Regulamin wyborów do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków.

Akty korporacyjne

NIPIP.2019.6.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 czerwca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 2
I NADZWYCZAJNEGO KRAJOWEGO ZJAZDU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH VII KADENCJI
z dnia 4 czerwca 2019 r.
w sprawie Regulaminu wyborów do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków

Na podstawie art. 20 pkt 5 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (tj. Dz. U. 2018 r., poz. 916) uchwala się, co następuje:
§  1. 
Ustala się Regulamin wyborów do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2. 
Traci moc uchwała Nr 9 VI Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 6 grudnia 2011 r. w sprawie regulaminu wyborów do organów izb oraz trybu odwoływania ich członków.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WYBORÓW DO ORGANÓW IZB ORAZ TRYB ODWOŁYWANIA ICH CZŁONKÓW

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1. 
Regulamin określa tryb wyborów i odwoływania członków organów izb pielęgniarek i położnych.
§  2. 
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1)
ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 916);
2)
Krajowym Zjeździe – należy przez to rozumieć Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych;
3)
Naczelnej Radzie – należy przez to rozumieć Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych;
4)
Prezydium Naczelnej Rady – należy przez to rozumieć Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych;
5)
Naczelnej Komisji Rewizyjnej – należy przez to rozumieć Naczelną Komisję Rewizyjną, organ Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych;
6)
Naczelnym Sądzie – należy przez to rozumieć Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych, organ Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych;
7)
Naczelnym Rzeczniku – należy przez to rozumieć Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, organ Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych;
8)
Naczelnej Izbie – należy przez to rozumieć Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych;
9)
okręgowej izbie – należy przez to rozumieć okręgową izbę pielęgniarek i położnych;
10)
okręgowej radzie – należy przez to rozumieć okręgową radę pielęgniarek i położnych, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych;
11)
okręgowej komisji rewizyjnej – należy przez to rozumieć okręgową komisję rewizyjna, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych;
12)
okręgowym sądzie – należy przez to rozumieć okręgowy sąd pielęgniarek i położnych, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych;
13)
okręgowym rzeczniku – należy przez to rozumieć okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych;
14)
organie izby – należy przez to rozumieć okręgowy zjazd, okręgową radę, okręgową komisję rewizyjną, okręgowy sąd, okręgowego rzecznika, Krajowy Zjazd, Naczelną Radę, Naczelną Komisję Rewizyjną, Naczelny Sąd i Naczelnego Rzecznika;
15)
kandydacie – należy przez to rozumieć kandydata na członka organu izby;
16)
członku samorządu – należy przez to rozumieć osobę będącą członkiem samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych;
17)
zgromadzeniu wyborczym – należy przez to rozumieć zebranie rejonu wyborczego dokonujące wyboru delegatów na okręgowy zjazd oraz okręgowy zjazd i Krajowy Zjazd;
18)
delegacie – należy przez to rozumieć delegata na okręgowy zjazd lub Krajowy Zjazd.
§  3. 
Wybory do organów izb pielęgniarek i położnych są równe i odbywają się w głosowaniu tajnym przy nieograniczonej liczbie kandydatów.
§  4. 
1. 
Wybory do organów izb dokonywane są zwykłą większością głosów, w sposób określony w ust. 2-6 niniejszego paragrafu.
2. 
W sytuacji, gdy w danych wyborach jest więcej niż dwóch kandydatów na dane stanowisko, wybrana zostaje osoba, która uzyskała największą liczbę głosów, z zastrzeżeniem § 20 ust. 2.
3. 
W sytuacji, gdy dokonuje się wyboru więcej niż jednej osoby na jednakowe stanowiska, wybrane zostają osoby, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów.
4. 
Jeżeli w wyborach, o których mowa w ust. 2 największą liczbę głosów uzyskała więcej niż jedna osoba albo w wyborach, o których mowa w ust. 3 najmniejszą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu otrzymała więcej niż jedna osoba, zarządza się wybory uzupełniające, w których biorą udział wyłącznie te osoby. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. 
Wybory uzupełniające zarządza się również w sytuacji, gdy w wyborach gdzie dokonuje się wyboru jednej osoby na daną funkcje i na funkcję tę kandydują dwie osoby, kandydaci uzyskają taką samą liczbę głosów.
6. 
W sytuacji, gdy dokonuje się wyboru więcej niż jednej osoby na jednakowe stanowiska, a liczba kandydatów nie przekracza liczby stanowisk do obsadzenia, wybrane zostają wszystkie osoby, które uzyskały jakąkolwiek liczbę głosów "za".
§  5. 
1. 
Czynne prawo wyborcze, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje:
1)
na zebraniu rejonu wyborczego – członkom samorządu z danego rejonu wyborczego;
2)
na okręgowym zjeździe – delegatom wybranym na zebraniach wyborczych w rejonach wyborczych;
3)
na Krajowym Zjeździe – delegatom wybranym na okręgowych zjazdach.
2. 
Czynne prawo wyborcze nie przysługuje członkowi samorządu:
1)
wobec, którego okręgowy sąd lub Naczelny Sąd orzekł karę zakazu pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu albo zawieszenia prawa wykonywania zawodu;
2)
wobec, którego sąd orzekł prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych lub środek karny polegający na zakazie wykonywania zawodu albo sąd lub prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia wykonywania zawodu.
§  6. 
1. 
Bierne prawo wyborcze na danym zgromadzeniu wyborczym przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2-7, osobom wymienionym w § 5 ust. 1.
2. 
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje członkowi samorządu:
1)
wobec którego okręgowa rada wydała uchwałę o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu z powodu całkowitej albo częściowej niezdolności do wykonywania zawodu spowodowanej stanem zdrowia;
2)
wobec, którego okręgowy sąd lub Naczelny Sąd orzekł karę inną niż kara upomnienia;
3)
wobec którego sąd orzekł prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych lub środek karny polegający na zakazie wykonywania zawodu albo sąd lub prokurator wydał postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia wykonywania zawodu;
4)
skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,

- do czasu upływu terminu zatarcia kary, upływu terminu, na który został orzeczony środek karny lub upływu terminu na który został orzeczony środek zabezpieczający albo uchylenia zawieszenia prawa wykonywania zawodu orzeczonego w trybie, o którym mowa w ust. 2 pkt 1.

