Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na sześć stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.1.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 stycznia 2019 r.

UCHWAŁA NR 151/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 stycznia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na sześć stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Sławomira Łabuza, Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej, Pani Agaty Pędrackiej, Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej, Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, Pani Agaty Zuradzkiej-Stuglik do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie:

- Pani Ewy Elżbiety Buczek-Fidyki,

- Pani Joanny Elżbiety Dzierżawy-Ignacek,

- Pana Daniela Edwarda Gieraka,

- Pani Barbary Anny Glenc Poślednik,

- Pani Łucji Gruszczynskiej-Czapli,

- Pani Magdaleny Marii Kimel,

- Pani Leokadii Krośniak-Cebulskiej,

- Pana Piotra Sokala,

- Pani Renaty Anny Stańczak

- Pani Joanny Zachorowskiej,

do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na sześć wolnych stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 274, zgłosili się:

- Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pani Joanna Elżbieta Dzierżawa-Ignacek - sędzia Sądu Rejonowego w Żorach,

- Pan Daniel Edward Gierak - sędzia Sądu Rejonowego w Zabrzu,

- Pani Barbara Anna Glenc-Poślednik - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pani Łucja Gruszczyńska-Czapla - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pani Magdalena Maria Kimel - sędzia Sądu Rejonowego w Zabrzu,

- Pani Leokadia Krośniak-Cebulska - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pan Sławomir Łabuz - sędzia Sądu Rejonowego w Raciborzu,

- Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska- sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pani Agata Pędracka - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pani Małgorzata Sąsiadek - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pan Piotr Sokal - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Katowicach,

- Pani Renata Anna Stańczak - sędzia Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju,

- Pani Katarzyna Anna Sztymelska - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach,

- Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku, - Pani Joanna Zachorowska - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach, - Pani Agata Żuradzka-Stuglik - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w stosunku do Pani Małgorzaty Sąsiadek (uchwała nr 210/2018 r. z 24 lipca 2018 r.) oraz Pani Joanny Zachorowskiej (uchwała nr 174/2019 r. z 25 stycznia 2019 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 21 stycznia 2019 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespól postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować na sześć wolnych stanowisk sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury: Pani Joanny Elżbiety Dzierżawy-Ignacek, Pani Magdaleny Marii Kimel, Pana Sławomira Łabuza, Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej, Pani Agaty Pędrackiej, Pani Renaty Anny Stańczak, Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej, Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, Pani Joanny Zachorowskiej.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem Pani Joanny Elżbiety Dzierżawy-Ignacek, Pani Magdaleny Marii Kimel, Pana Sławomira Łabuza, Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej, Pani Agaty Pędrackiej, Pani Renaty Anny Stańczak, Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej, Pani Joanny Zachorowskiej przemawiają (ocenione łącznie) wysokie umiejętności zawodowe potwierdzone pozytywnymi ocenami kwalifikacyjnymi, odpowiednie doświadczenie orzecznicze i staż zawodowy oraz odpowiednie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Zespół oceniając natomiast kandydaturę Pana Ireneusza Leszka Wilikiewicza miał na uwadze brak poparcia środowiska sędziowskiego dla tej kandydatury oraz uwzględnił uzyskaną przez niego ocenę kwalifikacyjną. Zespół nie podzielił jednak wniosków wizytatora. W ocenie zespołu całościowa ocena kandydatury Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, jego doświadczenie zawodowe, odpowiedni staż orzeczniczy i przebieg kariery wskazują, że posiada kwalifikacje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Pozostali kandydaci nie uzyskali bezwzględnej większości głosów poparcia.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, powiadomiony o jego terminie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz.52).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając częściowo stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Sławomira Łabuza, Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej, Pani Agaty Pędrackiej, Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej, Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, Pani Agaty Żuradzkiej-Stuglik do pełnienia urzędu na sześć stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

