzeszów.
3. 
Terenem Uczelni są nieruchomości stanowiące jej własność lub będące w jej posiadaniu.
4. 
W swoich działaniach Politechnika Rzeszowska kieruje się wartościami państwa demokratycznego.
5. 
Nazwa Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w tłumaczeniu na języki obce brzmi następująco:

w języku angielskim - Ignacy Łukasiewicz Rzeszów University of Technology, w języku niemieckim - Ignacy Łukasiewicz Technische Universität Rzeszów, w języku francuskim - Ignacy Łukasiewicz Université de Technologie de Rzeszów, w języku rosyjskim - Жешувский Политехнический Институт им. И Лукасевича, w języku hiszpańskim - Ignacy Łukasiewicz Universidad Politécnica de Rzeszów, w języku portugalskim - Ignacy Łukasiewicz Universidade Técnica de Rzeszów.

§  2. 
1. 
Pracownicy Uczelni oraz studenci i doktoranci stanowią wspólnotę Uczelni.
2. 
Podstawowym zadaniem wspólnoty Uczelni jest poszukiwanie prawdy z zachowaniem wolności badań naukowych, działalności artystycznej i kształcenia, równości szans wszystkich pracowników, doktorantów i studentów, przy poszanowaniu godności ludzkiej.
§  3. 
1. 
Uczelnia jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania, na zasadach określonych w ustawie.
2. 
Uczelnia posiada samodzielność statutową.
§  4. 
1. 
Uczelnia jest częścią narodowego systemu edukacji i nauki.
2. 
Misją Uczelni jest:
1)
rozwój określonych dyscyplin naukowych poprzez prowadzenie badań na jak najwyższym poziomie;
2)
kształcenie przy zachowaniu najwyższych standardów nauczania oraz kształtowanie cnót intelektualnych i obywatelskich studentów i doktorantów;
3)
wpływ na otoczenie zewnętrzne Uczelni i przyczynianie się do jego rozwoju, z wykorzystaniem osiągnięć naukowych i dydaktycznych. 3. Misja Uczelni realizowana jest poprzez strategię, będącą podstawowym dokumentem ukierunkowującym działania wspólnoty Uczelni i jej organów.
§  5. 
Uczelnia współpracuje z otoczeniem społecznym przez uruchamianie różnorodnych form aktywizacji intelektualnej osób niebędących studentami, organizowanie przedsięwzięć popularyzujących osiągnięcia naukowe oraz przez powołanie ciał doradczych złożonych z przedstawicieli pracodawców.
§  6. 
1. 
Uczelnia może uczestniczyć we wspólnych przedsięwzięciach naukowych, dydaktycznych, technicznych lub gospodarczych z innymi instytucjami krajowymi lub zagranicznymi.
2. 
Uczelnia może utworzyć federację z inną publiczną uczelnią akademicką, instytutem badawczym, instytutem PAN lub instytutem międzynarodowym na zasadach określonych w ustawie.
§  7. 
Uczelnia prowadzi działalność wydawniczą publikując prace naukowe, podręczniki i skrypty.
§  8. 
1. 
Uczelnia może prowadzić podległe Rektorowi szkoły na zasadach określonych przez Senat.
2. 
Nadzór pedagogiczny nad działalnością szkoły sprawuje kurator oświaty, na podstawie odrębnych przepisów.

Rozdział  2

Tradycja i zwyczaje

§  9. 
1. 
Politechnika Rzeszowska posiada następujące symbole: godło, pieczęć, sztandar, flagę, barwę oraz znak firmowy. Wzory wymienionych symboli oraz zasady ich używania określa Senat.
2. 
Sztandar Politechniki Rzeszowskiej jest uroczystym symbolem Uczelni i jest wystawiany w czasie podniosłych uroczystości. Zgodę na wystawienie sztandaru wyraża Rektor. Sztandarowi Politechniki Rzeszowskiej towarzyszy poczet sztandarowy.
3. 
Wydziały i inne jednostki organizacyjne niewchodzące w skład wydziału posiadają własne znaki i barwy. Zasady używania znaku i barwy określa Rektor.
4. 
Godło, pieczęć, sztandar, flaga, znak firmowy Uczelni oraz znaki firmowe wydziałów i innych jednostek organizacyjnych niewchodzących w skład wydziału podlegają ochronie w ustalonym zakresie i na zasadach określonych w przepisach prawa.
5. 
Oficjalnym polskim i międzynarodowym skrótem nazwy Uczelni jest "PRz".
6. 
Pracownikom, studentom, doktorantom i absolwentom Uczelni przysługuje prawo noszenia odznaki Politechniki Rzeszowskiej.
7. 
Wyrazem tradycji oraz zwyczajów Uczelni są inauguracje roku akademickiego oraz inne okazjonalne uroczystości uchwalone przez Senat. Pieśnią tradycyjnie wykonywaną podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego jest Gaudeamusigitur, Gaude Mater Polonia oraz hymn Politechniki Rzeszowskiej.
8. 
Podczas uroczystości, o których mowa w ust. 7, używane są stroje akademickie, a Rektor, prorektorzy oraz dziekani noszą insygnia pełnionych funkcji.
9. 
Rektor, prorektorzy i dziekani oraz członkowie Senatu mogą używać przysługujących im strojów oraz insygniów podczas uroczystości akademickich organizowanych w Uczelni oraz poza nią.
§  10. 
1. 
Jednostki organizacyjne Uczelni, jej audytoria i obiekty mogą uchwałą Senatu otrzymywać imiona osób szczególnie zasłużonych dla Polski bądź Uczelni, a także nazwy lub imiona fundatorów tych obiektów.
2. 
Rektorów Politechniki Rzeszowskiej honoruje się portretami umieszczonymi w sali Senatu.
§  11. 
1. 
Uczelnia honoruje swoich zasłużonych pracowników oraz inne osoby, które przyczyniły się do jej rozwoju nadaniem medalu "Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza". Wzór medalu oraz zasady jego nadawania określa regulamin uchwalony przez Senat.
2. 
Senat lub Rektor mogą określić pozostałe sposoby honorowania pracowników oraz innych osób, które wsławiły imię Uczelni lub przysporzyły jej chwały.
§  12. 
1. 
Akademickimi tytułami honorowymi nadawanymi przez Uczelnię są tytuły Doktora Honoris Causa i Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej.
2. 
Tytuł Profesora Honorowego jest nadawany osobom zasłużonym dla Uczelni, wybitnym uczonym, twórcom techniki, doskonałym dydaktykom.
3. 
Tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej jest nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla życia naukowego, kulturalnego, społecznego.
4. 
Tytuły, o których mowa w ust. 2 i 3, nadaje Senat na wniosek Rektora.
5. 
Z propozycją nadania tytułu Profesora Honorowego może wystąpić każdy pracownik zatrudniony w Uczelni, a w przypadku tytułu Doktora Honoris Causa każdy pracownik zatrudniony w Uczelni lub instytucja zewnętrzna. Propozycję przedkłada się Rektorowi w formie pisemnej, podając krótką informację o kandydacie wraz z uzasadnieniem.
6. 
Propozycję w sprawie nadania tytułu, o którym mowa w ust. 2 i 3 Rektor kieruje do senackiej Komisji do spraw nagród i odznaczeń w celu zaopiniowania.
7. 
Po uzyskaniu pozytywnej opinii senackiej Komisji do spraw nagród i odznaczeń, kandydatura jest przedstawiana przez Rektora na posiedzeniu Senatu.
8. 
W szczęcie postępowania w sprawie nadania tytułów, o których mowa w ust. 2 i 3 następuje uchwałą Senatu podjętą większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy statutowego składu Senatu.
9. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie nadania tytułu Doktora Honoris Causa większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy statutowego składu Senatu, po uzyskaniu dwóch opinii (recenzji) o kandydacie i uchwał stosownych gremiów (Senatów, Rad Naukowych lub innych organów właściwych w sprawach naukowych) uczelni lub instytucji, w których są zatrudnieni recenzenci.
10. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie nadania tytułu Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy statutowego składu Senatu, po uzyskaniu opinii dwóch recenzentów wyznaczonych przez Senat spośród nauczycieli akademickich.
11. 
Na wniosek innej uczelni lub jednostki naukowej o poparcie inicjatywy nadania tytułu Doktora Honoris Causa, Senat uchwałą podjętą zwykłą większością głosów wyznacza recenzenta dorobku naukowego, osiągnięć i zasług przedstawionego kandydata.
12. 
Po zapoznaniu się z wnioskiem, o którym mowa w ust. 11 i opinią o dorobku, osiągnięciach oraz zasługach kandydata, Senat zwykłą większością głosów podejmuje uchwałę w sprawie poparcia wniosku o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa.
13. 
Dokumentację postępowania w sprawie nadania tytułów honorowych przechowuje Sekretariat Rektora.
14. 
Tytuły honorowe nadawane przez Politechnikę Rzeszowską wpisuje się w księdze tytułów honorowych.
15. 
Uroczyste wręczanie dyplomów Doktora Honoris Causa i Profesora Honorowego Politechniki Rzeszowskiej odbywa się zgodnie z tradycją Uczelni.
§  13. 
W Uczelni mogą działać, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, organizacje

zrzeszające pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów oraz przyjaciół Uczelni.

§  14. 
1. 
Uczelnia utrzymuje relacje z pracownikami, którzy przeszli na emeryturę lub rentę.
2. 
Uczelnia troszczy się o zachowanie pamięci o zasłużonych pracownikach, absolwentach, studentach i doktorantach.

