Reforma kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów i stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Akty korporacyjne

Lekarz.2012.2.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 lutego 2012 r.

STANOWISKO Nr 1
NADZWYCZAJNEGO XI KRAJOWEGO ZJAZDU LEKARZY
z dnia 24 lutego 2012 r.
w sprawie reformy kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów i stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy krytycznie ocenia zmiany w zakresie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, wprowadzane w ostatnim czasie nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Zjazd szczególnie negatywnie ocenia:

1)
likwidację stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów i przeniesienie nauczania umiejętności praktycznych obecnie nabywanych przez młodych lekarzy i lekarzy dentystów w ramach stażu do programu studiów. W opinii Zjazdu staż jest niezbędnym elementem praktycznego kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, dającym im możliwość stopniowego wejścia do zawodu. Obecnie nie ma zapewnionych warunków finansowych i organizacyjnych do prowadzenia takich zajęć na uczelniach. Zjazd stwierdza jednocześnie, że istnieje wiele niejasności prawnych zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności zawodowej i cywilnej, które pod znakiem zapytania stawiają możliwość szerokiego, praktycznego udziału studentów w leczeniu pacjentów;
2)
konieczność ograniczenia programu nauczania, szczególnie w zakresie nauk podstawowych, w konsekwencji wprowadzenia dużej liczby zajęć praktycznych. W ocenie Zjazdu grozi to ograniczeniem charakteru akademickiego studiów i "felczeryzacją" medycyny i stomatologii.

Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Lekarzy stwierdza, że Minister Zdrowia winien podjąć działania zmierzające do zmiany przepisów, umożliwiające dalsze odbywanie stażu podyplomowego jako wymogu ustawowego do przyznania prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Likwidacja stażu podyplomowego i zastąpienie go praktyką studencką zagraża właściwemu przygotowaniu do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, a w konsekwencji godzi w jakość opieki medycznej i bezpieczeństwo zdrowotne obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.