2. Pan Sławomir Łabuz urodził się w 1974 r. w Cieszynie. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. W latach 1999-2003 pracował na stanowisku referenta prawnego w kancelarii adwokackiej w Żorach. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 16 czerwca 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Raciborzu. Orzekał w wydziałach: grodzkim, pracy i cywilnym. Od stycznia 2006 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego IV Wydziału Pracy w tym Sądzie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 marca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Raciborzu. Orzekał w wydziale pracy, wydziale rodzinnym i nieletnich oraz wydziale cywilnym, w dalszym ciągu pełniąc funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Pracy. Od grudnia 2009 r. do lipca 2014 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu, a od stycznia 2010 r. do lipca 2014 r. również funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od sierpnia 2014 r. do marca 2017 r. był delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Od kwietnia 2017 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Raciborzu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od lutego 2018 r. do stycznia 2019 r. został ponownie delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym

w Gliwicach. Orzekał w III Wydziale Cywilnym-Odwolawczym i II Wydziale Cywilnym Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Teresę Kołeczko-Wacławik - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że kandydat orzekając od 2003 r., w tym na delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach zdobył odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Oceniając orzecznictwo kandydata zarówno w sądzie rejonowym i sądzie okręgowym, opiniująca stwierdziła, że sprawnie prowadzi postępowania, jego przygotowanie do rozpraw nie budzi zastrzeżeń, z treści zarządzeń przygotowujących rozprawę wynika dążność do koncentracji materiału dowodowego, a także widoczna jest koncepcja prowadzenia sprawy. Postępowania były prowadzone rzetelnie i wnikliwie. Sporządzane przez kandydata uzasadnienia były prawidłowe.

Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska urodziła się w 1972 r. w Siemianowicach Śląskich. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1998 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 18 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekała w IX Wydziale Cywilno-Karnym, a od października 2003 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej tego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekała w IX Wydziale Cywilno-Grodzkim, pełniąc od maja 2004 r. do grudnia 2006 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Od stycznia 2007 r. do czerwca 2009 r. orzekała w XIII Wydziale Grodzkim i pełniła funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od lipca 2009 r. do lipca 2014 r. wykonywała obowiązki sędziego w II Wydziale Cywilnym, pełniąc funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Ponadto od września 2013 r. do lipca 2014 r. sprawowała funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości jest delegowana do orzekania w Sadzie Okręgowym w Gliwicach na czas nieokreślony. Orzekała w I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym, a obecnie wykonuje czynności w XII Wydziale Cywilnym-Rodzinnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, pełniąc od lipca 2018 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału.

Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska w 2006 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studia podyplomowe w zakresie prawa unii europejskiego z wynikiem bardzo dobrym. W 2009 r. ukończyła "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów" organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Mirellę Szpyrkę - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Osiągnięte przez nią w lustrowanym okresie wyniki świadczą o bardzo wysokiej efektywności pracy i dobrej stabilności orzeczniczej oraz wysokim zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Wzorowa obowiązkowość oraz umiejętność współpracy w zespole i efektywnego organizowania pracy przez kandydatkę zyskały również akceptację jej przełożonych.

