Reorganizacja Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Akty korporacyjne

PAN.2014.9.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 września 2014 r.

UCHWAŁA Nr 38/2014
PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 16 września 2014 roku
w sprawie reorganizacji Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk

Na podstawie art. 61 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96. poz. 619. 2011 Nr 84. poz. 455 oraz z 2013 r. poz. 675) uchwala się. co następuje:
§  1.
Z zastrzeżeniem postanowień § 2 zarządza się reorganizację Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie (01-452) przy ul. Księcia Janusza 64. NIP: 525-000-85-60, REGON: 000325908 poprzez likwidację następujących wyodrębnionych organizacyjnie części Instytutu:
1)
Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi,
2)
Obserwatorium Geofizycznego,
3)
Działu Edukacji.
§  2.
Reorganizacja, o której mowa w § 1, wymaga zmiany Statutu Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w trybie określonym w art. 51 ust. 1 ustawy o Polskiej Akademii Nauk i nastąpi z dniem zatwierdzenia zmiany statutu Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk przez Prezesa PAN.
§  3.
Uchwala wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Reorganizacja Instytutu Geofizyki PAN (dalej jako: "Instytut". "Instytut Geofizyki PAN") związana jest z dokonaniem zmian w strukturze organizacyjnej instytutu polegającej na:
(i)
likwidacji Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi i powołaniu w jego miejsce dwóch odrębnych komórek organizacyjnych pn. Zakład Geofizyki Teoretycznej oraz Zakład Sejsmologii,
(ii)
likwidacji Obserwatorium Geofizycznego w Ojcowie, jako jednostki organizacyjnej,
(iii)
likwidacji Działu Edukacji i utworzeniu dwóch odrębnych komórek organizacyjnych pn. Studia Doktoranckie oraz Dział Promocji.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały nr 14/218/2014 z dnia 12 lutego 2014 roku Rady Naukowej Instytutu Geofizyki PAN przyczyną likwidacji Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi i utworzenia w jego miejsce dwóch odrębnych komórek organizacyjnych - Zakładu Geofizyki Teoretycznej oraz Zakładu Sejsmologii jest:

(i)
fakt. że w Zakładzie Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi prowadzone były badania naukowe w dwóch odrębnych obszarach,
(ii)
wzrost liczby zatrudnionego personelu do ponad 20 osób. co spowodowało, że zakład stał się strukturą trudną do zarządzania.

Wobec tego zasadne okazało się utworzenie dwóch odrębnych komórek organizacyjnych. Z kolei dla uzasadnienia likwidacji Obserwatorium Geofizycznego podano, że z uwagi na konieczność przeniesienia pracowników naukowych z Ojcowa do Krakowa (m.in. w związku z realizowanym programem dotyczącym sejsmiczności indukowanej) oraz pozostawieniem na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jedynie sejsmicznej aparatur)' rejestracyjnej pracującej automatycznie, nie jest zasadne dla samej aparatur)' utrzymywanie, jako odrębnej komórki organizacyjnej Instytutu. Obserwatorium Geofizycznego. Jednocześnie wskazano, że pracownicy wykonujący swoje zadania w ramach Instytutu w Obserwatorium Geofizycznym zostaną przeniesieni do innych komórek organizacyjnych, w tym komórek nowotworzonych w Instytucie w związku z zaplanowaną reorganizacją. Potrzeba likwidacji Działu Edukacji i zastąpienie go dwoma komórkami organizacyjnymi, tj. Działem Promocji i Studiami Doktoranckimi wynika z konieczności rozdzielenia zadań związanych z prowadzeniem studiów doktoranckich oraz działań promocyjnych i popularyzatorskich. Powołanie odrębnych komórek organizacyjnych dla realizacji powyższych zadań stwarza lepsze możliwości koncentracji działań i specjalizacji w tych niezależnych od siebie obszarach.

Z informacji przekazanych przez Instytut wynika, że majątek likwidowanego Obserwatorium Geofizycznego pozostaje w Instytucie - Instytut zamierza wykorzystać go dla zabezpieczenia organizacji innych stanowisk pracy w Instytucie w ramach planowanych zmian reorganizacyjnych. Jednocześnie zawarta z Ojcowskim Parkiem Narodowym umowa najmu budynku mieszkalnego oraz terenu, na którym znajduje się aparatura sejsmologiczna, zostanie zmieniona w taki sposób, aby aparatura sejsmologiczna mogła dalej funkcjonować, ale już w trybie automatycznym.

Wniosek Prezesa Polskiej Akademii Nauk do Prezydium Polskiej Akademii Nauk o podjęcie uchwały w sprawie reorganizacji Instytutu Geofizyki PAN został - zgodnie z treścią przepisu art. 61 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 roku o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96. poz. 619) - "Ustawa o PAN" - uzgodniony z Ministrem Nauk i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pismem z dnia 21 sierpnia 2014 roku poinformował Prezesa Polskiej Akademii Nauk o przyjęciu przedstawionej w uzasadnieniu wniosku argumentacji oraz o uznaniu wniosku za uzgodniony.

Wobec powyższego oraz wobec spełnienia warunków formalnych dla podjęcia niniejszej uchwały i na podstawie art. 61 i art. 64 pkt 3 lit a) Ustawy o PAN. podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.