Statut Politechniki Łódzkiej.

Akty korporacyjne

PLODZ.2019.7.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 88/2019
SENATU POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ
z dnia 10 lipca 2019 r.

STATUT

Politechniki Łódzkiej

Podjęta na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.)

(Tekst jednolity ze zmianami wprowadzonymi Uchwalą Nr 22/2020)

Politechnika Łódzka, utworzona 24 maja 1945 roku, po blisko stuletnim okresie usilnych starań społeczeństwa łódzkiego o powołanie do życia wyższej szkoły technicznej, stanowi integralną część systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Podejmuje działania na rzecz odkrywania i przekazywania prawdy poprzez kształcenie i wychowywanie młodzieży, badania naukowe oraz kształcenie kadr naukowych. Politechnika Łódzka jest spełnieniem aspiracji kilku pokoleń mieszkańców Łodzi. Nawiązuje do tradycji łódzkiego szkolnictwa technicznego, sięgającej połowy XIX wieku. Dzięki wybitnym postaciom swoich założycieli i pierwszych profesorów przejęła ze społeczności akademickich Rzeczypospolitej Polskiej najlepsze wzorce twórczej, wytrwałej pracy i postaw obywatelskich.

Politechnika Łódzka podejmuje inicjatywy wspierające rozwój nauki, gospodarki i kultury, kształtując nowe oblicze Łodzi i kraju. Politechnika Łódzka jest dobrem wspólnym pracowników, studentów i doktorantów. Kieruje się zasadami poszanowania ich godności i praw. Respektuje należną im równość wobec praw i obowiązków, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Politechnika Łódzka, zwana dalej "Uczelnią", powołana Dekretem z dnia 24 maja 1945 r. o utworzeniu Politechniki Łódzkiej (Dz. U. Nr 21, poz. 120), jest akademicką uczelnią publiczną.
2. 
Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu, zwanego dalej "Statutem".
3. 
Siedzibą Uczelni jest Łódź.
§  2. 
1. 
Uczelnia posiada sztandar, godło, znak i pieczęć okrągłą. W załączniku nr 1 są określone wzory sztandaru, godła, znaku, pieczęci okrągłej i czapki studenckiej.
2. 
Prawo używania pieczęci przysługuje Rektorowi.
3. 
Zgodę na użycie sztandaru wyraża Rektor.
4. 
Nazwa, dane adresowe, sztandar, pieczęć, godło i znak Uczelni podlegają ochronie i nie mogą być wykorzystywane do celów niezwiązanych z działalnością Uczelni.
5. 
Skrótem nazwy Uczelni jest PŁ (w języku polskim) lub TUL (w języku angielskim).
6. 
Uczelnia używa następujących tłumaczeń nazwy na języki obce:
1)
Lodz University of Technology - w języku angielskim;
2)
Université Polytechnique de Lodz - w języku francuskim;
3)
Scientiarum Technicarum Schola Lodziensis - w języku łacińskim.
§  3. 
Uczelnia jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania, na zasadach określonych w ustawie.
§  4. 
1. 
Realizując zadania ustawowe, Uczelnia w szczególności:
1)
dąży do osiągania najwyższych standardów w nauce, wpisując się w najnowsze, światowe trendy nauki oraz kluczowe kierunki badań wspierające rozwój techniki i postęp cywilizacyjny;
2)
kieruje się najlepszymi tradycjami akademickimi, a przede wszystkim:
a)
poszanowaniem prawdy i obowiązkiem jej głoszenia,
b)
poszanowaniem wolności nauki, kształcenia i tolerancji światopoglądowej,
c)
obowiązkiem kształtowania we wspólnocie Uczelni poczucia odpowiedzialności oraz świadomości praw i obowiązków obywatelskich,
d)
obowiązkiem kształtowania aktywności i solidarności społecznej;
3)
uczestniczy w dziele wszechstronnego rozwoju nauki, kultury i gospodarki, biorąc udział w rozwiązywaniu ważnych problemów naukowych, technicznych, gospodarczych i społecznych;
4)
podejmuje działania zmierzające do wykorzystania osiągnięć nauki i techniki w gospodarce oraz wyraża opinie dotyczące rozwoju kraju;
5)
podejmuje inicjatywy na rzecz tworzenia lub zmiany aktów normatywnych, jeżeli wymaga tego dobro nauki lub interes społeczny.
2. 
W ramach transferu wiedzy i technologii do gospodarki lub działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych Uczelnia w szczególności działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności.
§  5. 
1. 
Wykłady na studiach stacjonarnych w Uczelni są otwarte, z zastrzeżeniem ust. 2 i pod warunkiem, że uczestniczące w nich osoby nie zakłócają ich przebiegu.
2. 
Rektor w drodze zarządzenia może określić dodatkowe warunki uczestnictwa w wykładach.
§  6. 
1. 
Uczelnia utrzymuje więzi ze swoimi absolwentami.
2. 
Uczelnia troszczy się o zachowanie pamięci o zasłużonych pracownikach, absolwentach, studentach i doktorantach.
3. 
Senat Uczelni, zwany dalej "Senatem", może nadawać jednostkom organizacyjnym, gmachom i audytoriom imiona osób zasłużonych oraz podejmować uchwały o umieszczeniu na terenie Uczelni pamiątkowych tablic i rzeźb. Senat może ustalić inne formy uczczenia pamięci osób zasłużonych.
§  7. 
W Uczelni mogą działać organizacje zrzeszające pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów oraz przyjaciół Politechniki Łódzkiej. Rejestr organizacji działających w Uczelni prowadzi Rektor.
§  8. 
1. 
Akademickim tytułem honorowym nadawanym przez Uczelnię jest tytuł doktora honoris causa.
2. 
Tytuł doktora honoris causa nadaje Senat osobom szczególnie zasłużonym dla nauki, gospodarki i kultury oraz rozwoju społecznego, na wniosek Rektora zaopiniowany przez Kapitułę Godności Honorowych Politechniki Łódzkiej, zwaną dalej "Kapitułą".
3. 
Kapituła składa się z 9 osób o uznanym autorytecie powołanych przez Senat na wniosek Rektora.
4. 
Kapituła na pierwszym posiedzeniu, które otwiera Rektor, wybiera w tajnym głosowaniu przewodniczącego. Podstawą działania Kapituły jest uchwalony przez nią regulamin zatwierdzony przez Senat.
5. 
Kapituła rozpatruje skierowane przez Rektora wnioski o przyznanie tytułu doktora honoris causa i Medalu Honorowego Politechniki Łódzkiej.
6. 
Uchwały Kapituły podejmowane są w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy statutowego składu Kapituły.
7. 
Wszczęcie postępowania w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa następuje na podstawie uchwały Senatu podjętej 3/5 głosów statutowego składu. Ponadto Senat powołuje promotora przewodu oraz wskazuje ośrodki opiniujące, o których mowa w ust. 8.
8. 
Uchwałę w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa podejmuje Senat na podstawie uchwal senatów dwóch innych uczelni lub rad naukowych innego niż uczelnia podmiotu habilitującego. W przypadku uczelni lub placówek naukowych zagranicznych dopuszcza się podjęcie przez Senat uchwały w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa na podstawie recenzji osoby wyznaczonej przez Rektora lub kierownika zagranicznej instytucji naukowej.
§  9. 
1. 
Uczelnia honoruje swoich szczególnie zasłużonych pracowników oraz inne osoby, które przyczyniły się do rozwoju Uczelni albo przysporzyły jej dobrego imienia lub chwały, poprzez nadanie Medalu Honorowego Politechniki Łódzkiej, godności Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej lub odznaki "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej".
2. 
Medal Honorowy Politechniki Łódzkiej nadaje Senat na wniosek Rektora po zasięgnięciu opinii Kapituły.
3. 
Godność Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej może być nadana byłemu pracownikowi posiadającemu tytuł naukowy, który po przejściu na emeryturę nie podejmuje etatowego zatrudnienia. Godność nadaje Rektor na wniosek kierownika samodzielnej jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 17. Warunki przyznawania godności oraz związane z nią uprawnienia uchwala Senat.
4. 
Odznakę "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej" nadaje Senat na wniosek Rektora. Wzór i opis odznaki "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej" oraz regulamin jej nadawania jest określony w załączniku nr 2.
5. 
Senat może występować z wnioskami o nadanie wyróżniającym się pracownikom i osobom zasłużonym dla Uczelni orderów, odznaczeń i innych wyróżnień.

Rozdział  2

Organy i funkcje kierownicze w Uczelni

§  10. 
1. 
Organami kolegialnymi Uczelni są: Rada Uczelni, zwana dalej "Radą Politechniki Łódzkiej", Senat i Rady do spraw Stopni Naukowych. Organem jednoosobowym Uczelni jest Rektor.
2. 
W okresie od dnia stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Rektora do dnia wyboru Rektora obowiązki Rektora pełni prorektor, któremu w zakresie obowiązków powierzono zastępowanie Rektora.
3. 
Zasady i tryb wyboru organów kolegialnych i jednoosobowych oraz wymagania kwalifikacyjne stawiane kandydatom do organu jednoosobowego są określone w załączniku nr 3 oraz w załączniku nr 3a. Zasady i tryb funkcjonowania Senatu są określone w załączniku nr 4.
4. 
Udział członków organów kolegialnych w pracy tych organów jest obowiązkowy.
§  11. 
1. 
W skład Rady Politechniki Łódzkiej wchodzi 6 osób powoływanych przez Senat, w tym 3 osoby spoza wspólnoty Uczelni, oraz przewodniczący Samorządu Studenckiego Uczelni. Kandydata na przewodniczącego Rady Politechniki Łódzkiej zgłasza Rektor.
2. 
Posiedzenia Rady Politechniki Łódzkiej zwołuje przewodniczący nie rzadziej niż raz na kwartał. W przypadku niezwolania posiedzenia w tym terminie posiedzenie odbywa się w 7. dniu roboczym miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin, o godzinie 12.00 w budynku będącym miejscem urzędowania Rektora.
3. 
Rada Politechniki Łódzkiej podejmuje uchwały na posiedzeniach bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podejmowanie uchwał przez Radę Politechniki Łódzkiej między posiedzeniami w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z decyzją przewodniczącego Rady.
§  12. 
1. 
W skład Senatu wchodzą Rektor oraz:
1)
przedstawiciele profesorów i profesorów uczelni;
2)
przedstawiciele pozostałych nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi;
3)
przedstawiciele studentów i doktorantów - w proporcjach wskazanych w ustawie.
2. 
Liczebność przedstawicieli wskazanych w ust. 1, wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych, ustala Senat na wniosek Uczelnianej Komisji Wyborczej przed wyborami na daną kadencję.
3. 
W posiedzeniach Senatu z głosem doradczym uczestniczą: prorektorzy, dziekani, kanclerz, kwestor oraz po 1 przedstawicielu z każdego związku zawodowego działającego w Uczelni.
4. 
Rektor może zapraszać na posiedzenia Senatu inne osoby - z własnej inicjatywy lub na wniosek Senatu.
5. 
Funkcji członka Senatu nie można łączyć z funkcją organu jednoosobowego innej uczelni lub z członkostwem w organie kolegialnym innej uczelni, ze statusem założyciela uczelni niepublicznej będącego osobą fizyczną ani ze statusem członka organu osoby prawnej będącej założycielem uczelni niepublicznej.
6. 
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podejmowanie uchwał przez Senat między posiedzeniami w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z decyzją Rektora.
§  13. 
Do kompetencji Senatu, poza wskazanymi w przepisach powszechnie obowiązujących i innych

przepisach Statutu, należy:

