Przyjęcie "Zasad opłacania składki członkowskiej".

Akty korporacyjne

Rzeczn.2018.10.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 października 2018 r.

UCHWAŁA
KRAJOWEJ RADY RZECZNIKÓW PATENTOWYCH NR 1497/VII/2018
z dnia 26 października 2018 r.
w sprawie przyjęcia "Zasad opłacania składki członkowskiej"

Działając na podstawie art. 51 pkt 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 roku o rzecznikach patentowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1314, z późn. zm.) oraz § 21 ust. 1 pkt. 6 Statutu Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych przyjmuje "Zasady opłacania składki członkowskiej", które stanowią załącznik do niniejszej uchwały.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY OPŁACANIA SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ

Preambuła

Na podstawie art. 51 pkt 4 i 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych tj. z dnia 9 czerwca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1314), zwanej dalej "ustawą", Krajowa Rada Rzeczników Patentowych ustala niniejsze zasady opłacania składek, egzekwowania składek, zwalniania w całości lub części z obowiązku opłacania składki oraz przypadki, w jakich osoby przechodzące na emeryturę lub rentę nie są obowiązane do jej opłacania, a także zasady skreślania z listy rzeczników patentowych z powodu nieuiszczania składek członkowskich i zasad wydawania opinii w sprawie ponownego wpisu na listę rzeczników patentowych skreślonych z powodu nieuiszczania składek.