Rozdział  3

Organizacja Uczelni

§  15. 
1. 
Jednostkami organizacyjnymi Uczelni są w szczególności:
1)
wydziały;
2)
jednostki międzywydziałowe;
3)
jednostki pozawydziałowe;
4)
jednostki ogólnouczelniane;
5)
centra naukowe i badawcze;
6)
szkoła doktorska;
7)
filie.
2. 
W celu prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej Uczelnia może tworzyć instytuty.
3. 
Instytutem kieruje dyrektor. Do instytutów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wydziałów.
4. 
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7 oraz ust. 2, tworzy, przekształca i likwiduje Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu.
§  16. 
1. 
Wydział jest jednostką organizacyjną utworzoną do prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej oraz kształcenia i rozwoju kadry naukowej.
2. 
Wydziałem kieruje dziekan, powoływany przez Rektora.
3. 
Dziekanem może być osoba, która posiada co najmniej stopień doktora habilitowanego. Warunkiem pełnienia funkcji dziekana jest zatrudnienie w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
4. 
Dziekan podejmuje decyzje dotyczące funkcjonowania wydziału, w szczególności:
1)
sprawuje nadzór nad działalnością dydaktyczną, badawczą i organizacyjną wydziału;
2)
opracowuje strategię rozwoju wydziału zgodną ze strategią rozwoju Uczelni;
3)
sprawuje nadzór nad administracją i gospodarką wydziału;
4)
dba o przestrzeganie prawa oraz zapewnienie bezpieczeństwa na terenie wydziału;
5)
przyporządkowuje zajęcia dydaktyczne do jednostek organizacyjnych wydziału oraz innych jednostek organizacyjnych Uczelni w uzgodnieniu z ich kierownikami;
6)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących studentów wydziału niezastrzeżonych przez ustawę lub Statut do kompetencji organów Uczelni lub innych osób pełniących funkcje kierownicze w Uczelni;
7)
przedstawia wnioski i opinie dotyczące:
a)
zatrudnienia pracowników na wydziale w trybie ustalonym w Statucie z własnej inicjatywy lub na wniosek kierownika katedry lub zakładu,
b)
ogłoszenia konkursu na stanowiska dla nauczycieli akademickich,
c)
powołania komisji konkursowych w sprawach zatrudnienia nauczycieli akademickich,
d)
utworzenia, przekształcenia lub likwidacji jednostek organizacyjnych wydziału,
e)
programów studiów, po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu studenckiego,
f)
programów studiów podyplomowych,
g)
składu wydziałowej komisji do spraw oceny nauczycieli akademickich,
h)
utworzenia lub zniesienia kierunku studiów,
i)
liczby miejsc na poszczególnych kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na dany rok akademicki,
j)
przyznania studentom wydziału stypendium ministra,
k)
wysokości opłat za usługi edukacyjne.
5. 
Rektor powołuje na wniosek dziekana, nie więcej niż czterech prodziekanów.
6. 
Prodziekanem może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora. Warunkiem pełnienia funkcji prodziekana jest zatrudnienie w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
7. 
Powołanie prodziekana do spraw kształcenia wymaga uzgodnienia z samorządem studenckim. Niezajęcie stanowiska przez samorząd w terminie 7 dni od dnia przedłożenia informacji o kandydacie uważa się za wyrażenie zgody.
8. 
Ciałem opiniodawczo-doradczym funkcjonującym w ramach wydziału jest konwent profesorów, w skład którego wchodzą wszyscy profesorowie i profesorowie uczelni z jednostek organizacyjnych wydziału, zatrudnieni w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
9. 
Konwent profesorów wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę.
10. 
Do zadań konwentu należy współpraca z władzami wydziału w sprawach dotyczących prowadzonej na wydziale polityki badawczo - dydaktycznej.
11. 
Konwent profesorów może występować do władz uczelni z inicjatywą dotyczącą spraw wydziału.
§  17. 
1. 
Katedry i zakłady są wewnętrznymi jednostkami organizacyjnymi wydziałów, utworzonymi do organizowania oraz prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej.
2. 
Katedry i zakłady tworzy, przekształca i likwiduje Rektor na wniosek dziekana.
3. 
Na wydziale, a także w katedrach i zakładach mogą funkcjonować zespoły dydaktyczne i badawcze, laboratoria, pracownie i warsztaty, które tworzy, przekształca i likwiduje Rektor na wniosek dziekana.
4. 
Warunkiem utworzenia katedry jest zatrudnienie w niej w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, dla którego Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy.
5. 
Kierownika katedry lub zakładu powołuje i odwołuje Rektor spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora.
6. 
W przypadku nieobecności kierownika katedry lub zakładu z powodów losowych, Rektor na wniosek dziekana powierza na ten czas kierownictwo katedry lub zakładu w zastępstwie innemu nauczycielowi wyznaczonemu odpowiednio spośród pracowników katedry lub zakładu.
7. 
W przypadku, gdy kierownik katedry lub zakładu przebywa na urlopie, o którym mowa w § 62 ust. 2 i 3, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio.
8. 
Do zadań kierownika katedry lub zakładu należy w szczególności:
1)
nadzór nad realizacją zajęć dydaktycznych powierzonych przez dziekana;
2)
dbanie o wysoką jakość kształcenia;
3)
organizowanie działalności naukowej;
4)
podejmowanie działań z zakresu pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych z własnej inicjatywy lub na wniosek pracowników;
5)
podejmowanie działań na rzecz rozwoju naukowego pracowników;
6)
dbanie o rzetelne wykonywanie obowiązków przez pracowników, studentów i doktorantów;
7)
ustalanie szczegółowych przydziałów zajęć dydaktycznych i innych czynności podległym nauczycielom akademickim i pozostałym pracownikom katedry lub zakładu;
8)
podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach dotyczących katedry lub zakładu, nienależących do kompetencji organów Uczelni lub innych osób pełniących funkcje kierownicze;
9)
występowanie do dziekana z wnioskami w sprawie zatrudnienia, awansów, nagród i odznaczeń w celu zaopiniowania;
10)
zarządzanie mieniem oraz środkami finansowymi jednostki zgodnie z przepisami prawa powszechnie i wewnętrznie obowiązującego;
11)
akceptacja planów urlopów wypoczynkowych podległych pracowników oraz nadzór nad ich terminową realizacją.
§  18. 
1. 
Jednostki międzywydziałowe wykonują usługową działalność dydaktyczną na rzecz jednostek, do których przyporządkowano kierunek studiów, w zakresie ustalonym przez Rektora. Jednostki te mogą prowadzić badania naukowe lub określone zadanie badawcze.
2. 
Jednostka międzywydziałowa może działać jako instytut międzywydziałowy, studium, centrum, kolegium albo inna jednostka organizacyjna.
3. 
Strukturę i formy działania jednostki międzywydziałowej określa Rektor na wniosek kierownika tej jednostki lub z własnej inicjatywy.
4. 
Kierownika jednostki międzywydziałowej powołuje i odwołuje Rektor spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostce w pełnym wymiarze czasu pracy, dla których Uczelnia stanowi podstawowe miejsce pracy.
5. 
Kierownik jednostki międzywydziałowej odpowiada za prawidłową realizację jej zadań. Do zadań kierownika jednostki międzywydziałowej stosuje się odpowiednio § 17 ust. 8.
6. 
W razie niemożności sprawowania funkcji przez kierownika jednostki międzywydziałowej z powodów losowych, Rektor powierza na czas jego nieobecności kierownictwo jednostki międzywydziałowej nauczycielowi akademickiemu, dla którego Uczelnia stanowi podstawowe miejsce pracy, wyznaczonemu spośród pracowników tej jednostki.
7. 
W przypadku, gdy kierownik jednostki międzywydziałowej przebywa na urlopie, o którym mowa w § 62 ust. 2 i 3, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio.
§  19. 
1. 
Jednostki pozawydziałowe prowadzą szkolenia i praktyki studenckie w celu uzyskania przez studentów licencji, innych specjalności i uprawnień oraz kwalifikacji lotniczych.
2. 
Jednostki ogólnouczelniane realizują wyodrębnione zadania naukowe i usługowe.
3. 
Zadania i zakres działania jednostek ogólnouczelnianych i pozawydziałowych określają ich regulaminy organizacyjne wydane przez Rektora w drodze zarządzenia.
4. 
Centra wymienione w § 15 ust.1 pkt 5 działają na podstawie umowy zawartej z właściwym podmiotem.
§  20. 
1. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych są przełożonymi pracowników zatrudnionych w tych jednostkach.
2. 
Nadzór nad jednostkami organizacyjnymi Uczelni sprawuje Rektor.
3. 
Wykaz działających w Uczelni jednostek międzywydziałowych, pozawydziałowych i ogólnouczelnianych wraz z zakresem ich działania zawarty jest w regulaminie organizacyjnym Uczelni.
§  21. 
1. 
W Uczelni działa system biblioteczno-informacyjny, którego podstawę stanowi biblioteka jako jednostka ogólnouczelniana.
2. 
W celu realizacji oferowanych usług biblioteka przetwarza następujące dane osobowe: nazwisko i imiona czytelnika, adres zamieszkania, adres do korespondencji, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, numer albumu studenta/słuchacza studiów podyplomowych, numer legitymacji doktoranta, miejsce pracy lub nauki, PESEL, datę urodzenia.
3. 
Sposób i warunki korzystania z biblioteki określa regulamin wydany przez Rektora.
§  22. 
1. 
Kształcenie doktorantów odbywa się w szkole doktorskiej.
2. 
Szkołą doktorską kieruje kierownik szkoły doktorskiej powoływany przez Rektora.
3. 
Szczegółowe zasady organizacji i działania szkoły doktorskiej określa jej regulamin zatwierdzony przez Senat.
§  23. 
1. 
Filie tworzy, przekształca i likwiduje Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu.
2. 
Działalność filii określa jej regulamin organizacyjny.
3. 
Do filii utworzonych w formie wydziału, stosuje się odpowiednio przepisy § 16 i 17.
§  24. 
1. 
W trybie i formie określonej przez ustawę, Uczelnia może utworzyć akademicki inkubator przedsiębiorczości oraz centrum transferu technologii.
2. 
Jednostki, o których mowa w ust. 1, tworzy Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu.
3. 
Centrum transferu technologii oraz akademicki inkubator przedsiębiorczości utworzone w formie jednostki ogólnouczelnianej działają na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez Senat.
4. 
W centrum transferu technologii lub akademickim inkubatorze przedsiębiorczości utworzonym w formie jednostki ogólnouczelnianej tworzy się rady nadzorujące, których skład i kompetencje określone są w ich regulaminach.
5. 
Dyrektora centrum transferu technologii lub akademickiego inkubatora przedsiębiorczości utworzonego w formie jednostki ogólnouczelnianej zatrudnia Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu spośród kandydatów przedstawionych przez ich rady nadzorujące.
6. 
W trybie i formie określonej przez ustawę, Uczelnia może tworzyć jednoosobowe spółki kapitałowe, zwane spółkami celowymi.
7. 
Jednostki, o których mowa w ust. 6, tworzy Rektor po uzyskaniu zgody Senatu.
§  25. 
1. 
Funkcje kierownicze w Uczelni pełnią:
1)
prorektorzy;
2)
dziekani;
3)
prodziekani;
4)
kierownicy katedr i zakładów;
5)
kierownicy jednostek międzywydziałowych;
6)
kierownicy centrów naukowych i badawczych;
7)
kierownik szkoły doktorskiej;
8)
dyrektor instytutu.
2. 
Osoby pełniące funkcje kierownicze powołuje i odwołuje Rektor określając zakres ich obowiązków, z zastrzeżeniem § 16 ust. 5 i 7, § 17 ust. 5, § 24 ust. 5 oraz § 28 ust. 12 i 13.
3. 
Funkcje kierownicze w Uczelni może pełnić osoba, która:
1)
ma pełną zdolność do czynności prawnych;
2)
korzysta z pełni praw publicznych;
3)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4)
nie była karana karą dyscyplinarną;
5)
w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944- 1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2017 r. poz. 2186, z późn. zm.), nie pełniła w nich służby ani nie współpracowała z tymi organami.

Rozdział  4

Organy Uczelni

§  26. 
1. 
Organy Uczelni działają jako organy jednoosobowe, kolegialne oraz organy wyborcze.
2. 
Organem jednoosobowym jest Rektor.
3. 
Organami kolegialnymi są Senat, Rada Uczelni i Rady dyscyplin.
4. 
Organem wyborczym j est Kolegium Elektorów.
§  27. 
1. 
Organy Uczelni są organami kadencyjnymi, z wyjątkiem Rad dyscyplin.
2. 
Kadencja organów Uczelni trwa 4 lata.
3. 
Ta sama osoba może być członkiem organu kolegialnego lub Rektorem nie więcej niż przez dwie następujące po sobie kadencje, z zastrzeżeniem § 30 ust. 3.
4. 
Członkostwa w Radzie Uczelni nie można łączyć z pełnieniem funkcji organu jednoosobowego tej lub innej uczelni, członkostwem w radzie innej uczelni ani zatrudnieniem w administracji publicznej.
5. 
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do członków Kolegium Elektorów.

Rektor

§  28. 
1. 
Rektor piastuje najwyższą godność w Uczelni i przysługuje mu tytuł "Magnificencja".
2. 
Rektorem może zostać osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego, która do dnia rozpoczęcia kadencji nie ukończyła 67. roku życia. Od kandydata wymaga się przestrzegania zasad etyki w nauce i pracy akademickiej.
3. 
Rektor kieruje działalnością Uczelni i reprezentuje ją na zewnątrz, jest przełożonym pracowników, studentów i doktorantów Uczelni, opracowuje i realizuje strategię Uczelni uchwaloną przez Senat oraz podejmuje działania zapewniające właściwe funkcjonowanie Uczelni.
4. 
Rektor podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Uczelni, niezastrzeżonych przez ustawę lub Statut do kompetencji innych organów Uczelni.
5. 
Rektor upoważnia określonych kierowników jednostek organizacyjnych lub innych pracowników Uczelni do podejmowania lub wykonywania działań bądź czynności w jego imieniu, w oparciu o udzielone im w tym zakresie pisemne pełnomocnictwa.
6. 
Rektor wydaje zarządzenia w celu realizacji przysługujących mu kompetencji.
7. 
Na okres sprawowania swojej funkcji, Rektor powołuje nie więcej niż czterech prorektorów i określa zakres ich obowiązków.
8. 
Warunkiem pełnienia funkcji prorektora jest posiadanie co najmniej stopnia doktora habilitowanego i zatrudnienie w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
9. 
Rektor wyznacza spośród prorektorów pierwszego zastępcę.
10. 
W zakresie spraw dotyczących studentów właściwy jest prorektor do spraw kształcenia.
11. 
W zakresie spraw dotyczących doktorantów właściwy j est kierownik szkoły doktorskiej.
12. 
Powołanie prorektora do spraw kształcenia wymaga uzgodnienia z samorządem studenckim. Niezajęcie stanowiska przez samorząd studencki w terminie 7 dni od dnia przedłożenia informacji o kandydacie uważa się za wyrażenie zgody.
13. 
Powołanie kierownika szkoły doktorskiej wymaga uzgodnienia z samorządem doktorantów. Niezajęcie stanowiska przez samorząd doktorantów w terminie 7 dni od dnia przedłożenia informacji o kandydacie uważa się za wyrażenie zgody.
14. 
Rektor może powoływać pełnomocników, określając zakres ich obowiązków.
§  29. 
1. 
Strategia, o której mowa w § 28 ust. 3, przyjmowana jest w następującym trybie:
1)
Rektor przygotowuje projekt strategii i umożliwia zapoznanie się z nim Senatowi i wspólnocie Uczelni, wyznaczając termin do zgłaszania uwag nie krótszy niż 30 dni;
2)
po upływie terminu wskazanego w pkt 1 Rektor przekazuje projekt strategii wraz z otrzymanymi uwagami Radzie Uczelni w celu zaopiniowania;
3)
Rada Uczelni przedstawia opinię w ciągu 30 dni od otrzymania projektu;
4)
Rektor niezwłocznie przedkłada projekt strategii wraz z opinią Rady Uczelni Senatowi w celu uchwalenia zwykłą większością głosów;
5)
w przypadku nieuchwalenia strategii przez Senat, procedurę określoną w pkt 1-4 rozpoczyna się od początku.
2. 
Zmiana oraz aktualizacja strategii następuje w trybie określonym w ust. 1, albo na wniosek Rektora w trybie pilnym, w którym projekt przedkładany jest niezwłocznie Radzie Uczelni, a następnie Senatowi w celu uchwalenia.
3. 
Sprawozdanie z realizacji strategii Rektor przedstawia corocznie Senatowi, z tym że nie później niż na 30 dni przed posiedzeniem Senatu przedstawia je także Radzie Uczelni w celu zaopiniowania.
4. 
Po przedstawieniu sprawozdania Rektora oraz opinii Rady Uczelni przez jej przewodniczącego, Senat podejmuje uchwałę w przedmiocie zatwierdzenia sprawozdania.
5. 
Na wniosek co najmniej dziesięciu członków Senatu, głosowanie o którym mowa w ust. 4 może zostać odroczone, jednak nie dłużej niż o 30 dni.

