Statut Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Akty korporacyjne

Rewid.2010.3.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 marca 2010 r.

UCHWAŁA Nr 5
NADZWYCZAJNEGO KRAJOWEGO ZJAZDU BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 21 marca 2010 r.
w sprawie statutu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649) uchwala się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się statut Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia w trybie przepisów art. 72 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym1).
______

1) Niniejsza uchwała poprzedzona była uchwałą Nr 1 z dnia 29 czerwca 2003 r. V Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów w sprawie statutu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, która utraciła moc z dniem 6 grudnia 2009 r., na podstawie art. 118 ust. 2 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649).

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

TYTUŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
Statut Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, zwany dalej "statutem", określa:
1)
tryb tworzenia Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
2)
tryb i zakres działania Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
3)
strukturę organizacyjną Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
4)
funkcjonowanie regionalnych oddziałów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
5)
sposób finansowania Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
6)
sposób składania oświadczeń woli w imieniu Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, w zakresie nieuregulowanym w ustawie z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649).
§  2.
Ilekroć w niniejszym statucie jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym;
2)
Izbie - należy przez to rozumieć Krajową Izbę Biegłych Rewidentów;
3)
Krajowej Radzie - należy przez to rozumieć Krajową Radę Biegłych Rewidentów;
4)
Oddziale - należy przez to rozumieć regionalny oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów;
5)
Regionalnej Radzie - należy przez to rozumieć Regionalną Radę Biegłych Rewidentów, będącą organem Oddziału.

TYTUŁ  II

TRYB TWORZENIA, A TAKŻE TRYB I ZAKRES DZIAŁANIA KRAJOWEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW

§  3.
1.
Izba jest samorządem zawodowym biegłych rewidentów działającym na podstawie ustawy i niniejszego statutu.
2.
Izba, w ramach prowadzonej działalności ustawowej, nawiązuje kontakty z innymi organizacjami i samorządami, działającymi w kraju i za granicą.
3.
Realizując zadania wynikające z ustawy Izba w szczególności:
1)
promuje wizerunek biegłych rewidentów, jako osób wykonujących zawód zaufania publicznego;
2)
zapewnia integrację środowiska biegłych rewidentów.
4.
W uzasadnionych przypadkach Izba może udzielać swoim członkom pomocy materialnej.
§  4.
Izba działa przez swoje organy i oddziały.
§  5.
Rokiem obrotowym Izby jest rok kalendarzowy.
§  6.
Izba posługuje się logo, a biegli rewidenci legitymacją członkowską. Wzory logo i legitymacji członkowskiej określa Krajowa Rada w formie uchwały.

TYTUŁ  III

STRUKTURA ORGANIZACYJNA KRAJOWEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW

§  7.
1.
W strukturze organizacyjnej Izby funkcjonują:
1)
członkowie Izby;
2)
organy Izby;
3)
oddziały;
4)
Biuro Izby,
5)
kontrolerzy.
2.
Członkowie Izby mają prawo uczestniczenia w pracach Izby, korzystania z działań i pomocy Izby, zgłaszania uwag i postulatów dotyczących działania Izby.

Dział  I

Tryb powoływania i działania oraz kompetencje organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

