Skierowanie zapytania do Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczącego uprawnień zawodowych kuratorów sądowych do uzyskiwania obuwia i odzieży roboczej zapewnionych przez pracodawcę.

Akty korporacyjne

Kurat.2018.9.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 września 2018 r.

UCHWAŁA Nr 3/II/V/2018
KRAJOWEJ RADY KURATORÓW
z 28 września 2018 roku
podjęta na podstawie art. 46 ust. 1 pkt4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2018, poz. 1014) w sprawie skierowania zapytania do Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczącego uprawnień zawodowych kuratorów sądowych do uzyskiwania obuwia i odzieży roboczej zapewnionych przez pracodawcę.

Na zasadzie art. 46 ust. 1 pkt 4 ustawy o kuratorach sądowych Krajowa Rada Kuratorów postanawia:
§  1. 
Wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o udzielenie informacji, czy kuratorowi zawodowemu w oparciu o art. 2377§ 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku- Kodeksu Pracy (t.j. Dz.U. z 2018, poz. 917) pracodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego dostarczenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony sanitarnej lub wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za zakup odzieży, obuwia roboczego i środków ochrony sanitarnej o którym mowa w art. 2377§ 4 kodeksu pracy.
§  2. 
Wykonanie uchwały powierza Prezydium Krajowej Rady Kuratorów.

Uzasadnienie

Kuratorzy zawodowi podczas wykonywania obowiązków służbowych wynikających z ustawy o kuratorach sądowych są grupą zawodową mającą stałą styczność z osobami uzależnionymi od alkoholu czy innych środków odurzających, a także osobami przewlekle chorymi z diagnozą chorób zakaźnych. Dodatkowo mając styczność z osobami przewlekle chorymi, czy uzależnionymi kuratorzy zawodowi używają rękawic jednorazowych i masek ochronnych (dotyczy to również przeprowadzania badań alkomatami oraz testów na obecność środków odurzających].

Z uwagi na podejmowaną pracę terenową, kuratorzy zawodowi spotykają się z uczestnikami postępowań sądowych w miejscach ich zamieszkania, gdzie dodatkowo narażeni są na znaczne zabrudzenia odzieży i obuwia (spotkania w miejscach skrajnie zaniedbanych higienicznie i sanitarnie]. Ponadto, ze względu na terenowy charakter wykonywanej pracy narażeni są oni także na stałą ekspozycję na warunki termiczne, w tym mróz lub upały.

Aktualnie pracodawca nie zapewnia na rzecz kuratorów zawodowych żadnej odzieży ochronnej, obuwia ochronnego, czy środków ochrony sanitarnej, pomimo, że zgodnie z treścią art. 2377§ 1 kodeksu pracy: "pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2. ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy."

Zgodnie zaś z art. 2377§ 4 "pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z§ 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny".

Wobec powyższego Krajowa Rada Kuratorów zwraca się z prośbą o udzielenie informacji wskazanej na wstępie, celem rozstrzygnięcia wątpliwości co do stosowania do grupy kuratorów zawodowych przepisów art. 2377§ 1 i art. 2377§ 4 kodeksu pracy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.