1)
określanie warunków, trybu i terminów, o których mowa w art. 70 ust. 1 ustawy, w tym liczby miejsc na poszczególnych kierunkach studiów na dany rok akademicki;
2)
ustalanie wytycznych dla rad kierunków studiów dotyczących tworzenia i doskonalenia projektów programów studiów;
3)
wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Rektora, radę dyscypliny albo minimum 20% członków Senatu;
4)
wskazywanie kandydatów do instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki;
5)
wykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy dla postępowań prowadzonych w dziedzinie nauki lub sztuki.
§  14. 
1. 
Rektor wydaje wewnętrzne akty normatywne w postaci zarządzeń. Aktami normatywnymi Senatu są uchwały. Tryb przygotowania i publikowania wewnętrznych aktów normatywnych określa regulamin organizacyjny Uczelni.
2. 
Rektor zarządza działalnością Uczelni, w szczególności przy pomocy prorektorów.
3. 
Rektor uchyla lub zmienia decyzję kierownika jednostki oraz osoby pełniącej funkcję kierowniczą w Uczelni, jeżeli decyzja ta jest sprzeczna z ustawą, Statutem lub narusza ważny interes Uczelni.
4. 
Rektor sprawuje wewnętrzny nadzór nad aktami normatywnymi wydawanymi przez organy Uczelni. W przypadku stwierdzenia niezgodności aktów, o których mowa w zdaniu 1, z przepisami prawa powszechnie obowiązującego lub postanowieniami niniejszego Statutu Rektor zawiadamia organ, który wydal przedmiotowy akt, o stwierdzonym naruszeniu i wzywa go do jego usunięcia w terminie 7 dni. W razie bezskutecznego upływu terminu lub w razie odmowy usunięcia naruszenia Rektor może uchylić akt.
5. 
Pozostałe akty organów Uczelni Rektor może skierować do analizy prawnej. W zależności od jej wyniku Rektor podejmuje dalsze czynności zgodnie ze swoimi kompetencjami.
6. 
Rektor przedstawia Senatowi do zaopiniowania roczne sprawozdanie z działalności Uczelni.
§  15. 
1. 
W Uczelni działają Rady do spraw Stopni Naukowych (zwane dalej "Radami", a w liczbie pojedynczej "Radą") właściwe w dyscyplinach:
1)
inżynieria mechaniczna, inżynieria materiałowa (w składzie po 6 reprezentantów z dyscypliny);
2)
nauki chemiczne, inżynieria chemiczna, technologia żywności i żywienia (w składzie po 6 reprezentantów z dyscypliny);
3)
automatyka, elektronika i elektrotechnika, informatyka techniczna i telekomunikacja (w składzie po 6 reprezentantów z dyscypliny);
4)
matematyka, nauki fizyczne (w składzie po 6 reprezentantów z dyscypliny);
5)
inżynieria lądowa i transport, architektura i urbanistyka (w składzie po 6 reprezentantów z dyscypliny);
6)
nauki o zarządzaniu i jakości (w składzie 6 reprezentantów).
2. 
Zadaniem Rady jest prowadzenie postępowań w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego i stopnia doktora w dyscyplinach właściwych dla Rady oraz postępowań po wznowieniu, w szczególności podejmowanie decyzji w sprawie nadawania stopni naukowych, określanie wymagań, o których mowa w art. 186 ust. 1 pkt 5 ustawy, zajmowanie stanowiska w sprawie wskazanej w art. 221 ust. 2 ustawy, a także decydowanie w sprawach wskazanych w art. 328 ustawy oraz - po zasięgnięciu opinii rady kierunku studiów - w sprawach wskazanych w art. 327 ustawy.
3. 
Rada składa się z osób wybieranych spośród pracowników posiadających co najmniej stopień doktora habilitowanego zatrudnionych w grupie pracowników badawczych lub grupie pracowników badawczo-dydaktycznych na stanowisku profesora lub profesora uczelni, którzy w oświadczeniu, o którym mowa w art. 265 ust. 5 ustawy, wskazali tę dyscyplinę w udziale co najmniej 75%.
4. 
Prawo wyboru reprezentantów do Rad, o których mowa w ust. 1, mają pracownicy zatrudnieni w grupie pracowników badawczych lub grupie pracowników badawczo-dydaktycznych, którzy w oświadczeniu, o którym mowa w art. 265 ust. 5 ustawy, wskazali właściwą dla danej Rady dyscyplinę na pierwszym miejscu.
5. 
Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej lub wskazany przez niego członek Uczelnianej Komisji Wyborczej i prowadzi je do momentu wyboru przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady spośród jej członków. Dopuszczalne jest przeprowadzenie wyboru przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego na e-posiedzeniu, o którym mowa w pkt 5b załącznika nr 3. Decyzję w tej sprawie podejmuje Uczelniana Komisja Wyborcza.
6. 
Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący, uwzględniając terminy prowadzenia postępowań w sprawie nadania stopni naukowych wynikające z ustawy.
7. 
Rada podejmuje uchwały w drodze głosowania, w obecności co najmniej połowy członków, w tvm co naimniei nołowv reprezentantów dyscypliny, w której zakresie podejmowana jest uchwała, zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów "za" i "przeciw" prowadzi się dyskusję i powtarza głosowanie w danej sprawie, a w przypadku ponownego braku rozstrzygnięcia decyduje przewodniczący. W sprawach osobowych głosowanie jest tajne.
7a. 
W uzasadnionych przypadkach możliwe jest podejmowanie uchwał przez Radę między posiedzeniami w trybie obiegowym albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z decyzją przewodniczącego Rady.
8. 
Kadencja Rady trwa 4 lata.
9. 
Obsługę administracyjną i finansową postępowań awansowych, w tym w sprawie nadania stopnia naukowego, realizuje samodzielna jednostka organizacyjna, o której mowa w § 17, stanowiąca miejsce wykonywania pracy danego pracownika. W przypadku osób niezatrudnionych w Uczelni obsługę administracyjną i finansową realizuje jednostka wskazana przez Rektora.
§  16. 
1. 
Funkcjami kierowniczymi w Uczelni są: prorektor, dziekan, prodziekan do spraw studenckich i dyrektor kolegium.
2. 
Rektor powołuje osoby do pełnienia funkcji kierowniczych i je odwołuje. Prorektorem może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, a prorektorem właściwym do spraw nauki - osoba posiadająca tytuł profesora. Dziekanem może być osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego, a prodziekanem i dyrektorem kolegium - osoba posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora.
3. 
Samorząd Studencki Uczelni i odpowiednio Samorząd Doktorantów Uczelni w terminie 14 dni przedkłada:
1)
stanowisko w sprawie powołania danej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej, do której zakresu obowiązków należą sprawy studenckie lub sprawy doktorantów;
2)
opinię w sprawie ustalenia programu studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich lub programu kształcenia w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej.
4. 
Liczbę, właściwość i obowiązki prorektorów, dziekanów, prodziekanów do spraw studenckich oraz zadania dyrektorów kolegium, kanclerza i kwestora określa Rektor. Liczbę i zadania zastępców kanclerza określa Rektor na wniosek kanclerza. Liczbę i zadania zastępców kwestora określa Rektor na wniosek kwestora.
5. 
Od decyzji kierownika samodzielnej jednostki przysługuje odwołanie do Rektora, w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji.