Pani Agata Pędracka urodziła się w 1975 r. w Staszowie. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Orzekała w wydziałach: grodzkim i cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 23 marca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Orzekała w II Wydziale Cywilnym, od lipca 2009 r. w I Wydziale Cywilnym, a od września 2011 r. ponownie w II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od stycznia 2018 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w związku z pełnieniem funkcji Kierownika Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku. W czerwcu 2018 r. powierzono jej pełnienie funkcji wizytatora w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Mieczysława Brzdąka - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Z oceny tej wynika, że wyniki lustracji, przedstawiona analiza orzecznictwa opiniowanej, odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz wymagany staż pracy i posiadana wiedza pozwalają na uznanie, że jest ona odpowiednią kandydatką do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Z reguły trafne orzecznictwo, dobra wydajność, a także pracowitość i odpowiedzialność oraz zaangażowanie w pracy, dają gwarancję właściwego wykonywania przez opiniowaną obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Katarzyna Anna Sztymelska urodziła się w 1975 r. w Kędzierzynie-Koźlu. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski uzyskując ocenę dobrą. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Początkowo orzekała w XI Wydziale Grodzkim, a od sierpnia 2002 r. w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w którym od września 2003 r. do marca 2004 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 12 czerwca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekała w dalszym ciągu w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, w którym od czerwca 2007 r. do lipca 2007 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału na czas nieobecności dotychczasowej Przewodniczącej. W styczniu 2013 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej tego Wydziału, którą pełniła do lutego 2016 r. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 marca 2016 r. została delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach (od listopada 2017 r. na czas nieokreślony). Orzeka w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, natomiast w Sądzie Rejonowym w Gliwicach została przydzielona do IV Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Pani Katarzyna Anna Sztymelska w 2013 r. ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego wszystkich szczebli z wynikiem bardzo dobrym. W 2013 r. prowadziła szkolenia dla dyrektorów szkół powszechnych z zakresu prawa cywilnego, karnego i rodzinnego przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw cywilnych, sporządzoną przez Panią Mirellę Szpyrkę - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że efektywnie wykonuje swoje obowiązki, terminowo sporządza uzasadnienia, właściwie przygotowuje rozprawy, orzeczenia mają właściwą formę, a ich uzasadnienia są sporządzane prawidłowo. W objętych kontrolą sprawach czynności kandydatki nie budzą zastrzeżeń i wskazują na znajomość prawa materialnego i procesowego, jak również umiejętność stosowania prawa w praktyce.

Pani Katarzyna Anna Sztymelska otrzymała również pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw rodzinnych, sporządzoną przez Panią Annę Walentę - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że posiada ona wszelkie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Jest niezwykle pracowita i rzetelna, a osiągnięte przez nią w kontrolowanym okresie wyniki, szczególnie bardzo wysoka stabilność orzecznictwa, świadczą o zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Kandydatka w ocenie opiniującej jest doświadczonym, mądrym, wyważonym i sumiennym sędzią. Posiada szeroką wiedzę prawniczą i umiejętność jej stosowania w praktyce. Zdaniem opiniującej powołanie kandydatki na stanowisko sędziego sądu okręgowego jest jak najbardziej uzasadnione.

Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz urodził się w 1970 r. w Zabrzu. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji prokuratorskiej, w 1997 r. złożył egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1997 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Od listopada 1999 r. do listopada 2001 r. był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 26 września 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach. Orzekał w wydziałach grodzkich. Z dniem 1 lutego 2003 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żorach. Orzekał w IV Wydziale Gospodarczym, w którym od października 2003 r. do grudnia 2003 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego na czas nieobecności dotychczasowej Przewodniczącej. Od sierpnia 2004 r. do października 2004 r. był delegowany do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Od marca 2010 r. orzekał w I Wydziale Cywilnym i IV Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Żorach. Z dniem 1 maja 2011 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, w którym orzekał w VI Wydziale Gospodarczym. Od grudnia 2016 r. do grudnia 2017 r. był delegowany do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Z dniem 3 stycznia 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz delegowany do orzekania w tym Sądzie na czas pełnienia tej funkcji. Orzeka w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kandydat uzyskał negatywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Annę Bohdziewicz - sędziego Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W ocenie wskazano, że nie jest on przygotowany do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Zdaniem opiniującej dalszy okres delegacji pozwoli kandydatowi nie tylko na udoskonalenie warsztatu sędziego, ale też zdobycie doświadczenia w tych kategoriach spraw, w których obecnie orzeka, a w jakich wcześniej nie rozstrzygał.