3. 
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje członkowi samorządu, który za okres co najmniej jednego roku w okresie pięciu ostatnich lat przed dniem wyborów nie wykonał obowiązku opłacenia składki członkowskiej, do dnia opłacenia tej składki.
4. 
Bierne prawo wyborcze w wyborach na funkcje: Prezesa Naczelnej Rady, Przewodniczącego Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu, Naczelnego Rzecznika, przewodniczącego okręgowej rady, przewodniczącego okręgowej komisji rewizyjnej, przewodniczącego okręgowego sądu i okręgowego rzecznika nie przysługuje osobie, która pełniła daną funkcję przez 2 następujące po sobie kadencje poprzedzające kadencję, na którą ma być przeprowadzany wybór. Pełnienie danej funkcji dłużej niż przez 24 miesiące w danej kadencji przyjmuje się za pełnienie jej przez pełną kadencję.
5. 
Bierne prawo wyborcze w wyborach na funkcje: Naczelnego Rzecznika i jego zastępcy oraz okręgowego rzecznika i jego zastępcy, a także na członka Naczelnego Sądu i okręgowego sądu przysługuje osobom wykonującym zawód pielęgniarki lub położnej nieprzerwanie co najmniej od 10 lat przed dniem wyborów.
6. 
Osoba będąca członkiem organu izby albo pełniąca funkcję zastępcy Naczelnego Rzecznika bądź okręgowego rzecznika może być kandydatem jeżeli złoży na ręce komisji skrutacyjnej oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu w organie izby pod warunkiem wyboru na stanowisko, na które kandyduje. Oświadczenie to jest nieodwołalne. W przypadku wyboru tej osoby, komisja skrutacyjna przekazuje oświadczenie osobie przewodniczącej zgromadzeniu wyborczemu w celu niezwłocznego przekazania go organowi, którego oświadczenie to dotyczy. Mandat w organie izby wygasa z momentem doręczenia oświadczenia właściwemu organowi.
7. 
Warunek, o którym mowa w ust. 6 nie dotyczy kandydatów w wyborach na członków organów izb będących delegatami na okręgowy zjazd bądź Krajowy Zjazd, a także członków okręgowej rady kandydujących w wyborach na członków Naczelnej Rady.
§  7. 
1. 
Wyboru dokonuje się poprzez wskazanie na karcie do głosowania kandydata (kandydatów), na którego (których) głosujący oddaje swój głos. Wskazanie następuje poprzez postawienie krzyżyka przy nazwisku kandydata, na którego głosujący oddaje swój głos. Nazwiska kandydatów umieszcza się na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej.
2. 
Karta do głosowania zawiera informacje o dopuszczalnej liczbie wskazań, nie większej niż liczba członków organu, do którego przeprowadzane jest głosowanie.
3. 
Głosowanie odbywa się przy użyciu jednakowo oznakowanych kart do głosowania.
4. 
Wzory kart do głosowania dotyczące głosowań na zgromadzeniach wyborczych ustala właściwa komisja wyborcza, zastrzeżeniem § 8 ust. 7 pkt 3 w zw. z ust. 8.
5. 
Głos jest nieważny wówczas, gdy liczba wskazań jest większa od określonej w karcie do głosowania, jak również gdy karta do głosowania została przedarta albo dokonano na niej jakichkolwiek dopisków lub skreśleń sprzecznych ze sposobem głosowania określonym w ust. 1.
6. 
Brak jakichkolwiek wskazań oznacza oddanie głosu ważnego.
7. 
Głosować można tylko osobiście.
8. 
Wybory dokonywane na Krajowym Zjeździe i okręgowych zjazdach mogą być przeprowadzone przy użyciu urządzeń do elektronicznego liczenia głosów (głosowanie elektroniczne), przy czym w przypadku wyborów dokonywanych na okręgowym zjeździe, możliwość taką powinien przewidywać regulamin danego okręgowego zjazdu. System używany do głosowania elektronicznego musi zapewniać możliwość przeprowadzenia wyborów przy zachowaniu charakteru głosowania tajnego.

Rozdział  II

Wybory delegatów na okręgowy zjazd.