Rozdział  3

Organizacja Uczelni

§  17. 
1. 
Samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi Uczelni wyodrębnionymi funkcjonalnie są wydziały oraz jednostki ogólnouczelniane. Uczelnia może tworzyć jednostki wspólne z innymi podmiotami.
2. 
Wydziałem kieruje dziekan, a jednostką ogólnouczelnianą dyrektor. Dziekana i dyrektora powołuje i odwołuje Rektor, z zastrzeżeniem, że powołanie dziekana wymaga zasięgnięcia opinii członków rad (o których mowa w § 19) tych dyscyplin, w których to dyscyplinach działalność prowadzi co najmniej 6 pracowników wskazanych do liczby, o której mowa w art. 265 ust. 5 ustawy, dla których dany wydział stanowi miejsce wykonywania pracy.
3. 
Dziekan i dyrektor są dysponentami środków finansowych w zakresie i na zasadach określonych w Regulaminie udzielania zamówień publicznych przez Politechnikę Łódzką.
4. 
Rektor ustala plan rzeczowo-finansowy Uczelni, w którym uwzględnia plan finansowy samodzielnej jednostki przedłożony przez jej kierownika oraz samodzielność w jego realizacji.
5. 
W strukturze wydziału mogą być wyodrębniane instytuty lub katedry. W instytutach i w katedrach, a także w jednostkach ogólnouczelnianych mogą działać jednostki wewnętrzne na zasadach określonych w regulaminie organizacyjnym Uczelni.
6. 
Katedry i instytuty, które nie spełniają wymagań określonych w § 23 ust. 2 Statutu po upływie okresu na dostosowanie się do tych wymagań wskazanego przez Rektora, mogą ulec przekształceniu lub likwidacji.
§  18. 
1. 
Co najmniej raz w okresie kadencji Senat dokonuje oceny funkcjonowania administracji Uczelni. Kryteria i tryb oceny ustala Senat na wniosek Rektora.
2. 
Regulamin organizacyjny, o którym mowa w art. 23 ust. 3 ustawy, nadaje Rektor, po zasięgnięciu opinii prorektorów.
§  19. 
1. 
Dla każdej dyscypliny, w której Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych, tworzy się radę dyscypliny naukowej, zwaną dalej "radą dyscypliny".
2. 
W skład rady dyscypliny wchodzą nauczyciele akademiccy posiadający co najmniej stopień doktora, prowadzący działalność naukową w danej dyscyplinie, w liczbie nie mniejszej niż 12 osób zatrudnionych w Uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy, którzy w oświadczeniu, o którym mowa w art. 265 ust. 5, wskazali daną dyscyplinę w udziale co najmniej 75%, powoływani i odwoływani przez Rektora w oparciu o osiągnięcia naukowe nauczyciela akademickiego, na wniosek kierownika danej dyscypliny. Kierownik dyscypliny wchodzi w skład rady dyscypliny jako jej przewodniczący. Kierownika dyscypliny powołuje i odwołuje Rektor z zachowaniem wymogów zdania pierwszego.
3. 
Rada dyscypliny:
1)
przygotowuje założenia i projekt polityki naukowej i ewaluacji jakości działalności naukowej w zakresie swojej dyscypliny;
2)
realizuje zadania w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego lub postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora wskazane w regulacji, o której mowa w art. 192 ust. 2 oraz art. 221 ust. 14 ustawy;
3)
w zakresie właściwej dyscypliny sprawuje nadzór merytoryczny nad organizacją i kształceniem w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej oraz realizuje zadania wskazane w regulaminie tej Szkoły;
4)
działa na podstawie regulaminu określającego organizację i tryb jej funkcjonowania uchwalanego przez Senat na wniosek Rektora.
4. 
Kierownik dyscypliny:
1)
organizuje działalność naukową w dyscyplinie i wyznacza jej kierunki;
2)
planuje i nadzoruje działania dotyczące rozwoju badań naukowych w danej dyscyplinie, w szczególności w zakresie ewaluacji dyscypliny;
3)
opiniuje wnioski o zatrudnienie na stanowiskach badawczych oraz badawczo-dydaktycznych nauczycieli akademickich prowadzących działalność naukową we właściwej dyscyplinie;
4)
wnioskuje do Rektora - po zasięgnięciu opinii dziekana - w sprawach kadrowych dotyczących rozwoju naukowego pracowników reprezentujących tę dyscyplinę na podstawie oświadczeń, o których mowa w art. 265 ust. 5 ustawy;
5)
z polecenia Rektora opiniuje wnioski dziekana kierowane do Rektora.
5. 
Obsługę administracyjną rady dyscypliny zapewnia kierownik jednostki wskazanej przez Rektora.
§  20. 
1. 
Dla zapewnienia wysokiego poziomu programu studiów i prawidłowej realizacji kształcenia na kierunku studiów Rektor powołuje radę kierunku studiów. Zasady tworzenia rad kierunków studiów oraz ich zadania, a także zasady i tryb ich działania określa Rektor.
2. 
Jednostką organizującą kształcenie na kierunku studiów jest wydział lub jednostka ogólnouczelniana.
3. 
Kształtowanie kultury jakości w obszarze kształcenia jest zadaniem Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia. Komisję, w tym jej przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza, powołuje i odwołuje Rektor.
4. 
Kierunki studiów w językach obcych mogą być w szczególności prowadzone w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego - IFE.
5. 
W Uczelni mogą być prowadzone studia podyplomowe, kursy i szkolenia oraz inne formy kształcenia. Zasady organizacji tych form kształcenia określa Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu.
§  21. 
1. 
Wydział jest samodzielną jednostką organizacyjną Uczelni, która obejmuje co najmniej 2 jednostki organizacyjne. Podstawowymi zadaniami wydziału są:
1)
realizowanie procesu kształcenia na studiach określonych przez Rektora dla danego wydziału;
2)
prowadzenie działalności naukowej w ramach reprezentowanych dyscyplin naukowych;
3)
świadczenie usług, w tym usług badawczych.
2. 
Dziekan kieruje działalnością wydziału, w szczególności:
1)
opracowuje i wdraża politykę kształcenia;
2)
organizuje realizację studiów, a także kształcenia doktorantów w zakresie przekazanym przez dyrektora Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Politechniki Łódzkiej;
3)
zarządza majątkiem i gospodarką wydziału w zakresie powierzonym przez Rektora;
4)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących wydziału niezastrzeżonych do kompetencji organów lub innych funkcji kierowniczych Uczelni;
5)
ustala plan rzeczowo-finansowy wydziału.
3. 
Dziekan kieruje do Rektora wnioski w sprawach kadrowych pracowników, których miejscem wykonywania pracy jest dany wydział, z tym że w przypadku pracowników z grupy pracowników badawczo-dydaktycznych i z grupy pracowników badawczych - po zasięgnięciu opinii kierownika właściwej dyscypliny. Dziekan z polecenia Rektora opiniuje wnioski kierownika dyscypliny kierowane do Rektora.
4. 
Dziekan może działać przy pomocy prodziekanów, a w sprawach studenckich działa przy pomocy prodziekana do spraw studenckich. Prodziekanów powołuje i odwołuje Rektor na wniosek dziekana. Powołanie prodziekana do spraw studenckich oraz prodziekana właściwego do spraw kształcenia jest obligatoryjne.
§  22. 
1. 
Ogólnouczelniana jednostka organizacyjna wykonuje wyodrębnione podstawowe zadania Uczelni z zakresu kształcenia, działalności naukowej, świadczenia usług, w tym badawczych, upowszechniania i pomnażania osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki lub podejmuje działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych albo zadania organizacyjne i techniczne zapewniające należyte warunki działania Uczelni lub pozostałym samodzielnym jednostkom organizacyjnym.
2. 
Ogólnouczelnianymi jednostkami organizacyjnymi są: kolegia, centra, szkoły oraz Biblioteka Politechniki Łódzkiej.
3. 
Rektor w drodze zarządzenia może nadać jednostce ogólnouczelnianej status jednostki wiodącej w grupie wskazanych jednostek ogólnouczelnianych o podobnym zakresie zadań. Kierownik jednostki wiodącej wyznacza kierunki działań i koordynuje ich realizację przez pozostałe jednostki.
4. 
Dyrektor ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej:
1)
zarządza majątkiem i prowadzi gospodarkę finansową w zakresie powierzonym przez Rektora;
2)
dba o właściwy poziom procesu kształcenia;
3)
występuje z wnioskami w sprawach kadrowych dotyczących pracowników jednostki;
4)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących jednostki, które są niezastrzeżone do kompetencji organów Uczelni lub osób sprawujących inne funkcje kierownicze w Uczelni;
5)
ustala plan rzeczowo-finansowy jednostki

- a w przypadku dyrektora kolegium pełni także funkcję kierowniczą w sprawach studenckich.

§  23. 
1. 
Katedra oraz instytut prowadzą działalność naukową i dydaktyczną oraz działalność usługową, w tym w zakresie prac badawczych.
2. 
Katedra jest miejscem wykonywania pracy przez co najmniej 3 pracowników posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, w tym co najmniej 1 posiadającego tytuł profesora, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy. Instytut jest miejscem wykonywania pracy przez co najmniej 5 pracowników posiadających stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, w tym co najmniej 1 posiadającego tytuł profesora, dla których Uczelnia jest podstawowym miejscem pracy.
3. 
Kierownikiem katedry oraz dyrektorem instytutu może być osoba z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego zatrudniona w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
4. 
Kierownika katedry oraz dyrektora instytutu powołuje i odwołuje Rektor na wniosek dziekana. Przed złożeniem wniosku dziekan zasięga opinii pracowników odpowiednio katedry albo instytutu.
5. 
Kierownik katedry kieruje katedrą, a w szczególności:
1)
dba o stały rozwój naukowy pracowników i organizuje ich działalność naukową;
2)
dba o właściwy poziom zajęć dydaktycznych prowadzonych przez podległych pracowników;
3)
dba o rzetelne wykonywanie obowiązków przez pracowników;
4)
podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących katedry niezastrzeżonych do kompetencji organów Uczelni lub osób sprawujących funkcje kierownicze w Uczelni;
5)
organizuje świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
6)
podejmuje i realizuje współpracę z przemysłem;
7)
zarządza mieniem katedry.
6. 
Katedra może zostać zlikwidowana w szczególności w przypadku wystąpienia w 3 kolejnych latach obrachunkowych ujemnego wyniku finansowego lub gdy pracownicy, dla których katedra stanowi miejsce wykonywania pracy, nie wypełniają założeń polityki naukowej i ewaluacji określonych przez radę dyscypliny właściwą dla dyscypliny wskazanej w oświadczeniach, o których mowa w art. 265 ust. 5 ustawy.
7. 
Postanowienia ust. 5-6 stosuje się odpowiednio do instytutu i jego dyrektora.
§  24. 
1. 
Zastępca kierownika katedry i zastępca dyrektora instytutu są powoływani i odwoływani przez Rektora na wniosek kierownika jednostki.
2. 
Kierownikiem katedry i dyrektorem instytutu oraz ich zastępcami, z wyjątkiem zastępcy do spraw administracyjno-technicznych, są nauczyciele akademiccy zatrudnieni w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy.
3. 
Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi zatrudnieni na stanowiskach kierowników jednostek ogólnouczelnianych i ich zastępców oraz na stanowisku zastępcy kierownika do spraw administracyjno-technicznych, o którym mowa w ust. 2, muszą posiadać wyższe wykształcenie.
§  25. 
Uczelnia może przetwarzać następujące dane osobowe osób korzystających z systemu biblioteczno- informacyjnego: nazwisko i imię, numer PESEL, wydział, jednostka: nazwa i symbol, daty zatrudnienia pracowników w Uczelni, numer dowodu osobistego lub ELS/ELD oraz adres zamieszkania, tytuł zawodowy, stopnień naukowy lub tytuł profesora.

Rozdział  4

Gospodarka finansowa, mienie, administracja Uczelni

§  26. 
1. 
Dysponowanie mieniem Uczelni odbywa się zgodnie z zasadami gospodarności, efektywności, legalności i celowości.
2. 
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Uczelni określa Rektor.
3. 
Zasady podziału środków, w tym finansowych, pomiędzy jednostki Uczelni określa Rektor po zasięgnięciu opinii Senatu.
4. 
Rektor określa kompetencje:
1)
dysponentów wskazanych w zarządzeniu w sprawie gospodarowania nieruchomościami (dla nieruchomości);
2)
dysponentów wskazanych w zarządzeniu w sprawie gospodarowania majątkiem trwałym (dla tego majątku);
3)
dysponentów środków finansowych - w zakresie prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych

- z zastrzeżeniem, że czynności cywilnoprawne wymagają pełnomocnictwa Rektora.

5. 
Rektor może upoważnić kanclerza do wskazywania dysponentów nieruchomości.
6. 
Zasady oraz tryb przydzielania, przenoszenia i likwidacji składników majątku trwałego określa Rektor.
7. 
Uczelnia tworzy fundusz, o którym mowa w art. 420 ust. 1 ustawy.
§  27. 
Uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie określonym w następujących sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD): A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R i S - poprzez jednostki organizacyjne lub tworzenie spółek kapitałowych.

Rozdział  5

Pracownicy Uczelni

§  28. 
W każdej z grup pracowników wskazanych w ustawie zatrudnia się nauczycieli akademickich na stanowisku profesora, profesora uczelni, adiunkta i asystenta, przy czym w grupie pracowników dydaktycznych także na stanowisku starszego asystenta, lektora i instruktora.
§  29. 
1. 
Na stanowisku profesora uczelni może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień doktora oraz:
1)
w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i w grupie pracowników badawczych - znaczące i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej potwierdzone dorobkiem naukowym lub aplikacyjnym uznanym w kraju i za granicą po uzyskaniu stopnia naukowego lub stopnia w zakresie sztuki;
2)
w grupie pracowników dydaktycznych - staż pracy w szkole wyższej jako nauczyciel akademicki i wyróżniające się osiągnięcia dydaktyczne lub zawodowe.

Zatrudnienie na tym stanowisku po raz pierwszy następuje na okres do 5 lat, z zastrzeżeniem art. 117 ust. 2 ustawy.

