Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.12.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 grudnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1322/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydaturę Pani Beaty Majewskiej-Czajkowskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury Pani Leokadii Krośniak-Cebulskiej - sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 387, zgłosiły się wyżej wymienione kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Gliwicach kandydaturę Pani Beaty Majewskiej-Czajkowskiej sędziego Sądu

Rejonowego w Gliwicach. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów Apelacji Katowickiej.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) Podejmując niniejszą uchwałę, Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego, poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach zostanie przedstawiona kandydatura Pani Beaty Majewskiej-Czajkowskiej.

2. Pani Beata Majewska-Czajkowska urodziła się w 1967 r. w Gliwicach. W 1990 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1990-1992 odbywała aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Jednocześnie w okresie od 10 września 1990 r. do 30 kwietnia 1991 r. była zatrudniona na stanowisku referenta w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, natomiast od 1 maja 1991 r. do 12 maja 1991 r. na stanowisku starszego referenta w tym Sądzie. We wrześniu 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z ogólnym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 16 listopada 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekała w III Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1994 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Powierzone obowiązki nadal wykonywała w III Wydziale Karnym. Od stycznia 1997 r. orzekała w II Wydziale Nieprocesowym a następnie w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. W okresie od 1 listopada 2001 r. do 30 czerwca 2009 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej II Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Gliwicach, a od 1 lipca 2009 r. do 30 września 2014 r. obowiązki Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego tego Sądu. W 2006 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim a w 2008 r. dwusemestralne podyplomowe studia w zakresie prawa cywilnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od 17 listopada 2007 r. do 16 listopada 2015 r. pełniła obowiązki Prezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach. W latach 2006-2014 Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach delegował kandydatkę do orzekania w tym Sądzie w ramach pojedynczych sesji. Powierzone obowiązki wykonywała w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym. Następnie od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości orzekała w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w pełnym wymiarze. Została skierowana do orzekania w XII Wydziale Cywilnym (od października do grudnia 2014 r.) a następnie w I Wydziale Cywilnym. Od 1 października 2015 r. do chwili obecnej orzeka nadal w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w ramach stałej delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych kandydatka bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Pracę i kwalifikacje zawodowe Pani Beaty Majewskiej-Cząjkowskiej oceniła Pani Mirella Szpyrka - sędzia wizytator w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka posiada niezbędne kwalifikacje zawodowe oraz predyspozycje osobowościowe do pełnienia obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Legitymuje się bogatym doświadczeniem zawodowym, długoletnim okresem orzekania oraz doskonałą znajomością przepisów prawa materialnego i procesowego. W ocenie sędziego wizytatora zarówno w pracy orzeczniczej, jak i podczas pełnienia funkcji przewodniczącej wydziału i prezesa sądu rejonowego kandydatka dała się poznać jako osoba odpowiedzialna, sumienna i niezwykle zaangażowana w wykonywaną pracę. Jest ponadto ceniona i szanowana przez współpracowników i przełożonych.

Podczas posiedzenia w dniu 16 października 2015 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pani Beaty Majewskiej-Cząjkowskiej jednogłośnie pozytywnie (5 głosami "za", przy 30 punktach poparcia na 30 możliwych). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej na posiedzeniu w dniu 30 października 2015 r. oddało na tę kandydaturę 98 głosów "za" i 2 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada duże doświadczenie zawodowe, które zdobyła, orzekając jako sędzia sądu rejonowego oraz wykonując obowiązki sędziego sądu okręgowego w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora.

Pozytywną opinię kwalifikacyjną posiada również Pani Leokadia Krośniak -Cebulska. Jednakże kandydatka ta nie uzyskała tak wysokiego poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, jak Pani Beata Mąjewska-Czajkowska.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Oceny otrzymane przez kandydatkę przedstawioną z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Leokadia Krośniak-Cebulska otrzymała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Wyniki te ustępują wobec bardzo dobrych ocen uzyskanych przez Panią Beatę Majewską-Czajkowską na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów Apelacji Katowickiej.

Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów Apelacji Katowickiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oceniło pozytywnie kandydaturę Pani Leokadii Krośniak-Cebulskiej (3 głosami "za", 2 głosami "przeciw", przy 5 punktach poparcia na 30 możliwych). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej oddało na tę kandydaturę 26 głosów "za" i 48 głosów "przeciw", przy 31 głosach "wstrzymujących się", wobec czego kandydatka ta nie uzyskała tak wysokiego poparcia jak Pani Beata Majewska-Czajkowska.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Beaty Majewskiej-Czajkowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności jej doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena kwalifikacyjna, jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli sędziów Apelacji Katowickiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Leokadii Krośniak-Cebulskiej nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała bezwzględnej większości głosów,

- Pani Beaty Majewskiej-Czajkowskiej oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).