Regulamin aplikacji komorniczej.

Akty korporacyjne

Komor.2006.9.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 września 2006 r.

Uchwała Nr 300/III
Krajowej Rady Komorniczej
z dnia 13 września 2006 r.
Regulamin aplikacji komorniczej

§  1.
1.
Nabór na aplikację komorniczą jest organizowany przez rady izb komorniczych, które mogą w formie uchwały określić termin naboru i termin rozmowy kwalifikacyjnej, nie rzadziej niż raz w roku.
2.
Osoba, która chce zostać aplikantem komorniczym, składa komornikowi podanie o zatrudnienie charakterze aplikanta.
3.
Do podania o zatrudnienie w charakterze aplikanta należy dołączyć:
a)
podanie o przyjęcie do pracy w charakterze aplikanta,
b)
życiorys,
c)
kwestionariusz osobowy,
d)
zapytanie o udzielenie informacji o osobie - informacja z kartoteki karnej,
e)
odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych lub administracyjnych,
f)
zaświadczenie lekarskie o ogólnym stanie zdrowia,
g)
świadectwo pracy (w razie poprzedniego zatrudnienia).
4.
Do podania można także dołączać opinie.
§  2.
1.
Komornik przedstawia podanie wraz z załącznikami właściwej radzie izby komorniczej celem podjęcia decyzji w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie aplikanta.
2.
Komornik dołącza swoją opinię o kandydacie na aplikanta.
§  3.
1.
Rada Izby Komorniczej ocenia, czy kandydat odpowiada wymaganiom określonym w art. 10 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
2.
Rada izby komorniczej może przeprowadzić rozmowę z kandydatem na aplikanta w celu dokonania oceny cech osobowości kandydata i predyspozycji do wykonywania zawodu komornika.
3.
Rada izby komorniczej, podejmując uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie aplikanta, bierze pod uwagę postanowienia art. 29 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
4.
Rada izby komorniczej podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie aplikanta, której odpis wraz z uzasadnieniem doręcza komornikowi i osobie ubiegającej się o aplikację.
5.
Od uchwały odmawiającej wyrażenia zgody na zatrudnienie w charakterze aplikanta przysługuje komornikowi i osobie ubiegającej się o aplikację odwołanie do Krajowej Rady Komorniczej, które należy złożyć w terminie 14 dni od doręczenia odpisu uchwały wraz z uzasadnieniem.
§  4.
1.
Komornik przesyła radzie izby komorniczej kopię umowy o pracę zawartej z aplikantem w terminie 7 dni od daty jego zatrudnienia w charakterze aplikanta.
2.
Po otrzymaniu kopii umowy o pracę Rada Izby Komorniczej wpisuje wnioskodawcę na listę aplikantów.
§  5.
1.
Aplikacja komornicza trwa 2 lata i ma na celu zapoznanie aplikanta z całokształtem pracy komornika w toku szkolenia teoretycznego i praktycznego.
2.
Szkolenie teoretyczne odbywa się według ramowego programu przyjętego przez Krajową Radę Komorniczą i jest przeprowadzane w okresie od 1 września do 30 czerwca w wymiarze 12 godzin lekcyjnych w każdym miesiącu.
3.
Szkolenie w pełnym zakresie przeprowadza komornik, zapoznając aplikanta z prowadzeniem kancelarii komorniczej i praktyką egzekucyjną.
4.
Na podstawie porozumienia zawartego przez radę izby komorniczej z prezesami sądów okręgowych aplikant może odbywać część aplikacji komorniczej w sądzie rejonowym, przy którym komornik działa w wymiarze nie większym niż 2 miesiące każdego roku.
5.
Nadzór nad przebiegiem szkolenia aplikantów sprawuje Rada Izby Komorniczej za pośrednictwem jednego ze swych członków, wyznaczonego na kierownika szkolenia.
§  6.
1.
Do okresu aplikacji nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy trwającej łącznie dłużej niż 30 dni w ciągu roku szkoleniowego, bez względu na przyczynę nieobecności, z tym że nie dotyczy to nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego.
2.
Rada izby komorniczej może wyrazić zgodę na przystąpienie do egzaminu komorniczego aplikantowi, którego nieuczestniczenie w części szkolenia wynikło z ważnych i usprawiedliwionych przyczyn.
§  7.
1.
