Przyjęcie procedury skreślenia z rejestru biegłych rewidentów na wniosek.

Akty korporacyjne

Rewid.2020.10.2

Akt nieoceniany
Wersja od: 2 października 2020 r.

UCHWAŁA Nr 1134/17a/2020
KRAJOWEJ RADY BIEGŁYCH REWIDENTÓW
z dnia 2 października 2020 r.
w sprawie przyjęcia procedury skreślenia z rejestru biegłych rewidentów na wniosek

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Przyjmuje się procedurę skreślenia z rejestru biegłych rewidentów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415), zwanej dalej "ustawą" na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy.
§  2. 
Procedura skreślenia z rejestru biegłych rewidentów, o której mowa w § 1, stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§  3. 
Traci moc uchwała Nr 375/5/2019 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 24 września 2019 r. w sprawie przyjęcia procedury skreślenia z rejestru biegłych rewidentów na wniosek.
§  4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

PROCEDURA SKREŚLENIA Z REJESTRU BIEGŁYCH REWIDENTÓW na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415).

1.
Procedurę skreślenia z rejestru biegłych rewidentów rozpoczyna złożenie przez biegłego rewidenta oświadczenia o wystąpieniu z samorządu biegłych rewidentów, dalej zwanego "wnioskiem", które stanowi załącznik do niniejszej procedury.
2.
Za dzień doręczenia wniosku do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, zwanej dalej "KRBR", uważa się dzień jego wpływu do Biura Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, zwanej dalej "PIBR".
3.
Wniosek może zostać wniesiony w formie pisemnej bądź też w formie dokumentu elektronicznego, stosownie do art. 63 § 3a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), zwanej dalej "k.p.a.". W przypadku wniesienia wniosku w formie dokumentu elektronicznego pracownik1 zapisuje wniosek na nośniku zewnętrznym, który załącza do akt rejestrowych wnioskodawcy.
4.
Pracownik, po otrzymaniu wniosku, dołącza do niego adnotację zawierającą poniższe informacje:

4.1. czy przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie dyscyplinarne przed Krajowym Rzecznikiem Dyscyplinarnym- informację uzyskuje się poprzez zwrócenie się do pracowników Biura PIBR, obsługujących Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego;

4.2. czy przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie dyscyplinarne przed Polską Agencją Nadzoru Audytowego, zwaną dalej "PANA" - informację uzyskuje się poprzez skierowanie pisemnego zapytania do PANA z prośbą o przekazanie ww. informacji w terminie 7 dni od otrzymania przedmiotowej korespondencji;

4.3. czy wnioskodawca prowadzi firmę audytorską prowadzącą działalność w formie, o której mowa w art. 46 pkt 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415), zwanej dalej "ustawą", - informację uzyskuje się poprzez sprawdzenie w rejestrze;

4.4. czy wnioskodawca, wchodzi w skład organów firm audytorskich, wobec których toczą się postępowania administracyjne prowadzone przez KRBR - informację uzyskuje się odpowiednio poprzez sprawdzenie rejestru oraz zwrócenie się do pracowników Działu Samorządowego Biura PIBR;

4.5. czy przeciwko wnioskodawcy toczy się postępowanie administracyjne w związku z nieopłacaniem składki członkowskiej - informację uzyskuje się poprzez zwrócenie się do pracowników Działu Samorządowego Biura PIBR.