Senat

§  30. 
1. 
W skład Senatu wchodzą:
1)
Rektor jako przewodniczący;
2)
wybrani przedstawiciele:
a)
nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora uczelni,
b)
nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach innych niż określone w lit. a),
c)
studentów i doktorantów,
d)
pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi,

przy czym łączna liczba przedstawicieli poszczególnych grup wspólnoty Uczelni wynosi:

36 z grupy nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora uczelni,
14 z grupy pozostałych nauczycieli akademickich,
15 z grupy studentów i doktorantów,
5 z grupy pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi.
2. 
Liczbę studentów i doktorantów ustala się proporcjonalnie do liczebności obu tych grup w Uczelni, przy czym każda z tych grup musi być reprezentowana przez co najmniej jednego przedstawiciela.
3. 
Czas trwania członkostwa studentów i doktorantów w Senacie określa odpowiednio regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów.
4. 
W posiedzeniach Senatu uczestniczą z głosem doradczym:
1)
kanclerz;
2)
kwestor;
3)
prorektorzy;
4)
dziekani;
5)
dyrektor biblioteki oraz kierownicy jednostek międzywydziałowych i pozawydziałowych;
6)
przedstawiciele związków zawodowych działających w Uczelni - po jednym z każdego związku.
5. 
Rektor może zapraszać na posiedzenia Senatu inne osoby z własnej inicjatywy lub na wniosek Senatu.
§  31. 
1. 
Do kompetencji Senatu należy w szczególności:
1)
podejmowanie uchwał w sprawach:
a)
strategii Uczelni,
b)
warunków, trybu oraz terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia oraz zasad rekrutacji do szkoły doktorskiej,
c)
zasad przyjmowania na studia laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego,
d)
zasad przyjmowania na studia laureatów konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich,
e)
określenia sposobu potwierdzania efektów uczenia się,
f)
regulaminu studiów oraz regulaminu szkoły doktorskiej,
g)
nadawania stopni naukowych w dziedzinie;
2)
opiniowanie w sprawach:
a)
tworzenia, przekształcania i likwidacji jednostek organizacyjnych Uczelni, o których mowa w § 15 ust. 1 i 2 oraz § 24 ust. 1,
b)
zatrudnienia dyrektora centrum transferu technologii oraz akademickiego inkubatora przedsiębiorczości działającego w formie ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej,
c)
przedłożonych przez Rektora, a dotyczących funkcjonowania Uczelni,
d)
kandydatów na Rektora;
3)
zatwierdzanie:
a)
regulaminu centrum transferu technologii oraz regulaminu inkubatora przedsiębiorczości działającego w formie jednostki ogólnouczelnianej,
b)
wzoru dyplomu ukończenia studiów oraz studiów podyplomowych,
c)
wzorów dyplomów doktorskich i habilitacyjnych;
4)
ustalanie:
a)
programu studiów oraz studiów podyplomowych,
b)
programu kształcenia w szkole doktorskiej;
5)
wyrażanie zgody na utworzenie jednoosobowych spółek kapitałowych, o których mowa w § 24 ust. 6;
6)
podejmowanie innych czynności przekazanych do kompetencji Senatu w ustawie lub Statucie.
2. 
Ustalenie programu studiów oraz programu kształcenia w szkole doktorskiej wymaga zasięgnięcia opinii odpowiednio samorządu studenckiego oraz samorządu doktorantów. W przypadku niezajęcia stanowiska w terminie 14 dni od dnia przedłożenia projektu programu, wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.
§  32. 
1. 
Senat powołuje na okres swojej kadencji następujące komisje stałe:
1)
Komisję do spraw strategii Uczelni;
2)
Komisję do spraw kształcenia;
3)
Komisję do spraw nauki;
4)
Komisję do spraw nagród i odznaczeń.
2. 
Skład osobowy oraz zakres działania komisji, o których mowa w ust. 1, określa uchwała Senatu o ich utworzeniu.
3. 
Komisje powoływane są w głosowaniu tajnym.
4. 
W skład Komisji do spraw kształcenia wchodzą przedstawiciele studentów i doktorantów - co najmniej po jednej osobie. Osoby te wskazuje odpowiednio samorząd studencki i samorząd doktorantów na zasadach określonych odpowiednio w regulaminie samorządu studenckiego i regulaminie samorządu doktorantów.
5. 
Czas trwania członkostwa oraz zasady wskazywania studentów oraz doktorantów do Komisji, o której mowa w ust. 4, określa odpowiednio regulamin samorządu studenckiego oraz regulamin samorządu doktorantów.
6. 
W skład komisji, o których mowa w ust. 1 wchodzą przedstawiciele działających w Uczelni związków zawodowych - po jednej osobie. Osoby te wskazuje właściwy związek zawodowy.
7. 
Komisja do spraw strategii Uczelni nie rzadziej niż raz na pół roku zapoznaje się ze stanem realizacji strategii, wysłuchując Rektora i przewodniczącego Rady Uczelni.
§  33. 
1. 
Członkami komisji mogą być nauczyciele akademiccy spoza Senatu, dla których Uczelnia stanowi podstawowe miejsce pracy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, zatrudnieni w Uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy.
2. 
Przewodniczących komisji i ich zastępców wybiera Senat, na wniosek Rektora, bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym, spośród członków komisji będących jednocześnie członkami Senatu.
§  34. 
1. 
W celu rozpatrzenia określonej sprawy Senat może powołać komisje doraźne.
2. 
Zakres działania komisji, o których mowa w ust 1, oraz liczbę ich członków określa uchwała Senatu o ich utworzeniu.

Rada Uczelni

§  35. 
1. 
Rada Uczelni składa się z:
1)
sześciu osób powoływanych przez Senat, w tym trzech osób pochodzących ze wspólnoty Uczelni i trzech osób pochodzących spoza wspólnoty Uczelni;
2)
przewodniczącego samorządu studenckiego.
2. 
Do zadań Rady Uczelni należy w szczególności:
1)
opiniowanie projektu strategii Uczelni oraz prowadzenie bieżącego nadzoru nad jej realizacją, w tym opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii;
2)
opiniowanie projektu Statutu;
3)
monitorowanie gospodarki finansowej Uczelni;
4)
monitorowanie zarządzania Uczelnią;
5)
wskazywanie kandydatów na Rektora po zaopiniowaniu przez Senat;
6)
wybór firmy audytorskiej;
7)
wyrażanie zgody na wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego przez Rektora.
3. 
Rada Uczelni może podejmować i przedstawiać Rektorowi lub Senatowi uchwały w przedmiocie zgodności decyzji Rektora i innych działań ze strategią Uczelni.
4. 
Rada Uczelni składa Senatowi sprawozdanie ze swojej działalności nie później niż do dnia 30 czerwca każdego roku za rok poprzedni.

Rady dyscyplin

§  36. 
1. 
Rady dyscyplin są organami właściwymi w sprawach nadawania stopni naukowych w dyscyplinie oraz opracowywania standardów prowadzenia działalności w dyscyplinie, w tym planu rozwoju dyscypliny.
2. 
W skład Rady dyscypliny wchodzą wszyscy nauczyciele akademiccy zatrudnieni w Uczelni na stanowiskach profesora i profesora uczelni, którzy wskazali daną dyscyplinę jako wiodącą, zgodnie z aktualnym oświadczeniem złożonym na podstawie art. 343 ust. 7 ustawy, jeżeli w Uczelni występuje co najmniej 12 osób wskazujących tę dyscyplinę.
3. 
Rada dyscypliny realizuje swoje zadania w zakresie jednej dyscypliny.
4. 
Pierwsze zebranie poszczególnych Rad dyscyplin zwołuje Rektor, na którym następuje wybór przewodniczącego Rady i jego zastępcy.
5. 
Uchwały w sprawie nadawania stopni naukowych są podejmowane w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady dyscypliny.
6. 
Szczegółowy tryb funkcj onowania Rad dyscyplin określa regulamin uchwalony przez Senat.
§  37. 
1. 
Organy Uczelni współdziałają ze związkami zawodowymi w zakresie spraw wynikaj ących z Kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych i innych przepisów prawa.
2. 
Rektor informuje działające w Uczelni związki zawodowe o zamiarze powołania, przekształcenia lub likwidacji jednostek organizacyjnych Uczelni, jeżeli może to powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.

Nadzór nad aktami wydawanymi przez organy Uczelni

§  38. 
1. 
Zasady wydawania aktów wewnętrznych przez organy Uczelni określa Rektor w drodze zarządzenia.
2. 
W zarządzeniu określa się w szczególności:
a)
zasady i osoby odpowiedzialne za przygotowywanie aktów;
b)
zasady rozpowszechniania i publikowania aktów;
c)
zasady wprowadzania zmian do aktów.
3. 
Senat sprawuje nadzór nad zarządzeniami Rektora wykonującymi uchwały Senatu.
4. 
Senat w trybie nadzoru występuje o zmianę zarządzeń Rektora jeżeli są niezgodne z uchwałami Senatu.
5. 
Rada Uczelni sprawuje nadzór nad zarządzeniami Rektora dotyczącymi prowadzenia gospodarki finansowej w szczególności w zakresie zgodności z planem rzeczowo- finansowym.
6. 
Rada Uczelni sprawuje nadzór nad zarządzeniami Rektora realizującymi strategię Uczelni.
7. 
Rada Uczelni występuje w trybie nadzoru do Rektora o zmianę zarządzeń, o których mowa w ust. 5, jeżeli są niezgodne z planem rzeczowo-finansowym lub naruszają przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
8. 
Rada Uczelni występuje w trybie nadzoru do Rektora o zmianę zarządzeń, o których mowa w ust. 6, jeżeli są niezgodne z założeniami strategii Uczelni.