Pani Agata Żuradzka-Stuglik urodziła się w 1974 r. w Katowicach. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 sierpnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. Orzekała w VII Wydziale Gospodarczym i XII Wydziale do spraw Upadłościowych i Naprawczych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Orzekała w VII Wydziale Gospodarczym, XII Wydziale Gospodarczym do spraw Upadłościowych i Naprawczych, I Wydziale Cywilnym, VII Wydziale Procesowym, X Wydziale Gospodarczym. Od kwietnia 2011 r. jest przydzielona do orzekania w VII Wydziale Gospodarczym Sądu Rejonowego w Gliwicach. Kandydatka pełniła następujące funkcje w Sądzie Rejonowym w Gliwicach: od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 r. pełniącej obowiązki Przewodniczącego XII Wydziału Gospodarczego do spraw Upadłościowych i Naprawczych, od października 2009 r. do września 2010 r. Kierownika Sekcji Stowarzyszeń w X Wydziale Gospodarczym, od kwietnia 2011 r. do stycznia 2016 r. Zastępcy Przewodniczącego VII Wydziału Gospodarczego. Od lutego 2016 r. jest Przewodniczącą VII Wydziału Gospodarczego tego Sądu. Od kwietnia 2017 r. do listopada 2017 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od stycznia 2019 r. do czerwca 2019 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Pani Agata Żuradzka-Stuglik ukończyła następujące studia podyplomowe: w 2006 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w zakresie prawa Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym, w 2007 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie prawa gospodarczego z elementami ekonomii prawa z wynikiem bardzo dobrym, w 2012 r. również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w zakresie prawa własności intelektualnej z wynikiem bardzo dobrym oraz w 2014 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w zakresie retoryki i kreowania wizerunku dla prawników z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorką jednej publikacji prawniczej - poradnika dotyczącego odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Iwonę Wańczurę - wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego zarówno materialnego, jak i procesowego oraz potrafi ją wykorzystać w praktyce. Ma bardzo dobrze opanowany warsztat pracy sędziego. Jej decyzje są przemyślane i logiczne. Dobrą organizację pracy, koncentrację materiału dowodowego i wydajność pracy potwierdzają dane statystyczne. Duże doświadczenie orzecznicze i przymioty osobiste kandydatki uzasadniają powołanie jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Sławomir Łabuz, Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska, Pani Agata Pędracka, Pani Katarzyna Anna Sztymelska, Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz i Pani Agata Żuradzka-Stuglik posiadają wieloletnie doświadczenie orzecznicze i życiowe. Z ocen kwalifikacyjnych wynika, że prezentują wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonują swoje czynności służbowe rzetelnie i z zaangażowaniem. Należy przy tym podkreślić, że w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wnioski wynikające z oceny kwalifikacyjnej dotyczącej Pana Ireneusza Wiliczkiewicza nie przesądzają o kwalifikacjach tego kandydata do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. W ocenie Rady kandydat ten zasługuje na powołanie na powyższe stanowisko sędziowskie, ponieważ posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze oraz szeroką wiedzę prawniczą. W latach 2015-2016 efektywność jego pracy była wysoka, a ponadto w 2017 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości wykonywał szereg czynności z zakresu prawa międzynarodowego i zdobył w tym zakresie unikalne doświadczenie zawodowe, istotne dla dobra wymiaru sprawiedliwości. Tym samym w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa ocena kwalifikacyjna kandydata nie odzwierciedla w pełni wszystkich jego walorów zawodowych.

Pozostali kandydaci posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru nie okazali się kandydatami lepszymi niż objęci wnioskiem o powołanie.

Pani Ewa Elżbieta Buczek-Fidyka urodziła się w 1976 r. w Wodzisławiu Śląskim. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym i IX Wydziale Grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 marca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, w którym kontynuuje swoje obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym, a od listopada 2009 r. do września 2014 r. pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od października 2014 r. do grudnia 2017 r. została delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym, przy czym w 2018 r. odbywała także jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w tym Sądzie.

W 2007 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Teresę Kołeczko-Wacławik - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. W ocenie stwierdzono, że kandydatka orzekając od 2003 r. zdobyła odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego, a osiągnięte do tej pory wyniki w pracy orzeczniczej, przy uwzględnieniu cech osobowości Pani Ewy Elżbiety Buczek-Fidyki, stanowią gwarancję należytego wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Pani Joanna Elżbieta Dzierżawa-Ignacek urodziła się w 1970 r. w miejscowości Rydułtowy. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. W latach 1989-1996 pracowała w Sądzie Rejonowym w Rybniku początkowo na stanowisku pomocnika sekretarza sądowego, a następnie sekretarza sądowego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 20 listopada 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Orzekała w I i II Wydziale Cywilnym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 września 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, w którym kontynuowała swoje obowiązki orzecznicze w Wydziale Cywilno-Karnym Sądu Rejonowego w Rybniku-Wydział Zamiejscowy w Żorach, pełniąc od stycznia 2000 r. do października 2001 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Następnie orzekała w Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Rybniku, pełniąc od października 2001 r. do grudnia 2002 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2003 r., została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żorach, w którym orzekała w IV Wydziale Gospodarczym oraz pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału (od lutego 2003 r. do kwietnia 2011 r.). Od grudnia 2009 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Żorach, a od listopada 2012 r. do października 2016 r. funkcję Prezesa tego Sądu. Obecnie (od kwietnia 2011 r.) orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Żorach, w którym od stycznia 2013 r. do października 2016 r. pełniła także funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od listopada 2016 r. do kwietnia 2018 r. na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w II Wydziale Cywilnym Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku.