Rozdział  1

Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów

§  8.
1.
Zasady wyboru i liczbę delegatów na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów wybieranych przez Walne Zgromadzenia Biegłych Rewidentów oddziałów, o których mowa w § 22 pkt 1, w proporcji do ogólnej liczby biegłych rewidentów wpisanych do rejestru biegłych rewidentów, określa, zgodnie z przepisami ustawy, uchwała Krajowej Rady.
2.
Delegat na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów bierze osobiście udział w Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów i ma jeden głos w każdym głosowaniu.
3.
Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów przyjmuje porządek obrad i uchwala Regulamin obrad.
4.
Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów wybiera prezesa Krajowej Rady w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, bezwzględną większością głosów, przy udziale ponad 50% ogólnej liczby delegatów na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów.
5.
W przypadku niewybrania prezesa Krajowej Rady w pierwszej turze, przeprowadza się kolejną turę głosowania według zasad określonych w ust. 4, z udziałem 2 kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
6.
Kandydaci na prezesa Krajowej Rady, niewybrani przez Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów do pełnienia tej funkcji, mogą kandydować do organów Izby.
7.
Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, zwykłą większością głosów, przy udziale ponad 50% ogólnej liczby delegatów na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, wybiera Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego i jego zastępców, pozostałych członków Krajowej Rady, a także członków: Krajowej Komisji Rewizyjnej, Krajowego Sądu Dyscyplinarnego i Krajowej Komisji Nadzoru.
8.
W przypadku niewybrania Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego w pierwszej turze przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.
9.
Regulamin obrad Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów określa w szczególności szczegółowy sposób i tryb przeprowadzania wyborów, o których mowa w ust. 4, 5 i 7.
10.
Do odwoływania prezesa Krajowej Rady i członków organów Izby przepisy ust. 4 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
W sprawach, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 5-8 ustawy, Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów, przy udziale ponad 50% ogólnej liczby delegatów na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów.
2.
Głosowania jawne mogą być przeprowadzane przy użyciu elektronicznego systemu liczenia głosów.
§  10.
W przypadkach, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy, Krajowa Rada zwołuje Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, który powinien się odbyć w ciągu 120 dni od dnia zgłoszenia do Krajowej Rady żądania uzasadniającego jego zwołanie.

Rozdział  2

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów

§  11.
Krajowa Rada na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego grona dwóch zastępców prezesa, sekretarza i skarbnika Krajowej Rady. Przepisy § 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio, przy czym dotyczy to także odwołania i ponownego wyboru na wymienione funkcje.
§  12.
1.
W celu wykonywania zadań, stosownie do potrzeb, Krajowa Rada powołuje komisje, określając ich tryb działania, oraz je rozwiązuje. W komisjach, poza członkami Krajowej Rady, mogą zasiadać biegli rewidenci wskazani przez Krajową Radę lub rekomendowani przez oddziały.
2.
Krajowa Rada uchwala Regulamin działania Krajowej Rady określający szczegółowe zasady i tryb jej działania. Krajowa Rada uchwala Regulamin działania oddziałów, po zasięgnięciu ich opinii.
3.
Krajowa Rada uchwala Regulamin organizacyjny Biura Izby, po zasięgnięciu opinii organów wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 3-6 ustawy.
§  13.
1.
Krajowa Rada podejmuje uchwały i wydaje postanowienia w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów, przy udziale ponad 50% ogólnej liczby członków Krajowej Rady. Prezes Krajowej Rady, z własnej inicjatywy lub na uzasadniony wniosek członka Krajowej Rady może zarządzić głosowanie tajne.
2.
W uzasadnionych przypadkach, między posiedzeniami Krajowej Rady, głosowanie może być przeprowadzone przez Internet, według zasad i w trybie określonych w Regulaminie działania Krajowej Rady.
3.
Na zaproszenie Krajowej Rady w posiedzeniach Krajowej Rady mogą uczestniczyć osoby nie będące jej członkami, z zastrzeżeniem: ust. 5, § 16 ust. 2, § 17 ust. 3, § 18 ust. 3 i § 19 ust. 5.
4.
Krajowa Rada, w sprawach, które uzna za istotne dla ogółu biegłych rewidentów lub podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, może zasięgać opinii członków Izby.
5.
Prezes Regionalnej Rady lub inny upoważniony przez niego członek Oddziału ma prawo brać udział w obradach Krajowej Rady i uczestniczyć w dyskusji.
§  14.
1.
Poza kompetencjami, o których mowa w art. 22 ust. 4 pkt 1-5 ustawy, prezes Krajowej Rady, na podstawie art. 22 ust. 4 pkt 6 ustawy, wykonuje następujące czynności związane z funkcjonowaniem Izby:
1)
udziela pełnomocnictw do reprezentowania Izby wobec organów państwowych i samorządowych, instytucji naukowych, organizacji gospodarczych i społecznych oraz międzynarodowych organizacji zawodowych;
2)
na wniosek Krajowej Komisji Nadzoru udziela pełnomocnictw przewodniczącemu Krajowej Komisji Nadzoru do reprezentowania Izby wobec kontrolerów, w sprawach wynikających ze stosunku pracy;
3)
udziela pełnomocnictw prezesom Regionalnych Rad do pełnienia funkcji kierownika jednostki.
2.
Prezes Krajowej Rady kierując jej pracami, w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Krajowej Rady i proponuje porządek posiedzeń;
2)
powierza obowiązki członkom Krajowej Rady.
3.
W przypadku rezygnacji, a także zaistnienia zdarzeń losowych lub określonych w przepisach prawa uniemożliwiających prezesowi Krajowej Rady pełnienie funkcji, jeden z zastępców prezesa, wyznaczony przez Krajową Radę w drodze uchwały, przejmuje jego obowiązki, do czasu przeprowadzenia wyborów nowego prezesa Krajowej Rady, które powinny nastąpić nie później niż w ciągu 120 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia.
4.
Kadencja prezesa Krajowej Rady wybranego w trybie ust. 3 kończy się wraz z upływem kadencji organów Izby.
5.
Tryb i zasady działania zastępców prezesa Krajowej Rady, sekretarza Krajowej Rady i skarbnika Krajowej Rady określa Regulamin działania Krajowej Rady.

