Realizacja w Polsce projektu "Green University".

Akty korporacyjne

KRASP.2013.7.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 lipca 2013 r.

SANOWISKO
PREZYDIUM KONFERENCJI REKTORÓW AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH I PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
z dnia 5 lipca 2013 r.
w sprawie realizacji w Polsce projektu "Green University"

Obradujące wspólnie Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Prezydium Polskiej Akademii Nauk wspierają ideę realizacji w naszym kraju projektu "Green University".
Postęp cywilizacyjny oraz trwały rozwój naszego kraju wymagają prac badawczych oraz inwestycji związanych z szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem gospodarczym, w tym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie przyczyni się to do poprawy stanu ochrony środowiska przyrodniczego, a także zwiększy atrakcyjność inwestycyjną i poziom życia w mikro- i makroregionach. Efektywne wykorzystanie środków przeznaczonych na ochronę środowiska oraz wdrażanie innowacji w gospodarce możliwe będzie w przypadku stworzenia właściwych relacji jednostek naukowych z sektorem gospodarki oraz organami samorządowymi. Przykładem takich działań może być realizacja projektu "Green University", którego głównym celem będzie rozwój regionów oparty na efektywnej produkcji energii odnawialnej i ochronie środowiska.

Głównymi zadaniami podejmowanymi w ramach projektu byłyby m.in.:

-
badania naukowe i kształcenie w celu intensyfikacji produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł energii (OZE),
-
szkolenia i promocja OZE,
-
opracowywanie i wdrażanie technologii zeroenergetycznych,
-
rozwój badań w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Realizacja badań w projekcie "Green University" byłaby spójna z zasadniczymi kierunkami rozwojowymi o charakterze ponadregionalnym, dotyczącymi wykorzystania alternatywnych źródeł energii, ekologicznego transportu lokalnego oraz poprawy efektywności energetycznej, rozwijanych w kontekście zrównoważonego rozwoju. Badania wspierałyby rozwój współpracy badawczej z wiodącymi ośrodkami akademickimi i naukowo-badawczymi w kraju i za granicą oraz efektywne kształcenie, a zwłaszcza "inteligentną specjalizację" na poziomie szkolnictwa średniego i wyższego.

Realizacja projektu "Green University", wpisująca się w zasady programowania środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020, zwiększy społeczną świadomość dotyczącą zrównoważonego rozwoju oraz przyczyni się do powszechnego wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnych. W konsekwencji doprowadzi to do powstania nowych miejsc pracy związanych z budową i obsługą serwisową urządzeń i instalacji, efektywnością energetyczną oraz obsługą biznesowo-prawną nowego rynku.