§  8. 
1. 
Wybory delegatów na okręgowy zjazd zarządza okręgowa rada pielęgniarek i położnych.
2. 
Zarządzając wybory okręgowa rada ustala rejony wyborcze obejmujące swoim zasięgiem część obszaru działania okręgowej izby, określa liczbę delegatów na okręgowy zjazd z każdego rejonu wyborczego oraz powołuje okręgową komisję wyborczą. Okręgowa komisja wyborcza działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez okręgową radę. Ustalenie rejonów wyborczych oraz określenie liczby delegatów jest dokonywane na podstawie rejestrów prowadzonych przez okręgową radę.
3. 
Obliczenia liczby delegatów z danego rejonu wyborczego dokonuje się poprzez podzielenie liczby osób wynikającej z rejestru wyborczego danego rejonu przez liczbę określoną przez okręgową radę jednolicie dla wszystkich rejonów wyborczych. Jeżeli w wyniku takiego dzielenia reszta dzielenia przewyższa połowę tej liczby, w danym rejonie wyborczym dokonuje się wyboru dodatkowego delegata.
4. 
Okręgowa rada ustalając liczbę delegatów na okręgowy zjazd może określić liczbę mandatów przypadających na pielęgniarki i położne proporcjonalnie do ich liczby w rejonie wyborczym. W takim przypadku głosujący dokonuje wyboru głosując odrębnie na pielęgniarki i położne.
5. 
Regulamin działania okręgowej komisji wyborczej winien określać:
1)
sposób powiadamiania o terminach i miejscach zebrań wyborczych;
2)
zasady organizacji oraz porządek zebrania wyborczego;
3)
zasady i tryb głosowania;
4)
sposób i zasady archiwizowania dokumentów dotyczących wyborów.
6. 
Regulamin działania okręgowej komisji wyborczej może w sposób szczegółowy regulować zagadnienia unormowane w § 10-15 niniejszego regulaminu.
7. 
Załącznikami do niniejszego Regulaminu są:
1)
Załącznik nr 1 – "Zawiadomienie o zebraniu wyborczym";
2)
Załącznik nr 2 – "Karta zgłoszenia kandydata na delegata";
3)
Załącznik nr 3 – "Karta do głosowania";
4)
Załącznik nr 4 – "Protokół Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej";
5)
Załącznik nr 5 – "Protokół z zebrania rejonu wyborczego".
8. 
Załączniki, o których mowa w ust. 7 stanowią ramowe wzory dokumentów, które powinny być stosowane w toku procesu wyborczego delegatów na okręgowy zjazd. Dokumenty te przeznaczone do stosowania w danej okręgowej izbie powinny zostać przygotowane przez okręgową komisję wyborczą i mogą zawierać dodatkowe elementy nie uwzględnione w przedmiotowych wzorach, jeżeli nie będzie to sprzeczne z niniejszym Regulaminem oraz Regulaminem działania okręgowej komisji wyborczej.
§  9. 
1. 
Rejony wyborcze powinny obejmować podmioty lecznicze i jednostki organizacyjne, w których wykonują zawód pielęgniarki i położne. W dużych podmiotach leczniczych może być tworzony więcej niż jeden rejon wyborczy.
2. 
Dla pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w ramach indywidualnej lub grupowej praktyki, rejony wyborcze mogą być tworzone na określonym terytorium.
3. 
Postanowienia ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku małych podmiotów leczniczych i jednostek organizacyjnych, w których z uwagi na liczbę wykonujących zawód pielęgniarek i położnych nie można utworzyć rejonu wyborczego.
§  10. 
1. 
Okręgowa komisja wyborcza na podstawie rejestrów prowadzonych przez okręgową radę przygotowuje rejestry osób posiadających bierne prawo wyborcze (rejestry wyborcze) oddzielnie dla każdego rejonu wyborczego, z podaniem imienia, nazwiska i numeru prawa wykonywania zawodu, a także informacji odnośnie tego czy w stosunku do danej osoby zachodzą okoliczności wyłączające czynne prawo wyborcze.
2. 
Okręgowa rada umożliwia swojemu członkowi weryfikację przynależności do okręgu wyborczego oraz przysługiwania mu biernego i czynnego prawa wyborczego.
3. 
Członek samorządu niewykonujący zawodu, w tym emeryt lub rencista może uczestniczyć w wyborach we wskazanym przez siebie rejonie wyborczym na obszarze okręgowej izby, której jest członkiem.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3 powinien zostać wniesiony do okręgowej komisji wyborczej nie później niż na 14 dni przed terminem zebrań wyborczych. Okręgowa komisja wyborcza umieszcza daną osobę w rejestrze wyborczym.
5. 
Inne wnioski w przedmiocie umieszczenia we właściwym rejestrze wyborczym mogą być składane do okręgowej komisji wyborczej przez zainteresowanych członków samorządu nie później niż na 14 dni przed terminem wyborów.
6. 
Można brać udział w zgromadzeniu wyborczym tylko jednego rejonu wyborczego.
§  11. 
1. 
Zebranie wyborcze rejonu wyborczego zwołuje i nadzoruje okręgowa komisja wyborcza.
2. 
Pielęgniarki i położne należące do rejonu wyborczego powinny być powiadomione o terminie i miejscu zebrania wyborczego co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem.