Rozdział  3

Krajowa Komisja Rewizyjna

§  15.
1.
W celu realizacji zadań ustawowych Krajowa Komisja Rewizyjna podejmuje uchwały i wydaje postanowienia. Przepis § 13 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Krajowa Komisja Rewizyjna na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego. Przepisy § 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio, przy czym dotyczy to także odwołania i ponownego wyboru na wymienione funkcje.
§  16.
1.
Krajowa Komisja Rewizyjna, realizując zadania określone w art. 23 ust. 2 ustawy, z własnej inicjatywy lub na wniosek innych organów Izby, przeprowadza kontrole planowe i doraźne.
2.
Przewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej lub inny upoważniony przez niego członek Komisji ma prawo brać udział w obradach Krajowej Rady i uczestniczyć w dyskusji.
3.
W uzasadnionych przypadkach między posiedzeniami Krajowej Komisji Rewizyjnej głosowanie może być przeprowadzone przez Internet, według zasad i w trybie określonych w Regulaminie działania Krajowej Komisji Rewizyjnej.
4.
Szczegółowe zasady działania Krajowej Komisji Rewizyjnej określa Regulamin działania Krajowej Komisji Rewizyjnej, uchwalony przez ten organ, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady.

Rozdział  4

Krajowy Sąd Dyscyplinarny

§  17.
1.
Krajowy Sąd Dyscyplinarny działa na podstawie przepisów ustawy, odpowiednio stosowanych przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)) oraz Regulaminu postępowania dyscyplinarnego wobec biegłych rewidentów.
2.
Krajowy Sąd Dyscyplinarny na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego. Przepisy § 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio, przy czym dotyczy to także odwołania i ponownego wyboru na wymienione funkcje.
3.
Przewodniczący Krajowego Sądu Dyscyplinarnego lub inny upoważniony przez niego członek Sądu ma prawo brać udział w obradach Krajowej Rady i uczestniczyć w dyskusji.

Rozdział  5

Krajowy Rzecznik Dyscyplinarny

§  18.
1.
Krajowy Rzecznik Dyscyplinarny i jego zastępcy działają na podstawie przepisów ustawy, odpowiednio stosowanych przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego oraz Regulaminu postępowania dyscyplinarnego wobec biegłych rewidentów.
2.
W przypadku czasowego braku możliwości osobistego pełnienia obowiązków Krajowy Rzecznik Dyscyplinarny upoważnia jednego ze swoich zastępców do wykonywania tych zadań, natomiast w przypadku rezygnacji, a także zaistnienia zdarzeń losowych lub określonych przepisami prawa trwale uniemożliwiających Krajowemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu pełnienie funkcji, przepis § 14 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Krajowy Rzecznik Dyscyplinarny lub upoważniony przez niego zastępca Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego ma prawo brać udział w obradach Krajowej Rady i uczestniczyć w dyskusji.