W 2006 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym, a w 2009 r. "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów" organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Tomasza Pawlika - wizytatora do spraw ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Gliwicach. W ocenie stwierdzono, że Pani Joanna Elżbieta Dzierżawa-Ignacek posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Nie budzi zastrzeżeń jej znajomość prawa procesowego i materialnego, jak również umiejętność stosowania prawa w praktyce. Jest osobą zdyscyplinowaną i rzeczową, a jej stosunek do uczestników postępowania, przełożonych i współpracowników nie budzi zastrzeżeń.

Pan Daniel Edward Gierak urodził się w 1981 r. w Pankach. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Od kwietnia 2006 r. do kwietnia 2009 r. pracował w Sądzie Okręgowym w Częstochowie na stanowisku asystenta sędziego. Obowiązki wykonywał w Wydziale Gospodarczym i Wydziale Karnym-Odwoławczym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości, z dniem 15 kwietnia 2009 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, w którym orzekał w Wydziale Ksiąg Wieczystych i Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17 maja 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu. Orzeka w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego Wydziału (od stycznia 2016 r. do sierpnia 2018 r.) oraz I Wydziale Cywilnym. W latach 2017-2018 odbywał jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Kandydat otrzymał pozytywne oceny kwalifikacyjne sporządzone przez Pana Tomasza Pawlika - wizytatora do spraw ksiąg wieczystych Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Panią Arkadię Wyraz-Wieczorek - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Z oceny sporządzonej przez wizytatora do spraw wieczystoksięgowych wynika, że Pan Daniel Edward Gierak posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego, ma głęboką znajomość prawa procesowego i materialnego w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych oraz umiejętność zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce, a organizacja pracy i terminowość podejmowanych przez niego czynności nie budzą zastrzeżeń.

Z oceny sporządzonej przez wizytatora do spraw cywilnych wynika, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Nie budzi zastrzeżeń jego znajomość prawa procesowego i materialnego, jak również umiejętność stosowania prawa w praktyce. Jest osobą zdyscyplinowaną i rzeczową, a jego stosunek do uczestników postępowania, przełożonych i pracowników nie budzi zastrzeżeń.

Pani Barbara Anna Glenc-Poślednik urodziła się w 1978 r. w Ogrodzieńcu. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od października 2004 r. do listopada 2004 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Poznaniu na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, w którym orzekała w XVIII Wydziale Grodzkim i XI Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. została przeniesiona na stanowisko asesora Sądu Rejonowego w Gliwicach, w którym orzekała w XI i IX Wydziale Grodzkim oraz I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach, w którym kontynuuje swoje obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym, a od listopada 2017 r. pełni również funkcję Zastępcy Przewodniczącej Wydziału. W latach 2015-2018 odbywała jednodniowe delegacje do pełnienia obowiązków orzeczniczych w III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach.

W 2008 r. ukończyła w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego z wynikiem dobrym plus.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Mirellę Szpyrkę - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. W ocenie stwierdzono, że Pani Barbara Anna Glenc-Poślednik posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Wykazuje dobrą znajomość prawa procesowego i materialnego oraz zdobyła odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Sprawnie prowadzi postępowania, a stabilność jej orzecznictwa jest wysoka. Jest osobą odpowiedzialną, sumienną i zaangażowaną w wykonywanie obowiązków, co uzasadnia powołanie jej na stanowisko sędziego okręgowego.