3. 
Zebranie wyborcze rejonu wyborczego odbywa się niezależnie od liczby obecnych na nim pielęgniarek i położnych należących do tego rejonu wyborczego.
§  12. 
1. 
Zebranie wyborcze rejonu wyborczego otwiera przedstawiciel okręgowej komisji wyborczej. Zebranie wyborcze w głosowaniu jawnym wybiera przewodniczącego zebrania, sekretarza oraz co najmniej 2 członków komisji mandatowo–skrutacyjnej spośród pozostałych uczestników zebrania wyborczego. W przypadku braku możliwości dokonania wyboru osób do komisji mandatowo-skrutacyjnej ich funkcje na zebraniu wyborczym mogą pełnić przedstawiciele okręgowej komisji wyborczej.
2. 
Członkowie komisji mandatowo-skrutacyjnej nie mogą kandydować w wyborach przeprowadzanych przez zebranie wyborcze rejonu wyborczego.
3. 
Przedstawiciel okręgowej komisji wyborczej po wyborze przewodniczącego zebrania pełni funkcję doradcy.
4. 
Przed wydaniem kart do głosowania, wyborcy potwierdzają swój udział w głosowaniu podpisem w rejestrze wyborców rejonu wyborczego.
5. 
Z zebrania wyborczego sporządza się protokół, który po zakończeniu głosowania i ustaleniu wyniku wyborów przekazuje się do okręgowej komisji wyborczej. Protokół Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej wraz z zawiadomieniem o zebraniu wyborczym, rejestrem wyborców, w którym uczestnicy zebrania wyborczego podpisem potwierdzili swoją obecność oraz zabezpieczonymi w kopercie oddanymi głosami stanowią integralną część protokołu z zebrania wyborczego.
§  13. 
1. 
Kandydatów zgłasza się podczas zebrania wyborczego ustnie lub pisemnie.
2. 
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko zgłaszającego;
2)
imię, nazwisko oraz zawód kandydata;
3)
miejsce pracy kandydata.
3. 
Kandydaturę może zgłosić wyłącznie biorący udział w zebraniu wyborczym uprawniony uczestnik, w tym samodzielnie kandydat.
4. 
Zgłoszony kandydat, który musi być obecny na zebraniu wyborczym, obowiązany jest oświadczyć, czy wyraża zgodę na kandydowanie. Oświadczenie jest składane ustnie.
5. 
Kandydaci powinni przedstawić informację o przebiegu pracy zawodowej i społecznej, a uczestnicy zebrania wyborczego mogą zadawać pytania zgłoszonym kandydatom.
§  14. 
1. 
Głosowanie przeprowadza i nadzoruje komisja mandatowo–skrutacyjna.
2. 
Wybory są ważne bez względu na liczbę głosujących.
3. 
Dokonanie wyboru mniejszej liczby delegatów w danym rejonie wyborczym niż liczba ustalona na podstawie § 8 ust. 3 i 4 nie ma wpływu na ważność wyborów.
4. 
Do zadań komisji mandatowo–skrutacyjnej należy:
1)
przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na delegatów na okręgowy zjazd;
2)
sporządzanie list kandydatów;
3)
przygotowanie kart do głosowania ze wskazaniem kandydatów w kolejności alfabetycznej;
4)
czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem regulaminu wyborów;
5)
ustalenie wyników głosowania po przeliczeniu oddanych głosów i sporządzenie listy wybranych delegatów na okręgowy zjazd;
6)
ogłoszenie wyników wyborów w rejonie wyborczym.
5. 
Komisja sporządza protokół, który powinien zawierać:
1)
alfabetyczną listę zgłoszonych kandydatów;
2)
liczbę uprawnionych do głosowania;
3)
liczbę oddanych głosów;
4)
liczbę oddanych głosów ważnych;
5)
liczbę oddanych głosów nieważnych;
6)
liczbę oddanych głosów na poszczególnych kandydatów;
7)
listę wybranych delegatów;
8)
podpisy członków komisji.
§  15. 
1. 
W przypadku stwierdzenia przez okręgową komisję wyborczą samodzielnie lub na skutek rozpatrywania skargi naruszenia postanowień niniejszego Rozdziału, które mogły mieć wpływ na wynik wyborów, okręgowa komisja wyborcza unieważnia wybory w danym rejonie wyborczym i zwołuje ponownie zebranie wyborcze.
2. 
Okręgowa komisja wyborcza rozpatruje skargi na nieprawidłowości w przebiegu wyborów, które można wnosić do okręgowej rady w terminie 2 tygodni od daty zebrania wyborczego.
3. 
W przypadku oddalenia skargi przez okręgową komisję wyborczą, wnoszącemu przysługuje odwołanie do okręgowej rady w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia uchwały okręgowej komisji wyborczej oddalającej skargę. Uchwała okręgowej rady w przedmiocie rozpoznania odwołania jest ostateczna.
4. 
Terminy, o których mowa w ust. 2 i 3 są zachowane, jeżeli skarga lub odwołanie wpłyną w tych terminach do biura okręgowej rady.
5. 
Po upływie terminu do wniesienia skargi, a jeżeli skargi zostały wniesione po zakończeniu procedur odwoławczych, o których mowa w ust. 2 i 3 i ewentualnie po przeprowadzaniu ponownych zebrań wyborczych, okręgowa komisja wyborcza, na podstawie otrzymanych protokołów, stwierdza ważność wyborów i sporządza listę delegatów na okręgowy zjazd, którą przekazuje okręgowej radzie.