Rozdział  6

Krajowa Komisja Nadzoru

§  19.
1.
Realizując zadania wynikające z ustawy, Krajowa Komisja Nadzoru organizuje i kieruje kontrolami przeprowadzanymi przez kontrolerów i wizytatorów.
2.
Krajowa Komisja Nadzoru na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego grona przewodniczącego i zastępcę przewodniczącego. Przepisy § 8 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio, przy czym dotyczy to także odwołania i ponownego wyboru na wymienione funkcje.
3.
W celu realizacji zadań ustawowych Krajowa Komisja Nadzoru podejmuje uchwały i wydaje postanowienia. Przepis § 13 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
W uzasadnionych przypadkach między posiedzeniami Krajowej Komisji Nadzoru głosowanie może być przeprowadzone przez Internet, według zasad i w trybie określonych w Regulaminie działania Krajowej Komisja Nadzoru.
5.
Przewodniczący Krajowej Komisji Nadzoru lub inny upoważniony przez niego członek Komisji ma prawo brać udział w obradach Krajowej Rady i uczestniczyć w dyskusji.
6.
Szczegółowe zasady działania Krajowej Komisji Nadzoru określa Regulamin działania Krajowej Komisji Nadzoru, uchwalony przez ten organ, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady.

Dział  II

Regionalne oddziały Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

§  20.
1.
Oddziały funkcjonują zgodnie z administracyjnym podziałem kraju i obejmują teren województwa albo sąsiadujących ze sobą powiatów.
2.
Krajowa Rada na pisemny wniosek co najmniej 200 biegłych rewidentów deklarujących chęć utworzenia nowego Oddziału, z uwzględnieniem § 21 ust. 1, kierując się ochroną interesu publicznego, dobrem środowiska biegłych rewidentów oraz jego integracją, podejmuje, w formie uchwały, decyzję w sprawie utworzenia Oddziału.
3.
Decyzję w sprawie likwidacji Oddziału podejmuje, w formie uchwały, Krajowa Rada w porozumieniu z Walnym Zgromadzeniem Biegłych Rewidentów Oddziału, o którym mowa w§ 22 pkt 1.
4.
Wykaz istniejących w dniu wejścia w życie statutu oddziałów wraz ze wskazaniem obszaru ich właściwości miejscowej określa załącznik do statutu.
§  21.
1.
Oddział stanowią biegli rewidenci zamieszkali na terenie działania Oddziału.
2.
W uzasadnionych przypadkach biegli rewidenci mogą dokonać zmiany Oddziału, do którego są przyporządkowani, w uzgodnieniu z Oddziałem przyjmującym.
3.
Do właściwości rzeczowej oddziałów należą sprawy objęte przedmiotem działalności Izby, prowadzone na terenie właściwości miejscowej Oddziału, nie należące do wyłącznej kompetencji organów Izby, w szczególności:
1)
realizacja zadań wynikających z uchwał podjętych na Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów oraz Walnym Zgromadzeniu Biegłych Rewidentów Oddziału, a także uchwał Krajowej Rady i Regionalnej Rady;
2)
współdziałanie z organami Izby;
3)
integracja środowiska biegłych rewidentów oraz prowadzenie mediacji pomiędzy biegłymi rewidentami lub podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych;
4)
współpraca z regionalnymi organizacjami społecznymi i samorządowymi;
5)
zapewnienie przepływu informacji między Krajową Radą a środowiskiem biegłych rewidentów;
6)
podejmowanie i prowadzenie działań zmierzających do zapewnienia wysokiego poziomu wykonywania zawodu biegłego rewidenta;
7)
współpraca z organami Izby w zakresie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu przez członków Oddziału i przestrzeganiem zasad etyki zawodowej;
8)
współpraca z podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych;
9)
