Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolnym stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 73/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolnym stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydaturę Pani Renaty Teresy Maj - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydatury Pana Pawła Jana Miśty - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 596 zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Agnieszka Katarzyna Krysztofiak.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w sprawie powołania Pani Agnieszki Katarzyny Krysztofiak (uchwała nr 868/2015 z 8 września 2015 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydaturę Pani Renaty Teresy Maj.

Przedstawiając powyższe stanowisko Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że rekomendowana kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę ze studiów prawniczych, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji, została bardzo dobrze oceniona przez przełożonych, a ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz większą liczbę głosów poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. Poza tym kandydatka ukończyła drugi kierunek studiów magisterskich w zakresie stosunków międzynarodowych oraz stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Pełni także funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie.

III

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ustawy z 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.).

Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy oraz omówieniu poszczególnych kandydatur, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Rejonowego w Bartoszycach kandydaturę Pani Renaty Teresy Maj.

1. Pani Renata Teresa Maj urodziła się w dniu 3 października 1981 r. w Biskupcu. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie z oceną bardzo dobrą. Ponadto w tym samym roku ukończyła studia magisterskie na kierunku stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą plus. W latach 2005-2008 odbywała aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. W 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od 3 kwietnia 2007 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w VII Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie w charakterze asystenta sędziego. Okresowo wykonywała także obowiązki asystenckie w II Wydziale Karnym oraz IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Z własnej inicjatywy podejmowała dodatkowo współpracę z sędziami orzekającymi w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Z dniem 20 września 2013 r. została powołana przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia funkcji pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na okres kadencji do 31 października 2016 r. W 2015 r. kandydatka ukończyła trzysemestralne studia podyplomowe w zakresie kształcenia pedagogicznego na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z wynikiem bardzo dobrym oraz dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie również z wynikiem bardzo dobrym. Ponadto systematycznie uczestniczy w różnorodnych szkoleniach zawodowych, co potwierdzają załączone do zgłoszenia zaświadczenia i certyfikaty. Od 4 października 2015 r. do chwili obecnej kandydatka jest również zatrudniona na podstawie umowy zlecenia w charakterze nauczyciela przedmiotu "podstawy prawa administracyjnego" w Policealnej Szkole dla Dorosłych "Educatio" w Warszawie.

Kandydatka uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacji. W ocenie sędziego wizytatora posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego oraz umiejętność ich praktycznego stosowania. Projekty uzasadnień orzeczeń przedkładane przez kandydatkę odpowiadają wymaganiom formalnym oraz prezentują wysoki poziom merytoryczny. Jest osobą niezwykle pracowitą, zdyscyplinowaną, bezkonfliktową i odpowiedzialną. Posiada wysoką kulturę osobistą. Zachowuje także właściwy stosunek do przełożonych i współpracowników. Sędzia wizytator wyraził przekonanie, że kandydatka daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków sędziego oraz zasługuje na powołanie.

Pani Renata Teresa Maj została w sposób wyróżniający oceniona przez przełożonych i sędziów, z którymi współpracuje wykonując obowiązki asystenta sędziego, co potwierdzają załączone do zgłoszenia kandydatki opinie służbowe.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 17 listopada 2015 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Renaty Teresy Maj. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 25 listopada 2015r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano 49 głosów "za", przy 12 głosach "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się".

2. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie posiada duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, które zdobyła pracując na stanowisku asystenta sędziego w różnych wydziałach Sądu Okręgowego w Olsztynie, pełniąc funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie oraz pracując na stanowisku nauczyciela w Policealnej Szkole dla Dorosłych "Educatio". Z oceny kwalifikacji dotyczącej pracy kandydatki wynika, że posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą oraz umiejętność stosowania przepisów w praktyce. Projekty uzasadnień orzeczeń sporządza na wysokim poziomie merytorycznym, co świadczy o dużej dojrzałości zawodowej kandydatki. Ukończyła dwa kierunki studiów magisterskich oraz dwa kierunki studiów podyplomowych. Systematycznie uczestniczy w różnorodnych szkoleniach zawodowych. Została ponadto w sposób wyróżniający oceniona przez przełożonych i sędziów, z którymi współpracuje.

Pan Paweł Jan Miśta posiada wyraźnie krótszy staż pracy w ramach wymiaru sprawiedliwości od kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie. Jest referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie od 1 stycznia 2014 r. do chwili obecnej. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji, z której wynika, że posiada dobrą wiedzę prawniczą oraz doświadczenie w stosowaniu przepisów w praktyce. W sposób trafny i umiejętny podejmuje decyzje oraz samodzielnie i właściwie organizuje sobie pracę.

3. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów ze studiów i egzaminu zawodowego.

Oboje kandydaci ukończyli wyższe studia prawnicze z ocenami bardzo dobrymi, natomiast Pan Paweł Jan Miśta uzyskał wyższą (bardzo dobrą) ocenę z egzaminu sędziowskiego. Nie był to jednak czynnik mogący przesądzić o wyniku niniejszego konkursu, ponieważ kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie po złożeniu egzaminu sędziowskiego nabyła duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach i studiach podyplomowych, została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora oraz uzyskała wyróżniające opinie służbowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Oboje kandydaci uzyskali jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Kandydatka przedstawiana z wnioskiem o powołanie uzyskała wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wynik głosowania dotyczący tej kandydatury został przedstawiony powyżej.

Podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie w dniu 25 listopada 2015 r. za kandydaturą Pana Pawła Jana Miśty oddano 46 głosów "za", przy 9 głosach "przeciw" i 17 głosach "wstrzymujących się".

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Renaty Teresy Maj zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności jej wysokie kwalifikacje oraz duże i różnorodne doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacji, wyróżniające opinie służbowe, a także wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pan Paweł Jan Miśta nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie i ocenionych łącznie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych, co skutkowało nieprzedstawieniem jego kandydatury z wnioskiem o powołanie w ramach niniejszego konkursu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Renaty Teresy Maj oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Pawła Jana Miśty nie oddano ani głosów "za" ani "przeciw", natomiast oddano 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).