Rozdział  III

Wybory członków organów izb oraz delegatów na Krajowy Zjazd.

§  16. 
W trybie określonym w niniejszym rozdziale:
1)
okręgowy zjazd dokonuje wyboru: przewodniczącego okręgowej rady, przewodniczącego okręgowej komisji rewizyjnej, przewodniczącego okręgowego sądu, okręgowego rzecznika oraz odrębnie członków okręgowej rady, członków okręgowej komisji rewizyjnej, członków okręgowego sądu oraz zastępców okręgowego rzecznika, a także delegatów na Krajowy Zjazd.
2)
Krajowy Zjazd dokonuje wyboru: Prezesa Naczelnej Rady, Przewodniczącego Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu, Naczelnego Rzecznika oraz odrębnie członków Naczelnej Rady, członków Naczelnej Komisji Rewizyjnej, członków Naczelnego Sądu i zastępców Naczelnego Rzecznika.
§  17. 
1. 
Wybory przeprowadza komisja skrutacyjna. Członkowie komisji skrutacyjnej nie mogą kandydować w wyborach przeprowadzanych przez dane zebranie wyborcze.
2. 
Postanowienia § 13 i § 14 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio, przy czym:
1)
kandydatów zgłasza się wyłącznie pisemnie;
2)
w wyborach przeprowadzanych do organów Naczelnej Izby należy obok imienia i nazwiska kandydata podać siedzibę okręgowej izby, w której delegat otrzymał mandat;
3)
wyniki poszczególnych wyborów stwierdzane są przez komisję skrutacyjną w oddzielnych protokołach.
3. 
Przed oddaniem głosu delegat okazuje członkowi komisji skrutacyjnej, mającemu pieczę nad urną wyborczą, dokument stwierdzający posiadany mandat.
4. 
W przypadku głosowania elektronicznego komisja skrutacyjna nadzoruje prawidłowość przeprowadzania takiego głosowania.
§  18. 
Dla ważności poszczególnych wyborów wymagana jest obecność w momencie głosowania co najmniej połowy ogólnej liczby delegatów.
§  19. 
1. 
Wybory do organów izby odbywają się odrębnie dla każdego organu i w sposób umożliwiający kandydowanie kolejno do poszczególnych organów.
2. 
Krajowy Zjazd określa liczbę członków organów Naczelnej Izby i liczbę zastępców Naczelnego Rzecznika. Właściwy okręgowy zjazd określa liczbę członków organów danej okręgowej izby i liczbę zastępców okręgowego rzecznika.
§  20. 
1. 
Wybory na stanowiska: Prezesa Naczelnej Rady, Przewodniczącego Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczącego Naczelnego Sądu, przewodniczącego okręgowej rady, przewodniczącego okręgowej komisji rewizyjnej i przewodniczącego okręgowego sądu dokonuje się przed wyborem pozostałych członków tych organów. Wybory na stanowiska: Naczelnego Rzecznika i okręgowego rzecznika dokonuje się przed wyborem odpowiednio zastępców Naczelnego Rzecznika i zastępców okręgowego rzecznika.
2. 
Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadza się ponowne głosowanie, w którym uczestniczy tylko dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów. W ponownym głosowaniu wybrany zostaje kandydat, który uzyskał większą liczbę głosów.
3. 
W przypadku natomiast, gdy jest tylko jeden kandydat, zostaje on wybrany, gdy uzyska co najmniej połowę ważnie oddanych głosów. W przeciwnym wypadku konieczne jest przeprowadzenie kolejnych wyborów.
§  21. 
Liczbę delegatów na Krajowy Zjazd z poszczególnych okręgowych izb określa Naczelna Rada, która dokonuje stosownego obliczenia dzieląc liczbę członków danej okręgowej izby wynikającą z rejestru pielęgniarek i położnych prowadzonego dla tej izby przez liczbę określoną przez Naczelną Radę w uchwale o zwołaniu Krajowego Zjazdu. Jeżeli w wyniku takiego dzielenia reszta dzielenia przewyższa połowę tej liczby, okręgowy zjazd dokonuje wyboru dodatkowego delegata.
§  22. 
Protokoły komisji skrutacyjnej z wyników poszczególnych wyborów stanowią podstawę sporządzenia uchwał stwierdzających wybór. Uchwała uważana jest za podjętą po jej podpisaniu. Wymienienie wybranej osoby w takiej uchwale jest warunkiem uzyskania przez nią mandatu.
§  23. 
Okręgowa rada obowiązana jest powiadomić Naczelną Radę o osobach wybranych do organów okręgowej izby, na funkcję zastępców okręgowego rzecznika oraz na delegatów na Krajowy Zjazd, w terminie 30 dni od dnia dokonania wyboru.

Rozdział  IV

Tryb odwoływania delegatów i członków organów izb. Wygaśnięcie mandatu.