świadczenie pomocy kandydatom na biegłych rewidentów i podmiotom uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, w tym zwłaszcza w zakresie organizacji praktyk i aplikacji.
4.
Oddziały mogą prowadzić odpłatną działalność szkoleniową i wydawniczą, w szczególności szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów.
§  22.
Organami Oddziału są:
1)
Walne Zgromadzenie Biegłych Rewidentów, zwane dalej "Walnym Zgromadzeniem";
2)
Regionalna Rada Biegłych Rewidentów;
3)
Komisja Rewizyjna.
§  23.
1.
Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Oddziału.
2.
Walne Zgromadzenie odbywa się co 4 lata i zwoływane jest przez Regionalną Radę, nie później niż 8 tygodni przed terminem Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
3.
W przypadku obecności na Walnym Zgromadzeniu mniej niż 50% członków Oddziału, Walne Zgromadzenie zwoływane jest ponownie. Zwołane ponownie Walne Zgromadzenie odbywa się w ciągu 30 dni po terminie poprzedniego Walnego Zgromadzenia, jednak może się również odbyć w tym samym dniu, jeżeli możliwość taka została przewidziana w zawiadomieniu o pierwszym terminie Walnego Zgromadzenia. Zwołane w nowym terminie Walne Zgromadzenie odbywa się bez względu na frekwencję.
4.
Głosowania jawne mogą być przeprowadzone przy użyciu elektronicznego systemu liczenia głosów.
5.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1)
przyjęcie porządku obrad i uchwalenie Regulaminu obrad, w którym określane są w szczególności sposób i tryb przeprowadzania głosowań;
2)
wybór prezesa Regionalnej Rady w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, bezwzględną większością głosów, przy czym w przypadku niewybrania prezesa Regionalnej Rady w tym trybie przeprowadza się kolejną turę głosowania;
3)
wybór Regionalnej Rady i Komisji Rewizyjnej w liczbie członków określonej przez Walne Zgromadzenie, z uwzględnieniem § 26 ust. 1 i § 27 ust. 1;
4)
uchwalanie programu działania Oddziału;
5)
rozpatrywanie sprawozdań z działalności Regionalnej Rady i Komisji Rewizyjnej;
6)
udzielanie absolutorium członkom ustępującej Regionalnej Rady oraz Komisji Rewizyjnej;
7)
wybór delegatów na Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów, w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, według liczby otrzymanych głosów;
8)
rozpatrywanie innych uchwał i wniosków.
6.
Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały zwykłą większością głosów:
1)
w głosowaniu tajnym - w sprawie wyboru członków Regionalnej Rady i Komisji Rewizyjnej;
2)
w głosowaniu jawnym - w pozostałych sprawach, chyba że Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o przyjęciu głosowania tajnego.
§  24.
1.
Regionalna Rada zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Biegłych Rewidentów Oddziału:
1)
z własnej inicjatywy;
2)
na wniosek co najmniej 10 % liczby biegłych rewidentów z terenu działania Oddziału;
3)
na wniosek Komisji Rewizyjnej - z powodu rażącego naruszenia prawa w działalności finansowej i statutowej Oddziału;
4)
na wniosek Krajowej Rady.
2.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwoływane jest przez Regionalną Radę nie później niż w terminie 60 dni od daty zgłoszenia wniosku.
3.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
4.
Do terminów zwoływania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i sposobów podejmowania przez niego uchwał przepisy § 23 ust. 2, 3 i 6 stosuje się odpowiednio.
§  25.
1.
Regionalna Rada, realizując swoje zadania, podejmuje uchwały i wydaje postanowienia w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów, przy udziale ponad 50% ogólnej liczby członków Regionalnej Rady. Prezes Regionalnej Rady, z własnej inicjatywy lub na uzasadniony wniosek członka Regionalnej Rady, może zarządzić głosowanie tajne.
