Rządowy projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.

Akty korporacyjne

Lekarz.2019.2.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 lutego 2019 r.

STANOWISKO Nr 17/19/P-VIII
PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
z dnia 8 lutego 2019 r.
w sprawie rządowego projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z rządowym projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, przekazanym przy piśmie Pana Dariusza Salamończyka - Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu z dnia 25 stycznia 2019 r., znak: GMS-WP-173-14/19, zgłasza następujące uwagi do przedmiotowego projektu ustawy.

Przepisy zawarte w projekcie są nieprecyzyjne w zakresie w jakim regulują możliwość skorzystania ze świadczenia uzupełniającego przez mężczyznę wychowującego dziecko.

Warunkiem przyznania świadczenia ojcu, oprócz wychowania co najmniej 4 dzieci, jest: śmierć matki dzieci, porzucenie dzieci przez matkę dzieci lub długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci przez matkę. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przesłanka "długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę" jest nieprecyzyjna; nie wiadomo, co oznaczają zwroty "długotrwałe" oraz "zaprzestanie". Należy bowiem zwrócić uwagę, że w rodzinach zdarzają się sytuacje, w których to ojciec poświęca pracę zawodową na rzecz wychowania dzieci, podczas, gdy matka dostarcza środków finansowych umożliwiających utrzymanie rodziny. Nie oznacza to jednak, że taka matka zaprzestała wychowywania dzieci, bowiem wychowuje je (w rozumieniu projektowanej ustawy w sposób stały, bezpośredni i ciągły) po pracy i w dniach wolnych od pracy, co nie umniejsza jej wkładu w wychowanie dziecka. Jednakże to mężczyzna rezygnuje z pracy zawodowej, ryzykując tym samym brak środków utrzymania w wieku emerytalnym. Takie przypadki również powinny zostać uwzględnione przez ustawodawcę.