Aplikant komorniczy jest zobowiązany:
a)
przestrzegać dyscypliny pracy i szkolenia,
b)
postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
c)
uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez Radę Izby Komorniczej,
d)
przystąpić do kolokwium organizowanego przez Radę Izby Komorniczej,
e)
przystąpić do egzaminu komorniczego w wyznaczonym terminie.
2.
Zadania aplikanta w zakresie szkolenia i sposób ich wykonania określa komornik.
3.
Bez zgody komornika aplikant nie może wykonywać dodatkowego zatrudnienia i innych zajęć utrudniających pełnienie obowiązków aplikanta.
§  8.
Do aplikanta w zakresie zatrudnienia stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
§  9.
1.
Po pierwszym roku szkolenia, w terminie do 30 października aplikant składa kolokwium w zakresie objętym programem szkolenia.
2.
Rada izby komorniczej ustala termin i miejsce kolokwium, o czym zawiadamia aplikantów oraz członków komisji co najmniej na 14 dni przed jego terminem.
3.
Przed datą kolokwium komornik przedstawia Radzie Izby Komorniczej opinię o aplikancie.
4.
Kolokwium poprawkowe przeprowadza się najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od daty kolokwium.
5.
Rada izby komorniczej powołuje komisję do przeprowadzenia kolokwium i kolokwium poprawkowego, w skład której wchodzą przewodniczący lub wiceprzewodniczący Rady Izby Komorniczej - jako przewodniczący komisji i dwóch członków, z których jednym jest kierownik szkolenia.
§  10.
1.
Rada Izby Komorniczej może cofnąć zgodę na zatrudnienie aplikanta, jeżeli aplikant:
a)
rażąco narusza prawo, obowiązki aplikanta lub postępuje w sposób sprzeczny z zasadami etyki zawodowej,
b)
utracił obywatelstwo polskie lub nie korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
c)
ze względu na stan zdrowia został uznany za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków aplikanta,
d)
nie zdał kolokwium poprawkowego,
e)
nie przystąpił do egzaminu komorniczego z nieusprawiedliwionych przyczyn.
2.
Rada Izby Komorniczej może cofnąć zgodę na zatrudnienie aplikanta, jeżeli stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu komornika.
3.
Od uchwały Rady Izby Komorniczej służy odwołanie do Krajowej Rady Komorniczej w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu uchwały z uzasadnieniem.
§  11.
1.
Aplikacja komornicza ustaje w przypadku utraty zatrudnienia przez aplikanta u komornika i braku nawiązania w terminie 30 dni ponownego stosunku pracy z komornikiem.
2.
Zawarcie umowy o pracę w charakterze aplikanta z komornikiem innego rewiru wymaga wyrażenia zgody przez Radę Izby Komorniczej.
3.
Zawarcie umowy o pracę w charakterze aplikanta w terminie do 30 dni od dnia utraty poprzedniego zatrudnienia skutkuje uznaniem, że aplikacja jest kontynuowana.
§  12.
1.
Aplikacja komornicza kończy się egzaminem, który jest przeprowadzany na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882 z późn. zm.), rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 sierpnia 1999 r. w sprawie zakresu egzaminu komorniczego, trybu postępowania komisji egzaminacyjnej i wysokości wynagrodzenia jej członków (Dz. U. Nr 69, poz. 770) oraz Regulaminu Krajowej Rady Komorniczej w sprawie organizacji egzaminów komorniczych, przyjętego uchwałą nr 85 z dnia 19 kwietnia 2001 r.
2.
Niezwłocznie po zakończeniu aplikacji komornik przedstawia Radzie Izby Komorniczej pisemną opinię o aplikancie.
3.
Po upływie okresu aplikacji i stwierdzeniu wykonania przez aplikanta dyspozycji zawartych w regulaminie aplikacji komorniczej Rada Izby Komorniczej podejmuje uchwałę o dopuszczeniu aplikanta do egzaminu komorniczego.
4.
Od uchwały Rady Izby Komorniczej przysługuje odwołanie do Krajowej Rady Komorniczej w terminie 14 dni od niej doręczenia z uzasadnieniem.
§  13.
1.
Aplikanci zatrudnieni przed dniem wejścia w życie niniejszego regulaminu, odbywają aplikację według dotychczasowych zasad.
2.
Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.