2.
Regionalna Rada prowadzi działalność zgodnie z niniejszym statutem i na podstawie uchwał, o których mowa w § 21 ust. 3 pkt 1.
3.
Regionalna Rada odpowiada za swoją działalność przed Walnym Zgromadzeniem.
4.
Regionalna Rada przedkłada Krajowej Radzie, do zatwierdzenia, roczne plany finansowe, w terminach ustalonych przez Krajową Radę.
5.
Regionalna Rada składa Krajowej Radzie, w terminie 60 dni po zakończeniu roku obrotowego, roczne sprawozdanie z działalności Oddziału, według wzoru ustalonego przez Krajową Radę.
§  26.
1.
Regionalna Rada składa się z 4 do 9 członków wybranych na okres 4 lat.
2.
Regionalna Rada wybiera ze swojego grona zastępcę prezesa, sekretarza i skarbnika Regionalnej Rady. Regionalna Rada może w czasie kadencji ustalić inny podział funkcji w Regionalnej Radzie w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 ogólnej liczby członków Regionalnej Rady.
3.
Zastępca prezesa, sekretarz i skarbnik Regionalnej Rady wybierani są w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 3/4 ogólnej liczby członków Regionalnej Rady.
4.
Prezes Regionalnej Rady w szczególności:
1)
reprezentuje Oddział wobec jego członków, osób trzecich i organów Izby;
2)
wypełnia obowiązki kierownika jednostki na podstawie pełnomocnictw, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3;
3)
kieruje Regionalną Radą, w tym w szczególności:
a)
zwołuje posiedzenia Regionalnej Rady i proponuje porządek posiedzeń,
b)
dokonuje podziału obowiązków pomiędzy członków Regionalnej Rady,
c)
podpisuje uchwały i postanowienia Regionalnej Rady.
5.
W przypadku rezygnacji, a także zaistnienia zdarzeń losowych lub określonych w przepisach prawa uniemożliwiających prezesowi Regionalnej Rady pełnienie funkcji, zastępca prezesa przejmuje jego obowiązki do czasu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Biegłych Rewidentów, które powinno nastąpić nie później niż w ciągu 120 dni od dnia zaistnienia takiego zdarzenia.
6.
W celu wykonywania zadań Oddziału, o których mowa w § 21 ust. 3 i 4, Regionalna Rada może:
1)
powołać biuro Oddziału, na zasadach ustalonych przez Regionalną Radę;
2)
powoływać i rozwiązywać komisje, określając ich zadania, zasady działania i skład osobowy.
§  27.
1.
Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybranych na okres 4 lat. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, przy udziale w głosowaniu wszystkich członków. Przepisy § 8 ust. 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio, przy czym dotyczy to także odwołania i ponownego wyboru na stanowisko przewodniczącego.
2.
Komisja Rewizyjna:
1)
kontroluje działalność finansową Oddziału i wykonanie uchwał podjętych przez Walne Zgromadzenie oraz przedstawia Regionalnej Radzie i Krajowej Komisji Rewizyjnej wnioski w tym zakresie;
2)
raz na 4 lata przedstawia sprawozdania ze swojej działalności Walnemu Zgromadzeniu i Krajowej Komisji Rewizyjnej;
3)
sporządza roczny plan kontroli;
4)
sporządza roczne sprawozdanie ze swej działalności w terminie 60 dni po zakończeniu roku obrotowego, które przedkłada Krajowej Komisji Rewizyjnej;
5)
przedstawia Walnemu Zgromadzeniu wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Regionalnej Radzie.
§  28.
Działalność oddziałów jest finansowana z przychodów Izby, zgodnie z podstawowymi zasadami gospodarki finansowej Izby i uchwałą Krajowej Rady, oraz z przychodów z działalności oddziałów, według zasad określonych uchwałami Krajowej Rady, a także z niewykorzystanych środków z lat poprzednich.

