Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 36/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 596

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim kandydaturę Pani Anny Małgorzaty Gol-Zdziebczok - prokuratora.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 596, zgłosiło się dwóch kandydatów. Wobec rezygnacji Pana Tomasza Michała Łatanika - asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia (uchwała nr 1265/2015 z 8 grudnia 2015 r.).

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim kandydaturę Pani Anny Małgorzaty Goł-Zdziebczok.

Rekomendując tę kandydaturę, członkowie Zespołu wzięli w szczególności pod uwagę pozytywne oceny kwalifikacji zawodowych kandydatki, jej długoletnie doświadczenie zawodowe a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

W posiedzeniu Zespołu nie wziął udziału przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratury - o terminie posiedzenia zawiadomiony w sposób prawidłowy.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacyjną, jej doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Po rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Małgorzaty Goł-Zdziebczok.

2. Pani Anna Małgorzata Goł-Zdziebczok urodziła się w 1977 r. w Świętochłowicach. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego ukończyła w 2001 r. z wynikiem dobrym plus. W 2002 r. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa a w 2003 r. ukończyła studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach w zakresie zarządzania finansami przedsiębiorstw z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, początkowo pozaetatowej a następnie etatowej, w październiku 2004 r. złożyła egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 13 grudnia 2004 r. została mianowana asesorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku. Początkowo prowadziła i nadzorowała postępowania przygotowawcze w ramach działu IDs, prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Rybniku oraz Komisariaty I i II w Rybniku oraz Komisariat w Gaszowicach. Następnie powierzono jej realizację obowiązków w dziale śledczym 2Ds, w ramach którego prowadziła i nadzorowała postępowania o przestępstwa przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu oraz o czyny z art. 148 kodeksu karnego. Z dniem 13 grudnia 2007 r. została powołana na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Rybniku. Zajmowała się między innymi szeroko rozumianym postępowaniem cywilnym, a od 2009 r. prowadzi sprawy z zakresu prawa cywilnego, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnego i nieletnich, a także prawa adm ini stracyj nego.

Pani Anna Małgorzata Goł-Zdziebczok w ramach podnoszenia kwalifikacji uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, Prokuraturę Okręgową w Gliwicach, Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach oraz Prokuraturę Generalną.

Częściową ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Anny Małgorzaty Goł -Zdziebczok, na podstawie akt spraw wskazanych przez kandydatkę, sporządziła Pani Teresa Kółeczko-Wacławik - wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Opiniująca wyraziła pogląd, że długoletnie doświadczenie zdobyte w pracy na stanowisku prokuratora, przy uwzględnieniu bardzo dobrej oceny pracy kandydatki przedstawionej przez Prokuratora Rejonowego w Rybniku, pozwala na stwierdzenie istnienia dobrych prognoz co do przydatności Pani Anny Małgorzaty Goł-Zdziebczok do wykonywania zawodu sędziego.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione również przez Panią Krystynę Wiśniewską-Drobny - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gliwicach. Opiniująca przedstawiła wnioski zbieżne z wnioskami sędziego wizytatora do sprawy cywilnych i również wyraziła przekonanie o istnieniu pozytywnych prognoz co do przydatności Pani prokurator do wykonywania zawodu sędziego.

Pani Anna Małgorzata Goł-Zdziebczok posiada bardzo pozytywną opinię służbową sporządzoną przez Pana Tadeusza Żymełkę - Prokuratora Rejonowego w Rybniku. Przełożony podkreślił ponadprzeciętne zaangażowanie kandydatki w realizowanie obowiązków. Wskazał, że jest samodzielna i podejmuje prawidłowe decyzje merytoryczne, właściwie je uzasadniając. W jego ocenie Pani prokurator bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu w dniu 18 listopada 2015 r. zaopiniowało pozytywnie kandydaturę Pani Anny Małgorzaty Goł-Zdziebczok, 6 głosami "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się". Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w dniu 27 listopada 2015 r. na powyższą kandydaturę oddano 78 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Anny Małgorzaty Goł-Zdziebczok zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych, pozytywnej opinii służbowej, a także wysokie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Anna Małgorzata Goł-Zdziebczok spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Kandydatka prezentuje odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach sporządzonych przez sędziów wizytatorów i w opinii służbowej, ponadto uczestniczy w licznych szkoleniach oraz posiada długoletnie doświadczenie zawodowe.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę Pani Anny Małgorzaty Goł -Zdziebczok oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).