Status aplikantów po ukończeniu szkolenia.

Akty korporacyjne

Adwok.2013.1.17

Akt nieoceniany
Wersja od: 17 stycznia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 29/I/2013
OKRĘGOWEJ RADY ADWOKACKIEJ WE WROCŁAWIU
z dnia 17 stycznia 2013 r.
w sprawie w sprawie statusu aplikantów po ukończeniu szkolenia

Okręgowa Rada Adwokacka we Wrocławiu w składzie:
1. adw. Andrzej Malicki- Dziekan ORA
2. adw. prof. dr. hab. Jacek Giezek- Wicedziekan ORA
3. adw. Piotr Latos- Wicedziekan ORA
4. adw. Sławomir Krześ- Sekretarz ORA
5. adw. Grażyna Biernat- Z-ca Sekretarza ORA
6. adw. Jacek Wałęcki- Skarbnik ORA
7. adw. Barbara Józefowicz-Olczyk- Kierownik adwokackiej pomocy prawnej

świadczonej z urzędu

8. adw. Edward Gorzelańczyk- Rzecznik Dyscyplinarny
9. adw. Mirosław Gadziński- Rzecznik Prasowy
10. adw. Piotr Migaj- Kierownik ds. współpracy z samorządami

zawodowymi

11. adw. Adam Krej- Przewodniczący Zespołu Wizytatorów
12. adw. Krzysztof Zuber- Kierownik Szkolenia Apl. Adw.
13. adw. Dariusz Wnuk- Kierownik Referatu Skarg
14. adw. Jakub Gerus- Zastępca Kierownika Referatu Skarg

w głosowaniu jawnym, jednogłośnie

uchwaliła

1.
na podstawie art. 44 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (j. t. Dz. U. z 2009 r., Nr 146, poz. 1188, z późn. zm.), że zakończenie 3-letniej aplikacji adwokackiej nie stanowi podstawy do skreślenia z listy aplikantów adwokackich, chyba że nastąpi to w trybie prawem przewidzianym i w związku z tym aplikanci adwokaccy do czasu prawomocnego wpisu na listę adwokatów pozostaną na liście aplikantów, zachowując uprawnienia do zastępstw udzielanych mocą stosownego upoważnienia adwokata, czy radcy prawnego z obowiązkiem uiszczania składek korporacyjnych w tym okresie;
2.
odpis uchwały doręczyć Kierownikowi Szkolenia adw. Krzysztofowi Zuberowi i Księgowości ORA;
3.
o treści uchwały zawiadomić Zainteresowanych Aplikantów;
4.
na podstawie art. 13a cyt. w pkt. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze odpis uchwały doręczyć Ministrowi Sprawiedliwości.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2013 r. wpłynęło do ORA pismo Starostów III roku aplikantów adwokackich, w którym proszą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących statusu aplikanta adwokackiego po ukończeniu szkolenia. Oczekują odpowiedzi ORA na pytanie, czy odbycie 3-letniej aplikacji i zakończenie jej wraz z dniem 31 grudnia 2012 roku oznacza utratę statusu aplikanta adwokackiego lub jest jednoznaczne ze skreśleniem z listy aplikantów, a w konsekwencji oznacza utratę uprawnień do zastępowania adwokatów przed sądami.

Aplikanci w piśmie swym powołali się m. in. na treść orzeczenia SN z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie I PK 185/11, które dotyczy aplikanta radcowskiego.

Sąd Najwyższy w przywołanym orzeczeniu stwierdził, że ustawodawca odszedł od stworzenia konstrukcji ram czasowych statusu aplikanta, który byłby związany z okresem szkolenia. Celem takiego działania było wzmocnienie grupy osób świadczących pomoc prawną pod kontrolą samorządu radcowskiego, czyli osób, które skończyły aplikację radcowską, a nie zostały jeszcze radcami prawnymi. Bez znaczenia pozostaje okres, jaki upłynął od chwili zakończenia szkolenia, które zostaje potwierdzone otrzymanym zaświadczeniem o ukończeniu aplikacji. Zaświadczenie takie w żaden sposób nie wpływa na status aplikanta, a jego przedłożenie jest jedynie formalnym wymogiem dającym możliwości przystąpienia do egzaminu radcowskiego. Podobnie na status aplikanta nie wpływają niepomyślne próby zdania egzaminu zawodowego, wobec ustawowej możliwości wielokrotnego podejścia do egzaminu radcowskiego. Zakończenie aplikacji, a nawet otrzymanie negatywnego wyniku egzaminu radcowskiego nie stanowi podstawy do skreślenia z listy aplikantów radcowskich, chyba że nastąpi to w trybie prawem przewidzianym.

Po analizie poglądu Naczelnej Rady Adwokackiej w tej mierze, należy dojść do wniosku, że dopóki regulacja ustawowa nie wejdzie w życie wykładnia funkcjonalna prowadzić musi do wniosku, iż sądy powszechne nie mają prawa kwestionować uprawnień aplikantów do zastępstw udzielanych mocą stosownego upoważnienia, otrzymanego od adwokata czy radcy prawnego, przynajmniej do czasu zdania egzaminu zawodowego z wynikiem pozytywnym i uzyskania wpisu na listę adwokatów lub radców prawnych.

Dlatego uchwalono jak na wstępie.