Standardy zajęć e-learningowych dla aplikantów radcowskich udostępnianych przez Krajową Izbę Radców Prawnych.

Akty korporacyjne

Radc.2019.9.20

Akt nieoceniany
Wersja od: 20 września 2019 r.

UCHWAŁA Nr 154/X/2019
KRAJOWEJ RADY RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 20 września 2019 r.
w sprawie standardów zajęć e-learningowych dla aplikantów radcowskich udostępnianych przez Krajową Izbę Radców Prawnych

Na podstawie części pierwszej ust. 5 Programu aplikacji, stanowiącego załącznik do Regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej, uchwala się co następuje:
§  1. 
1. 
Uchwała określa standardy zajęć aplikanów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (zajęć e-learningowych) udostępnianych przez Krajową Izbę Radców Prawnych.
2. 
Standardy zajęć e-learningowych dotyczą zajęć aplikantów objętych programem aplikacji i planem szkolenia oraz zajęć nieobjętych programem aplikacji.
§  2. 
Przez użyte w uchwale określenia rozumie się:
1)
e-learning - ogólne określenie kształcenia aplikantów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, opartych na zastosowaniu technologii komputerowych, w tym Internetu, gdzie komunikacja lub interakcja między uczestnikami w części lub w całości odbywa się za pomocą narzędzi do komunikacji elektronicznej;
2)
Platforma - system z oprogramowaniem użytkowym wspomagający e-learning, obejmujący funkcje umożliwiające przygotowanie i udostępnianie materiałów dydaktycznych na różnym poziomie zaawansowania;
3)
Administrator - Krajowa Izba Radców Prawnych.
§  3. 
1. 
Zajęcia e-learningowe zamieszczane są na Platformie ze zdalnym dostępem.
2. 
Platforma jest przeznaczona na komputery stacjonarne, laptopy oraz urządzenia mobilne.
3. 
Za prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury informatyczno-technicznej zajęć e-learningowych oraz prawidłowe archiwizowanie danych koniecznych do zaliczenia zajęć aplikantowi odpowiada Administrator.
4. 
Infrastruktura techniczna Platformy musi posiadać mechanizmy zabezpieczające jej zasoby przed dostępem osób trzecich oraz zabezpieczać dane osobowe aplikantów.
5. 
Wsparcie techniczne w zakresie tworzenia i korzystania z materiałów zapewnia Administrator.
§  4. 
1. 
Do Platformy mają dostęp wyłącznie aplikanci posiadający indywidualne konto (nazwa użytkownika - numer wpisu, hasło).
2. 
Po zalogowaniu się na Platformie aplikant ma dostęp do wszystkich zajęć e-learningowych dostępnych na Platformie i ma możliwość rejestracji na wybrane zajęcia e-learningowe.
3. 
Zajęcia e-learningowe stanowią tekst w formacie HTML 5, w których mogą być umieszczane pliki graficzne (format: png, jpeg), pliki dźwiękowe (format: mp3), pliki wideo (format: mp4).
4. 
Materiałami dydaktycznymi są również pliki tekstowe w formacie PDF. Mogą one być dołączone do wykładu, jako załączniki do pobrania. Maksymalna wielkość plików PDF nie może przekraczać 100 MB.
5. 
Pliki wideo powinny być w następujących formatach i rozdzielczościach:
1)
format 16:9. Rozdzielczości: 1024 x 576 px lub 1280 x 720 px
2)
format 4:3. Rozdzielczości: 1024 x 768 px lub 1280 x 960 px
6. 
Maksymalna wielkość plików graficznych nie może przekraczać 5 MB.
7. 
Maksymalna wielkość plików dźwiękowych i wideo nie może przekraczać 200 MB.
§  5. 
1. 
Zajęcia e-learningowe objęte programem aplikacji, jak i nieobjęte programem aplikacji zawierają:
1)
nazwę przedmiotu i liczbę godzin z tego przedmiotu;
2)
elementy monitorowania, weryfikacji i oceny wiedzy aplikanta (typu: zadania i testy);
3)
warunki uzyskania zaliczenia;
4)
ankietę ewaluacyjną;
5)
biogram osoby opracowującej zajęcia e-learningowe z danego przedmiotu.
2. 
Program i treść zajęć e-learningowych rekomenduje Komisja Aplikacji Krajowej Rady Radców Prawnych, a zatwierdza Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.
3. 
Liczba godzin zajęć e-learningowych nie może przekroczyć 10% minimalnej liczby godzin zajęć aplikantów, określonych w programie aplikacji dla każdego roku.
4. 
Zajęcia e-learningowe podlegają ewaluacji w formie anonimowej ankiety, pozwalającej na ocenę przez aplikantów tych zajęć, a tym samym na podniesienie ich jakości.
5. 
Za treść merytoryczną zajęć e-learningowych i ich zgodność z programem aplikacji odpowiedzialna jest osoba, która opracowała zajęcia e-learningowe.
§  6. 
1. 
Godzina zajęć e-learningowych stanowi 1 jednostkę godzinową przewidzianą w programie aplikacji (moduł 45 minut).
2. 
W przypadku wykładu tekstowego określa się liczbę znaków bez spacji. Ekrany z napisanego tekstu oblicza się dzieląc liczbę znaków bez spacji przez 500, które zaokrągla się do pełnych jedności. Następnie liczbę godzin określa się dzieląc ekrany z napisanego tekstu przez 25. Liczbę godzin zaokrągla się do pełnych jedności.
3. 
Zaliczenie zajęć e-learningowych dokonywane jest na podstawie testu końcowego, dostępnego jedynie w przypadku przeczytania wykładu tekstowego lub obejrzenia pliku video.
4. 
Test końcowy składa się z co najmniej 10 pytań z 3 wariantami odpowiedzi, z jedną prawidłową odpowiedzią. Do testu końcowego aplikant może przystąpić wielokrotnie, aż do momentu jego zaliczenia.
5. 
Test jest zaliczony, jeżeli aplikant udzieli co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi.
6. 
Potwierdzeniem odbycia zajęć e-learningowych i zaliczenia testu końcowego będzie certyfikat wygenerowany przez Platformę w formacie PDF.
7. 
Nieuzyskanie certyfikatu jest równoznaczne z nieobecnością na zajęciach.
§  7. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.