§  24. 
Mandat delegata, członka organu izby oraz zastępcy Naczelnego rzecznika i zastępcy okręgowego rzecznika wygasa wskutek odwołania przez zgromadzenie wyborcze, które dokonało jego wyboru.
§  25. 
Do odwoływania delegata, członka organu izby oraz zastępcy Naczelnego rzecznika i zastępcy okręgowego rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wyborów na dane stanowisko z uwzględnieniem przepisów niniejszego Rozdziału.
§  26. 
1. 
Wniosek o odwołanie delegata na okręgowy zjazd wraz z uzasadnieniem powinien być zgłoszony do okręgowej rady przez co najmniej 1/5 członków rejonu wyborczego tego delegata.
2. 
Jeżeli wniosek spełnia wymogi określone w ust. 1 okręgowa rada zarządza wszczęcie procedury odwołania delegata. Zebranie wyborcze rejonu wyborczego, z którego wpłynął wniosek powinno zostać wyznaczone przez komisję wyborczą na dzień przypadający nie później niż 45 dni od dnia wpłynięcia wniosku.
3. 
O zebraniu zawiadamia się delegata, którego wniosek dotyczy listem poleconym, który winien zostać wysłany nie później niż 14 dni przed terminem zebrania.
4. 
Odwołanie delegata na okręgowy zjazd wymaga obecności na zebraniu wyborczym co najmniej połowy liczby osób wynikającej z zaktualizowanego rejestru wyborczego tego rejonu.
5. 
Okręgowa rada powiadamia Naczelną Radę o odwołaniu delegata na okręgowy zjazd będącego członkiem organu Naczelnej Izby w terminie 30 dni od dnia odwołania.
§  27. 
1. 
Wniosek o odwołanie członka organu okręgowej izby, zastępcy okręgowego rzecznika lub delegata na Krajowy Zjazd wraz z uzasadnieniem powinien być zgłoszony do okręgowej rady przez co najmniej 1/5 delegatów na okręgowy zjazd. Wniosek o odwołanie członka okręgowej rady może złożyć również Naczelna Rada lub okręgowa komisja rewizyjna.
2. 
Przepisy § 26 ust. 2-3 stosuje się odpowiednio, przy czym okręgowy zjazd, na którym ma być rozpatrzony wniosek o odwołanie powinien zostać zwołany w ciągu miesiąca od dnia wpłynięcia wniosku, a termin obrad wyznaczony na dzień przypadający nie później niż miesiąc od dnia podjęcia uchwały o jego zwołaniu.
3. 
Niezależnie od treści ustępów powyższych, odwołanie członka organu okręgowej izby, zastępcy okręgowego rzecznika lub delegata na Krajowy Zjazd może zostać dokonane na corocznym okręgowym zjeździe. Wniosek o odwołanie składany na okręgowym zjeździe powinien zostać podpisany przez co najmniej 1/5 delegatów na okręgowy zjazd.
4. 
W przypadku odwołania członka organu okręgowej izby, zastępcy okręgowego rzecznika lub delegata na Krajowy Zjazd postanowienie § 26 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  28. 
Zwołanie Krajowego Zjazdu w celu rozpatrzenia wniosku o odwołanie członka organu Naczelnej Izby lub zastępcy Naczelnego Rzecznika odbywa się w trybie przewidzianym dla zwołania Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu określonym w Regulaminie Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych.
§  29. 
Odpowiednio okręgowa rada lub Naczelna Rada zawiadamia niezwłocznie osobę odwołaną o jej odwołaniu.
§  30. 
Postanowienia dotyczące odwołania członka organu okręgowej izby albo członka organu Naczelnej Izby stosuje się odpowiednio do odwołania składu organu izby.
§  31. 
1. 
Mandat delegata, członka organu izby oraz zastępcy Naczelnego Rzecznika i zastępcy okręgowego rzecznika wygasa ponadto w innych sytuacjach określonych w ustawie.
2. 
Wygaśnięcie mandatu stwierdza w formie uchwały odpowiednio okręgowa rada albo Naczelna Rada.

Rozdział  V

Uzupełnienie składu organów.

§  32. 
1. 
W sytuacji wygaśnięcia mandatu delegata na okręgowy zjazd, mandat ten jest obejmowany przez osobę, która w głosowaniu, w którym ten delegat został wybrany uzyskała kolejną największą liczbę głosów.
2. 
Jeżeli w momencie wygaśnięcia mandatu, który ma być objęty, osoba, która miałaby objąć ten mandat zgodnie z ust. 1 nie posiada biernego prawa wyborczego w tym rejonie wyborczym, mandat delegata obejmuje osoba, która uzyskała kolejną największą liczbę głosów. Postanowienie zdania poprzedniego stosuje się odpowiednio do kolejnych osób, które uzyskały kolejną największą liczbę głosów.
3. 
Jeżeli mandat delegata na okręgowy zjazd nie może zostać objęty zgodnie z ust. 1 albo ust. 2, okręgowa rada zarządza wybory uzupełniające.
§  33. 
1. 
Wybory uzupełniające są zarządzane odpowiednio przez okręgową radę lub Naczelną Radę w sytuacji wygaśnięcia mandatu delegata na Krajowy Zjazd, członka organu izby, zastępcy Naczelnego Rzecznika lub zastępcy okręgowego rzecznika.
2. 
W sytuacji wygaśnięcia mandatu członka organu okręgowej izby, zastępcy okręgowego rzecznika lub delegata na Krajowy Zjazd, jeżeli wybory uzupełniające nie odbyły się wcześniej, dokonywane są one na najbliższym corocznym okręgowym zjeździe. W przypadku wygaśnięcia mandatu danej osoby na skutek jej odwołania na corocznym okręgowym zjeździe, wybory uzupełniające mogą się odbyć na tym okręgowym zjeździe.
3. 
W sytuacji wygaśnięcia mandatu członka organu Naczelnej Izby lub zastępcy Naczelnego Rzecznika, Naczelna Rada ma obowiązek zarządzić wybory uzupełniające jedynie w sytuacji jeżeli ich niedokonanie uniemożliwia lub znacznie utrudnia funkcjonowanie danego organu. Nie wyklucza to zarządzenia wyborów w innych przypadkach.
4. 
Wybory uzupełniające na członka organu okręgowej izby, zastępcy okręgowego rzecznika, delegata na Krajowy Zjazd, członka organu Naczelnej Izby albo zastępcy Naczelnego Rzecznika są zarządzane również w przypadku, gdy wniosek w tym przedmiocie złożą podmioty uprawnione do wnioskowania o zwołanie odpowiednio okręgowego zjazdu albo Krajowego Zjazdu.
§  34. 
Do wyborów uzupełniających stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące wyborów na dane stanowisko.
§  35. 
Postanowienia dotyczące wyborów uzupełniających na członków organów okręgowej izby i Naczelnej Izby stosuje się odpowiednio w sytuacji, gdy dany organ działa pierwotnie w niepełnym składzie z uwagi na niedokonanie wyboru ustalonej liczby członków. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do zastępców okręgowego rzecznika i zastępców Naczelnego Rzecznika.
§  36. 
Wybory uzupełniające na członków organów okręgowej izby i Naczelnej Izby oraz wybory w sytuacji, o której mowa w § 34 nie są zarządzane, a wybory zarządzone nie są przeprowadzane, jeżeli odpowiednio okręgowy zjazd albo Krajowy Zjazd podejmie uprzednio uchwałę zmieniającą liczbę członków danego organu w ten sposób, iż dokonywanie wyborów stanie się bezprzedmiotowe. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do zastępców okręgowego rzecznika i zastępców Naczelnego Rzecznika.