§  1. 
Zasady opłacania składek
1. 
Rzecznik patentowy obowiązany jest do opłacania składki na potrzeby samorządu, w wysokości ustalonej przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych.
2. 
Aplikant obowiązany jest do opłacania składki na potrzeby samorządu w wysokości 50% składki, o której mowa w ust. 1.
3. 
Rzecznicy patentowi wymienieni w art. 15 ust. 2 w związku z art. 23a ust. 3 ustawy, opłacają składkę na potrzeby samorządu w wysokości 30 % składki, o której mowa w ust. 1.
4. 
Składki winny być uiszczane z góry w terminie do 10. dnia każdego miesiąca na indywidualne konto rzecznika/aplikanta przelewem. Koszty przelewu obciążają rzecznika/aplikanta.
5. 
W przypadku opóźnienia w płatności naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie.
§  2. 
Zasady egzekwowania nieopłaconych składek
1. 
W przypadku, gdy opóźnienie w płatności składek przekracza 6 miesięcy Biuro Izby wysyła powiadamia rzecznika/aplikanta o niezapłaconych składach i wzywa go do ich uregulowania wraz z podaniem informacji o wysokości należnych odsetek na dzień sporządzenia wezwania. Powiadomienie może być dokonane drogą elektroniczną, faksem, telefonicznie lub w inny możliwy sposób. Przy czym w przypadku, gdy powiadomienie jest dokonywane ustnie, sporządza się notatkę w celu jego udokumentowania.
2. 
W przypadku, gdy zaległość nie zostanie uregulowana w całości wraz z odsetkami, Biuro Izby, w terminie do 12 miesięcy od powstania zaległości, kieruje do rzecznika/aplikanta wezwanie z uaktualnionymi danymi, o których mowa w ust. 1 oraz z informacją o możliwości wystąpienia przez Izbę na drogę sądową oraz o możliwości wszczęcia postępowania celem wykreślenia rzecznika z listy rzeczników patentowych. Wezwanie przesyła się listem poleconym lub doręcza do rąk własnych rzecznika/aplikanta.
3. 
Jeśli rzecznik patentowy/aplikant mimo wezwania, o którym mowa w ust. 2, nie uiści zaległych składek Krajowa Rada może podjąć uchwałę o wystąpieniu na drogę sądową przeciwko temu rzecznikowi/aplikantowi w celu wyegzekwowania zaległych składek i należnych odsetek. Krajowa Rada może zasięgnąć opinii Komisji Wykonywania Zawodu w sprawie zasadności i celowości występowania na drogę sądową w określonej sprawie.
4. 
W przypadku, gdy zaległość w opłacaniu składek przekracza 12 miesięcy, Krajowa Rada podejmuje uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Prezesa Urzędu Patentowego o skreślenie rzecznika patentowego z listy rzeczników patentowych. W przypadku skreślenia rzecznika patentowego z listy rzeczników patentowych Krajowa Rada podejmuje uchwałę o wystąpieniu na drogę sądową przeciwko temu rzecznikowi w celu wyegzekwowania zaległych składek.
5. 
Krajowa Rada może odstąpić od kierowania sprawy o zaległe składki na drogę sądową, jeśli koszt odzyskania niezapłaconych składek przekraczałby wysokość kwot możliwych do wyegzekwowania, bądź był tylko nieznacznie niższy, albo przemawiają za tym względy humanitarne. W takim przypadku Krajowa Rada podejmuje uchwałę o umorzeniu zaległości.
6. 
Krajowa Rada może podjąć uchwałę o umorzeniu części albo całości zaległych składek lub należnych odsetek, albo o rozłożeniu spłaty na raty, jeśli wystąpi o to rzecznik patentowy/aplikant, a umorzenie zaległości lub rozłożenie jej spłaty na raty, jest uzasadnione w szczególności trudną sytuacją materialną lub chorobą rzecznika patentowego/aplikanta, co udokumentowano wraz ze złożonym wnioskiem.
7. 
Zasady egzekwowania nieopłaconych składek stosuje się odpowiednio do nieopłaconej składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
§  3. 
Zwalnianie z obowiązku opłacania składki
1. 
Krajowa Rada może podjąć uchwałę o zwolnieniu rzecznika patentowego/aplikanta, na jego wniosek, z obowiązku opłacania składki w całości lub w części określonej procentowo, jeżeli jest uzasadnione w szczególności trudną sytuacją materialną lub chorobą rzecznika patentowego/aplikanta, co udokumentowano wraz ze złożonym wnioskiem. Podejmując uchwałę w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacania składki Krajowa Rada wskazuje termin jej obowiązywania.
2. 
Bez uszczerbku dla postanowień ust. 1 w przypadku, gdy rzecznik patentowy nie wykonuje zawodu, co zostało potwierdzone złożeniem powiadomienia określonego w art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, Krajowa Rada, na jego wniosek, może obniżyć należną składkę do 50% składki określonej w § 1 ust. 1 w okresie, w którym rzecznik patentowy nie wykonuje zawodu.
3. 
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do sytuacji, gdy rzecznik patentowy nie wykonuje zawodu w związku z odbywaniem kary dyscyplinarnej polegającej na zawieszeniu prawa do wykonywania zawodu.
§  4. 
Zawartość wniosku
1. 
Wniosek o umorzenie zaległych składek lub odsetek, o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w całości lub części oraz o obniżenie składek jest składany w formie pisemnej. Wzór wniosku stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. 
Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, składa się dokumenty potwierdzające okoliczności, na które powołuje się wnioskodawca, w szczególności kopię powiadomienia o zaprzestaniu wykonywania zawodu złożonego w Urzędzie Patentowym RP, kopię decyzji o przyznaniu emerytury, renty, świadczenia emerytalnego, rachunki, zaświadczenia lekarskie i inne podobne dokumenty.
§  5. 
Postępowanie w sprawach określonych w niniejszych zasadach
1. 
Wniosek, o którym mowa w § 4, składany jest do Biura Izby, a następnie jest przekazywany do Komisji Wykonywania Zawodu.
2. 
W przypadku, gdy wniosek zawiera braki formalne, Przewodniczący Komisji Wykonywania Zawodu, albo upoważniona przez niego osoba, którą może być inny rzecznik patentowy albo pracownik Biura Izby, wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie nie krótszym niż 14 dni. W przypadku, gdy wniosek nie zostanie uzupełniony w wyznaczonym terminie, Krajowa Rada podejmuje uchwałę na podstawie materiału dowodowego znajdującego się w aktach sprawy.
3. 
Komisja Wykonywania Zawodu rozpatruje wniosek merytorycznie i wydaje rekomendację, co do jego zasadności oraz proponuje rozstrzygnięcie, jakie powinna wydać Krajowa Rada.
4. 
Wniosek wraz z rekomendacją jest przekazywany Krajowej Radzie, która podejmuje odpowiednią uchwałę, przy czym Krajowa Rada nie jest związana rekomendacją Komisji Wykonywania Zawodu. Krajowa Rada przed podjęciem uchwały może zasięgnąć opinii Skarbnika.
5. 
Uchwała Krajowej Rady jest doręczana wnioskodawcy.
§  5. 
Zasady wydawania opinii w sprawie ponownego wpisu na listę rzeczników patentowych
1. 
W przypadku złożenia wniosku przez byłego rzecznika patentowego o ponowny wpis na listę rzeczników patentowych Biuro Izby ustala wysokość niezapłaconych i niewyegzekwowanych składek wraz z należnymi odsetkami, przy czym przy ustalaniu tej należności bierze się także pod uwagę kwoty umorzone, chyba że umorzenie wynikało z przyczyn określonych w § 2 ust. 6. Informacja o należności zostaje przekazana wnioskodawcy.
2. 
Pozytywna opinia w sprawie ponownego wpisu na listę rzeczników patentowych może być wydana wyłącznie wtedy, gdy były rzecznik patentowy ureguluje zaległe składki w wysokości określonej w ust. 1. Przy czym były rzecznik patentowy może ubiegać się o umorzenie całości lub części należności na podstawie § 2 ust. 6 niniejszych zasad.
§  6. 
Postanowienia końcowe
1. 
Niniejsza uchwała podlega publikacji na stronie internetowej PIRP i wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej publikacji, przy czym zasady opłacania składek określone w § 1 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2019 roku.
2. 
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały ulega uchyleniu Uchwała Krajowej Rady Rzeczników Patentowych nr 1046/VI/2014 z dnia 12 czerwca 2014 r. w sprawie Zasad zwalniania z obowiązku opłacania składki członkowskiej.