Rozdział  5

Zasady wyboru, powoływania i odwoływania organów Uczelni

§  39. 
1. 
Wybory członków Senatu i Kolegium Elektorów przeprowadza Uczelniana Komisja Wyborcza, z zastrzeżeniem § 44 ust.2.
2. 
Rektora wybiera Kolegium Elektorów.
3. 
Członków Rady Uczelni, z wyjątkiem przewodniczącego samorządu studenckiego powołuje Senat w głosowaniu.
§  40. 
1. 
Do dnia 1 stycznia ostatniego roku kadencji Senatu Uczelni, kierownicy wydziałów, filii utworzonych w formie wydziału, jednostek międzywydziałowych oraz kanclerz organizują na wniosek Rektora zebrania pracowników w celu wyboru przedstawicieli do Uczelnianej Komisji Wyborczej.
2. 
Tryb wyboru przedstawicieli studentów i doktorantów do Uczelnianej Komisji Wyborczej określa odpowiednio regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów.
3. 
W skład Uczelnianej Komisji Wyborczej wchodzą:
1)
przedstawiciele wszystkich wydziałów oraz filii utworzonych w formie wydziału (wybrani w tych jednostkach) - po dwie osoby;
2)
przedstawiciele jednostek międzywydziałowych (wybrani w tych jednostkach) - po jednej osobie;
3)
przedstawiciel pracowników administracji i obsługi (wybrany przez ogół pracowników na zebraniu zorganizowanym przez kanclerza) - jedna osoba;
4)
przedstawiciele studentów (wybrani przez samorząd studencki) - dwóch studentów;
5)
przedstawiciel doktorantów (wybrany przez samorząd doktorantów) - jeden doktorant.
4. 
Uczelnianą Komisję Wyborczą powołuje Rektor.
5. 
Do zadań Uczelnianej Komisji Wyborczej należy:
1)
ustalenie regulaminu wyborów;
2)
ustalenie terminarza czynności wyborczych;
3)
utworzenie okręgów wyborczych w celu wyboru członków Kolegium Elektorów oraz członków Senatu;
4)
rozdział mandatów elektorskich na poszczególne okręgi wyborcze;
5)
rozdział mandatów na poszczególne okręgi wyborcze w wyborach do Senatu;
6)
sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem wyborów i prawidłowym zabezpieczeniem dokumentacji;
7)
sprawowanie nadzoru nad komisjami wyborczymi niższego szczebla i Kolegium Elektorów;
8)
rozstrzyganie wątpliwości związanych z przebiegiem wyborów;
9)
ustalenie terminarza wyborów uzupełniających;
10)
unieważnienie wyborów w przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości w ich przebiegu;
11)
stwierdzanie ważności wyborów i ogłaszanie wyników wyborów.
6. 
Czynności Uczelnianej Komisji Wyborczej wymienione w ust. 5 pkt 1-5 wymagają zatwierdzenia przez Rektora.
7. 
Regulamin wyborów, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, określa szczegółowe zasady przeprowadzania wyborów w Uczelni.
§  41. 
1. 
Rektor zwołuje pierwsze posiedzenie Uczelnianej Komisji Wyborczej w ciągu 14 dni od dnia jej powołania.
2. 
Uczelniana Komisja Wyborcza wybiera na pierwszym posiedzeniu przewodniczącego i jego zastępcę oraz sekretarza zwykłą większością głosów w głosowaniu tajnym.
3. 
Uczelniana Komisja Wyborcza wyraża swoje stanowisko w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.
§  42. 
1. 
Wybory członków Kolegium Elektorów odbywają się w terminie ustalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, jednak nie później niż do końca lutego w roku, w którym upływa kadencja Senatu Uczelni.
2. 
Wybory członków Senatu odbywają się w terminie ustalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, jednak nie później niż do końca maja w roku, w którym upływa kadencja Senatu Uczelni.
3. 
Wybory, o których mowa w ust. 1 i 2, przeprowadzają trzyosobowe komisje wyborcze powołane przez Uczelnianą Komisję Wyborczą spośród jej członków.
§  43. 
1. 
Kolegium Elektorów składa się z przedstawicieli poszczególnych grup wspólnoty Uczelni zwanych dalej "elektorami", przy czym łączna liczba przedstawicieli poszczególnych grup wynosi:
1)
51 z grupy nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora uczelni;
2)
25 z grupy pozostałych nauczycieli akademickich;
3)
20 z grupy studentów i doktorantów Uczelni;
4)
4 z grupy pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi.
2. 
Liczbę studentów i doktorantów ustala się proporcjonalnie do liczebności obu tych grup w Uczelni, przy czym każda z tych grup musi być reprezentowana przez co najmniej jednego przedstawiciela.
3. 
Czas trwania członkostwa elektorów będących przedstawicielami studentów i doktorantów określa odpowiednio regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów.
§  44. 
1. 
Wybieralnych członków Senatu i Kolegium Elektorów wybierają wszyscy pracownicy Uczelni według następujących zasad:
1)
wybory odbywają się oddzielnie w poszczególnych grupach wspólnoty Uczelni;
2)
głosowanie przeprowadza się w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania;
3)
członków Senatu i Kolegium Elektorów z grupy nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora uczelni, wybierają wymienieni pracownicy zatrudnieni w Uczelni na zebraniach tych pracowników zorganizowanych oddzielnie na poszczególnych wydziałach, w filiach utworzonych w formie wydziału oraz w poszczególnych jednostkach międzywydziałowych;
4)
członków Senatu i Kolegium Elektorów z grupy pozostałych nauczycieli akademickich, wybierają wymienieni pracownicy zatrudnieni w Uczelni na zebraniach tych pracowników zorganizowanych oddzielnie na poszczególnych wydziałach, w filiach utworzonych w formie wydziału oraz w poszczególnych jednostkach międzywydziałowych;
5)
członków Senatu i Kolegium Elektorów z grupy pracowników Uczelni niebędących nauczycielami akademickimi wybierają wymienieni pracownicy zatrudnieni w Uczelni na zebraniu ogólnym tych pracowników;
6)
kandydaci do Senatu i Kolegium Elektorów są zobowiązani do ustnego wyrażenia zgody na kandydowanie na zebraniu wyborczym. W przypadku uzasadnionej nieobecności kandydata, wymagana jest pisemna zgoda złożona wcześniej do Uczelnianej Komisji Wyborczej.
2. 
Tryb wyboru do Senatu i Kolegium Elektorów przedstawicieli studentów i doktorantów określa odpowiednio regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów. Samorząd studencki i samorząd doktorantów mają obowiązek zawiadomienia przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej o terminach swoich zebrań wyborczych co najmniej trzy dni przed ich przeprowadzeniem.
3. 
W przypadku wyborów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, Uczelniana Komisja Wyborcza rozdziela mandaty proporcjonalnie do liczby pracowników zatrudnionych w poszczególnych grupach pracowniczych na poszczególnych wydziałach, w filiach utworzonych w formie wydziału oraz w poszczególnych jednostkach międzywydziałowych. Każdy wydział oraz filia utworzona w formie wydziału, musi być reprezentowana przez co najmniej jednego przedstawiciela z grupy, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, a każda jednostka międzywydziałowa musi być reprezentowana przez co najmniej jednego przedstawiciela z grupy, o której mowa w ust. 1 pkt 4. 4. Grupa pracowników, o której mowa w ust. 1 pkt 5, wybiera członków Senatu i Kolegium Elektorów w sposób pośredni z zachowaniem następujących zasad:
1)
wyborcy wchodzący w skład określonego okręgu wyborczego wybierają swoich przedstawicieli w ten sposób, że jeden przedstawiciel przypada na każdą kolejną rozpoczynająca się liczbę dziesięciu wyborców;
2)
wybrani przedstawiciele tworzą zgromadzenie przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, które wybiera członków Senatu i Kolegium Elektorów.
§  45. 
1. 
Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej zwołuje pierwsze zebranie elektorów nie później niż siedem dni przed terminem zebrania, na którym następuje wybór przewodniczącego, zastępcy i sekretarza Kolegium Elektorów.
2. 
Przewodniczący Kolegium Elektorów przewodniczy jego posiedzeniom.
3. 
Przewodniczący Kolegium Elektorów zwołuje posiedzenia Kolegium w celu wyboru Rektora na wniosek przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej.
4. 
Kolegium Elektorów wybiera pięcioosobową komisję skrutacyjną spośród swoich członków.
5. 
Prawo zgłaszania kandydatów do składu komisji skrutacyjnej przysługuje wszystkim elektorom.
6. 
Kolegium Elektorów podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby elektorów.
§  46. 
1. 
Wybory Rektora odbywają się w terminie ustalonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, jednak nie później niż do końca kwietnia w roku, w którym upływa kadencja Senatu Uczelni.
2. 
Prawo zgłaszania kandydatów na Rektora przysługuje Radzie Uczelni oraz każdemu członkowi wspólnoty Uczelni. Członek wspólnoty Uczelni może zgłosić jednego kandydata.
3. 
Kandydatury zgłasza się w formie pisemnej Uczelnianej Komisji Wyborczej.
4. 
Uczelniana Komisja Wyborcza ogłasza czas, miejsce oraz formę zgłaszania kandydatów na Rektora, a także weryfikuje prawidłowość zgłoszeń i przedstawia listę kandydatów, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie do zaopiniowania przez Senat.
5. 
Rada Uczelni wskazuje kandydatów na Rektora zaopiniowanych przez Senat.
6. 
Grupa co najmniej pięciu elektorów ma prawo wskazania jednego kandydata na Rektora spośród kandydatów zaopiniowanych przez Senat.
7. 
Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej organizuje oraz ogłasza termin i miejsce spotkania elektorów z kandydatami na Rektora. W spotkaniu może wziąć udział każdy członek wspólnoty Uczelni.
8. 
Wybór Rektora dokonywany jest bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym.
9. 
Wybór Rektora uważa się za dokonany, jeżeli kandydat uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, niezwłocznie przeprowadza się drugą turę wyborów. W drugiej turze wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze głosowania otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy w pierwszej turze głosowania:
a)
więcej niż dwóch kandydatów otrzymało taką samą największą liczbę ważnie oddanych głosów - w drugiej turze głosowania biorą udział wszyscy kandydaci z taką samą największą liczbą głosów;
b)
największą liczbę ważnie oddanych głosów otrzymał jeden kandydat, a kolejną taką samą największą liczbę ważnie oddanych głosów więcej niż jeden kandydat - w drugiej turze głosowania bierze udział kandydat z największą liczbą głosów i wszyscy kandydaci z kolejną taką samą największą liczbą głosów.
Za wybranego na Rektora w drugiej turze uznaje się tego kandydata, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy w drugiej turze wyborów żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, przeprowadza się kolejne tury wyborów do chwili uzyskania przez jednego kandydata więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.
§  47. 
1. 
Senat powołuje Radę Uczelni najpóźniej do dnia 31 grudnia roku, w którym rozpoczęła się kadencja Senatu Uczelni, wyznaczając termin zgłaszania kandydatów.
2. 
Kandydatów na członków Rady Uczelni mogą zgłaszać:
1)
Rektor;
2)
co najmniej 1/3 statutowej liczby członków Senatu.
3. 
Kandydaturę zgłasza się na piśmie do Rektora. Rektor sporządza w porządku alfabetycznym listę kandydatów spośród członków wspólnoty Uczelni i listę kandydatów spoza wspólnoty Uczelni.
4. 
Zgłoszenie powinno zawierać zgodę kandydata na kandydowanie do Rady Uczelni oraz oświadczenie kandydata o spełnianiu warunków określonych w art. 20 ust. 1 ustawy.
5. 
Senat powołuje poszczególnych członków Rady Uczelni w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków. Członkami Rady Uczelni zostają ci kandydaci, którzy otrzymali kolejno największe liczby głosów za ich powołaniem.
6. 
W przypadku gdy nie można wyłonić kandydata albo kandydatów w związku z tym, że dwóch lub więcej kandydatów uzyskało taką samą liczbę głosów za ich powołaniem, przewodniczący Senatu zarządza drugą turę głosowania nad poszczególnymi kandydatami, którzy otrzymali taką samą liczbę głosów. Głosowanie w drugiej turze przeprowadza się nad każdym kandydatem osobno w porządku alfabetycznym, a członkiem Rady Uczelni zostaje ten kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów za jego powołaniem. W przypadku gdy w drugiej turze nie można wyłonić kandydata albo kandydatów w związku z tym, że dwóch lub więcej kandydatów uzyskało taką samą liczbę głosów za ich powołaniem, przeprowadza się trzecią turę głosowania.
7. 
W przypadku niepowołania pełnego składu Rady Uczelni w trzeciej turze, Senat powołuje pozostałych członków Rady na kolejnym posiedzeniu Senatu, zgodnie z procedurą określoną w ust. 2 - 6. Rektor wyznacza termin zgłaszania kandydatur, z tym że nie może być on krótszy niż 7 dni. Członkowie Senatu są informowani o terminie zgłaszania kandydatów w sposób przyjęty dla zawiadamiania o posiedzeniach Senatu.
§  48. 
1. 
Mandat Rektora, członkostwo w Senacie, Radzie Uczelni, Radach dyscyplin oraz w Kolegium Elektorów wygasa z przyczyn określonych w ustawie.
2. 
Wygaśnięcie członkostwa w Radach dyscyplin i Kolegium Elektorów stwierdzają ich przewodniczący.
3. 
W przypadku stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Senacie lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Rektora, Uczelniana Komisja Wyborcza niezwłocznie zarządza wybory uzupełniające.
4. 
W przypadku wygaśnięcia członkostwa w Kolegium Elektorów nie przeprowadza się wyborów uzupełniających, chyba że wygaśnięcie nastąpiło przed dniem wyboru Rektora albo gdy w trakcie kadencji zostały zarządzone wybory związane z wygaśnięciem mandatu Rektora.
5. 
Wybory uzupełniające do organów, o których mowa w ust. 1 oraz do organu wyborczego przeprowadza się niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Do wyborów uzupełniających stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wyborów.
6. 
W przypadku wygaśnięcia członkostwa w Radzie Uczelni, Senat niezwłocznie powołuje nowego członka na okres do końca kadencji. W tym wypadku § 47 Statutu stosuje się odpowiednio.
7. 
Członek Rady Uczelni może zostać odwołany przez Senat na wniosek Rektora lub co najmniej 1/5 statutowej liczby członków Senatu. O zamiarze i powodach odwołania członek Rady Uczelni jest zawiadamiany przez Przewodniczącego Senatu na 7 dni przed posiedzeniem Senatu, na którym ma odbyć się głosowanie w sprawie jego odwołania. Członek Rady Uczelni ma prawo złożenia wyjaśnień na posiedzeniu Senatu przed przeprowadzeniem głosowania w sprawie jego odwołania. Odwołanie następuje bezwzględną większością głosów.
8. 
Rektor może zostać odwołany przez Kolegium Elektorów większością co najmniej 3/4 głosów, w obecności co najmniej 2/3 jego statutowego składu.