1 Pracownik Biura PIBR odpowiedzialny za ewidencję biegłych rewidentów, zwany dalej "pracownikiem".

5.
W przypadku wystąpienia wątpliwości natury prawnej na etapie składania i weryfikowania wniosku, osoby zajmujące się obsługą prawną PIBR sporządzają notatkę, którą załącza się do wniosku. Notatka ta składana jest w aktach rejestrowych i uwzględniana w procesie podejmowania decyzji o skreśleniu z rejestru biegłych rewidentów przez KRBR.
6.
Pracownik, po skompletowaniu dokumentacji i informacji, o których mowa w pkt 1 i 4-5 niniejszej procedury, z zastrzeżeniem pkt 7 niniejszej procedury, przygotowuje projekt uchwały w sprawie skreślenia z rejestru biegłych rewidentów i przekazuje ww. dokumenty do Komisji ds. ewidencji, zwanej dalej "Komisją".
7.
Informacja, o której mowa w pkt 4.2. procedury, na moment przekazania jej do członków Komisji, obejmuje aktualny status pozyskania tych informacji.
8.
Komisja analizuje i weryfikuje wnioski wraz z przekazaną dokumentacją i informacjami, o których mowa w pkt 4 niniejszej procedury. Członkowie obecni na posiedzeniu Komisji parafują wniosek, co potwierdza jego pozytywne zaopiniowanie. Pozytywne zaopiniowanie wniosku, przez członka Komisji, który bierze udział w posiedzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej oraz, polegającym na dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym (zdalnie), potwierdzane jest przez Pracownika w formie adnotacji sporządzanej na wniosku. Pracownik umieszcza również stosowną adnotację na wniosku w przypadku negatywnego zaopiniowania wniosku przez członka Komisji, w tym członka Komisji, który bierze udział w posiedzeniu zdalnie.
9.
Pracownik przekazuje pracownikowi obsługującemu posiedzenia KRBR, nie później niż na 2 dni robocze przed posiedzeniem KRBR (lub dniem, w którym rozpoczyna się głosowanie przez Internet), zaopiniowane przez radcę prawnego lub adwokata projekty uchwał w sprawie skreślenia z rejestru biegłych rewidentów przygotowane zgodnie z rekomendacją Komisji wraz ze sporządzonym zestawieniem przekazanych wniosków o skreślenie z rejestru biegłych.
10.
KRBR podejmuje uchwałę, nie później niż w terminie określonym przez przepisy k.p.a. od dnia złożenia wniosku.
11.
KRBR podejmuje uchwałę w sprawie skreślenia z rejestru biegłych rewidentów, bądź, w przypadku wątpliwości lub zastrzeżeń do treści projektu uchwały, zwraca do Komisji projekt z rekomendacją dalszego procedowania.
12.
Po podjęciu uchwały w sprawie skreślenia z rejestru biegłych rewidentów przez KRBR, pracownik przygotowuje 3 egzemplarze uchwały do podpisu przez Prezesa KRBR - jeden egzemplarz dla wnioskodawcy skreślonego z rejestru biegłych rewidentów, jeden przekazywany do PANA oraz jeden celem załączenia do akt rejestrowych wnioskodawcy. Przed podpisem przez Prezesa KRBR jeden egzemplarz jest parafowany na odwrocie przez radcę prawnego lub adwokata, co oznacza zaopiniowanie uchwały pod względem prawnym.
13.
Uchwała w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia doręczana jest do PANA oraz do wnioskodawcy, za potwierdzeniem odbioru.
14.
Uchwała KRBR jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów k.p.a. Od uchwały przysługuje możliwość odwołania do PANA w terminie 14 dni od dnia doręczenia stronie uchwały. Uchwała, od której nie wniesiono odwołania jest decyzją ostateczną.
15.
W przypadku skreślenia biegłego rewidenta, o którym mowa w art. 17 ust. 2 pkt 6 ustawy, KRBR informuje PANA o skreśleniu z rejestru biegłych rewidentów wraz z podaniem przyczyny skreślenia, w terminie 14 dni od uprawomocnienia się uchwały o skreśleniu.

Załącznik

OŚWIADCZENIE o wystąpieniu z samorządu biegłych rewidentów

Al. Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa

R3

Imię (imiona)
Nazwisko
Adres zamieszkania
Adres korespondencyjny

(jeśli inny niż adres zamieszkania)

Numer w rejestrze
Telefon

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1415) dalej "ustawa", niniejszym oświadczam, że występuję z samorządu biegłych rewidentów oraz wnoszę o skreślenie mnie z rejestru, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy.

Miejscowość i data
Podpis

Zastrzeżenie

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może odmówić podjęcia uchwały o skreśleniu z rejestru, jeżeli przeciwko biegłemu rewidentowi toczy się postępowanie dyscyplinarne, zgodnie z art. 18 ust. 3 ww. ustawy.

Jeżeli przeciwko biegłemu rewidentowi, który złożył oświadczenie o wystąpieniu z samorządu biegłych rewidentów, jest prowadzone postępowanie dyscyplinarne w sprawie przewinienia dyscyplinarnego popełnionego w związku z wykonywaniem usług atestacyjnych lub usług pokrewnych wykonywanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może podjąć uchwałę o skreśleniu biegłego rewidenta z rejestru po uzgodnieniu z Polską Agencją Nadzoru Audytowego - zgodnie z art. 18 ust. 4 ww. ustawy.