TYTUŁ  IV

SPOSÓB FINANSOWANIA KRAJOWEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW

§  29.
Izba finansuje swoją działalność ustawową ze składek członkowskich, części opłat z tytułu nadzoru, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności oraz pozostałych przychodów.
§  30.
1.
Podstawowe zasady gospodarki finansowej Izby określa uchwała Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów.
2.
Regulamin gospodarki finansowej Izby ustala Krajowa Rada w formie uchwały.
3.
Izba tworzy fundusz podstawowy i fundusze celowe.

TYTUŁ  V

SPOSÓB SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI W IMIENIU KRAJOWEJ IZBY BIEGŁYCH REWIDENTÓW

§  31.
1.
Nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomego majątku Izby należy do wyłącznych kompetencji Krajowej Rady. Dla realizacji tych czynności wymagane jest współdziałanie i podpisy dwóch członków Krajowej Rady upoważnionych w tym celu przez Krajową Radę.
2.
Zawieranie umów, udzielanie pełnomocnictw oraz składanie oświadczeń woli w sprawach majątkowych dotyczących bieżącej działalności organów Izby należy do kompetencji tych organów. Dla realizacji tych czynności wymagane jest współdziałanie i podpisy dwóch członków właściwego organu Izby.
3.
Dla realizacji czynności, o których mowa w ust. 2, prezes Krajowej Rady może jednoosobowo składać oświadczenia woli do wysokości zobowiązania nieprzekraczającej kwoty określonej w Regulaminie działania Krajowej Rady.
4.
Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictw oraz składania oświadczeń woli we wszelkich sprawach majątkowych Oddziału, uprawniona jest Krajowa Rada.
5.
Krajowa Rada może do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 4, upoważnić członków Regionalnych Rad, z zastrzeżeniem ust. 1. Dla realizacji tych czynności wymagane jest współdziałanie i podpisy dwóch członków Regionalnej Rady.

TYTUŁ  VI

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

§  32.
1.
Po wejściu w życie niniejszego statutu oddziały w znaczeniu przyjętym w statucie wstępują z mocy prawa we wszelkie prawa i obowiązki dotychczasowych oddziałów Izby.
2.
Osoby wybrane do organów oddziałów zachowują swój mandat do następnych wyborów, z dostosowaniem nazw funkcji do przepisów statutu, według następującej zasady:
1)
zarząd regionalnego oddziału staje się Regionalną Radą;
2)
przewodniczący zarządu regionalnego oddziału staje się prezesem Regionalnej Rady;
3)
zastępca przewodniczącego zarządu staje się zastępcą prezesa Regionalnej Rady;
4)
sekretarz zarządu staje się sekretarzem Regionalnej Rady;
5)
skarbnik zarządu staje się skarbnikiem Regionalnej Rady;
6)
członkowie zarządu stają się członkami Regionalnej Rady.

______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2003 r. Nr 17, poz. 155, Nr 111, poz. 1061 i Nr 130, poz. 1188, z 2004 r. Nr 51, poz. 514, Nr 69, poz. 626, Nr 93, poz. 889, Nr 240, poz. 2405 i Nr 264, poz. 2641, z 2005 r. Nr 10, poz. 70, Nr 48, poz. 461, Nr 77, poz. 680, Nr 96, poz. 821, Nr 141, poz. 1181, Nr 143, poz. 1203, Nr 163, poz. 1363, Nr 169, poz. 1416 i Nr 178, poz. 1479, z 2006 r. Nr 15, poz. 118, Nr 66, poz. 467, Nr 95, poz. 659, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 141, poz. 1009 i 1013, Nr 167, poz. 1192 i Nr 226, poz. 1647 i 1648, z 2007 r. Nr 20, poz. 116, Nr 64, poz. 432, Nr 80, poz. 539, Nr 89, poz. 589, Nr 99, poz. 664, Nr 112, poz. 766, Nr 123, poz. 849 i Nr 128, poz. 903, z 2008 r. Nr 27, poz. 62, Nr 100, poz. 648, Nr 107, poz. 686, Nr 123, poz. 802, Nr 182, poz. 1133, Nr 208, poz. 1308, Nr 214, poz. 1344, Nr 225, poz. 1485, Nr 234, poz. 1571 i Nr 237, poz. 1651, z 2009 r. Nr 8, poz. 39, Nr 20, poz. 104, Nr 28, poz. 171, Nr 68, poz. 585, Nr 85, poz. 716, Nr 127, poz. 1051, Nr 144, poz. 1178, Nr 168, poz. 1323, Nr 178, poz. 1375, Nr 190, poz. 1474 i Nr 206, poz. 1589 oraz z 2010 r. Nr 7, poz. 46.

