Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Łęczycy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1217/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Łęczycy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Łęczycy kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Łęczycy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosiła się jedna powyżej wymieniona kandydatka.

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, uznał, że nie są one wystarczające do zajęcia stanowiska i postanowił odroczyć rozpoznanie sprawy do czasu przeprowadzenia rozmowy w trybie wideokonferencji z Panią Agnieszką Moniką Leszczyńską. W dniu 5 listopada 2015 r., po wysłuchaniu zaproszonej kandydatki, Zespół ponownie zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym w Łęczycy kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu sędziowskiego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Rada kierowała się również kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła w szczególności uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Kijowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Łęczycy zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej.

2. Pani Agnieszka Monika Leszczyńska urodziła się w 1974 r. w Łodzi. W okresie od 13 marca 1995 r. do 30 czerwca 1996 r. była zatrudniona na stanowisku inspektora w III Oddziale Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Państwowego. Z dniem 2 lipca 1996 r. została zatrudniona w IV Wydziale Karnym Sądu Wojewódzkiego (następnie Sądu Okręgowego) w Łodzi, początkowo na stanowisku pomocnika sekretarza, następnie sekretarza sądowego a od 1 stycznia 2001 r. starszego sekretarza sądowego. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończyła w 2001 r. z oceną dostateczną plus. Od 10 marca 2005 r. jest zatrudniona jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Powierzone obowiązki wykonywała w wydziałach: karnym, cywilnym rodzinnym, pracy i ubezpieczeń społecznych a od 1 marca 2011 r. do chwili obecnej pracuje w IV Wydziale Karnym tego Sądu. We wrześniu 2009 r. złożyła - bez odbytej aplikacji - egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus.

W październiku 2009 r. Pani Agnieszka Monika Leszczyńska rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uczestniczy w wielu szkoleniach i konferencjach.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej sporządził Pan Paweł Urbaniak - wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. W jego ocenie kandydatka opanowała w bardzo dobrym stopniu metodykę pracy sędziego, a sposób wykonywania przez nią dotychczasowych obowiązków uprawnił go do oceny, że jest właściwą osobą do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach merytorycznych Pani asystent sporządzili sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi, podkreślając, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Podczas posiedzenia w dniu 7 września 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. oddało na tę kandydaturę 56 głosów "za", 4 głosy "przeciw" i 10 głosów "wstrzymujących się".

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, pozytywne opinie służbowe, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Monika Leszczyńska spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości, w tym na stanowisku asystenta sędziego w różnych pionach, a także na stanowiskach administracyjnych. Prezentuje odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora i w opiniach służbowych.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę Pani Agnieszki Moniki Leszczyńskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).