Rozdział  6

Zasady i tryb funkcjonowania organów kolegialnych

§  49. 
1. 
Organy kolegialne obradują na posiedzeniach zwyczajnych lub nadzwyczajnych.
2. 
Posiedzenia organów kolegialnych zwołują ich przewodniczący.
3. 
Posiedzenia zwyczajne Senatu zwołuje się według harmonogramu ustalonego odpowiednio na dany rok akademicki.
4. 
Posiedzenia zwyczajne organów kolegialnych zwołuje przewodniczący, wysyłając do wszystkich członków oraz osób stale biorących udział w jego posiedzeniach z głosem doradczym imienne zawiadomienia, precyzujące termin i miejsce posiedzenia oraz projekt porządku obrad, co najmniej siedem dni przed posiedzeniem, niezależnie od informacji przesłanych drogą elektroniczną.
5. 
Posiedzenia nadzwyczajne organów kolegialnych zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/5 statutowej liczby członków organu kolegialnego złożony przewodniczącemu na piśmie.
6. 
Do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia organu kolegialnego stosuje się postanowienia ust. 4.
7. 
Termin nadzwyczajnego posiedzenia organu kolegialnego ustala przewodniczący, przy czym termin posiedzenia nadzwyczajnego zwoływanego na wniosek członków tego organu nie może zostać wyznaczony później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
8. 
Przewodniczący organu kolegialnego ustala projekt porządku obrad i jest odpowiedzialny za wprowadzenie do niego we właściwym czasie spraw, które powinny być rozpatrzone na posiedzeniu.
9. 
Projekt porządku obrad posiedzenia zwyczajnego obejmuje:
1)
sprawy wynikające z bieżącej pracy organu kolegialnego zaproponowane przez jego przewodniczącego;
2)
sprawy określone przez dany organ kolegialny na jego poprzednich posiedzeniach;
3)
sprawy zgłoszone przewodniczącemu organu kolegialnego w pisemnym wniosku złożonym przez co najmniej 1/3 statutowej liczby członków danego organu kolegialnego co najmniej 14 dni przed posiedzeniem;
4)
sprawy zgłoszone przewodniczącemu organu kolegialnego w zgodnym wniosku wszystkich przedstawicieli danej grupy pracowniczej co najmniej 14 dni przed posiedzeniem;
5)
sprawy zgłoszone przewodniczącemu organu kolegialnego w zgodnym wniosku przedstawicieli studentów lub doktorantów co najmniej 14 dni przed posiedzeniem.
10. 
Przewodniczący może umieścić w porządku obrad dodatkowe sprawy na wniosek członka organu.
11. 
Wprowadzenie do porządku obrad nowych spraw lub usunięcie spraw ujętych w porządku obrad następuje w drodze głosowania zwykłą większością głosów.
12. 
Organ kolegialny zatwierdza porządek obrad posiedzenia zwyczajnego.
13. 
Przewodniczący organu kolegialnego określa porządek obrad posiedzenia nadzwyczajnego. W przypadku zwołania nadzwyczajnego posiedzenia organu kolegialnego na wniosek członków tego organu, przewodniczący określa porządek obrad zgodnie z treścią wniosku.
14. 
Przełożenie obrad nad niewyczerpaną częścią porządku obrad nie oznacza ich zakończenia, lecz przerwę w obradach. Czas trwania tej przerwy określa organ kolegialny.
15. 
Poszczególne sprawy są referowane przez tych członków organu kolegialnego, którzy wnosili o ich umieszczenie w porządku obrad. Pozostałe sprawy referuje przewodniczący organu kolegialnego lub osoba przez niego wskazana.
16. 
Członkowie organów kolegialnych mają prawo występowania z interpelacjami do przewodniczących tych organów. Przewodniczący organu kolegialnego lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek odpowiedzieć na interpelacje na najbliższym posiedzeniu danego organu. Organ kolegialny z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego może powołać zespół do zbadania sprawy będącej przedmiotem interpelacji.
17. 
Organy kolegialne podejmują uchwały w sprawach merytorycznych i proceduralnych. Uchwała jest uchwałą w sprawie proceduralnej, jeżeli z jej treści wynika, że jest ona wiążąca wyłącznie dla członków danego organu kolegialnego i tylko na czas trwania tego posiedzenia.
18. 
W przypadku rozpatrywania więcej niż jednej sprawy, przewodniczący może zarządzić głosowanie łączne w tych sprawach, jeżeli nikt nie zgłosi sprzeciwu.
19. 
Uchwały w sprawach nieobjętych projektem porządku obrad mogą być podejmowane jedynie na zwyczajnych posiedzeniach organów kolegialnych, o ile zostaną łącznie spełnione następujące warunki:
1)
w posiedzeniu uczestniczy co najmniej 2/3 statutowej liczby członków danego organu kolegialnego;
2)
co najmniej 2/3 statutowej liczby członków danego organu kolegialnego biorących udział w posiedzeniu wyrazi zgodę na przeprowadzenie głosowania.
20. 
Uchwały organów kolegialnych podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków organu, chyba że ustawa lub Statut stanowią inaczej.
21. 
Podjęcie uchwały zwykłą większością głosów oznacza, że liczba głosów za podjęciem uchwały jest większa niż liczba głosów, które były przeciwne. Nie są liczone głosy wstrzymujące się.
22. 
Podjęcie uchwały bezwzględną większością głosów oznacza, że liczba głosów oddanych za jej podjęciem była większa niż połowa wszystkich ważnych głosów, tzn. była co najmniej o jeden większa niż suma pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się).
23. 
W głosowaniu tajnym są podejmowane uchwały: 1) w sprawach osobowych;
2)
na wniosek przewodniczącego;
3)
na wniosek członka organu kolegialnego poparty w głosowaniu przez co najmniej 1/5 statutowej liczby członków tego organu.
24. 
Głosownie tajne przeprowadza komisja skrutacyjna składająca się z dwóch członków organu kolegialnego, wybranych przez ten organ w głosowaniu jawnym.
25. 
Obrady organów kolegialnych są protokołowane. Protokoły obrad organów kolegialnych są jawne dla wszystkich członków wspólnoty Uczelni. Protokoły obrad organów kolegialnych nie mogą być udostępniane w częściach objętych tajemnicą chronioną prawem, jeśli osoba domagająca się dostępu do protokołu nie posiada w tym zakresie niezbędnych uprawnień.
26. 
Uchwały organów kolegialnych zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej Uczelni w terminach określonych w przepisach prawa.
§  50. 
Rada Uczelni uchwala regulamin określający szczegółowy tryb jej funkcjonowania.
§  51. 
Przepisów § 49 ust. 3-6, ust. 9 pkt 4 i 5 oraz ust. 16, 18-20 nie stosuje się do Rad dyscyplin.

Rozdział  7

Pracownicy Uczelni

§  52. 
1. 
Pracownikami Uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi.
2. 
Nauczyciele akademiccy są zatrudniani w następujących grupach pracowników:
1)
dydaktycznych;
2)
badawczych;
3)
badawczo-dydaktycznych.
3. 
Nauczyciel akademicki zatrudniany jest na stanowisku:
1)
profesora;
2)
profesora uczelni;
3)
adiunkta;
4)
asystenta;
5)
lektora.
4. 
Nauczycielem akademickim może być osoba odpowiadająca kryteriom określonym w ustawie oraz spełniająca dodatkowe wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowisk, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, dla poszczególnych grup pracowników.
5. 
Czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do Rektora wykonuje przewodniczący Rady Uczelni.

Wymagania i kwalifikacje zawodowe do zatrudniania pracowników badawczo-dydaktycznych i badawczych

§  53. 
1. 
Na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł naukowy profesora.
2. 
Na stanowisku profesora uczelni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora oraz znaczące osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, w tym:
1)
posiada znaczący dorobek naukowy w danej dyscyplinie naukowej;
2)
legitymuje się osiągnięciami w zakresie:
a)
kierowania krajowymi lub zagranicznymi projektami badawczymi albo uczestniczenia w realizacji projektów badawczych,
b)
aktywności w organizacji życia naukowego i uczestniczenia w krajowym lub międzynarodowym środowisku naukowym.
3. 
Na stanowisku adiunkta w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.
4. 
Na stanowisku asystenta w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny.
5. 
Nauczyciel akademicki spełniający wymagania niezbędne do zatrudnienia w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych na stanowiskach, których mowa w ust. 1, 3 i 4 może zostać zatrudniony w grupie pracowników badawczych.
6. 
Na stanowisku profesora uczelni w grupie pracowników badawczych może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora oraz znaczące osiągnięcia naukowe, w tym:
1)
posiada znaczący dorobek naukowy w danej dyscyplinie naukowej;
2)
legitymuje się osiągnięciami w zakresie:
a)
kierowania krajowymi lub zagranicznymi projektami badawczymi, albo uczestniczenia w realizacji projektów badawczych,
b)
aktywności w organizacji życia naukowego i uczestniczenia w krajowym lub międzynarodowym środowisku naukowym.

Wymagania i kwalifikacje zawodowe do zatrudniania pracowników dydaktycznych

§  54. 
1. 
Na stanowisku profesora w grupie pracowników dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł naukowy profesora.
2. 
Na stanowisku profesora uczelni w grupie pracowników dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora oraz znaczące osiągnięcia dydaktyczne lub zawodowe, a także co najmniej 10 - letni staż jako nauczyciel akademicki.
3. 
Na stanowisku adiunkta w grupie pracowników dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora, a także co najmniej 5-letni staż jako nauczyciel akademicki lub 5-letni staż zawodowy poza szkolnictwem wyższym z zakresu specjalności bezpośrednio związanej z przedmiotem powierzonych zajęć dydaktycznych.
4. 
Na stanowisku asystenta w grupie pracowników dydaktycznych może być zatrudniona osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny.
5. 
Na stanowisku lektora może być zatrudniona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra w zakresie filologii.
§  55. 
Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone przez inne osoby niż wymienione w § 52 ust 2 i 3,

posiadające kompetencje i doświadczenie pozwalające na prawidłową realizację zajęć,

z którymi Rektor zawiera umowy cywilno-prawne.

