Rozpatrzenie i ocena kandydatur do pełnienia stanowisk prokuratorów Prokuratury Generalnej.

Akty korporacyjne

Prok.2011.1.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 stycznia 2011 r.

UCHWAŁA Nr 1/2011
Z DNIA 18 STYCZNIA 2011 ROKU
Krajowej Rady Prokuratury
w sprawie rozpatrzenia i oceny kandydatur do pełnienia stanowisk prokuratorów Prokuratury Generalnej

Krajowa Rada Prokuratury wykonując swoje ustawowe obowiązki postanawia rozpatrzyć i ocenić kandydatury do pełnienia stanowisk prokuratorów Prokuratury Generalnej na posiedzeniu w dniach od 7 marca 2011 roku do 11 marca 2011 roku.

Postępowanie to dotyczyć będzie wolnych stanowisk ogłoszonych obwieszczeniem Prokuratora Generalnego z dnia 19 kwietnia 2010 roku (Dziennik Urzędowy "Monitor Polski" z dnia 7 maja 2010 roku Nr 33 poz. 480) oraz obwieszczeniem z dnia 21 czerwca 2010 roku (Dziennik Urzędowy "Monitor Polski" z dnia 30 czerwca 2010 roku Nr 46 poz. 646).

Krajowa Rada Prokuratury stwierdza, iż brak jest podstaw prawnych do połączenia tych dwóch postępowań w jedno, uznając, że procedura oceniania kandydatów musi być powiązana z konkretnym obwieszczeniem.

Krajowa Rada Prokuratury uważa, że ograniczenie ustawowe możliwości kandydowania tylko na jedno wolne stanowisko prokuratorskie zawarte w art. 14b ust. 2 ustawy o prokuraturze dotyczy stanowisk wymienionych w jednym obwieszczeniu. Przepis ten stanowi, że można zgłosić swoją kandydaturę na jedno wolne stanowisko prokuratorskie w ciągu miesiąca od obwieszczenia. Nie ma zatem przeszkód prawnych do zgłoszenia kandydatury na więcej niż jedno stanowisko, jeżeli o stanowiskach tych ogłoszono w więcej niż w jednym obwieszczeniu Prokuratora Generalnego.

W ocenie Krajowej Rady Prokuratury właściwy prokurator, dokonując sprawdzenia spełnienia warunków przez kandydata o jakich mowa w art. 14b ust. 4 ustawy o prokuraturze, nie może domagać się od kandydata rezygnacji z udziału w jednym postępowaniu z uwagi na niezakończenie innego postępowania, bądź też pozostawić zgłoszenie bez rozpatrzenia, lecz co najwyżej zasygnalizować kolegium właściwej prokuratury lub Krajowej Radzie Prokuratury, że osoba ubiegająca się o dane stanowisko zgłosiła swoją kandydaturę na więcej niż jedno wolne stanowisko prokuratorskie.

Tym samym Krajowa Rada Prokuratury nie podziela opinii z dnia 5 lipca 2010 roku wyrażonej w piśmie Biura Prokuratora Generalnego nr PG VII G 022/7/10. Krajowa Rada Prokuratury stwierdza, że zaprezentowanie odmiennego poglądu co do wykładni art. 14b ust. 2 ustawy. o prokuraturze spowodowało, że 26 kandydatów zrezygnowało z ubiegania się o 3 wolne stanowiska ogłoszone w obwieszczeniu Prokuratora Generalnego z dnia 19 kwietnia 2010 roku, co tym samym ograniczyło liczbę ubiegających się do 10 osób.

Fakt ten oraz udzielenie przez Prokuratora Generalnego rekomendacji trzem osobom, w ramach wystawionych opinii własnych o jakich mowa w art. 14b ust. 11 ustawy o prokuraturze, wzbudził, wyrażane w środowisku prokuratorskim i przedstawione Krajowej Radzie Prokuratury, kontrowersje.

Krajowa Rada Prokuratury uważa, że podmioty wskazane w treści art. 14b ust. 11 ustawy o prokuraturze mają prawo do sporządzenia opinii połączonej z poleceniem danej osoby na wolne stanowisko prokuratorskie (rekomendacji). Ustawa nie zawiera bowiem żadnych wymagań co do formy, zakresu przedmiotowego jak i treści wydawanej opinii, w związku z ubieganiem się przez kandydata o określone stanowisko i nie odbiera wskazanym podmiotom prawa do przedstawienia swojej oceny dotyczącej posiadanych przez kandydata kwalifikacji do objęcia określonego stanowiska prokuratorskiego.

Podkreślić przy tym należy, że ostateczna ocena osób ubiegających się o każde wolne stanowisko prokuratorskie należy do Krajowej Rady Prokuratury, która rozpatruje i ocenia przedstawione kandydatury, a następnie podejmuje uchwałę o przedstawieniu bądź nieprzedstawieniu Prokuratorowi Generalnemu wniosku o powołanie danej osoby na wolne stanowisko prokuratorskie.

Mając na uwadze przytoczone wyżej okoliczności oraz dla wypracowania sprawiedliwych, bezstronnych oraz jednolitych kryteriów oceny wszystkich kandydatów, zapewniając każdemu kandydatowi możliwość osobistego zaprezentowania się, Krajowa Rada Prokuratury postanawia zaprosić i wysłuchać w trakcie posiedzenia wszystkich kandydatów ubiegających się o wolne stanowiska prokuratorskie.

Krajowa Rada Prokuratury stwierdzając brak możliwości połączenia konkursów, przeprowadzi oddzielne głosowania nad kandydaturami zgłoszonym w każdym z postępowań według zasad określonych w przepisie § 25 w zw. z § 13 ust. 3 Regulaminu Krajowej Rady Prokuratury.