Środowiskowe komisje akredytacyjne i Komisja Akredytacyjna KRASP.

Akty korporacyjne

KRASP.2009.10.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 października 2009 r.

UCHWAŁA PREZYDIUM KRASP
KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
z dnia 18 października 2009 r.
w sprawie środowiskowych komisji akredytacyjnych i Komisji Akredytacyjnej KRASP

Dokument nr 26/V

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich stwierdza, że środowiskowe komisje akredytacyjne, o których mowa w art. 11 Statutu KRASP:

- stanowią ważny element systemu zapewniania jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym w Polsce,

- przyczyniają się do propagowania najwyższych standardów kształcenia i rozwijania kultury jakości w uczelniach,

- są dowodem zrozumienia przez środowisko akademickie wagi procesu zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia, a zarazem - powstałe z woli uczelni - zapewniają społeczny wymiar tego procesu.

W obliczu nowych wyzwań, związanych przede wszystkim z wdrażaniem Krajowych Ram Kwalifikacji i koncentrowaniem się w procesie oceny jakości na efektach kształcenia się, środowiskowe komisje akredytacyjne mają do odegrania ważną rolę i powinny kontynuować swą działalność.

W związku z tym Prezydium KRASP zwraca się do konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni oraz bezpośrednio do rektorów wszystkich szkół wyższych w Polsce o zapewnienie środowiskowym komisjom akredytacyjnych właściwych warunków działania i uwzględnianie ich ocen w funkcjonowaniu jednostek organizacyjnych uczelni.

Prezydium KRASP uważa, że należy pilnie określić zasady instytucjonalnej współpracy pomiędzy PKA a środowiskowymi komisjami akredytacyjnymi działającymi pod egidą Komisji Akredytacyjnej KRASP. Jest to szczególnie istotne wobec zbliżającego się procesu opracowywania i wdrażania procedur akredytacyjnych związanych z Krajowymi Ramami Kwalifikacji.