2. 
Na stanowisku adiunkta może zostać zatrudniona osoba posiadająca co najmniej stopień doktora oraz:
1)
w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i w grupie pracowników badawczych - znaczące osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej potwierdzone dorobkiem naukowym lub aplikacyjnym;
2)
w grupie pracowników dydaktycznych - doświadczenie i znaczące osiągnięcia dydaktyczne lub zawodowe.
3. 
Na stanowisku asystenta może zostać zatrudniona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny oraz - w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i w grupie pracowników badawczych - predyspozycje do pracy odpowiednio badawczo- dydaktycznej albo badawczej.
4. 
Na stanowisku starszego asystenta może zostać zatrudniona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny, doświadczenie i znaczące osiągnięcia dydaktyczne.
5. 
Na stanowisku lektora lub instruktora może być zatrudniona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny oraz kwalifikacje pedagogiczne.
6. 
Dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi grupy pracownicze i rodzaje stanowisk określa regulamin pracy.
§  30. 
1. 
Nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie umowy o pracę.
2. 
Konkurs, o którym mowa w art. 119 ust. 1 ustawy, ogłasza kierownik jednostki wnioskującej o zatrudnienie po uzyskaniu zgody Rektora.
3. 
Komisję konkursową powołuje kierownik jednostki wnioskującej o zatrudnienie.
4. 
Informacja o konkursie powinna zawierać w szczególności:
1)
wymagania stawiane kandydatowi;
2)
wykaz wymaganych dokumentów;
3)
miejsce, formę i termin składania dokumentów;
4)
planowany termin rozstrzygnięcia konkursu;
5)
wymagania pracodawcy dla danego miejsca pracy odniesione do wymagań kwalifikacyjnych określonych ustawą i Statutem.
5. 
Warunkiem ważności rozstrzygnięcia konkursu jest akceptacja Rektora.
6. 
Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość unieważnienia konkursu bez podania przyczyn.
7. 
Rozstrzygnięcie konkursu nie jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy z Uczelnią.
§  31. 
Zatrudnienie pracownika niebędącego nauczycielem akademickim następuje na podstawie umowy o pracę. Umowę o pracę zawiera Rektor lub osoba działająca na podstawie pełnomocnictwa Rektora.
§  32. 
1. 
Dla orzekania w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich Senat wybiera Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli Akademickich.
2. 
Kandydatów do komisji, w liczbie przekraczającej co najmniej o 20% liczbę mandatów, przedstawia Rektor w uzgodnieniu z dziekanami, a w przypadku przedstawiciela studentów - przewodniczący Samorządu Studenckiego.
3. 
Senat, na wniosek Rektora, wybiera spośród członków komisji przewodniczącego komisji oraz jego zastępców. Przewodniczącym oraz zastępcą przewodniczącego może być tylko osoba posiadająca tytuł profesora.
4. 
Do wyborów uzupełniających skład komisji w trakcie kadencji stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 1-3.

Rozdział  6

Studenci i doktoranci

§  33. 
1. 
Rekrutację na studia prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez Rektora.
2. 
W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą nauczyciele akademiccy.
3. 
Limity przyjęć na pierwszy rok studiów dla określonej formy, poziomu i profilu na danym kierunku ustala Senat na wniosek dziekanów i po zaopiniowaniu przez prorektora właściwego do spraw kształcenia.
§  34. 
1. 
Ślubowanie o treści: "Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz Uczelni i wszystkich członków jej społeczności, przestrzegać prawa Uczelni i szanować jej obyczaje oraz swym postępowaniem dbać o godność i honor studenta Politechniki Łódzkiej" polega na złożeniu podpisu pod jego rotą.
2. 
Ślubowanie o treści: "Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, odnosić się z szacunkiem do władz Uczelni i wszystkich członków jej społeczności, przestrzegać prawa Uczelni i szanować jej obyczaje oraz swym postępowaniem dbać o godność i honor doktoranta Politechniki Łódzkiej" polega na złożeniu podpisu pod jego rotą.
3. 
Szczegółowe zasady pobierania opłat, o których mowa w art. 79 ustawy, oraz warunki i tryb zwalniania z tych opłat ustala Senat. Wysokość opłat ustala Rektor.
4. 
Szczegółowy podział roku akademickiego w ramach semestrów określa regulamin studiów.
§  35. 
1. 
Dla orzekania w sprawach dyscyplinarnych studentów powołuje się Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Studentów oraz Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Studentów.
2. 
Senat powołuje Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Studentów w składzie 11 osób, w tym 6 nauczycieli akademickich i 5 studentów. Kandydatów do Komisji z grupy nauczycieli akademickich zgłasza Rektor, a kandydatów z grupy studentów - przewodniczący Samorządu Studenckiego Uczelni.
3. 
Senat powołuje Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Studentów w składzie 11 osób, w tym 6 nauczycieli akademickich i 5 studentów. Kandydatów do Komisji z grupy nauczycieli akademickich zgłasza Rektor, a kandydatów z grupy studentów - przewodniczący Samorządu Studenckiego Uczelni.
4. 
Funkcji członka Komisji Dyscyplinarnej Uczelni dla Studentów nie można łączyć z członkostwem w Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej Uczelni dla Studentów.
5. 
Senat wybiera spośród nauczycieli akademickich członków komisji, o których mowa w ust. 1, przewodniczących tych komisji oraz po 1 zastępcy przewodniczącego.
6. 
Do wyborów uzupełniających skład komisji w trakcie kadencji stosuje się odpowiednio tryb określony w ust. 2-5.
§  36. 
1. 
Dla orzekania w sprawach dyscyplinarnych doktorantów Senat powołuje:
1)
Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Doktorantów;
2)
Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną Uczelni dla Doktorantów.
2. 
Do komisji, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 35 ust. 2-6.
§  37. 
Zasady funkcjonowania w Uczelni i finansowania ze środków Uczelni uczelnianych organizacji studenckich i doktoranckich Politechniki Łódzkiej, w szczególności ich ewidencjonowania i nadzorowania, określa Rektor.

Rozdział  7

Przepisy porządkowe dotyczące organizowania zgromadzeń

§  38. 
1. 
Wniosek o zgodę, o której mowa w art. 52 ustawy, należy złożyć na piśmie z wyprzedzeniem nie krótszym niż 72 godziny przed planowanym rozpoczęciem zgromadzenia. W uzasadnionych przypadkach Rektor może przyjąć wniosek z krótszym wyprzedzeniem.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, oraz zawiadomienie, o którym mowa w art. 52 ustawy, powinny zawierać:
1)
imiona, nazwiska i adresy oraz numery telefonów do osób organizujących zgromadzenie wraz ze wskazaniem osoby lub osób odpowiedzialnych za jego przebieg;
2)
określenie miejsca i czasu zgromadzenia (data i godzina rozpoczęcia, przewidywany czas trwania) oraz przewidywaną liczbę uczestników;
3)
cel i program zgromadzenia;
4)
sposób zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzenia i osobom postronnym.
§  39. 
1. 
Obowiązek zapewnienia zgodnego z prawem przebiegu zgromadzenia, w tym również bezpieczeństwa jego uczestników, spoczywa na osobie lub osobach wskazanych przez organizatorów zgromadzenia we wniosku, o którym mowa w § 38. Osoby te ponoszą również odpowiedzialność za powstanie ewentualnych szkód materialnych podczas zgromadzenia.
2. 
Rektor może delegować na zgromadzenie swego przedstawiciela. Rektor albo jego przedstawiciel, po uprzedzeniu organizatorów, rozwiązuje zgromadzenie, jeżeli przebiega ono z naruszeniem przepisów prawa.

Rozdział  8

Przepisy przejściowe i końcowe

§  40. 
1. 
Niniejszy Statut wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.
2. 
Traci moc Statut Politechniki Łódzkiej uchwalony Uchwałą Nr 9/2015 Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 29 kwietnia 2015 r. z późn. zm.
3. 
Jednostki organizacyjne wszystkich kategorii o nazwach istniejących w dniu 30 września 2019 r. stają się, z dniem wejścia Statutu w życie, jednostkami odpowiedniego typu o tych samych nazwach.
4. 
Zachowują moc uchwały, zarządzenia, regulaminy i instrukcje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, jeżeli nie są niezgodne ze Statutem.
5. 
Realizację toku studiów doktoranckich rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020 zapewnia dziekan wydziału, który te studia prowadził przed dniem wejścia w życie ustawy.
6. 
Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi rozpoczętymi przed rokiem akademickim 2019/2020 sprawuje właściwa rada dyscypliny, w szczególności poprzez proponowanie kandydata na kierownika studiów doktoranckich.
7. 
Osoby, które w dniu 30 września 2019 r. były członkami Senatu kadencji 2016-2020 r., pozostają w składzie Senatu do końca tej kadencji, z wyłączeniem osób, które złożyły rezygnację.
8. 
Wybory uzupełniające do Senatu w okresie wskazanym w ust. 7 przeprowadza się zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami, z zastrzeżeniem, że kandydaci muszą spełniać wymagania określone w ustawie i Statucie.
9. 
Program studiów doktoranckich określa Senat po zasięgnięciu opinii Samorządu Doktorantów Uczelni.
10. 
Pierwsza kadencja Rad do spraw Stopni Naukowych trwa od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. Rady do spraw Stopni Naukowych i ich przewodniczących na pierwszą kadencję powołuje Senat na wniosek Rektora.
11. 
W Uczelni do dnia 30 września 2020 r. istnieją stanowiska: kustosz dyplomowany oraz dokumentalista dyplomowany. Na stanowisku dyplomowanego bibliotekarza oraz dyplomowanego pracownika dokumentacji i informacji naukowej może zostać zatrudniona osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny, pięcioletnie doświadczenie zawodowe, w tym co najmniej 2 lata stażu w bibliotece naukowej, oraz udokumentowany dorobek naukowy, organizacyjny i dydaktyczny.
12. 
Do dnia 30 września 2020 r. organem do wyrażania opinii, o której mowa w art. 125 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, jest Senat.
13. 
Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w dniu wejścia w życie Statutu na dotychczasowych stanowiskach stają się, w dniu wejścia Statutu w życie, nauczycielami zatrudnionymi w dotychczasowej formie i na ten sam okres na stanowiskach wskazanych w Statucie - jeżeli spełniają wymogi ich objęcia, a w przypadku niespełniania tych wymogów według następującego przyporządkowania:
1)
instruktor - instruktor;
2)
lektor - lektor;
3)
wykładowca nieposiadający stopnia doktora - asystent w grupie pracowników dydaktycznych;
4)
wykładowca posiadający stopień doktora - adiunkt w grupie pracowników dydaktycznych;
5)
starszy wykładowca posiadający co najmniej stopień doktora - adiunkt w grupie pracowników dydaktycznych;
6)
starszy wykładowca nieposiadający stopnia doktora - starszy asystent w grupie pracowników dydaktycznych.