Załącznik 

Wykaz

regionalnych oddziałów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

istniejących w dniu wejścia w życie statutu

Krajowej Izby Biegłych Rewidentów

Lp.Oddział Regionalny Krajowej Izby Biegłych RewidentówWłaściwość miejscowa

(powiaty i miasta na prawach powiatu)

1Białystokpowiaty:

białostocki, bielski grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, siemiatycki, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski,

Białystok, Łomża

2Bielsko-Białapowiaty:

bielski, cieszyński, oświęcimski, pszczyński, suski, wadowicki, żywiecki,

Bielsko-Biała

3Bydgoszczpowiaty:

bydgoski, Chojnicki, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński,

Bydgoszcz, Grudziądz

4Częstochowapowiaty:

częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski,

Częstochowa

5Elblągpowiaty:

braniewski, elbląski, kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski,

Elbląg

6Gdańskpowiaty:

gdański, kartuski, kościerski, pucki, starogardzki, tczewski, wejherowski,

Gdańsk, Gdynia, Sopot

7Gorzów Wlkp.powiaty:

gorzowski, choszczeński, międzychodzki, międzyrzecki, myśliborski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński,

Gorzów Wielkopolski

8Katowicepowiaty:

będziński, bieruńsko-ledziński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, tarnogórski, wodzisławski, zawierciański,

Katowice, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Rybnik, Tychy, Zabrze, Żory

9Kielcepowiaty:

buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki,

staszowski, włoszczowski,

Kielce

10Koszalinpowiaty:

białogardzki, bytowski, człuchowski, drawski, kołobrzeski, koszaliński, lęborski, sławieński, słupski, szczecinecki, świdwiński, wałecki,

Koszalin, Słupsk

11Krakówpowiaty:

chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, proszowicki, tatrzański, wielicki,

Kraków, Nowy Sącz

12Legnicapowiaty:

głogowski, jaworski, legnicki, lubiński, polkowicki, złotoryjski,

Legnica

13Lublinpowiaty:

bialski (podlaski), biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski (lubelski), parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski (lubelski), włodawski, zamojski,

Lublin, Biała Podlaska, Chełm, Zamość

14Łódźpowiaty:

bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, poddębicki, radomszczański, rawski, sieradzki, skierniewicki, tomaszowski (mazowiecki), wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski,

Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice

15Olsztynpowiaty:

bartoszycki, działdowski, iławski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, olsztyński, ostródzki, szczycieński,

Olsztyn

16Opolepowiaty:

brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, prudnicki, strzelecki,

Opole

17Poznańpowiaty:

chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski (wielkopolski), jarociński, kaliski, kępiński, kolski, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, nowotomyski, obornicki, ostrowski (wielkopolski), ostrzeszowski, pilski, pleszewski, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, śremski, średzki (wielkopolski), turecki, wągrowiecki, wrzesiński, złotowski,

Poznań, Kalisz, Konin, Leszno

18Radompowiaty:

białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński,

Radom

19Rzeszówpowiaty:

bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski,

Rzeszów, Krosno, Przemyśl, Tarnobrzeg

20Suwałkipowiaty:

augustowski, ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, sejneński, suwalski, węgorzewski,

Suwałki

21Szczecinpowiaty:

goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, policki, pyrzycki, stargardzki,

Szczecin, Świnoujście

22Warszawapowiaty:

ciechanowski, garwoliński, gostyniński,

grodziski (mazowiecki), legionowski, łosicki, makowski, miński, mławski, nowodworski (mazowiecki), ostrołęcki, ostrowski (mazowiecki), otwocki, piaseczyński, płocki, płoński, pruszkowski, przasnyski, pułtuski, siedlecki, sierpecki, sochaczewski, sokołowski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, żuromiński, żyrardowski,

Warszawa, Ostrołęka, Płock, Siedlce

23Włocławekpowiaty:

aleksandrowski, lipnowski, radziejowski,

rypiński, włocławski,

Włocławek

24Wrocławpowiaty:

bolesławiecki, dzierżoniowski, górowski, jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki (śląski), świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki,

Wrocław, Jelenia Góra

25Zielona Górapowiaty:

krośnieński, nowosolski, świebodziński, wschowski, wolsztyński, zielonogórski, żagański, żarski,

Zielona Góra

26Toruńpowiaty:

brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, nowomiejski, toruński, wąbrzeski,

Toruń,

27Tarnówpowiaty:

bocheński, brzeski, dąbrowski, dębicki, tarnowski,

Tarnów