Regulamin Obrad Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych odbywającego się w Warszawie w dniach 21 i 22 listopada 2014 r.

Akty korporacyjne

Radc.2014.11.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 listopada 2014 r.

UCHWAŁA Nr 1/2014
NADZWYCZAJNEGO KRAJOWEGO ZJAZDU RADCÓW PRAWNYCH
z dnia 21 listopada 2014 r.
Regulamin Obrad Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych odbywającego się w Warszawie w dniach 21 i 22 listopada 2014 r.

Na podstawie art. 57 pkt 4 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 637 i 993) w zw. z § 1 ust. 2 uchwały Nr 8/2013 X Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 9 listopada 2013 r. w sprawie prac nad nowym Kodeksem Etyki Radcy Prawnego, uchwala się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w niniejszej uchwale terminy i określenia rozumie się;
1)
Zjazd - Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych odbywający się w Warszawie w dniach 21 i 22 listopada 2014 r,;
2)
Uchwała X KZRP - uchwała Nr 8/2013 X Krajowego Zjazdu Radców Prawnych z dnia 9 listopada 2013 r. w sprawie prac nad nowym Kodeksem Etyki Radcy Prawnego;
3)
przedłożenie - projekt Kodeksu Etyki Radcy Prawnego opracowany zgodnie z Uchwałą X KZRP, stanowiący załącznik do uchwały Nr 59/IX/2014 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 12 września 2014 r, w sprawie przedłożenia Nadzwyczajnemu Krajowemu Zjazdowi Radców Prawnych projektu Kodeksu Etyki Radcy Prawnego;
4)
poprawki merytoryczne - poprawki, których uwzględnienie skutkuje odmiennym uregulowaniem chociażby części materii, której ta poprawka dotyczy, tj. nadaniem normie prawnej odmiennego znaczenia;
5)
poprawki legislacyjne - poprawki wynikające z metodyki przygotowania i sposobu redagowania projektów aktów prawnych wydawanych przez organy samorządu radców prawnych lub z zasad techniki prawodawczej;
6)
poprawki językowe lub stylistyczne - poprawki, których uwzględnienie nie ma wpływu na istotę regulacji (normy prawnej), której dotyczą.
§  2.
W Zjeździe biorą udział:
1)
z głosem stanowiącym - delegaci wybrani przez zgromadzenia okręgowych izb radców prawnych;
2)
z głosem doradczym - niebędący delegatami członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych;
3)
zaproszeni goście, w tym niebędący delegatami dziekani rad okręgowych izb radców prawnych oraz członkowie Zespołu do przygotowania projektu Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, o którym mowa w Uchwale X KZRP;
4)
przedstawiciele aplikantów radcowskich.
§  3.
1.
Obradami Zjazdu kieruje Przewodniczący Zjazdu przy pomocy pozostałych członków Prezydium Zjazdu.
2.
Przewodniczący Zjazdu udziela głosu, zarządza przeprowadzanie głosowań i ogłasza ich wyniki oraz czuwa nad sprawnym tokiem obrad.
3.
Od decyzji Przewodniczącego w sprawach związanych z prowadzeniem obrad przysługuje odwołanie do Prezydium Zjazdu, które zajmuje ostateczne stanowisko.
§  4.
Obrady Zjazdu są powadzone w trybie plenarnym i w komisjach problemowych.
§  5.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, Zjazd powołuje spośród delegatów:
1)
Komisję Mandatowo-Skrutacyjną, która:
a)
sprawdza ważność mandatów delegatów oraz stwierdza, czy Zjazd jest uprawniony do podejmowania prawomocnych uchwał,
b)
informuje o zasadach głosowania oraz wyjaśnia zgłoszone w tym zakresie wątpliwości,
c)
nadzoruje przeprowadzenie głosowania.
2)
Komisję Uchwał i Wniosków, która przyjmuje wnioski obejmujące propozycje poprawek, opracowuje je legislacyjnie i rozstrzyga o charakterze poprawek do przedłożenia stosownie do § 8.
2.
Członkami komisji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być także radcowie prawni spoza grona delegatów.
3.
Komisja wybiera ze swego składu przewodniczącego i sekretarza. Przewodniczący komisji kieruje jej pracami i składa przed Zjazdem sprawozdanie z jej działalności.
4.