W indywidualnych przypadkach decyzję podejmuje Rektor.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Godło, znak, pieczęć, sztandar i wzór czapki studenckiej Politechniki Łódzkiej

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Regulamin odznaki "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej"

§  1. 
Odznaka "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej" jest wyróżnieniem honorowym przyznawanym w uznaniu zasług dla Uczelni i może być nadana:
1)
osobom fizycznym:
a)
pracownikom Uczelni, którzy w ciągu wieloletniej pracy, trwającej nie krócej niż 20 lat, wykazali się istotnymi dla Uczelni osiągnięciami naukowymi, dydaktyczno-wychowawczymi, organizacyjnymi lub ważnymi dla Uczelni osiągnięciami w pracy społecznej,
b)
innym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Uczelni,
c)
obywatelom państw obcych - za zasługi położone w umacnianiu współpracy między Uczelnią i zagranicznymi uczelniami bądź instytucjami;
2)
osobom prawnym: instytucjom, organizacjom społecznym i politycznym, organom władzy, przedsiębiorstwom itd.
§  2. 
Odznaka jest jednostopniowa.
§  3. 
Osobom prawnym przyznaje się odznakę w formie medalu stanowiącego trzykrotne powiększenie odznaki wręczanej osobom fizycznym.
§  4. 
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą jej nadanie.
§  5. 
Odznaka jest wykonana z oksydowanego metalu. Ma kształt krążka o średnicy 18 mm. W otoku znajduje się napis: "ZASŁUŻONY DLA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ". W środku, na tłe koła zębatego i pochodni, zamieszczone są stylizowane litery "PŁ". Wizerunek odznaki oraz jej legitymacji jest zamieszczony w § 14.
§  6. 
Odznakę nadaje Senat na wniosek Rektora.
§  7. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki może być składany przez Rektora z inicjatywy własnej lub dziekana.
2. 
Wniosek może być składany do Rektora przez organizacje społeczne za zasługi w pracy społecznej dla Uczelni.
§  8. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata (pełną nazwę i siedzibę jednostki w przypadku osoby prawnej) i uzasadnienie wniosku.
§  9. 
Odznakę wręcza uroczyście Rektor w dniu inauguracji roku akademickiego lub z okazji innych uroczystości szczególnie ważnych dla Uczelni.
§  10. 
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych lub dyscyplinarnego zwolnienia z pracy w Uczelni.
§  11. 
Senat może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  12. 
Ewidencję przyznanych odznak prowadzi Dział Osobowy. Fakt przyznania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  13. 
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji wydaje się odpowiednio nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  14. 
1. 
Wizerunek odznaki "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej" jest następujący:

grafika

2. 
Wizerunek legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki "Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej' jest następujący:

grafika

Okładka

grafika

Wnętrze okładki

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Ordynacja wyborcza

1. 

Postanowienia ogólne

1.
Czynne prawo wyborcze przysługuje nauczycielom akademickim, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi, studentom oraz doktorantom.
2.
Bierne prawo wyborcze przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym w Uczelni jako podstawowym miejscu pracy, pracownikom niebędącym nauczycielami akademickimi zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, studentom oraz doktorantom. Ponadto kandydaci do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów muszą spełniać wymagania określone w art. 20 ust. 1 pkt 1-5 i 7 ustawy.
3.
Określone grupy pracowników, studenci i doktoranci w poszczególnych okręgach wyborczych wybierają ze swego grona przedstawicieli do Senatu i do Uczelnianego Kolegium Elektorów.
4.
Prawo zgłaszania kandydatów ma każdy wyborca posiadający czynne prawo wyborcze. Głosowanie jest tajne.
5.
Wybór uważa się za dokonany, jeżeli kandydat uzyskał więcej niż połowę ważnych głosów.
5a.
Wybory do organów kolegialnych i jednoosobowych mogą być przeprowadzane na posiedzeniu wyborczym lub na e-posiedzeniu wyborczym.
5b.
E-posiedzenie przeprowadzane jest z wykorzystaniem technologii informatycznych. Zasady i tryb wyborów przeprowadzanych na e-posiedzeniu określa załącznik nr 3a.
5c.
Decyzję, czy wybory przeprowadzane są na posiedzeniu wyborczym czy na e-posiedzeniu wyborczym, podejmuje Uczelniana Komisja Wyborcza.
6.
Informację o czasie i miejscu posiedzenia wyborczego podaje się do wiadomości poszczególnym grupom wyborczym w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem posiedzenia, a w przypadku e-posiedzenia wyborczego informację o jego czasie podaje się w terminie nie krótszym niż 5 dni przed rozpoczęciem e-posiedzenia wyborczego.

2. 

Rektor

7.
Wyboru Rektora dokonuje Uczelniane Kolegium Elektorów.
8.
Rektor jest wybierany spośród osób posiadających tytuł profesora i doświadczenie w zakresie zarządzania w uczelni akademickiej wynikające z uprzedniego pełnienia jednoosobowych funkcji kierowniczych lub zasiadania w organach Uczelni, spełniających wymagania określone w art. 20 ust. 1 ustawy.
9.
Kandydatów na Rektora do Uczelnianej Komisji Wyborczej mogą zgłaszać:
a)
Rada Politechniki Łódzkiej,
b)
członek wspólnoty Uczelni posiadający bierne prawo wyborcze.
10.
Rada Politechniki Łódzkiej, po zaopiniowaniu zgłoszeń przez Senat i zapoznaniu się z wizjami rozwoju Uczelni przedstawionymi przez zgłoszonych kandydatów, wskazuje kandydata lub kandydatów na Rektora.

3. 

Uczelniane Kolegium Elektorów

11.
Uczelniane Kolegium Elektorów jest reprezentacją wszystkich grup pracowników, studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej w następujących proporcjach:
a)
profesorowie i profesorowie uczelni w liczbie stanowiącej od 50% do 60% składu kolegium,
b)
pozostali nauczyciele akademiccy w liczbie stanowiącej nie mniej niż 20% składu kolegium,
c)
studenci i doktoranci w liczbie stanowiącej nie mniej niż 20% składu kolegium,
d)
pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi w liczbie stanowiącej nie więcej niż 5% składu kolegium.
12.
Liczba mandatów w Uczelnianym Kolegium Elektorów wynosi nie mniej niż 100 i nie więcej niż 125.
13.
Podział na okręgi wyborcze, ich zasięg oraz liczbę mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych proponuje Uczelniana Komisja Wyborcza na co najmniej 6 miesięcy przed dniem upływu kadencji z uwzględnieniem liczby osób posiadających czynne prawo wyborcze w każdej z grup wymienionych w pkt 11 i przedstawia Senatowi.
14.
Przewodniczącym Uczelnianego Kolegium Elektorów jest najstarszy elektor posiadający co najmniej stopień doktora.

4. 

Komisje wyborcze

15.
Wybory w okręgach obejmujących wydziały przeprowadzają komisje wyborcze tych wydziałów, a wybory na szczeblu Uczelni i w pozostałych okręgach wyborczych Uczelniana Komisja Wyborcza. Tryb wyboru oraz czas trwania kadencji przedstawicieli studentów i doktorantów określają odpowiednio - regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów.
16.
Wydziałową komisję wyborczą i jej przewodniczącego powołuje Senat na wniosek dziekana.
17.
W skład komisji, oprócz przewodniczącego, wchodzą: przedstawiciel profesorów i profesorów uczelni, przedstawiciel pozostałych nauczycieli akademickich oraz przedstawiciel pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
18.
Uczelnianą Komisję Wyborczą, jej przewodniczącego oraz zastępcę powołuje Senat na wniosek Rektora. W skład Uczelnianej Komisji Wyborczej, oprócz przewodniczącego i zastępcy, wchodzą przewodniczący wydziałowych komisji wyborczych oraz po 1 przedstawicielu zgłoszonym przez samorząd studencki i samorząd doktorantów.
19.
Do wydziałowej komisji wyborczej należy:
a)
ustalenie liczby osób uprawnionych do głosowania, z uwzględnieniem zasady, że czynne prawo wyborcze posiada pracownik, który zgodnie z umową o pracę lub aktem mianowania jest zatrudniony w Uczelni w dniu wyborów,
b)
zwoływanie posiedzeń wyborczych i e-posiedzeń wyborczych,
c)
nadzór nad przebiegiem wyborów oraz ich dokumentacją,
d)
rozstrzyganie wątpliwości dotyczących spraw związanych z przebiegiem wyborów oraz spraw spornych.
20.
Do Uczelnianej Komisji Wyborczej należy:
a)
ustalenie szczegółowego kalendarza czynności wyborczych oraz sposobu ich realizacji,
b)
ustalenie liczby mandatów oraz liczby osób uprawnionych do głosowania,
c)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na Rektora oraz oświadczeń o zgodzie na kandydowanie i spełnianiu warunków, o których mowa w pkt 8,
d)
przekazywanie Senatowi listy zgłoszonych kandydatów na Rektora,
e)
ogłaszanie listy kandydatów na Rektora wskazanych przez Radę Politechniki Łódzkiej,
f)
zwoływanie posiedzeń wyborczych i e-posiedzeń wyborczych,
g)
nadzór nad przebiegiem wyborów oraz ich dokumentacją,
h)
rozstrzyganie wątpliwości dotyczących spraw związanych z przebiegiem wyborów oraz spraw spornych,
i)
sprawowanie nadzoru nad działalnością wydziałowych komisji wyborczych oraz komisji wyborczej studenckiej i doktorantów,
j)
unieważnianie wyborów w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego ich przebiegu.
21.
Organizację i obsługę administracyjną wyborów zapewniają dziekani wydziałów oraz - w innych okręgach wyborczych niż wydziałowe - kierownicy jednostek organizacyjnych wskazani przez Uczelnianą Komisję Wyborczą, a na szczeblu uczelnianym - Rektor. Technologie informatyczne wykorzystywane do przeprowadzenia e-posiedzeń wyborczych zapewnia Uczelniane Centrum Informatyczne PŁ.

5. 

Przedstawiciele do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów

22.
Wybory przedstawicieli nauczycieli akademickich do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów są jednostopniowe i odbywają się na posiedzeniach wyborczych lub na e-posiedzeniach wyborczych w okręgach wyborczych.
23.
Wybory przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi do Senatu i do Uczelnianego Kolegium Elektorów są dwustopniowe. Kandydaci na przedstawicieli są wybierani na posiedzeniach wyborczych lub na e-posiedzeniach wyborczych w okręgach wyborczych. Przedstawiciele do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów są wybierani na odpowiednich uczelnianych posiedzeniach kandydatów lub e-posiedzeniach kandydatów z ich grona.
24.
W posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy danej grupy wyborczej oraz członkowie komisji wyborczej, bez prawa głosu, jeśli nie należą do tej grupy wyborców. W e-posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy danej grupy wyborczej.
25.
Na wniosek Uczelnianej Komisji Wyborczej Senat ustala okręgi wyborcze, szczegółowe czynności wyborcze w okręgach wyborczych, terminarz czynności wyborczych, podział mandatów na poszczególne okręgi wyborcze oraz liczbowy skład Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów.
26.
Mandat Rektora, członka organu kolegialnego oraz członka organu wyborczego wygasa przed upływem kadencji w przypadkach określonych w ustawie oraz w przypadku odwołania. Przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów, a wobec przewodniczącego Rektor, zgłasza wniosek o odwołanie członka organu kolegialnego lub Uczelnianego Kolegium Elektorów w przypadku:
a)
rozwiązania stosunku pracy, z wyjątkiem przypadku wymienionego w pkt 27,
b)
ostatecznej decyzji skreślenia z listy studentów albo z listy doktorantów,
c)
nieobecności trwającej dłużej niż 9 miesięcy.
27.
Mandat nie wygasa przed upływem kadencji, jeśli osoba go sprawująca nabyła prawa emerytalne i została ponownie zatrudniona na tym samym stanowisku.
28.
Wniosek o odwołanie członka Senatu niebędącego Rektorem może być zgłoszony przez 1/5 wyborców. Uchwała o odwołaniu członka organu kolegialnego jest podejmowana większością co najmniej 3/4 głosów w obecności co najmniej 1/2 wyborców danego okręgu wyborczego.
29.
Rektor może być odwołany przez Uczelniane Kolegium Elektorów na wniosek co najmniej 1/2 składu Senatu albo Rady Politechniki Łódzkiej. Uchwała o odwołaniu Rektora jest podejmowana większością co najmniej 3/4 głosów w obecności co najmniej 2/3 statutowego składu Uczelnianego Kolegium Elektorów.
30.
Wybory uzupełniające odbywają się w trybie zgodnym z niniejszym załącznikiem.