Załącznik Nr  1

ZAWIADOMIENIE

o zebraniu wyborczym zwołanym w celu przeprowadzenia wyborów delegatów na Okręgowy Zjazd

Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w ........

na ......... kadencję

Komisja Wyborcza działająca przy Okręgowej Radzie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w ............. informuje, że zebranie wyborcze Rejonu Wyborczego Nr ............. dla .................... (podmiot leczniczy/jednostka organizacyjna/terytorium)

odbędzie się dnia ............................................................................................................

o godz. ...............................

w .................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

Porządek obrad:

1. Otwarcie zebrania przez członka Okręgowej Komisji Wyborczej.

2. Wybór Przewodniczącego i Sekretarza zebrania.

3. Wybór Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej.

4. Wybory delegatów.

5. Ogłoszenie wyników wyborów i odczytanie protokołu Komisji Mandatowo- Skrutacyjnej.

6. Zakończenie zebrania.

W zebraniu mają prawo uczestniczyć członkowie samorządu wpisani do rejestru wyborców rejonu wyborczego.

Rejestr wyborców jest udostępniony do wglądu w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w..........................., ul. .......................

...................................................

Członek Okręgowej Komisji Wyborczej

przy ORPiP w ..................

Załącznik Nr  2

Karta zgłoszenia kandydata na Delegata na Okręgowy Zjazd

Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w ........

na ......... kadencję

w Rejonie Wyborczym Nr ........

Imię i nazwisko zgłaszanego kandydata:

...............................................................

Zawód: .................................................

Miejsce pracy: .............................................................................................................................

......................................................................................................................................................

I

Imię i nazwisko osoby zgłaszającej kandydata:

............................................................

Podpis osoby zgłaszającej

..........................................

Załącznik Nr  3

KARTA DO GŁOSOWANIA

na Delegata na Okręgowy Zjazd OIPiP w ......................na .......kadencję

w Rejonie Wyborczym nr..............

Lp.Imię i nazwisko /w kolejności alfabetycznej/ZawódMiejsce pracyPostaw X przy kandydacie, którego wybierasz
P*A**
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
* pielęgniarka ** położna

Pouczenie:

1. Dopuszczalna liczba wskazań /mandatów/ ............................

(w przypadku głosowania odrębnie na pielęgniarki i położne podać liczbę mandatów przypadających na delegatów wykonujących dany zawód)

2. Wskazanie następuje poprzez postawienie osobiście krzyżyka przy nazwisku kandydata, na którego głosujący oddaje swój głos.

3. Głos jest nieważny:

* gdy liczba wskazań jest większa od określonej w karcie do głosowania,

* gdy karta do głosowania została przedarta,

* na karcie do głosowania dokonano jakichkolwiek dopisków lub skreśleń sprzecznych ze sposobem głosowania.

4. Brak jakichkolwiek wskazań oznacza oddanie głosu ważnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

PROTOKÓŁ KOMISJI MANDATOWO-SKRUTACYJNEJ

Z ZEBRANIA REJONU WYBORCZEGO NR ......

w dniu.............

I. Komisja Mandatowo - Skrutacyjna wybrana na zebraniu wyborczym Rejonu Wyborczego Nr ................ ukonstytuowała się w następujący sposób:

Przewodniczący: ....................................................................

Członkowie: .............................................................................

.............................................................................

.............................................................................

II. Po sprawdzeniu rejestru członków rejonu wyborczego Komisja Mandatowo-Skrutacyjna stwierdza, że:

1. Uczestnicy zebrania wyborczego zostali prawidłowo/nieprawidłowo* powiadomieni o terminie i miejscu zebrania rejonu wyborczego.

2. Liczba uprawnionych do głosowania (członków rejonu wyborczego posiadających czynne prawo wyborcze) ..................

3. Liczba mandatów ......................

(w przypadku głosowania odrębnie na pielęgniarki i położne podać liczbę mandatów przypadających na delegatów wykonujących dany zawód)

III. Przyjęto zgłoszenia kandydatów:

(lista kandydatów zgodnie z kartą zgłoszenia kandydata w porządku alfabetycznym)

L.p. Imię i nazwisko P A Miejsce pracy

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

IV. Komisja Mandatowo-Skrutacyjna przygotowała karty do głosowania,

w których umieściła kandydatów w kolejności alfabetycznej.

Komisja Mandatowo-Skrutacyjna przypomniała zasady głosowania i wydała karty do głosowania uprawnionym uczestnikom zebrania wyborczego.

Po zakończonym głosowaniu Komisja Mandatowo-Skrutacyjna przeliczyła:

1. liczba wydanych kart do głosowania.............,

2. liczba oddanych głosów.............,

3. liczba oddanych głosów ważnych ............,

4. liczba głosów nieważnych...............,

5. liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów:

Imię i nazwisko Liczba głosów

1. .

2. .

3. .

4. .

5. .

W związku z otrzymaniem jednakowej liczby głosów ................. przez*

1. ..........................................................................................................................................

2. ..........................................................................................................................................

3. ..........................................................................................................................................

kwalifikującej ich do ............................ ostatniego mandatu, przeprowadzono dodatkowe głosowanie, w wyniku którego delegatem został: ............................. uzyskawszy .......................... głosów.