Tryb postępowania przy zatrudnianiu nauczycieli akademickich

§  56. 
1. 
Stosunek pracy z nauczycielem akademickim nawiązuje i rozwiązuje Rektor na wniosek dziekana, kierownika jednostki międzywydziałowej lub z własnej inicjatywy.
2. 
Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem akademickim następuje na podstawie umowy o pracę.
3. 
Pierwsza umowa o pracę z nauczycielem akademickim jest zawierana na czas nieokreślony albo określony na okres do 4 lat, zgodnie z potrzebami Uczelni.
4. 
Nawiązanie pierwszego stosunku pracy z nauczycielem akademickim w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy na czas nieokreślony lub określony dłuższy niż 3 miesiące, następuje po przeprowadzeniu otwartego konkursu, którego tryb i warunki określa Statut, z uwzględnieniem postanowień ust. 5.
5. 
Przepisów o postępowaniu konkursowym nie stosuje się w przypadku zatrudnienia nauczyciela akademickiego na czas nieokreślony, pod warunkiem że poprzednie zatrudnienie zawarte było na czas określony do 4 lat i nauczyciel uzyskał pozytywną ocenę, o której mowa w § 61 ust. 1, a także w innych przypadkach określonych w art. 119. ust. 2 ustawy.
§  57. 
1. 
Konkurs, o którym mowa w § 56 ust. 4, ogłasza Rektor na wniosek dziekana lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej albo z własnej inicjatywy.
2. 
Informację o konkursie udostępnia się w BIP na stronach podmiotowych Uczelni, ministra oraz ministra nadzorującego Uczelnię oraz w języku angielskim na stronach internetowych Komisji Europejskiej w europejskim portalu dla mobilnych naukowców, przeznaczonym do publikacji ofert pracy dla naukowców, w terminie 30 dni przed konkursem.
3. 
Informacja o konkursie w Uczelni powinna zawierać co najmniej następujące dane:
1)
instytucję ogłaszającą konkurs;
2)
stanowisko oraz warunki pracy (wymiar etatu);
3)
określenie wymagań, w tym ustawowych i statutowych, stawianych kandydatowi w odniesieniu do jego kwalifikacji oraz osiągnięć dydaktycznych lub naukowych;
4)
wykaz wymaganych dokumentów;
5)
termin i miejsce składania dokumentów;
6)
termin rozstrzygnięcia konkursu;
7)
termin przewidywanego zatrudnienia;
8)
określenie ewentualnych dodatkowych wymagań, które zdaniem ogłaszającego konkurs mają istotne znaczenie.
4. 
Rektor powołuje komisję konkursową na wniosek dziekana lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej i wyznacza jej przewodniczącego.
5. 
W skład komisji konkursowej wchodzi trzech lub pięciu nauczycieli akademickich, dla których Uczelnia stanowi podstawowe miejsce pracy, w tym przyszły bezpośredni przełożony.
6. 
Komisja konkursowa rozpatruje zgłoszone kandydatury w oparciu o złożone dokumenty. Komisja może przeprowadzać rozmowy z wybranymi kandydatami.
7. 
Po przeprowadzeniu czynności, o których mowa w ust. 6, komisja w drodze głosowania:
1)
rozstrzyga konkurs i wnioskuje o zatrudnienie wskazanego kandydata, albo
2)
stwierdza, że żaden z kandydatów nie spełnia stawianych wymagań i wnioskuje o zamknięcie konkursu.
8. 
Rozstrzygnięcia komisji konkursowej zapadają zwykłą większością głosów.
9. 
Po rozstrzygnięciu konkursu dziekan lub kierownik właściwej jednostki organizacyjnej występuje do Rektora z odpowiednim wnioskiem w sprawie zatrudnienia.
10. 
Wynik konkursu wraz z uzasadnieniem udostępnia się w BIP na stronach podmiotowych Uczelni, ministra oraz ministra nadzorującego Uczelnię, w terminie 30 dni po zakończeniu konkursu.
§  58. 
1. 
W Uczelni nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej między małżonkami oraz osobami:
1)
prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe;
2)
pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa do drugiego stopnia albo w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do Rektora.
§  59. 
1. 
Nauczyciel akademicki, dla którego Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy, może podjąć lub kontynuować dodatkowe zatrudnienie tylko u jednego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukową za zgodą Rektora, o której mowa w ustawie, z zastrzeżeniem art. 125 ust. 3 ustawy.
2. 
Dodatkowe zatrudnienie nie może wpływać na pogorszenie jakości pracy w Uczelni albo wiązać się z wykorzystaniem jej zasobów i urządzeń technicznych.
3. 
Nauczyciel akademicki prowadzący działalność gospodarczą informuje o tym Rektora, jeżeli Uczelnia jest dla niego podstawowym miejscem pracy.
4. 
Wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego przez Rektora wymaga uzyskania zgody Rady Uczelni. Zgoda jest wydawana na okres kadencji Rektora.
5. 
Pracownicy Uczelni są zobowiązani unikać sytuacji prowadzących do konfliktu zobowiązań wobec Uczelni i zewnętrznych podmiotów oraz konfliktu własnego interesu materialnego z interesem Uczelni.
§  60. 
1. 
Nauczyciela akademickiego obowiązuje system zadaniowego czasu pracy.
2. 
Szczegółowy zakres obowiązków nauczyciela akademickiego ustala Rektor.
3. 
Zasady ustalania zakresu obowiązków nauczycieli akademickich, rodzaje zajęć dydaktycznych objętych zakresem tych obowiązków, w tym wymiar zadań dydaktycznych oraz innych obowiązków dla poszczególnych grup pracowników i rodzajów stanowisk oraz zasady obliczania godzin dydaktycznych określa regulamin pracy.

Ocena nauczycieli akademickich

§  61. 
1. 
Nauczyciele akademiccy z wyjątkiem Rektora, podlegają ocenie okresowej z zakresu należytego wykonywania obowiązków określonych w ustawie oraz przestrzegania przepisów o prawie autorskim i praw pokrewnych, a także o własności przemysłowej. Ocena okresowa może być pozytywna lub negatywna.
2. 
Ocena jest dokonywana nie rzadziej niż raz na 4 lata lub na wniosek Rektora. Termin dokonania oceny okresowej ulega przedłużeniu o czas nieobecności w pracy wynikającej z przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim, urlopie wychowawczym lub urlopie dla poratowania zdrowia oraz z odbywania służby wojskowej lub służby zastępczej.
3. 
Kryteria oceny okresowej dla poszczególnych grup pracowników i rodzajów stanowisk oraz tryb i podmiot dokonujący oceny okresowej, określa Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu, związków zawodowych, samorządu studenckiego oraz samorządu doktorantów. Opinia jest przedstawiana w terminie wskazanym we wniosku o jej wyrażenie, nie krótszym niż 30 dni. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, wymóg zasięgnięcia opinii uważa się za spełniony.
4. 
Kryteria oceny okresowej przedstawia się nauczycielowi akademickiemu przed rozpoczęciem okresu podlegającego ocenie.

Urlopy nauczycieli akademickich

§  62. 
1. 
Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze określonym w ustawie.
2. 
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu:
1)
posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia na Politechnice Rzeszowskiej - płatnych urlopów naukowych w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku w celu prowadzenia badań;
2)
przygotowującemu rozprawę doktorską - płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy;
3)
płatnego urlopu w celu odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji albo uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej.
3. 
Nauczyciel akademicki, który nie ukończył 65. roku życia i jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po przepracowaniu co najmniej 10 lat w Uczelni, ma prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, jeżeli stan jego zdrowia wymaga powstrzymania się od pracy.
4. 
Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nie może przekroczyć jednego roku. Jeżeli urlop dla poratowania zdrowia jest wykorzystywany w częściach, kolejny urlop może być udzielony nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia zakończenia ostatnio udzielonego urlopu.
5. 
Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi akademickiemu urlopu dla poratowania zdrowia oraz uprawnienia nauczyciela akademickiego określa ustawa oraz wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
6. 
W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie można wykonywać zajęcia zarobkowego.
7. 
Szczegółowe zasady i tryb udzielania urlopów, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, określa regulamin pracy.

Tryb postępowania przy rozwiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem akademickim

§  63. 
1. 
Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę z nauczycielem akademickim następuje na zasadach określonych w Kodeksie pracy oraz ustawie, z tym że rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem następuje z końcem semestru, z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
2. 
Za koniec semestru przy rozwiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem akademickim, przyjmuje się datę:
1)
ostatniego dnia lutego, w przypadku rozwiązywania stosunku pracy z końcem semestru zimowego;
2)
30 września, w przypadku rozwiązywania stosunku pracy z końcem semestru letniego, - każdego roku.

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich

§  64. 
1. 
Nauczyciel akademicki podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienie dyscyplinarne stanowiące czyn uchybiający obowiązkom nauczyciela akademickiego lub godności zawodu nauczyciela akademickiego.
2. 
W sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich w pierwszej instancji orzeka Uczelniana Komisja Dyscyplinarna do spraw nauczycieli akademickich, z zastrzeżeniem art. 279 pkt 1 lit. b) i pkt 2 ustawy.
3. 
Członków Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej wybiera Senat na okres swojej kadencji spośród nauczycieli akademickich, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy.
4. 
Kandydatów do Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej do spraw nauczycieli akademickich zgłaszają:
1)
dziekani wydziałów - po dwie osoby z wydziału spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora Uczelni oraz po jednej osobie spośród pozostałych nauczycieli akademickich;
2)
jednostki międzywydziałowe - po jednej osobie spośród nauczycieli akademickich będących pracownikami tych jednostek;
3)
samorząd studencki - trzech studentów reprezentujących różne wydziały;
4)
samorząd doktorantów - jednego doktoranta.
5. 
Pełnienie funkcji członka Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej jest obowiązkiem nauczyciela akademickiego.
6. 
W przypadku ukończenia studiów lub szkoły doktorskiej przez osoby, o których mowa w ust. 4 pkt 3 i 4, wcześniej niż 3 miesiące przed zakończeniem kadencji, samorząd studencki lub doktorantów przedstawia kolejnego kandydata.
7. 
Rektor zwołuje pierwsze posiedzenie Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej, na którym Komisja wybiera przewodniczącego i zastępcę spośród osób zatrudnionych na stanowiskach profesora oraz profesora Uczelni.
8. 
Osoba pełniąca funkcję organu Uczelni może być członkiem Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej po upływie 4 lat od zaprzestania pełnienia tej funkcji.
9. 
Utrata zatrudnienia przez nauczyciela akademickiego w trakcie kadencji powoduje utratę członkostwa w Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej.
10. 
Do wyborów uzupełniających skład Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej w trakcie kadencji stosuje się odpowiednio tryb określony w ust. 3-4.
11. 
Uczelniana Komisja Dyscyplinarna do spraw nauczycieli akademickich wszczyna postępowanie dyscyplinarne na wniosek rzecznika dyscyplinarnego.
12. 
Rzeczników dyscyplinarnych w Uczelni powołuje Rektor spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora.
13. 
Kadencja rzeczników, o których mowa w ust. 12, trwa 4 lata i rozpoczyna się w dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęła się kadencja Rektora.
14. 
Rzecznik dyscyplinarny rozpoczyna prowadzenie sprawy z urzędu lub na polecenie Rektora.
15. 
Zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego określa ustawa i przepisy wykonawcze do ustawy.

Stosunek pracy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi

§  65. 
1. 
Pracownicy Uczelni niebędący nauczycielami akademickimi są zatrudniani na podstawie umowy o pracę.
2. 
Pracownikami niebędącymi nauczycielami akademickimi są pracownicy administracji, obsługi, naukowo-techniczni, inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy biblioteczni.
3. 
Stosunek pracy z pracownikami niebędącymi nauczycielami akademickimi nawiązuje i rozwiązuje Rektor.

Wynagrodzenie pracowników Uczelni

§  66. 
Zasady wynagradzania pracowników Uczelni określa regulamin wynagradzania.
§  67. 
1. 
Nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi za osiągnięcia w pracy zawodowej mogą otrzymywać nagrody Rektora.
2. 
Zasady i tryb przyznawania nagród, o których mowa w ust 1, określa regulamin wynagradzania.