6. 

Senat i Uczelniane Kolegium Elektorów

31.
W posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy danej grupy wyborczej oraz członkowie komisji wyborczej, bez prawa głosu, jeśli nie należą do tej grupy wyborców.
32.
Posiedzenie otwiera przewodniczący komisji wyborczej lub upoważniony przez niego członek tej komisji, który stwierdza prawomocność posiedzenia wyborczego oraz przewodniczy wyborom wymienionym w pkt 33.
33.
Posiedzenie wybiera w głosowaniu jawnym, spośród osób niekandydujących w wyborach:
a)
przewodniczącego posiedzenia,
b)
komisję skrutacyjną, w składzie co najmniej 3 osób, w tym jej przewodniczącego,
c)
sekretarza.
34.
Dalsze prowadzenie posiedzenia wyborczego przejmuje wybrany przewodniczący.
35.
Każdy z wyborców może zgłosić jawnie dowolną liczbę kandydatów.
36.
Kandydaci są umieszczani na liście wyborczej po wyrażeniu przez nich zgody na kandydowanie oraz po oświadczeniu, że posiadają bierne prawo wyborcze, o którym mowa w pkt 2.
37.
Po zamknięciu listy kandydaci niezwłocznie podpisują oświadczenie o spełnianiu wymagań określonych w art. 20 ust. 1 pkt 1 -5 i 7 ustawy. Podpisane oświadczenia stanowią załączniki do protokołu posiedzenia wyborczego.
38.
Wyboru dokonuje się w głosowaniu tajnym. Wybór następuje, gdy kandydat uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
39.
Głosowanie przeprowadza się na kartach do głosowania.
40.
Głosowanie na danego kandydata odbywa się przez jednoznaczne wyróżnienie jego nazwiska w sposób, który określi Uczelniana Komisja Wyborcza.
41.
Głos jest nieważny, gdy:
a)
numer głosowania na karcie do głosowania jest niewłaściwy,
b)
na karcie wyróżnionych jest jednoznacznie więcej nazwisk niż mandatów do obsadzenia,
c)
sposób wyróżnienia nazwiska jest niejednoznaczny lub niezgodny z określonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą.
42.
Po każdym głosowaniu komisja skrutacyjna sporządza protokół, który zawiera:
a)
numer głosowania,
b)
liczbę oddanych głosów z podziałem na ważne i nieważne,
c)
liczbę głosów potrzebnych do wyboru,
d)
listę kandydatów według kolejności uzyskanych głosów,
e)
konkluzję,
f)
podpisy członków komisji skrutacyjnej.
43.
Wyniki głosowania ogłasza przewodniczący komisji skrutacyjnej.
44.
Jeśli liczba osób, które uzyskały wymaganą liczbę głosów, jest większa od liczby mandatów, to o uzyskaniu mandatu decyduje kolejność ustalona na podstawie liczby głosów. Jeśli kandydaci uzyskali równą liczbę głosów większą od wymaganej i powoduje to przekroczenie liczby mandatów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie, w którym następuje wybór spośród tych kandydatów. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów, przeprowadza się głosowanie na kandydatów, którzy uzyskali poprzednio największą liczbę głosów.
45.
Jeśli nie wybrano przedstawiciela albo liczba wybranych jest mniejsza od liczby mandatów, to przeprowadza się głosowanie, w którym biorą udział kandydaci, którzy poprzednio się nie zakwalifikowali, w liczbie nie większej niż dwukrotność nieobsadzonych mandatów, przy czym kandydaci są ustalani według kolejności uzyskanej liczby głosów.
46.
Sporządza się protokół posiedzenia, do którego załącznikami są protokoły poszczególnych głosowań, listy obecności oraz oświadczenia kandydatów. Protokół sporządza sekretarz, a podpisują go sekretarz i przewodniczący posiedzenia.
47.
Protokół posiedzenia wyborczego (wraz z załącznikami) przekazywany jest niezwłocznie przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej.
48.
We wszystkich sprawach nieuregulowanych w Statucie i ustawie decyduje posiedzenie wyborcze zwykłą większością głosów.
49.
Niezwłocznie po wyborze, a przed objęciem funkcji członek Senatu lub Uczelnianego Kolegium Elektorów składa Rektorowi oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, lub informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy.

7. 

Wybór Rektora na posiedzeniu Uczelnianego Kolegium Elektorów

50.
W posiedzeniu Uczelnianego Kolegium Elektorów biorą udział wyłącznie elektorzy oraz członkowie Uczelnianej Komisji Wyborczej, bez prawa głosu, jeśli nie są elektorami.
51.
Posiedzenie otwiera przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, który:
a)
po skontrolowaniu spełnienia wymagań pkt 50 i 53 niniejszego załącznika stwierdza prawomocność posiedzenia wyborczego,
b)
przekazuje przewodnictwo przewodniczącemu Uczelnianego Kolegium Elektorów.
52.
Posiedzenie wybiera w głosowaniu jawnym:
a)
2 wiceprzewodniczących posiedzenia - spośród elektorów, na wniosek przewodniczącego Uczelnianego Kolegium Elektorów,
b)
komisję skrutacyjną złożoną z co najmniej 3 osób,
c)
przewodniczącego komisji skrutacyjnej spośród jej członków,
d)
sekretarza.
53.
Do przeprowadzenia wyborów wymagana jest obecność co najmniej 2/3 składu Uczelnianego Kolegium Elektorów.
54.
Wyboru dokonuje się w glosowaniu tajnym, bezwzględną większością ważnych głosów.
55.
Głosowanie przeprowadza się na kartach do głosowania, zawierających listę kandydatów w porządku alfabetycznym oraz numer głosowania.
56.
Głosowanie na danego kandydata odbywa się przez jednoznaczne wyróżnienie jego nazwiska w sposób, który określi Uczelniana Komisja Wyborcza.
57.
Głos uważa się za nieważny w każdym z następujących przypadków:
a)
numer głosowania na karcie do głosowania jest niewłaściwy,
b)
karta zawiera więcej niż jedno wyróżnione nazwisko,
c)
sposób wyróżnienia nazwiska jest niejednoznaczny lub niezgodny z określonym przez Uczelnianą Komisję Wyborczą.
58.
Po każdym głosowaniu komisja skrutacyjna sporządza protokół, który zawiera:
a)
numer głosowania,
b)
liczbę oddanych głosów z podziałem na głosy ważne i nieważne,
c)
liczbę głosów potrzebnych do wyboru, wynikającą z pkt 53-54 niniejszego załącznika,
d)
listę kandydatów według kolejności uzyskanych głosów,
e)
konkluzję,
f)
podpisy członków komisji skrutacyjnej.
59.
Wyniki zawarte w protokole głosowania ogłasza przewodniczący komisji skrutacyjnej.
60.
Jeśli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów określonej w pkt 54, głosowanie powtarza się przy zmniejszonej liczbie kandydatów, z wyjątkiem przypadku określonego w pkt 62.
61.
Ustala się następujące zasady zmniejszania liczby kandydatów w kolejnych głosowaniach:
a)
listę kandydatów w następnym głosowaniu ustala się przez eliminację kandydatów, którzy wdanym głosowaniu uzyskali najmniej głosów, według reguł określonych w pkt 61 lit. b, c, d,
b)
liczba kandydatów eliminowanych po danym głosowaniu zależy od liczby kandydatów według następującej tabeli:
Liczba kandydatówLiczba eliminowanych kandydatów w głosowaniu do następnego głosowania
3-51
6-92
10-143
15 i więcej5
c)
w przypadku gdy 2 lub więcej kandydatów uzyska tę samą liczbę głosów różną od zera, a nie mieszczą się oni w zbiorze kandydatów eliminowanych zgodnie z regułą w pkt 61 lit. b, nie podlegają oni eliminacji i pozostają na liście kandydatów w następnym głosowaniu,
d)
kandydaci, którzy w danym głosowaniu nie uzyskali żadnego głosu, zostają wyeliminowani, nawet jeśli ich liczba jest większa od wynikającej z reguły określonej w pkt 61 lit. b.
62.
W przypadku gdy głosowanie na 2 kandydatów nie wyłoni elekta, głosowanie zostaje powtórzone na tych samych 2 kandydatów, nie więcej jednak niż raz.
63.
Przed każdym kolejnym głosowaniem:
a)
przewodniczący posiedzenia podaje do wiadomości aktualną listę kandydatów oraz numer kolejnego głosowania,
b)
komisja skrutacyjna dostarcza uaktualnione karty do głosowania.
64.
Głosowanie zostaje zakończone w przypadku:
a)
wyboru Rektora Elekta,
b)
gdy liczba oddanych głosów świadczy o niespełnieniu pkt 53 niniejszego załącznika; w takim przypadku Uczelniana Komisja Wyborcza zwołuje posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów w innym terminie,
c)
gdy w trybie przewidzianym w pkt 62 Rektor Elekt nie został wybrany, procedura wyborcza rozpoczyna się ponownie.
65.
Sporządza się protokół omawiający przebieg posiedzenia oraz jego ostateczny wynik. Załącznikami są protokoły poszczególnych głosowań oraz listy obecności.
66.
Protokół posiedzenia sporządza sekretarz, a podpisują go sekretarz, przewodniczący komisji skrutacyjnej oraz przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów, który przekazuje protokół przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej.
67.
We wszystkich sprawach procedury wyborczej nieuregulowanych w niniejszym załączniku i przepisach prawa decyduje posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów zwykłą większością głosów.

8. 