Komisja Mandatowo-Skrutacyjna zabezpieczyła karty do głosowania

w zaklejonej kopercie.

V. Delegatami ... kadencji wybranymi na Okręgowy Zjazd OIPiP w ..................

w Rejonie Wyborczym Nr ............................... zostali:

Nazwisko i imię: (w porządku alfabetycznym)

1. ..........................................................................................................................................

2. ..........................................................................................................................................

3. ..........................................................................................................................................

4. ..........................................................................................................................................

5. ..........................................................................................................................................

6. ..........................................................................................................................................

7. ..........................................................................................................................................

8. ..........................................................................................................................................

9. ..........................................................................................................................................

10. .......................................................................................................................................

Załączniki do protokołu:

1. Rejestr wyborców rejonu wyborczego wraz z podpisami obecnych na zebraniu wyborczym.

2. Zabezpieczone karty do głosowania.

3. Zawiadomienie o zebraniu w rejonie wyborczym.

Przewodniczący i członkowie

Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej:

Imię i nazwisko Podpis

1. Przewodniczący .......................................................... .......................................

2. Członek .......................................................... .......................................

3. Członek .......................................................... .......................................

4. Członek .......................................................... .......................................

* niepotrzebne skreślić

Załącznik Nr  5

PROTOKÓŁ Z ZEBRANIA REJONU WYBORCZEGO

zwołanego przez Okręgową Komisję Wyborczą w celu przeprowadzenia wyborów delegatów na Okręgowy Zjazd Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych

w .................... na ...... kadencję

Rejon Wyborczy nr ..........................................

Liczba uprawnionych do głosowania (członków rejonu wyborczego posiadających czynne prawo wyborcze) ..................... Liczba mandatów ..................

(w przypadku głosowania odrębnie na pielęgniarki i położne podać liczbę mandatów przypadających na delegatów wykonujących dany zawód)

Zebranie rejonu wyborczego odbyło się:

w dniu ......................................... o godz. ................................... w .................................... ......................................................................................................................................................

I. Otwarcie zebrania.

1. Członek Okręgowej Komisji Wyborczej nadzorujący zebranie

...............................................................................................................

otworzył zebranie i zaznajomił zebranych z obowiązującym stanem prawnym dotyczącym wyboru delegatów na Okręgowy Zjazd OlPiP w ................ na ........... kadencję.

2. Z uwagi na brak wymaganej liczby członków zebrania wyborczego t.j. co najmniej 4 osób, dalsze czynności wyborcze zgodnie z Regulaminem Okręgowej Komisji Wyborczej są niemożliwe do przeprowadzenia*.

3. Przystąpiono do wyboru Przewodniczącego zebrania wyborczego. Zgłoszono następujące osoby:

a) .....................................................................................................

b) .....................................................................................................

W głosowaniu jawnym Przewodniczącym zebrania wyborczego został:

..........................................................................................................................................

4. Przystąpiono do wyboru Sekretarza zebrania wyborczego. Zgłoszono następujące osoby:

a) .....................................................................................................

b) .....................................................................................................

c) .....................................................................................................

W głosowaniu jawnym Sekretarzem zebrania wyborczego został:

..........................................................................................................................................

5. Przystąpiono do wyboru członków Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej.

Zgłoszono następujące osoby:

a) .....................................................................................................

b) .....................................................................................................

c) .....................................................................................................

d) .....................................................................................................

e) .....................................................................................................

f) .....................................................................................................

g) .....................................................................................................

h) .....................................................................................................

i) .....................................................................................................

W głosowaniu jawnym wybrano następujących członków Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej:

a) .....................................................................................................

b) .....................................................................................................

c) .....................................................................................................

d) .....................................................................................................

e) .....................................................................................................

Komisja Mandatowo-Skrutacyjna ukonstytuowała się w składzie jak wyżej, wybierając spośród siebie przewodniczącego Komisji w osobie:

..........................................................................................................

II. Po sprawdzeniu podpisów w rejestrze wyborców Komisja Mandatowo-Skrutacyjna stwierdziła, że na zebraniu wyborczym jest obecnych ........................... członków rejonu wyborczego posiadających czynne prawo wyborcze.

III. Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na delegatów na Okręgowy Zjazd OlPiP w .......................... ...... kadencji.

IV. Kandydaci na delegatów oświadczyli, że wyrażają zgodę na kandydowanie. Następnie w kolejności alfabetycznej kandydaci przedstawili informację o przebiegu swojej pracy zawodowej i społecznej, a uczestnicy zebrania wyborczego zadawali pytania zgłoszonym kandydatom.

V. Komisja Mandatowo-Skrutacyjna przygotowała karty do głosowania

i rozdała je osobom uprawnionym. Po przypomnieniu zasad głosowania zarządziła głosowanie.

VI. Delegatami na Okręgowy Zjazd OlPiP w............... ..... kadencji

z rejonu wyborczego nr ............ zostały następujące osoby:

1 ...................................................... 6 ......................................................

2 ...................................................... 7 ......................................................

3 ...................................................... 8 ......................................................

4 ...................................................... 9 ......................................................

5 ...................................................... 10 ......................................................

VIII. Protokół Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej wraz z zawiadomieniem

o zebraniu wyborczym, z rejestrem wyborców w którym uczestnicy zebrania wyborczego podpisem potwierdzili swoją obecność oraz zabezpieczonymi

w kopercie oddanymi głosami stanowią integralną część niniejszego protokołu.

Podpisy

Członek Okręgowej Komisji Wyborczej

.......................................................................

Przewodniczący zebrania wyborczego

.....................................................................