.................................................... ...............................................

Imię i nazwisko Wnioskodawcy miejscowość, data

...................................................

Numer PWZ/PESEL*

...................................................

...................................................

adres Wnioskodawcy

....................................................

adres mailowy Wnioskodawcy

Krajowa Rada

Rzeczników Patentowych

ul. Madalińskiego 20

02-513 Warszawa

WNIOSEK

o umorzenie zaległych składek/ o umorzenie zaległych odsetek/ o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w całości/ o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w całości w części/ o obniżenie składek*

Na podstawie § 4 ust. 1 Uchwały Krajowej Rady Rzeczników Patentowych nr ................. wnioskuję o

o umorzenie zaległych składek*/

o umorzenie zaległych odsetek*/

o zwolnienie mnie z obowiązku opłacania składek w całości w okresie od ................................ do .........................................*/

o zwolnienie mnie z obowiązku opłacania składek w całości w części w okresie od ................... do .........................................*/

o obniżenie składek w okresie od ................... do ..................*/

Prośbę swą motywuję trudną sytuacja materialną/ chorobą /inne* ..............................................

UZASADNIENIE

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

*niepotrzebne skreślić

................................................................................

Załączniki:

1. Zgoda na przetwarzanie danych wrażliwych

2. .......................................................................

3. .......................................................................

4. .......................................................................

......................................................

podpis Wnioskodawcy

Pouczenie

Wniosek należy złożyć osobiście bądź przesłać pocztą do Biura Izby. Do wniosku należy załączyć składa się dokumenty potwierdzające okoliczności, na które powołuje się wnioskodawca, w szczególności kopię powiadomienia o zaprzestaniu wykonywania zawodu złożonego w Urzędzie Patentowym RP, kopię decyzji o przyznaniu emerytury, renty, świadczenia emerytalnego, rachunki, zaświadczenia lekarskie i inne podobne dokumenty.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych będzie skutkował niemożnością rozpatrzenia wniosku i tym samym decyzją odmowną.

*niepotrzebne skreślić

ZałącznikNr  1

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH SZCZEGÓLNEJ KATEGORII

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 2 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej jako: RODO) ja

......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko)

zamieszkały/a w ...........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

(pełen adres)

nr PWZ/PESEL*

wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Krajową Izbę Rzeczników Patentowych z siedzibą w Warszawie (02-513) przy ul. Madalińskiego 20, NIP 526-17-32-118, jako Administratora danych osobowych, danych szczególnej kategorii udostępnionych przeze mnie dobrowolnie w ramach rozpatrzenia złożonego wniosku o zwolnienie lub obniżenie składki członkowskiej (dane szczególnej kategorii obejmują dane osobowe ujawniające pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych, dane genetyczne, biometryczne, dotyczące stanu zdrowia oraz seksualności łub orientacji seksualnej).

Jednocześnie oświadczam, iż zapoznałem/am się z treścią obowiązku informacyjnego stanowiącego integralną część wniosku o zwolnienie lub obniżenie wysokości składki członkowskiej. Mam świadomość, że przysługuje mi prawo do dostępu i poprawiania danych szczególnej kategorii, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO.

.............................................

Czytelny Podpis i data