Rozdział  8

Studia, studenci i doktoranci

§  68. 
1. 
Uczelnia prowadzi kształcenie na studiach pierwszego i drugiego stopnia na określonym kierunku, poziomie i profilu oraz formie studiów.
2. 
Uczelnia prowadzi kształcenie w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych lub dziedzinie sztuki i dyscyplinach artystycznych.
3. 
Uczelnia prowadzi kształcenie doktorantów.
4. 
Uczelnia prowadzi kształcenie na studiach podyplomowych, kursach lub szkoleniach. 5. Na warunkach określonych w ustawie Uczelnia może prowadzić:
1)
indywidualne studia międzydziedzinowe;
2)
studia wspólne.
§  69. 
1. 
Rok akademicki rozpoczyna się w dniu 1 października i trwa do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
2. 
Rok akademicki obejmuje:
1)
okres odbywania zajęć dydaktycznych podzielony na dwa semestry: semestr zimowy i semestr letni;
2)
dwie sesje egzaminacyjne wolne od zajęć dydaktycznych trwające łącznie nie krócej niż 6 tygodni:
a)
zimową - kończącą semestr zimowy (zasadniczą i poprawkową),
b)
letnią - kończącą semestr letni (zasadniczą i poprawkową),
3)
praktykę lub ćwiczenia terenowe, jeżeli są przewidziane w programie studiów;
4)
przerwę świąteczną (zimową i wiosenną) oraz wakacje letnie;
5)
przerwę międzysemestralną.
3. 
Rozpoczęcie zajęć dydaktycznych nie musi się pokrywać z rozpoczęciem roku akademickiego.
4. 
Na studiach pierwszego i drugiego stopnia prowadzonych w formie studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych każdy semestr obejmuje 15 tygodni zajęć dydaktycznych.
5. 
Na studiach inżynierskich pierwszego stopnia ostatni semestr studiów może obejmować od 10 do 12 tygodni zajęć dydaktycznych.
6. 
Zajęcia na studiach stacjonarnych są prowadzone odrębnie od zajęć na studiach niestacjonarnych.
7. 
Wykłady w Uczelni są otwarte w ramach studiów stacjonarnych.
8. 
Zajęcia dydaktyczne są prowadzone w języku polskim. Zajęcia mogą być prowadzone w językach obcych w zakresie i na warunkach określonych w odpowiednich regulaminach.
9. 
Organizację studiów oraz związane z nimi prawa i obowiązki studenta określa ustawa oraz regulamin studiów.
10. 
Organizację i kształcenie doktorantów oraz prawa i obowiązki doktoranta określa ustawa oraz regulamin szkoły doktorskiej.
11. 
Organizację studiów podyplomowych oraz kursów i szkoleń określają ich regulaminy.
§  70. 
1. 
Uczelnia może pobierać opłaty za usługi edukacyjne określone w ustawie.
2. 
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1 oraz warunki i tryb zwalniania z tych opłat ustala Rektor na zasadach określonych w ustawie.
§  71. 
1. 
Warunki, tryb oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji dla poszczególnych kierunków studiów oraz procedurę kwalifikacyjną na każdy rok akademicki ustala Senat.
2. 
Postępowanie w sprawie przyjęcia na studia przeprowadza Międzywydziałowa Komisja Rekrutacyjna powołana przez Rektora.
3. 
Organem odwoławczym w sprawach przyjęć na studia jest Rektor.
4. 
Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne.
5. 
Zasady przyjęcia na studia w drodze przeniesienia z innej uczelni lub uczelni zagranicznej określa regulamin studiów.
§  72. 
Osoba przyjęta na studia rozpoczyna studia i nabywa prawa studenta z chwilą złożenia ślubowania następującej treści:

"Wstępując do wspólnoty akademickiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, ślubuję uroczyście:

– sumiennie zdobywać wiedzę i umiejętności,

– postępować zgodnie z prawem, tradycją i dobrymi obyczajami akademickimi,

– uczciwie i rzetelnie wywiązywać się z obowiązków studenta,

– dbać o dobre imię Politechniki Rzeszowskiej i godność studenta."

§  73. 
1. 
Warunki i tryb rekrutacji do szkoły doktorskiej określa uchwała Senatu.
2. 
Rekrutacja do szkoły doktorskiej odbywa się w drodze konkursu.
3. 
Od decyzji w sprawie odmowy przyjęcia do szkoły doktorskiej przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
4. 
Wyniki konkursu są jawne.
§  74. 
Osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania następującej treści:

"Świadomy uświęconych tradycją obowiązków członka społeczności akademickiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza zobowiązuję się uroczyście:

– dążyć do prawdy naukowej,

– zdobywać i doskonalić swoją wiedzę i umiejętności zawodowe dla dobra i pożytku społecznego,

– dbać o przestrzeganie zasad rzetelności i etyki w nauce oraz zasad dobrej praktyki w badaniach naukowych,

– z najwyższą starannością realizować badania naukowe oraz spełniać obowiązki dydaktyczne,

– przestrzegać obowiązków określonych w ustawie, Statucie oraz Regulaminie szkoły doktorskiej, - jako członek społeczności akademickiej i naukowej godnie reprezentować Uczelnię i dbać o jej dobre imię."

§  75. 
1. 
Student studiów drugiego stopnia może odbywać staż studencki przygotowujący do podjęcia obowiązków nauczyciela akademickiego.
2. 
Ustala się następujące zasady odbywania stażu, o którym mowa w ust. 1:
1)
staż studencki odbywa się podczas dwóch ostatnich semestrów studiów drugiego stopnia;
2)
o przyjęcie na staż może wnioskować student, który ukończył studia pierwszego stopnia.
3. 
Przyjęcie na staż odbywa się na wniosek studenta, złożony do dziekana.
4. 
Wniosek studenta musi zawierać:
1)
opinię kierownika jednostki organizacyjnej przyjmującej;
2)
proponowany czas trwania stażu (jeden lub dwa semestry);
3)
imię i nazwisko nauczyciela akademickiego proponowanego na opiekuna studenta- stażysty;
4)
dotychczasowe osiągnięcia studenta (w tym średnia ocen);
5)
uzasadnienie.
5. 
Decyzję o przyjęciu studenta na staż podejmuje dziekan.
§  76. 
1. 
Student zakwalifikowany na staż jest zobowiązany do uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora w wymiarze 60 godzin obliczeniowych oraz do wykonywania prac naukowo-badawczych i organizacyjnych określonych przez kierownika katedry/zakładu.
2. 
W przypadku niewykonywania zleconych studentowi - stażyście obowiązków, kierownik katedry lub zakładu prowadzących staż informuje o tym na piśmie dziekana. Dziekan podejmuje decyzję o przerwaniu stażu, powiadamiając o tym studenta.
3. 
Po zakończeniu stażu kierownik katedry/zakładu wydaje studentowi zaświadczenie o odbyciu stażu i opinię.
§  77. 
1. 
Studenci i doktoranci mają prawo do zrzeszania się w organizacjach studenckich i doktorantów, w szczególności w kołach naukowych oraz zespołach artystycznych i sportowych na zasadach określonych w ustawie, jak również do zrzeszania się zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
2. 
Szczegółowe zasady funkcjonowania organizacji studenckich określają odrębne przepisy.

Odpowiedzialność dyscyplinarna studentów i doktorantów

§  78. 
1. 
Student podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów obowiązujących w Uczelni oraz za czyn uchybiający godności studenta.
2. 
Doktorant podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów obowiązujących w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską oraz za czyn uchybiający godności doktoranta.
3. 
Za ten sam czyn student oraz doktorant nie może być ukarany jednocześnie przez Rektora i komisję dyscyplinarną.
4. 
Rektor powołuje spośród nauczycieli akademickich rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów i doktorantów. Rektor może powołać kilku rzeczników.
5. 
Kadencja rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów i doktorantów trwa 4 lata i rozpoczyna się w dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęła się kadencja Rektora.
6. 
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych studentów i doktorantów powołuje się następujące komisje dyscyplinarne:
1)
Komisję dyscyplinarną do spraw studentów i doktorantów;
2)
Odwoławczą komisję dyscyplinarną do spraw studentów i doktorantów.
7. 
Kadencja komisji dyscyplinarnych trwa 4 lata i rozpoczyna się z początkiem kadencji Senatu Uczelni.
8. 
Komisje dyscyplinarne powołuje Senat na wniosek Rektora, spośród nauczycieli akademickich, dla których Uczelnia stanowi podstawowe miejsce pracy, studentów oraz doktorantów.
9. 
W skład komisji dyscyplinarnych wchodzą:
1)
nauczyciele akademiccy - po jednej osobie z wydziału oraz po jednej osobie z jednostek międzywydziałowych;
2)
studenci - po jednym z każdego wydziału;
3)
doktoranci - jeden doktorant.
10. 
Studentów i doktorantów do pracy w komisjach dyscyplinarnych przedstawiają na okres kadencji samorządu, odpowiednio samorząd studencki i samorząd doktorantów. W przypadku ukończenia przez te osoby studiów wcześniej niż 3 miesiące przed zakończeniem kadencji, wymienione samorządy przedstawiają kolejnych kandydatów.
11. 
Członkostwa w Komisji dyscyplinarnej do spraw studentów i doktorantów nie można łączyć z członkostwem w Odwoławczej komisji do spraw studentów i doktorantów.
12. 
Komisje dyscyplinarne wybierają przewodniczących komisji i ich zastępców spośród swoich członków będących nauczycielami akademickimi. Przewodniczący komisji dyscyplinarnych wyznaczają protokolantów.
13. 
Zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego określają ustawa i przepisy wykonawcze do ustawy.

Rozdział  9

Mienie i finanse Uczelni

§  79. 
1. 
Mienie Uczelni obejmuje własność i inne prawa majątkowe.
2. 
Mienie każdej jednostki organizacyjnej stanowi część mienia Uczelni.
3. 
Kierownik każdej jednostki organizacyjnej odpowiada za prawidłowe wykorzystanie i zabezpieczenie mienia przydzielonego jednostce.
4. 
Pracownicy Uczelni na każdym stanowisku są zobowiązani do dbałości o mienie i oszczędną gospodarkę w zakresie odpowiednim dla tego stanowiska. W szczególności nie mogą wykorzystywać aparatury, oprogramowania, pomieszczeń, energii i pozostałych mediów do wykonywania prac niezleconych za pośrednictwem Uczelni.
5. 
Dokonanie przez Uczelnię czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, oraz dokonanie przez Uczelnię czynności prawnej w zakresie oddania tych składników do korzystania innemu podmiotowi, na okres dłuższy niż 180 dni w roku kalendarzowym, wymaga zgody Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadkach gdy wartość rynkowa tych składników albo wartość rynkowa przedmiotu czynności prawnej przekracza kwotę 2 000 000 zł. Do wniosku o wyrażenie zgody dołącza się zgodę Rady Uczelni.
6. 
Decyzję o przyjęciu lub odmowie przyjęcia darowizny, zapisu lub spadku podejmuje Rektor.
7. 
Utworzenie, likwidacja i przekształcenie jednostki organizacyjnej Uczelni wymaga określenia przez Rektora sposobu finansowania jej działalności oraz określenia sposobu wykorzystania powierzonych jej środków i składników majątkowych.
§  80. 
1. 
Działalność Uczelni jest finansowana z:
1)
subwencji z budżetu państwa zgodnie z ustawą;
2)
dotacji z budżetu państwa na zadania określone ustawą;
3)
przychodów własnych;
4)
innych środków finansowych.
2. 
Przychodami Uczelni w szczególności są:
1)
subwencje i dotacje, o których mowa w ustawie;
2)
opłaty za świadczone usługi edukacyjne;
3)
odpłatna działalność badawcza, wydawnicza, usługowa;
4)
przychody z tytułu komercjalizacji wyników działalności naukowej lub know-how związanego z tymi wynikami;
5)
przychody z tytułu odpłatnego korzystania z mienia oraz jego sprzedaży;
6)
przychody z tytułu działalności gospodarczej.
§  81. 
1. 
Politechnika Rzeszowska prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu rzeczowo-finansowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami wewnętrznymi.
2. 
Za prowadzenie gospodarki finansowej Uczelni odpowiada Rektor.
3. 
Plan rzeczowo-finansowy ustala Rektor po zaopiniowaniu przez Radę Uczelni.
4. 
Zasady podziału środków, o których mowa w § 80 na poszczególne obszary działalności oraz jednostki organizacyjne określa Rektor, przy czym zasady podziału środków na wynagrodzenia, ujętych w planie rzeczowo - finansowym wymagają uzgodnienia ze związkami zawodowymi działającymi w Uczelni.
5. 
Rektor powierza wykonanie planu rzeczowo - finansowego kierownikom jednostek organizacyjnych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zgodne z prawem jego wykonanie, w zakresie odpowiadającym zadaniom tych jednostek.
6. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych oraz pozostali dysponenci środków kierują się w trakcie wykonywania planu rzeczowo - finansowego zasadą gospodarności, w tym racjonalności kosztów i wydatków oraz zasadą zrównoważonego budżetu jednostek organizacyjnych.
7. 
Nadzór nad wykonaniem planu rzeczowo - finansowego sprawuje Rektor przy pomocy kwestora.
8. 
Do czasu ustalenia przez Rektora planu rzeczowo-finansowego na kolejny rok, obowiązuje prowizorium budżetowe ustalone na zasadach określonych w ust. 3.
9. 
Przedsięwzięcia inwestycyjne finansowane ze środków budżetowych, własnych i innych pozyskanych przez Uczelnię na ten cel, są realizowane na podstawie planu inwestycyjnego sporządzonego przez kanclerza. Plan inwestycyjny zatwierdza Rektor po zaopiniowaniu przez Radę Uczelni.
10. 
Rektor przedstawia Radzie Uczelni sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo- finansowego.
§  82. 
1. 
Rektor może utworzyć własny fundusz stypendialny przeznaczony na stypendia za wyniki w nauce dla studentów oraz stypendia naukowe dla pracowników i doktorantów, określając środki na ten fundusz i zasady ich wykorzystania.
2. 
Zasady przyznawania stypendiów studentom i doktorantom z własnego funduszu stypendialnego ustala Rektor po uzgodnieniu odpowiednio z samorządem studenckim lub samorządem doktorantów.
3. 
Rektor może tworzyć inne fundusze, określając środki na te fundusze i zasady ich wykorzystania.

