Regulamin trybu zgłaszania wraz z rekomendacjami, trybu wyboru i wyborów uzupełniających członków Akademii Młodych Uczonych oraz utraty członkostwa, pozbawienia statusu członka lub rezygnacji z członkostwa w Akademii Młodych Uczonych.

Akty korporacyjne

PAN.2011.5.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 maja 2011 r.

UCHWALA Nr 1/2011
ZGROMADZENIA OGÓLNEGO POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 26 maja 2011 r.
w sprawie regulaminu trybu zgłaszania wraz z rekomendacjami, trybu wyboru i wyborów uzupełniających członków Akademii Młodych Uczonych oraz utraty członkostwa, pozbawienia statusu członka lub rezygnacji z członkostwa w Akademii Młodych Uczonych

Na podstawie § 60 ust. 2 statutu Polskiej Akademii Nauk uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk w dniu 24 listopada 2010 r., zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 27 grudnia 2010 r., Prezydium Polskiej Akademii Nauk postanawia, co następuje:
§  1.
Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk uchwala regulamin trybu zgłaszania wraz z rekomendacjami, trybu wyboru i wyborów uzupełniających członków Akademii Młodych Uczonych oraz utraty członkostwa, pozbawienia statusu członka lub rezygnacji z członkostwa w Akademii Młodych Uczonych, który stanowi załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK 

Regulamin

trybu zgłaszania wraz z rekomendacjami, trybu wyboru i wyborów uzupełniających członków Akademii Młodych Uczonych oraz utraty członkostwa, pozbawienia statusu członka lub rezygnacji z członkostwa w Akademii Młodych Uczonych
§ 1.
Prezydium Akademii w drodze uchwały ustala liczbę wybieranych członków Akademii Młodych Uczonych w podziale na poszczególne wydziały oraz określa dodatkowe kryteria zgłaszania kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych.
§  2.
Kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych może zgłosić:
1)
trzech członków Akademii, lub
2)
rada naukowa instytutu naukowego lub instytutu badawczego posiadającego prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, lub
3)
rada wydziału uczelni posiadającego prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, lub
4)
pięć osób, które wyróżniają się szczególnym dorobkiem naukowym i autorytetem w środowisku naukowym oraz reprezentują różne ośrodki naukowe.
§  3.
1.
Kapituła do spraw Akademii Młodych Uczonych, zwana dalej "Kapitułą" ogłasza nabór kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk.
2.
Ogłoszenie powinno określać w szczególności:
1)
uprawnionych do zgłaszania kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych;
2)
kryteria jakie powinni spełniać kandydaci na członków Akademii Młodych Uczonych;
3)
termin i miejsce zgłaszania kandydatur.
3.
Zgłoszenie powinno zawierać w szczególności: 1) wskazanie zgłaszającego;
2)
dane osobowe kandydata na członka Akademii Młodych Uczonych;
3)
wskazanie dorobku naukowego kandydata na członka Akademii Młodych Uczonych;
4)
rekomendację;
5)
oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
4.
Kandydatury zgłoszone po terminie wskazanym w ogłoszeniu oraz niespełniające wymogów formalnych nie będą rozpatrywane.
§  4.
1.
Kapituła po zbadaniu zgłoszeń od strony formalnej przekazuje je wydziałom do zaopiniowania i określa termin do udzielenia odpowiedzi.
2.
Wydziały przekazują do Kapituły listę kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych w liczbie określonej uchwałą Prezydium Akademii, o której mowa w § 1.
§  5.
Kandydatami na członków Akademii Młodych Uczonych są osoby rekomendowane Zgromadzeniu Ogólnemu Akademii przez wydziały.
§  6.
1.
Przewodniczący Kapituły przekazuje Prezesowi Akademii listę kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych wraz z pełną dokumentacją.
2.
Prezes Akademii przedkłada Prezydium Akademii informacje o kandydatach na członków Akademii Młodych Uczonych.
3.
Prezes Akademii wnosi na posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Akademii wniosek o dokonanie wyboru członków Akademii Młodych Uczonych.
4.
Zgromadzenie Ogólne Akademii dokonuje wyboru członków Akademii Młodych Uczonych w drodze uchwały w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków.
§  7.
1.
Na karcie do głosowania umieszcza się nazwiska i imiona kandydatów ułożone w kolejności alfabetycznej oraz wskazuje dyscypliny reprezentowane przez kandydatów.
2.
Głos jest nieważny jeżeli na karcie do głosowania dopisano dodatkowe nazwiska.
§  8.
Wybory uzupełniające członków Akademii Młodych Uczonych przeprowadza się w trybie niniejszego regulaminu.
§  9.
W przypadku skazania członka Akademii Młodych Uczonych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe, Kapituła zawiadamia Zgromadzenie Ogólne Akademii o utracie przez tę osobę statusu członka Akademii Młodych Uczonych.
§  10.
1.
W przypadku naruszenia zasad etyki w nauce przez członka Akademii Młodych Uczonych, Kapituła z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 5 członków Akademii wszczyna postępowanie wyjaśniające.
2.
Kapituła zawiadamia zainteresowanego o stawianych mu zarzutach i przyjmuje od niego wyjaśnienia w tej sprawie.
3.
Kapituła przekazuje zebrane materiały do zaopiniowania właściwemu ze względu na zakres reprezentowanej przez członka Akademii Młodych Uczonych dyscypliny wydziałowi w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące oraz Komisji do spraw etyki w nauce.
4.
Kapituła w przypadku uznania zarzutu za zasadny przygotowuje wniosek o pozbawienie członkostwa i przekazuje go Prezesowi Akademii.
5.
Prezes po uzyskaniu opinii Prezydium Akademii przedkłada wniosek o pozbawienie statusu członka Akademii Młodych Uczonych Zgromadzeniu Ogólnemu Akademii, które podejmuje uchwałę zgodnie z § 63 ust. 2 statutu Akademii.
§  11.
1.
Członek Akademii Młodych Uczonych może złożyć do Kapituły wniosek o rezygnacji z członkostwa w Akademii Młodych Uczonych wraz z uzasadnieniem.
2.
Przewodniczący Kapituły przekazuje wniosek Przewodniczącemu Akademii Młodych Uczonych i Prezesowi Akademii, który przedkłada wniosek o rezygnacji Zgromadzeniu Ogólnemu Akademii.
3.
Członkostwo ustaje z dniem przyjęcia rezygnacji przez Zgromadzenie Ogólne Akademii.