Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 7 października 2015 r. pod poz. 968.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 56/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 7 października 2015 r. pod poz. 968

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu kandydaturę Pani Ewy Marii Bednarczyk - referendarza sądowego.
UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 968, zgłosiła się jedna kandydatka.

II

Podczas posiedzenia 7 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, przeprowadził naradę i, kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Grójcu kandydaturę Pani Ewy Marii Bednarczyk. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią oceny kwalifikacyjnej kandydatki i opinii służbowych na temat jej pracy i kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nią doświadczenia zawodowego, a także poziomem poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Ewa Maria Bednarczyk posiada wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, jej praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione pozytywnie zarówno przez sędziego wizytatora, jak i w opiniach służbowych sporządzonych przez sędziów przełożonych, a Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu radomskiego udzieliły jej kandydaturze wysokiego poparcia.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że Pani Ewa Maria Bednarczyk spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie służbowe na temat jej pracy i kwalifikacji, a także oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że kandydatura Pani Ewy Marii Bednarczyk zostanie przedstawiona z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Grójcu.

2. Pani Ewa Maria Bednarczyk urodziła się 20 lipca 1978 r. w Radomiu. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą. Od czerwca 2002 r. do stycznia 2004 r. pracowała jako konsultant prawny a od listopada 2004 r. do lipca 2005 r. jako asystent radcy prawnego w spółkach prawa handlowego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W okresie od października 2006 r. do kwietnia 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Powierzone obowiązki wykonywała początkowo w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych a od listopada 2010 r. w V Wydziale Karnym Odwoławczym. W okresie od października 2007 r. do czerwca 2009 r. prowadziła zajęcia z zakresu wstępu do prawoznawstwa, prawa konstytucyjnego i prawa rodzinnego dla studentów pedagogiki Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od lutego do września 2011 r. prowadziła szkolenia o prawnych aspektach przysposobienia i formach opieki zastępczej dla rodzin przygotowujących się do przysposobienia dziecka. Z dniem 1 maja 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grójcu.

Do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym (w wymiarze 4/5 etatu) oraz w V Wydziale Ksiąg Wieczystych (w wymiarze 1/5 etatu).

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Ewy Marii Bednarczyk zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. Pozytywne opinie służbowe o kandydatce sporządzili także Prezes Sądu Okręgowego w Radomiu, Prezes Sądu Rejonowego w Grójcu oraz Przewodnicząca V Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu.

Pani Ewa Maria Bednarczyk podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajowa Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Podczas posiedzenia 23 listopada 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu zaopiniowało tę kandydaturę jednogłośnie pozytywnie (7 głosami "za" z mocą poparcia 41). Podczas głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego na posiedzeniu 10 grudnia 2015 r. na kandydaturę Pani Ewy Marii Bednarczyk oddano 48 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", z mocą poparcia 225 punktów.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Ewy Marii Bednarczyk zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywna ocena jej pracy i kwalifikacji merytorycznych, a także poziom uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Radomiu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu radomskiego.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pani Ewy Marii Bednarczyk oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).