Rada Politechniki Łódzkiej

68.
Członków Rady Politechniki Łódzkiej, zwanej w tym załączniku "Radą", powołuje Senat.
69.
Członkiem Rady może być osoba, która spełnia warunki określone w art. 20 ust. 1 ustawy oraz nie pełni funkcji organu Politechniki Łódzkiej lub innej uczelni, nie jest członkiem rady innej uczelni ani nie jest zatrudniona w administracji publicznej.
70.
Kandydatów na członków Rady mogą zgłaszać:
a)
Rektor,
b)
co najmniej 1/3 statutowego składu Senatu.
71.
Szczegółowy tryb i terminarz zgłaszania kandydatów na członka Rady Politechniki Łódzkiej każdorazowo określa Senat, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w pkt 75.
72.
Senat powołuje członków Rady w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej 1/2 statutowej liczby członków Senatu.
73.
Członkami Rady stają się kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów "tak" na danej liście, pod warunkiem, że otrzymali oni bezwzględną większość głosów.
74.
Jeżeli 2 lub więcej kandydatów z danej listy uzyskało równą liczbę głosów "tak" większą od wymaganej i powoduje to przekroczenie liczby członków Rady, przeprowadza się dodatkowe głosowanie, w którym następuje wybór spośród tych kandydatów.
75.
Jeżeli nie powołano pełnego składu Rady, w zakresie nieobsadzonych miejsc w Radzie konieczne jest powtórzenie procedury określonej w niniejszym załączniku, przy czym terminy, o których mowa w pkt 71, określa Rektor.
76.
Przewodniczącego Rady, spośród członków Rady pochodzących spoza wspólnoty Uczelni, na wniosek Rektora wybiera Senat.
77.
Wyboru dokonuje się w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej 1/2 statutowej liczby członków Senatu.
78.
Niezwłocznie po powołaniu członek Rady składa Rektorowi oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, lub informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy.
79.
Wygaśnięcie członkostwa w Radzie następuje z przyczyn określonych w art. 20 ust. 4 ustawy. Wygaśnięcie członkostwa w Radzie stwierdza Rektor.
80.
Wniosek o odwołanie członka Rady może być zgłoszony przez Rektora lub 1/3 ogólnej liczby członków Senatu. Uchwala o odwołaniu członka organu kolegialnego jest podejmowana większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej 1/2 członków Senatu.
81.
W przypadku odwołania lub wygaśnięcia członkostwa w Radzie przed upływem kadencji Senat niezwłocznie powołuje nowego członka na okres do końca kadencji.
82.
Do powołania nowego członka stosuje się postanowienia niniejszego załącznika, przy czym terminy, o których mowa w pkt 71, określa Senat.

9. 

Rady do spraw Stopni Naukowych

83.
Wybory przedstawicieli dyscyplin naukowych do Rad do spraw Stopni Naukowych są jednostopniowe i odbywają się na posiedzeniach wyborczych lub e-posiedzeniach wyborczych pracowników, o których mowa w § 15 ust. 3 Statutu.
84.
W posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy reprezentujący daną dyscyplinę naukową oraz członkowie Uczelnianej Komisji Wyborczej, bez prawa głosu, jeśli nie należą do tej grupy wyborców. W e-posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy reprezentujący daną dyscyplinę naukową.
85.
Na wniosek Uczelnianej Komisji Wyborczej Senat ustala szczegółowe czynności wyborcze i ich terminarz.
86.
Wniosek o odwołanie członka Rady do spraw Stopni Naukowych może być zgłoszony przez 1/5 wyborców. Uchwała o odwołaniu członka organu kolegialnego jest podejmowana większością co najmniej 3/4 głosów w obecności co najmniej 1/2 wyborców należących do danej dyscypliny naukowej.
87.
W pozostałym zakresie stosuje się odpowiednio regulacje dotyczące wyborów do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów określone w niniejszym załączniku, a w przypadku e-posiedzeń wyborczych w załączniku nr 3a. Wybory uzupełniające odbywają się w trybie zgodnym z niniejszym załącznikiem.

ZAŁĄCZNIK Nr  3a

Zasady i tryb wyborów przeprowadzanych na e-posiedzeniu wyborczym

1.
Postanowienia ogólne
1.
W przypadku wyborów przeprowadzanych na e-posiedzeniu wyborczym postanowienia załącznika nr 3 pkt 1-30 oraz pkt 83-87 stosuje się odpowiednio.
2.
E-posiedzenie wyborcze przeprowadzane jest z wykorzystaniem technologii informatycznych zwanych dalej "platformą wyborczą", zapewniających tajność głosowania, kontrolę jego przebiegu i zapis wszystkich czynności wykonywanych na platformie wyborczej w postaci pliku historii zwanego logiem systemowym. Platforma wyborcza jest częścią uczelnianej platformy WIKAMP. Jest ona wyposażona w narzędzia informatyczne umożliwiające uwierzytelnienie wyborców, tworzenie listy wyborców obecnych na e-posiedzeniu wyborczym, tworzenie list zgłaszanych kandydatów, wyrażanie zgód na kandydowanie i składanie oświadczeń, tworzenie list wyborczych, tajne głosowanie wraz z zabezpieczeniem przed oddaniem głosu nieważnego oraz tworzenie i wydruk raportów odzwierciedlających przebieg całego e-posiedzenia wyborczego.
2.
Senat i Uczelniane Kolegium Elektorów
3.
W e-posiedzeniu wyborczym biorą udział wyłącznie uprawnieni wyborcy danej grupy wyborczej.
4.
Informacja o przeprowadzaniu wyborów na e-posiedzeniu wyborczym wraz z instrukcją i linkiem do platformy wyborczej przesyłana jest na służbową skrzynkę pocztową wyborcy. W terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia e-posiedzenia wyborczego właściwego dla wyborcy, o którym mowa w pkt 6, wyborca ma możliwość sprawdzenia dostępu do swojego okręgu wyborczego na platformie wyborczej. W przypadku braku dostępu do okręgu wyborczego lub platformy wyborczej należy ten fakt niezwłocznie zgłosić wydziałowej komisji wyborczej, a w przypadku okręgów innych niż wydziałowe - Uczelnianej Komisji Wyborczej. Brak wejścia do właściwego okręgu wyborczego na platformie wyborczej w ww. terminie jest podstawą odrzucenia protestów wyborcy dotyczących przebiegu e-posiedzenia wyborczego.
5.
Logowanie do platformy wyborczej odbywa się poprzez Centralny System Uwierzytelniania (CAS), i jest tożsame z prawidłowym uwierzytelnieniem wyborcy na platformie W1KAMP, przy pomocy poświadczeń identycznych jak do służbowej skrzynki pocztowej pracownika.
6.
Informacja o czasie e-posiedzenia wyborczego wraz z instrukcją wyborczą i dedykowanym linkiem kierującym do platformy wyborczej właściwego okręgu wyborczego wyborcy, przesyłana jest na służbową skrzynkę pocztową wyborcy w terminie nie krótszym niż 5 dni przed rozpoczęciem e-posiedzenia wyborczego.
7.
E-posiedzenie wyborcze składa się z następujących faz:
a)
faza pierwsza - otwarcie e-posiedzenia wyborczego i stwierdzenie jego prawomocności.

Komisja wyborcza w czasie określonym w informacji, o której mowa w pkt 6, przesyła na służbową skrzynkę pocztową wyborcy komunikat o rozpoczęciu e-posiedzenia wyborczego. Wykonanie tej czynności oznacza otwarcie e-posiedzenia wyborczego i stwierdzenie jego prawomocności,

b)
faza druga - zgłaszanie kandydatów. Każdy z wyborców może zgłosić jawnie dowolną liczbę kandydatów na platformie wyborczej,
c)
faza trzecia - kontrola prawidłowości zgłoszeń. W obecności co najmniej trzech członków komisji wyborczej i w oparciu o listy osób uprawnionych do głosowania, następuje sprawdzenie czy zgłoszeni kandydaci posiadają bierne prawo wyborcze. W przypadku odrzucenia zgłoszenia sporządzana jest pisemna notatka służbowa wraz z uzasadnieniem podjętej decyzji, którą podpisują co najmniej trzej członkowie komisji wyborczej. W przypadku zgłoszenia niejednoznacznego (obarczonego wadą), komisja wyborcza potwierdza dane osoby zgłaszanej poprzez kontakt z osobą zgłaszającą przy pomocy służbowej poczty elektronicznej. Brak kontaktu ze strony osoby zgłaszającej może być podstawą do odrzucenia zgłoszenia,
d)
faza czwarta - wyrażanie zgody na kandydowanie oraz składanie oświadczeń. Zgłoszeni kandydaci wyrażają swoją zgodę na kandydowanie oraz składają oświadczenie o spełnianiu wymagań określonych wart. 20 ust. 1 pkt 1-5 i 7 ustawy na platformie wyborczej. Niewykonanie tych czynności przez zgłoszonych kandydatów, wyklucza ich z listy wyborczej,
e)
faza piąta - przygotowanie list wyborczych. W obecności co najmniej trzech członków Komisji wyborczej przygotowywane są listy wyborcze w porządku alfabetycznym a następnie ogłaszane na platformie wyborczej,
f)
faza szósta - głosowanie. Głosowanie przeprowadza się na platformie wyborczej. Wyboru dokonuje się w głosowaniu tajnym. Wybór następuje, gdy kandydat uzyskał więcej niż połowę oddanych głosów,
g)
faza siódma - ogłaszanie wyników. W obecności co najmniej trzech członków komisji wyborczej drukowany jest raport potwierdzający wyniki głosowania, a następnie jest przez nich podpisywany. Wykonanie tych czynności jest warunkiem ogłoszenia wyników głosowania na platformie wyborczej,
h)
faza ósma - zamknięcie e-posiedzenia wyborczego.
8.
Po zakończeniu każdej fazy e-posiedzenia wyborczego, w obecności co najmniej trzech członków komisji wyborczej, drukowane są raporty odzwierciedlające jej przebieg, a następnie przez nich podpisywane i publikowane na platformie wyborczej. Bez dokonania tych czynności nie można rozpocząć kolejnej fazy e-posiedzenia wyborczego.
9.
Jeśli liczba osób, które uzyskały wymaganą liczbę głosów, jest większa od liczby mandatów, to o uzyskaniu mandatu decyduje kolejność ustalona na podstawie liczby głosów. Jeśli kandydaci uzyskali równą liczbę głosów większą od wymaganej i powoduje to przekroczenie liczby mandatów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie, w którym następuje wybór spośród tych kandydatów. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów, przeprowadza się głosowanie na kandydatów, którzy uzyskali poprzednio największą liczbę głosów.
10.
Jeśli nie wybrano przedstawiciela albo liczba wybranych jest mniejsza od liczby mandatów, to przeprowadza się głosowanie, w którym biorą udział kandydaci, którzy poprzednio się nie zakwalifikowali, w liczbie nic większej niż dwukrotność nieobsadzonych mandatów, przy czym kandydaci są ustalani według kolejności uzyskanej liczby głosów.
11.
Komisja wyborcza sporządza protokół z e-posiedzenia wyborczego, opisujący jego przebieg oraz ostateczny wynik, do którego załącznikami są raporty, o których mowa w pkt 7 i 8. Protokół podpisuje co najmniej trzech członków komisji wyborczej. Po podpisaniu, protokół jest publikowany na platformie wyborczej.
12.
Protokół z e-posiedzenia wyborczego (wraz z załącznikami) przekazywany jest niezwłocznie przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej.
13.
We wszystkich sprawach nieuregulowanych w Statucie i ustawie decyduje Uczelniana Komisja Wyborcza zwykłą większością głosów.
14.
Niezwłocznie po wyborze, a przed objęciem funkcji członek Senatu lub Uczelnianego Kolegium Elektorów składa Rektorowi oświadczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, lub informację, o której mowa w art. 7 ust. 3a tej ustawy.
3.
Wybór Rektora na e-posiedzeniu wyborczym Uczelnianego Kolegium Elektorów
15.
W e-posiedzeniu wyborczym Uczelnianego Kolegium Elektorów biorą udział wyłącznie elektorzy.
16.
Informacja o czasie e-posiedzenia wyborczego wraz z instrukcją wyborczą i dedykowanym linkiem kierującym do platformy wyborczej, przesyłana jest na służbową skrzynkę pocztową elektora w terminie nie krótszym niż 5 dni przed rozpoczęciem e-posiedzenia wyborczego.
17.
Logowanie do platformy wyborczej odbywa się poprzez Centralny System Uwierzytelniania (CAS), i jest tożsame z prawidłowym uwierzytelnieniem elektora na platformie WIKAMP, przy pomocy poświadczeń identycznych jak do służbowej skrzynki pocztowej elektora.
18.
Elektor, w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia e-posiedzenia wyborczego Uczelnianego Kolegium Elektorów, o którym mowa w pkt 16, zobowiązany jest do sprawdzenia możliwości wejścia do Uczelnianego Kolegium Elektorów na platformie wyborczej. W przypadku braku dostępu do Uczelnianego Kolegium Elektorów lub platformy wyborczej należy ten fakt niezwłocznie zgłosić Uczelnianej Komisji Wyborczej. Brak wejścia do Uczelnianego Kolegium Elektorów na platformie wyborczej w ww. terminie jest podstawą odrzucenia protestów elektora dotyczących przebiegu e-posiedzenia wyborczego Uczelnianego Kolegium Elektorów.
19.
Do przeprowadzenia wyboru wymagany jest udział w głosowaniu, co najmniej 2/3 składu Uczelnianego Kolegium Elektorów.
20.
E-posiedzenie wyborcze składa się z następujących faz:
a)
faza pierwsza - otwarcie e-posiedzenia wyborczego i stwierdzenie jego prawomocności.

Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, zastępca przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów w czasie określonym w informacji, o której mowa w pkt 16, przesyłają na służbowe skrzynki pocztowe elektorów komunikat o rozpoczęciu e-posiedzenia wyborczego Uczelnianego Kolegium Elektorów. Wykonanie tej czynności oznacza otwarcie e-posiedzenia wyborczego i stwierdzenie jego prawomocności,

b)
faza druga - głosowanie. Głosowanie przeprowadza się na platformie wyborczej, która uniemożliwia oddanie głosu nieważnego. Lista kandydatów przedstawiona jest w porządku alfabetycznym. Wyboru dokonuje się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów,
c)
faza trzecia - ogłaszanie wyników. Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, zastępca przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów drukują raport potwierdzający wyniki glosowania, a następnie niezwłocznie go podpisują. Wykonanie tych czynności jest warunkiem koniecznym ogłoszenia wyników głosowania na platformie wyborczej,
d)
faza czwarta - zamknięcie e-posiedzenia wyborczego. Przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów podpisuje dokument stwierdzający wybór rektora, którego skan zamieszczany jest na platformie wyborczej. Wykonanie tej czynności zamyka e-posiedzenie wyborcze.
21.
Jeśli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów, głosowanie powtarza się przy zmniejszonej liczbie kandydatów, z wyjątkiem przypadku określonego w pkt 23.
22.
Ustala się następujące zasady zmniejszania liczby kandydatów w kolejnych głosowaniach:
a)
listę kandydatów w następnym głosowaniu ustala się przez eliminację kandydatów, którzy w danym głosowaniu uzyskali najmniej głosów, według reguł określonych w pkt 22 lit. b, c, d,
b)
liczba kandydatów eliminowanych po danym głosowaniu zależy od liczby kandydatów według następującej tabeli:
Liczba kandydatów

w głosowaniu

Liczba eliminowanych kandydatów

do następnego głosowania

3-51
6-92
10-143
15 i więcej5
c)
w przypadku gdy 2 lub więcej kandydatów uzyska tę samą liczbę głosów różną od zera, a nie mieszczą się oni w zbiorze kandydatów eliminowanych zgodnie z regułą w pkt 22 lit. b, nie podlegają oni eliminacji i pozostają na liście kandydatów w następnym głosowaniu,
d)
kandydaci, którzy w danym głosowaniu nie uzyskali żadnego głosu, zostają wyeliminowani, nawet jeśli ich liczba jest większa od wynikającej z reguły określonej w pkt 22 lit. b.
23.
W przypadku gdy głosowanie na 2 kandydatów nie wyłoni elekta, głosowanie zostaje powtórzone na tych samych 2 kandydatów, nie więcej jednak niż raz.
24.
Głosowanie zostaje zakończone w przypadku:
a)
wyboru Rektora Elekta,
b)
gdy liczba oddanych głosów świadczy o niespełnieniu pkt 19 niniejszego załącznika; w takim przypadku Uczelniana Komisja Wyborcza zwołuje posiedzenie Uczelnianego Kolegium Elektorów w innym terminie,
c)
gdy w trybie przewidzianym w pkt 23 Rektor Elekt nie został wybrany, procedura wyborcza rozpoczyna się ponownie.
25.
Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej, zastępca przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów sporządzają protokół z e-posiedzenia wyborczego, opisujący jego przebieg oraz ostateczny wynik, do którego załącznikami są raporty, o których mowa w pkt 20. Protokół podpisują: przewodniczący

Uczelnianej Komisji Wyborczej, zastępca przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz przewodniczący Uczelnianego Kolegium Elektorów. Po podpisaniu, protokół jest publikowany na platformnie wyborczej.

26.
Protokół z e-posiedzenia wyborczego (wraz z załącznikami) przekazywany jest przewodniczącemu Uczelnianej Komisji Wyborczej.
27.
We wszystkich sprawach procedury wyborczej nieuregulowanych w niniejszym załączniku i przepisach prawa decyduje Uczelniana Komisja Wyborcza zwykłą większością głosów.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

.

Regulamin pracy Senatu
1.
Senat pracuje w formach posiedzeń plenarnych oraz komisji senackich.
2.
Posiedzenia zwyczajne Senatu, w tym uroczyste, zwołuje Rektor raz w miesiącu, z wyjątkiem wakacji letnich.
3.
Posiedzenia zwyczajne Senatu odbywają się na podstawie rocznego ramowego planu posiedzeń uchwalonego na początku roku akademickiego.
4.
Rektor zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Senatu z własnej inicjatywy lub na wniosek przynajmniej 1/3 ogólnej liczby członków Senatu, w terminie 7 dni od daty jego złożenia.
5.
Podstawą udziału w posiedzeniu Senatu jest imienne zaproszenie określające porządek dzienny posiedzenia. Senat może uzupełnić porządek dzienny posiedzenia przed jego przyjęciem, w obecności co najmniej 2/3 członków, większością 2/3 głosów.
6.
W przypadku braku możliwości udziału w posiedzeniu Senatu senator jest zobowiązany przedstawić usprawiedliwienie Rektorowi lub osobie przez niego upoważnionej.
7.
Postanowienia pkt 5-6 stosuje się odpowiednio do osób uczestniczących w posiedzeniu z głosem doradczym.
8.
Opracowania, materiały i projekty rozpatrywane na posiedzeniach są udostępniane senatorom w miejscu określonym przez Rektora.
9.
Opracowania, materiały i projekty w szczególnie ważnych i pilnych sprawach, gdy Rektor tak postanowi, są przesyłane senatorom indywidualnie.
10.
Przygotowaniem opracowań, materiałów i projektów, w tym projektów uchwał, zajmują się komisje senackie, prorektorzy lub kanclerz.
11.
Ustalenie, kto zajmuje się przygotowaniem opracowań, materiałów i projektów w danej sprawie, należy do Rektora.
12.
Opracowania, materiały i projekty do rozpatrzenia przez Senat wpływają do Rektora nie później niż na 14 dni przed terminem posiedzenia, a za zgodą Rektora w terminie krótszym. Opracowania, materiały i projekty złożone po tym terminie są wnoszone do porządku dziennego następnych posiedzeń.
13.
Postanowień pkt 12 nie stosuje się do nadzwyczajnego posiedzenia Senatu.
14.
Senat podejmuje decyzje w wyniku głosowania, w formie uchwał.
15.
W głosowaniu biorą udział wyłącznie senatorzy.
16.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów (liczba głosów "za" jest większa od liczby głosów "przeciw") w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby senatorów, z wyjątkiem uchwał w sprawach:
a)
wszczęcia postępowania o nadanie i nadania tytułu doktora honoris causa, podejmowanych większością co najmniej 3/5 głosów statutowego składu Senatu,
b)
osobowych, podejmowanych bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków Senatu,
c)
nieobjętych porządkiem obrad, które mogą być podjęte w obecności co najmniej 2/3 członków, większością 2/3 głosów.
17.
Na wniosek minimum 1 senatora głosowanie jest tajne.
18.
Uchwały Senatu są publikowane w ..Biuletynie Senatu".
19.
Uchwały Senatu zawierające decyzje o charakterze generalnym należące do jego kompetencji są wewnętrznymi aktami normatywnymi.
20.
Członek Senatu może zgłaszać na posiedzeniu Senatu interpelacje i zapytania pod adresem organów Uczelni. Odpowiedź na interpelację lub zapytanie jest udzielana nie później niż na następnym posiedzeniu.
21.
Posiedzenia Senatu są protokołowane.
22.
Senat powołuje stałe i doraźne komisje senackie.
23.
Stałymi komisjami senackimi są:
a)
Komisja Senacka Dydaktyki i Spraw Studenckich,
b)
Komisja Senacka Budżetu i Finansów,
c)
Komisja Senacka Organizacyjna i Statutowa,
d)
Komisja Senacka Rozwoju Kadry, Nagród i Odznaczeń,
e)
Komisja Senacka Nauki, Promocji i Współpracy z Zagranicą.
24.
W skład komisji, poza przewodniczącym, wchodzą wyłącznie senatorzy, na podstawie ich deklaracji pracy w danej komisji, nie więcej niż po 1 przedstawicielu z wydziału.
25.
Przewodniczącego komisji powołuje Senat spośród senatorów, na wniosek Rektora.
26.
W przypadku rozpatrywania przez komisję spraw jednostki samodzielnej przewodniczący komisji powiadamia o tym jej kierownika, który uczestniczy w posiedzeniu komisji lub może delegować do udziału w posiedzeniu swojego przedstawiciela.
27.
Zakres działania komisji jest określony w jej nazwie. Komisja, w uzgodnieniu z Rektorem, może przyjąć regulamin precyzujący zasady jej działania.
28.
W przypadku rozpatrywania spraw skomplikowanych, wymagających specjalistycznej wiedzy, Rektor może, na wniosek przewodniczącego komisji, powołać doradców komisji.
29.
Opinie komisji nie wiążą organu podejmującego decyzję.
30.
W toku swego działania komisje senackie korzystają z usług merytorycznie właściwych komórek organizacyjnych Uczelni.
31.
Sprawy nieuregulowane w regulaminie rozstrzyga Senat lub, z jego upoważnienia, Rektor.