Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.

Akty korporacyjne

Lekarz.2013.8.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 sierpnia 2013 r.

STANOWISKO Nr 56/13/P-VI
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 2 sierpnia 2013 r.
w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z ww. projektem ustawy, przekazanym przy piśmie Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 21 czerwca 2013 г., znak: GMS-WP-173-197/13, nie zgłasza uwag do nadesłanego projektu ustawy.

Jednocześnie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnosi o wprowadzenie dodatkowej zmiany w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, z późn. zm.), która przewidywałaby wynagrodzenie dla lekarzy wykonujących badania osób zatrzymanych przez Policję.

Zgodnie z art. 15 ust. 5 ustawy o Policji osobę zatrzymaną należy niezwłocznie poddać - w razie uzasadnionej potrzeby - badaniu lekarskiemu. Przepisy nie określają jednak wysokości wynagrodzenia należnego lekarzom za przeprowadzenie powyższych badań ani nie określają zasad ustalania takiego wynagrodzenia. Nie ma także podstaw prawnych do ustalenia tego w drodze rozporządzenia. Wynagrodzenie dla podmiotu leczniczego zatrudniającego lekarza przeprowadzającego badania osób zatrzymanych jest ustalane w drodze umowy cywilnoprawnej, którą na ogólnych zasadach - wynikających z Kodeksu cywilnego i przepisów o zamówieniach publicznych - podmiot leczniczy zawiera z właściwą komendą Policji. Lekarze zatrudnieni w podmiocie leczniczym i wykonujący badania lekarskie osób zatrzymanych nie mają wpływu na wysokość kwot wynikających z takiej umowy, a ich wynagrodzenie nie wzrasta w związku z wykonywaniem tych badań w sposób adekwatny do okoliczności związanych z ich wykonywaniem.

Tymczasem to lekarze ponoszą odpowiedzialność (m.in. karną, zawodową, dyscyplinarną) za przeprowadzone badania. Ponadto muszą się liczyć z agresją osób badanych na wniosek Policji, często osób z marginesu przestępczego lub będących pod wpływem alkoholu, substancji psychotropowych lub innych środków odurzających. W przypadku osób będących pod wpływem różnego rodzaju środków istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń w układzie oddychania, zaburzeń pracy serca czy zaburzenia psychicznego, co nie zawsze da się stwierdzić podczas badania osoby zatrzymanej, a skutki wystąpienia takich zaburzeń podczas pobytu w pomieszczeniach przeznaczonych dla osób zatrzymanych przez Policję mogą być niekiedy tragiczne.

W związku z ponoszoną odpowiedzialnością powinni oni być odpowiednio wynagradzani za wykonywane czynności.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wnosi więc o uregulowanie w przepisach prawnych zasad finansowania przeprowadzania badań lekarskich osób zatrzymanych przez Policję w sposób zapewniający lekarzom wykonującym te badania wynagrodzenia na podobnych zasadach jak w odniesieniu do lekarzy sądowych. Proponujemy w art. 15 ustawy o Policji wprowadzić następujące zmiany:

1)
po ust. 5 dodać ust. 5a i 5b w brzmieniu:

"5a. Lekarzowi przeprowadzającemu badanie, o którym mowa w ust. 5, przysługuje wynagrodzenie. W przypadku konieczności dojazdu do miejsca pobytu osoby zatrzymanej lekarzowi przysługuje zwrot kosztów dojazdu na zasadach określonych w przepisach dotyczących pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

5b. Koszty przeprowadzania badania, o których mowa w ust. 5a, są finansowane z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.";

2)
ust. 9 nadać brzmienie:

"9. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia, określi, w drodze rozporządzenia, tryb przeprowadzania badań lekarskich, o których mowa w ust. 5, stawki wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 5a, ustalone jako ułamek kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określonej w ustawie budżetowej, oraz tryb finansowania wynagrodzenia i kosztów, o których mowa w ust. 5a, uwzględniając przypadki uzasadniające potrzebę niezwłocznego udzielenia osobie zatrzymanej pierwszej pomocy medycznej lub potrzebę poddania jej niezbędnym badaniom lekarskim, czas i organizację tych badań, sposób ich dokumentowania oraz zakres czynności wykonywanych przez lekarzy."