Realizacja recept lekarskich po 30 czerwca 2005 roku.

Akty korporacyjne

Aptek.2005.7.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 lipca 2005 r.

STANOWISKO
Warszawa, 4 lipca 2005 r.
w sprawie realizacji recept lekarskich po 30 czerwca 2005 roku

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi realizacji recept po 30 czerwca 2005 roku Naczelna Rada Aptekarska wyjaśnia, co następuje: Zgodnie z § 37 ust. 2 rozporządzenia ministra zdrowia z 28 września 2004 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. nr 2 13, poz. 2164), druki recept wydrukowane przed 1 października 2004 r., mogą być wykorzystywane jedynie do 30 czerwca 2005 r., co oznacza, że jedynie recepty wystawione na tych drukach przez lekarza lub inną uprawnioną osobę najpóźniej 30 czerwca 2005 r. mogą być zrealizowane przez aptekarza. Realizacja wymienionych recept może być dokonywana, tak jak i innych recept, jedynie w terminach ich "ważności", ustalonych w § 1 8 przywołanego wyżej rozporządzenia.
Od 1 lipca 2005 r., stosownie do § 3 ust. 4 pkt 2 ww. rozporządzenia, prawidłowo wystawiona recepta dotycząca co najmniej jednego z leków lub wyrobów medycznych, wydawanego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie, musi zawierać m.in. numer recepty nadany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Naczelna Rada Aptekarska przypomina, że obowiązujące przepisy prawa jednoznacznie określają przypadki, kiedy może nastąpić realizacja recepty nie zawierającej wszystkich wymaganych prawem danych.

Wydanie leku lub wyrobu medycznego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie na podstawie recepty nie zawierającej numeru recepty nadanego przez NFZ naraża aptekarza na koszty wynikające z odmowy refundacji ceny leku lub wyrobu medycznego przez NFZ.

E-learning

Rozporządzenie ministra zdrowia z 25 czerwca 2003 r. w sprawie szkoleń ciągłych farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych w paragrafie 3 pkt 1 wymieniając formy, w jakich farmaceuta odbywa ciągłe szkolenie, w ustępie 1 podaje również formę internetowych programów edukacyjnych.

Wychodząc naprzeciw zgłaszanemu zapotrzebowaniu członków samorządu w zakresie tej formy dokształcania, prezydium NRA podjęło prace zmierzające do zaproponowania farmaceutom nauki z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych.

28 czerwca 2005 r. został podpisany przez prezesa, Andrzeja Wróbla i rektora WSZ/POU, prof. dr. hab. Jerzego Kalisiaka list intencyjny o współpracy pomiędzy Naczelną Izbą Aptekarską i Wyższą Szkołą Zarządzania (Polish Open University) w zakresie przygotowania szkoleń farmaceutów z wykorzystaniem metody e-learning (czyt. ilerning). Ze względu na skalę oraz metodę nauczania jest to przedsięwzięcie zdecydowanie innowacyjne dla samorządu.

Wyższa Szkoła Zarządzania (działająca na podstawie zezwolenia ministra edukacji narodowej nr DNS-3-TBM-14/92, wpisana do rejestru MENiS pod numerem 3.), oferuje unikalny system nauki przez Internet. Szkoła ta jest jedną z pierwszych uczelni biznesowych w Polsce. Działa we współpracy z prestiżową brytyjską uczelnią Oxford Brookes University. WSZ jest jedyną instytucją edukacyjną, uhonorowaną godłem TERAZ POLSKA, które jest przyznawane najlepszym polskim produktom i usługom. Wyróżnienie otrzymała właśnie za system nauczania metodą e-learning. Jest to, jak widać, godny partner - NIA, nawiązując współpracę z tą uczelnią chce zaproponować swoim członkom najlepszy - z obecnie dostępnych - produkt edukacyjny. E-learning to nauczanie z wykorzystaniem Internetu. Szkolenia proponowane przez Wyższą Szkołę Zarządzania przystosowane są do wolniejszych połączeń internetowych, dzięki czemu można uczyć się w domu, korzystając z modemu. Nie jest konieczne specjalne oprogramowanie ani nowoczesny sprzęt. W kursie można uczestniczyć z każdego miejsca w Polsce. System nauki przez Internet działa w WSZ od 2002 roku, korzysta z niego ponad pięciuset studentów.

Pierwsze szkolenie w tym systemie NIA proponuje z zakresu "Podstaw opieki farmaceutycznej". Będzie to kurs pilotażowy, który pozwoli jego autorom ocenić dostosowanie systemu i zakresu merytorycznego do oczekiwań odbiorców - farmaceutów oraz pozwoli wytypować elementy, które należy usprawnić. Kolejne szkolenie z wykorzystaniem tej metody będzie z zakresu marketingu farmaceutycznego. Doświadczenia zdobyte podczas przygotowania pilotażowych szkoleń z zastosowaniem metody e-learning będą w przyszłości podstawą do poszerzenia oferty nauczania o tematykę zawartą w rozporządzeniu MZ dotyczącym szkoleń ciągłych farmaceutów.

Informacje dotyczące postępu prac nad przygotowaniem szkoleń z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych znajdą się także w Kurierze NIA oraz na stronie internetowej NIA www.nia.org.pl. Poniżej zamieszczamy tekst listu intencyjnego wraz z załącznikiem.