Komisja sporządza ze swych czynności protokół podpisywany przez wszystkich członków komisji.
§  6.
1.
Po powołaniu Komisji Uchwał i Wniosków Przewodniczący Zjazdu informuje delegatów o miejscu, czasie oraz sposobie przyjmowania przez Komisję wniosków obejmujących propozycje poprawek.
2.
Wnioski obejmujące propozycje poprawek do projektów uchwał Zjazdu wymagają podpisu delegata.
3.
Zgłoszenie wniosków obejmujących propozycje poprawek do przedłożenia następuje na udostępnionym delegatom formularzu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały, z tym że na jednym formularzu można zgłosić tylko jeden wniosek.
§  7.
1.
Przewodniczący Zjazdu może ograniczyć czas trwania oraz liczbę wypowiedzi w dyskusji, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W dyskusji dotyczącej przedłożenia, w celu uzasadnienia zgłoszonych poprawek, udziela się głosu jednemu reprezentantowi wnioskodawców zgłaszających poprawkę oraz głosu w celu przedstawienie kontrargumentami. Czas trwania wystąpienia nie może być dłuższy niż 2 minuty.
3.
O kolejności udzielenia głosu decyduje Przewodniczący Zjazdu, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
4.
Uczestnicy Zjazdu, którzy zamierzają wziąć udział w dyskusji zapisują się do głosu u Sekretarza.
5.
Prezesowi Krajowej Rady Radców Prawnych Przewodniczący Zjazdu udziela głosu poza kolejnością.
6.
Poza kolejnością delegaci mogą zabierać głos w sprawach formalnych, do których zalicza się wnioski w sprawie:
1)
ograniczenia czasu wypowi edzi;
2)
ograniczenia, odroczenia lub zamknięcia dyskusji;
3)
przekazania określonego zagadnienia do komisji;
4)
podjęcia przez komisję określonych czynności;
5)
sposobu prowadzenia obrad;
6)
przerwy w obradach.
§  8.
1.
Po przedstawieniu sprawozdania przez Komisję Uchwał i Wniosków, Przewodniczący Zjazdu poddaje poprawki pod głosowanie w odpowiedniej kolejności informując o sposobie głosowania.
2.
Porządek głosowania dotyczącego przedłożenia jest następujący:
1)
głosowanie nad wersją przedłożenia;
2)
głosowanie rozwiązań wariantowych zawartych w przedłożeniu i poszczególnych poprawek;
3)
głosowanie tekstu projektu w całości.
3.
Przed głosowaniem tekstu projektu w całości Komisja Uchwał i Wniosków opracowuje tekst projektu uwzględniający przyjęte rozwiązania wariantowe oraz poprawki i przedstawia sprawozdanie.
4.
Komisja Uchwał i Wniosków rozstrzyga o charakterze poprawek (legislacyjne, stylistyczne i językowe), o czym informuje w sprawozdaniu,
5.
Komisja Uchwał i Wniosków może wprowadzić poprawki merytoryczne będące konsekwencją przyjętych zmian oraz poprawki legislacyjne, stylistyczne i językowe.
§  9.
Głosowanie odbywa się za pomocą urządzeń elektronicznych, zabezpieczonych przed możliwością nieuprawnionego wpływu na wyniki głosowania. Wydanie urządzenia elektronicznego wymaga odnotowania na liście obecności w sposób uniemożliwiający identyfikację osoby głosującej z danego urządzenia.
§  10.
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych może zwrócić się bezpośrednio do Zjazdu z wnioskiem o podjęcie uchwały w określonej sprawie.
§  11.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący ogłasza zamknięcie Zjazdu i zarządza odprowadzenie sztandaru Krajowej Izby Radców Prawnych,
§  12.
1.
Z przebiegu Zjazdu sporządza się protokół podpisany następnie przez Przewodniczącego i Sekretarza. Protokół pozostaje w aktach Krajowej Rady Radców Prawnych.
2.
Uchwały podjęte przez Zjazd podpisują przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków oraz Przewodniczący Zjazdu.
§  13.
W ciągu 30 dni od zakończenia Zjazdu, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przekazuje uchwały podjęte przez Zjazd Ministrowi Sprawiedliwości oraz, w razie potrzeby, innym właściwym instytucjom i organizacjom.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

Wniosek obejmujący propozycję poprawki do projektu Kodeksu Etyki Radcy Prawnego