Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.11.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 listopada 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1215/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 listopada 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 482

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydaturę Pana Bartosza Kasielskiego - referendarza sądowego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi kandydatury Pana Jakuba Tomasza Zalepy - asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 482, zgłosiło się troje kandydatów. Wobec rezygnacji Pani Kariny Rzeźnik - asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jej zgłoszenia (uchwała Nr 831/2015 z 7 lipca 2015r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 2 listopada 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko w Sądzie Rejonowym dla Łodzi -Śródmieścia w Łodzi kandydaturę Pana Bartosza Kasielskiego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest uzasadniony treścią oceny kwalifikacyjnej, oceną dobrą plus na dyplomie ukończenia studiów prawniczych i oceną celującą z egzaminu sędziowskiego oraz uzyskanym poparciem Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Przy podejmowaniu decyzji Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustaw}7 o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, Zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu i ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

HI

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Rada kierowała się również kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła w szczególności uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pana Bartosza Kasielskiego.

2. Pan Bartosz Kasielski urodził się w 1984 r. w Łodzi. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończył w 2008 r. z oceną dobrą plus. W trakcie studiów uczestniczył w programie Socrates Erasmus na Uniwersytecie w Antwerpii w Belgii w semestrze zimowym 2006/2007, gdzie ukończył z wyróżnieniem kurs International and European Legal Studies Programme. W okresie od listopada 2009 r. do listopada 2010 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, którą ukończył z wynikiem 46,22 punktów. Od lutego 2011 r. do czerwca 2015 r. odbywał w tej Szkole aplikację sędziowską, którą ukończył z wynikiem 114,5 punktów. W 2013 r. złożył egzamin sędziowski z oceną celującą, zdobywając 306 punktów. W okresie od października do grudnia 2013 r. był zatrudniony w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łodzi na stanowisku asystenta sędziego. Następnie odbył obowiązkowy staż referendarski w ramach aplikacji sędziowskiej od stycznia 2014 r. do czerwca 2015 r. w I Wydziale Cywilnym oraz w XX Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od lipca 2015 r. do chwili obecnej wykonuje obowiązki referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Orzeka w I Wydziale Cywilnym.

Kandydat biegle posługuje się językiem angielskim, co potwierdza uzyskany przez niego w 2005 r. Certificate od Proficiency in English. Ponadto wykazuje się podstawową znajomością języka niemieckiego. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych systematycznie uczestniczy w szkoleniach.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Bartosza Kasielskiego sporządziła Pani Jolanta Borkowska - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Łodzi. Jej zdaniem kandydat posiada wyjątkowy zasób wiedzy z poszczególnych dziedzin prawa oraz bardzo duże umiejętności rozpoznawania istoty problemu i stosowania prawa w praktyce. Analiza pracy Pana Bartosza Kasielskiego dowodzi bardzo dobrej znajomości orzecznictwa sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego. Opiniująca oceniła przygotowanie zawodowe tego kandydata jako celujące, a jego kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego jako bardzo dobrą.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Bartosza Kasielskiego jednogłośnie pozytywnie z wyróżnieniem. Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. zaopiniowało tę kandydaturę 69 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się".

3. Pan Jakub Tomasz Zalepa urodził się w 1973 r. w Łodzi. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończył w 1998 r. z oceną dobrą. W latach 1997-2005 prowadził własną działalność gospodarczą. Od lutego do marca 1998 r. był kierownikiem sekretariatu w Kolegium do spraw Wykroczeń w Bełchatowie a od sierpnia do listopada 1998 r. księgowym w Dilmah Poland. Od stycznia do maja 1999 r. był zatrudniony na stanowisku agenta w Towarzystwie Emerytalnym BIG Banku Gdańskiego. Następnie, po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2009 r. egzamin sędziowski z oceną dobrą. W październiku 2009 r. został zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Powierzone obowiązki wykonywał w VII Wydziale Karnym. Od lutego 2012 r. pracuje na takim samym stanowisku w XVIII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydata sporządziła Pani sędzia Małgorzata Młodawska-Piaseczna - wizytator Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Zdaniem opiniującej kandydat spełnia wymogi formalne powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Całokształt jego pracy oceniła jako pozytywny.

Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Jakuba Tomasza Zalepy jednogłośnie pozytywnie. Zgromadzenie Ogólne Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. oddało na tę kandydaturę 14 głosów "za", 23 głosy "przeciw" i 33 głosy "wstrzymujące się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, które znajdują odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej. Opiniująca oceniła przygotowanie zawodowe tego kandydata jako celujące, a jego kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego jako bardzo dobrą. Natomiast praca i kwalifikacje merytoryczne Pana Jakuba Tomasza Zalepy zostały ocenione przez sędziego wizytatora zaledwie jako pozytywne.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Pan Bartosz Kasielski uzyskał wyższe oceny niż Pan Jakub Tomasz Zalepa zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Wyniki uzyskane przez obu kandydatów podczas głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego zostały zaprezentowane powyżej. Pan Jakub Tomasz Zalepa otrzymał niższe poparcie tych gremiów niż kandydat przedstawiony z wnioskiem o powołanie.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Bartosza Kasielskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz na stanowisku referendarza sądowego orzekającego w sprawach cywilnych i gospodarczych, a ponadto wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, oceny uzyskane na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi i Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego.

Pan Jakub Tomasz Zalepa posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, jednakże uzyskał niższą ocenę z egzaminu sędziowskiego, niższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Łodzi oraz zdecydowanie mniejsze poparcie Zgromadzenia Ogólnego Przedstawicieli Sędziów okręgu łódzkiego, zatem nie spełnia kryteriów wyboru w tak wysokim stopniu jak Pan Bartosz Kasielski. W ramach niniejszego postępowania nominacyjnego pozostaje zaś do obsadzenia tylko jedno stanowisko sędziowskie.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 listopada 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Bartosza Kasielskiego oddano 18 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając mu jednogłośnego poparcia,

- Pana Jakuba Tomasza Zalepy oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się", wobec czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).