Rozdział  10

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez Uczelnię

§  83. 
1. 
Uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności polegającej na wykonywaniu zadań, o których mowa w art. 11 ustawy.
2. 
W celu prowadzenia działalności gospodarczej Uczelnia może tworzyć wyodrębnione finansowo jednostki organizacyjne w formie przewidzianej przepisami prawa, w szczególności fundacje, stowarzyszenia i spółki kapitałowe.
3. 
Uczelnia może świadczyć odpłatnie usługi polegające na wynajmowaniu wolnych powierzchni stanowiących mienie Uczelni.
4. 
Jednostki organizacyjne Uczelni, o których mowa w ust. 2, tworzy, przekształca i likwiduje Rektor, po zasięgnięciu opinii Senatu.
5. 
Szczegółowe zasady organizacji i działalności jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 2, w tym tryb powoływania i odwoływania kierowników tych jednostek, określa regulamin wydany przez Rektora.
6. 
Wykonywanie przez Uczelnię zadań, o których mowa w art. 11 ustawy oraz prowadzenie działalności sportowej, rehabilitacyjnej lub diagnostycznej, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646 z późn.zm.).

Rozdział  11

Administracja Uczelni

§  84. 
1. 
Administracja Uczelni działa na poziome ogólnouczelnianym oraz w jednostkach, o których mowa w § 15.
2. 
Zadaniem administracji jest tworzenie warunków do sprawnej realizacji zadań Uczelni określonych w ustawie i Statucie, organizowanie pomocy socjalnej dla pracowników, studentów i doktorantów oraz zarządzanie mieniem.
3. 
Strukturę administracji Uczelni oraz zakres jej działania określa regulamin organizacyjny wydany przez Rektora w drodze zarządzenia.
§  85. 
1. 
Administracją ogólnouczelnianą kieruje kanclerz z zastrzeżeniem § 87.
2. 
Kanclerza zatrudnia Rektor.
3. 
Kanclerz działa z pomocą zastępców, których na jego wniosek wyznacza Rektor.
4. 
Kanclerz w uzgodnieniu z Rektorem ustala zakres obowiązków swoich zastępców.
§  86. 
1. 
Głównym księgowym Uczelni jest Kwestor.
2. 
Kwestora zatrudnia Rektor.
3. 
Obowiązki, uprawnienia, kompetencje i zakres odpowiedzialności kwestora, określają odrębne przepisy, regulamin organizacyjny, zarządzenia wewnętrzne i udzielone pełnomocnictwa.
§  87. 
1. 
Do zakresu administracji ogólnouczelnianej kierowanej bezpośrednio przez Rektora należą w szczególności sprawy:
1)
rozwoju Uczelni;
2)
organizowania działalności dydaktycznej;
3)
studentów i doktorantów;
4)
organizowania działalności naukowej, współpracy krajowej i zagranicznej oraz organizacji życia naukowego;
5)
działalności wydawniczej;
6)
pracownicze;
7)
gospodarki finansowej;
8)
pomocnicze dla realizacji kompetencji Rektora przewidzianych w odrębnych przepisach.
2. 
Jednostki organizacyjne administracji prowadzące działalność w zakresie określonym w ust. 1, podlegają Rektorowi lub z jego upoważnienia właściwemu prorektorowi.
3. 
Jednostki organizacyjne wykonujące zadania w zakresie gospodarki finansowej Uczelni podlegają kwestorowi.
§  88. 
1. 
Do zakresu administracji ogólnouczelnianej kierowanej przez kanclerza należą w szczególności sprawy:
1)
organizacji administracji w zakresie określonym regulaminem organizacyjnym;
2)
gospodarowania majątkiem Uczelni;
3)
techniczne;
4)
inwestycji i remontów;
5)
inne zlecone przez Rektora.
2. 
Szczegółowy zakres obowiązków, kompetencji i odpowiedzialności kanclerza określają regulamin organizacyjny, zarządzenia wewnętrzne i udzielone pełnomocnictwa.
3. 
Kanclerzowi podlegają jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie określonym w ust. 1.

Rozdział  12

Przepisy porządkowe dotyczące odbywania zgromadzeń

§  89. 
1. 
Pracownicy, studenci i doktoranci mają prawo organizowania zgromadzeń na terenie Uczelni. Zgromadzenie organizowane w lokalu Uczelni wymaga zgody Rektora.
2. 
Organizator zgromadzenia jest zobowiązany powiadomić pisemnie Rektora, a jeżeli organizowane jest ono na terenie wydziału lub innej jednostki organizacyjnej niewchodzącej w skład wydziału - także odpowiednio dziekana lub kierownika tej jednostki, o zamiarze jego zwołania, co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem, podając:
1)
imię, nazwisko, stanowisko i nazwę jednostki organizacyjnej, w której pracuje lub studiuje organizator zgromadzenia, adres poczty elektronicznej i numery telefonów umożliwiające kontakt z nim, a także nazwę organizacji, jeżeli w jej imieniu organizuje on zgromadzenie;
2)
cel, program oraz język, w którym będą się porozumiewać uczestnicy zgromadzenia;
3)
miejsce, datę, godzinę rozpoczęcia, planowany czas trwania oraz przewidywaną liczbę uczestników;
4)
planowane przez organizatora środki służące zapewnieniu spokojnego przebiegu zgromadzenia;
5)
informację o ewentualnym udziale w zgromadzeniu osób spoza Uczelni.
3. 
W przypadku występowania o zgodę Rektora na zorganizowanie zgromadzenia w lokalu Uczelni, do pisemnego powiadomienia Rektora o zamiarze zorganizowania zgromadzenia należy dołączyć pisemną zgodę na wykorzystanie wskazanego pomieszczenia, wydaną przez jego bezpośredniego użytkownika.
4. 
Decyzję o odmowie udzielenia zgody lub zakazie zorganizowania i przeprowadzenia zgromadzenia wydaje Rektor w formie pisemnej i niezwłocznie podaje do wiadomości organizatora.
5. 
Rektor odmawia udzielenia zgody, o której mowa w ust. 1, lub zakazuje zorganizowania i przeprowadzenia zgromadzenia, jeżeli cele lub program zgromadzenia naruszają przepisy prawa.
6. 
Zgromadzenie, o którym mowa w ust. l, powinno przebiegać na zasadach określonych w art. 52 ustawy, a także ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2019 poz. 631) oraz zgodnie z postanowieniami Statutu i może się odbywać z zachowaniem następujących zasad:
1)
przewodniczącym zgromadzenia jest organizator - przedstawiciel osoby prawnej lub osoba fizyczna, chyba że inna osoba fizyczna wyrazi pisemną zgodę na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia;
2)
przewodniczący zgromadzenia otwiera zgromadzenie, kieruje jego przebiegiem oraz zamyka zgromadzenie;
3)
przewodniczący zgromadzenia rozwiązuje zgromadzenie, jeżeli przebiega ono z naruszeniem przepisów prawa;
4)
przewodniczący zgromadzenia usuwa uczestników, którzy swoim zachowaniem uniemożliwiają lub zakłócają przebieg zgromadzenia;
5)
organizator zgromadzenia odpowiada za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia, czuwa nad przestrzeganiem przepisów porządkowych oraz podejmuje niezbędne środki, o których mowa w niniejszym przepisie i przepisach prawa powszechnie obowiązującego w celu przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa lub porządku publicznego; 6) czas, miejsce i przebieg zgromadzenia nie mogą zakłócać organizacji procesu dydaktycznego.
7. 
Z chwilą rozwiązania lub zamknięcia zgromadzenia, jego uczestnicy są zobowiązani niezwłocznie opuścić teren lub lokal, w którym odbywało się zgromadzenie.
8. 
Organizatorzy zgromadzenia odpowiadają przed organami Uczelni za jego przebieg i skutki dotyczące mienia oraz dbają o:
1)
przestrzeganie w czasie zgromadzenia przepisów prawa;
2)
nienaruszenie przez zgromadzenie normalnego toku pracy pracowników i studentów niebiorących udziału w zgromadzeniu;
3)
zapewnienie porządku i bezpieczeństwa w czasie zgromadzenia.
9. 
Rektor ma prawo delegować swego przedstawiciela na zgromadzenie organizowane na terenie Uczelni. Przedstawicielowi Rektora przysługuje prawo zabierania głosu poza kolejnością.
10. 
Rektor lub jego przedstawiciel po uprzedzeniu organizatorów rozwiązuje zgromadzenie, jeżeli przebiega ono z naruszeniem przepisów prawa. Decyzja ta jest ostateczna i nieodwołalna.
§  90. 
Przepisów § 89 nie stosuje się do zebrań pracowniczych lub studenckich zwoływanych przez uczelniane organizacje społeczne, zawodowe lub studenckie, a także działające w Uczelni organy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów.

Rozdział  13

Bezpieczeństwo i porządek w Uczelni

§  91. 
Dbanie o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie Uczelni należy do obowiązków Rektora.
§  92. 
Rektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i kształcenia, w szczególności przez udostępnienie odpowiedniej infrastruktury oraz prowadzenie szkoleń.
§  93. 
Wkroczenie służb państwowych odpowiedzialnych za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego na teren Uczelni i opuszczenie tego terenu powinny być zgodne z przepisami ustawy oraz treścią porozumień podpisanych przez władze Uczelni z właściwymi organami służb, określających inne przypadki związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa uzasadniające przebywanie tych służby na terenie Uczelni.

Rozdział  14

Tryb zmiany Statutu

§  94. 
1. 
Z wnioskiem w sprawie zmiany Statutu może wystąpić:
1)
Rektor; 2) 1/3 statutowej liczby członków Senatu.
2. 
Zmiana Statutu następuje w trybie przewidzianym dla jego uchwalenia określonym w ustawie.

Rozdział  15

Przepisy przejściowe

§  95. 
Studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
§  96. 
Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi, o których mowa w § 95, od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. sprawują dziekani.
§  97. 
Kierownicy studiów doktoranckich wchodzą z głosem stanowiącym w skład senackiej Komisji do spraw kształcenia, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.
§  98. 
Od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. samorządy doktorantów tworzą doktoranci szkoły doktorskiej oraz uczestnicy studiów doktoranckich, o których mowa w § 95.
§  99. 
Dotychczasowe podstawowe jednostki organizacyjne z dniem 1 października 2019 r. stają się jednostkami, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 1, z wyłączeniem Wydziały Mechaniczno - Technologicznego w Stalowej Woli, który staje się filią, o której mowa w § 23 ust 3.
§  100. 
1. 
Stałe komisje senackie powołane na kadencję 2016-2020, z wyjątkiem Komisji do spraw finansów i mienia Uczelni, stają się z dniem 1 października 2019 r. komisjami, o których mowa w § 32 ust. 1 pkt 2, 3 i 4 i działają do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2. 
Komisja do spraw finansów i mienia Uczelni powołana na kadencję 2016-2020, działa nie dłużej niż do dnia 1 października 2019 r.
3. 
Kadencja Komisji do spraw strategii Uczelni powołanej przez Senat, którego kadencja rozpoczęła się przed dniem 1 października 2019 r., trwa do dnia 31 sierpnia 2020 r.
§  101. 
1. 
Senat wybrany na kadencję 2016-2020 z dniem 1 października 2019 r. staje się Senatem, o którym mowa w § 26 ust. 3 i działa do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2. 
W okresie od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., w skład Senatu wchodzą dziekani, którzy z dniem 30 września 2019 r. przestają być organami Uczelni.
3. 
W okresie od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., w skład Senatu wchodzą prorektorzy wybrani na kadencję 2016-2020.
§  102. 
1. 
Kadencja Rektora i Senatu wybranych przed dniem 1 października 2019 r., trwa do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2. 
Kadencja pierwszej Rady Uczelni wybranej przed dniem 1 października 2019 r., trwa do dnia 31 grudnia 2020 r.
3. 
Kadencja Kolegium Elektorów wybranego przed dniem 1 października 2019 r., upływa z dniem wyboru Kolegium Elektorów na nową kadencję.
4. 
Kadencja Uczelnianej Komisji Wyborczej wybranej przed dniem 1 października 2019 r., upływa z dniem wyboru Uczelnianej Komisji Wyborczej na nową kadencję.
5. 
Wydziałowe komisje wyborcze, powołane przed dniem 1 października 2019 r., działają nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r.
6. 
Komisje wyborcze powołane przez Uczelnianą Komisję Wyborczą wybraną przed dniem 1 października 2019 r., działają nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 r.