Pani Łucja Gruszczyńska-Czapla urodziła się w 1973 r. w Wadowicach. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. W latach 1997-2001 pracowała w Hucie Metali Nieżelaznych "Szopienice7 w Katowicach na stanowisku specjalisty do spraw restrukturyzacji, a w latach 2001-2003 w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu na stanowisku starszego specjalisty do spraw zamówień publicznych. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rybniku, w którym orzekała w VI Wydziale Gospodarczym, V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 lipca 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku, w którym kontynuowała swoje obowiązki orzecznicze w I Wydziale Cywilnym oraz pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału (od sierpnia 2013 r. do lutego 2014 r.), następnie orzekała w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od października 2016 r. ponownie wykonuje obowiązki w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2018 r. w ramach jednodniowych delegacji orzekała w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

W 2007 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej z wynikiem bardzo dobrym, w 2010 r. "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych" organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury z wynikiem pozytywnym. W 2018 r. ukończyła w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, zintegrowane z wiedzą pozaprawną przydatną do rozstrzygania sporów dla kadr wymiaru sprawiedliwości. Jest autorem publikacji z zakresu ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Kandydatka otrzymała pozytywne oceny kwalifikacyjne sporządzone przez Panią Gabrielę Sobczyk - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz Panią Małgorzatę Andrzejewską - wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach

Z oceny sporządzonej przez wizytatora do spraw cywilnych wynika, że Pani Sędzia Łucja Gruszczyńska-Czapla w czasie pracy w Sądzie Rejonowym w Rybniku była przenoszona do orzekania pomiędzy różnymi wydziałami, co niewątpliwie utrudniało jej pracę, posiada także bardzo duży referat. Nie mniej wyniki jej pracy świadczą o dobrej efektywności i stabilności orzeczniczej, choć występuje konieczność poprawy sprawności postępowania w sprawach najstarszych. Mając na uwadze powyższe w konkluzji opiniująca stwierdziła, że kandydatka posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego ze wskazanymi zastrzeżeniami.

Z oceny sporządzonej przez wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych wynika, że Pani Łucja Gruszczyńska-Czapla wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i posiadaną wiedzę wykorzystuje należycie w pracy orzeczniczej, a dotychczasowa praca, osiągnięte wyniki oraz przymioty osobiste kandydatki dają podstawę do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Magdalena Maria Kimel urodziła się w 1975 r. w Tarnowskich Górach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W latach 1999-2004 pracowała w Kancelarii Prawniczej ARGOS, Kancelaria Radców Prawnych w Katowicach na stanowiskach stażysty i prawnika-asystenta. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zabrzu, w którym orzekała w Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu, w którym kontynuuje swoje obowiązki orzecznicze w Wydziale Pracy. Od 1 marca 2016 r. nieprzerwanie pełni obowiązki orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie udzielonej delegacji.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Małgorzatę Andrzejewską - wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. W ocenie stwierdzono, że Pani Magdalena Maria Kimel wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i posiadaną wiedzę wykorzystuje należycie w pracy orzeczniczej. Bardzo dobrze przygotowuje się do rozpraw. Terminowo sporządza uzasadnienia, a liczba spraw, w których sąd odwoławczy uchylił jej wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania jest niewielka. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że dotychczasowa bardzo dobra praca, osiągnięte wyniki oraz przymioty osobiste Pani Magdaleny Marii Kimel dają podstawę do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Leokadia Krośniak-Cebulska urodziła się w 1962 r. we Wrocławiu. W 1986 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1991 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 grudnia 1991 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, w którym orzekała w II Wydziale Cywilnym oraz Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 8 lipca 1993 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Początkowo orzekała w II Wydziale Cywilnym, a od lipca 2009 r. w I Wydziale Cywilnym, pełniąc od marca 2016 r. do listopada 2017 r. funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału. Od listopada 2017 r. sprawuje funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach oraz nieprzerwanie pełni obowiązki orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Gliwicach na podstawie udzielonej delegacji.

W 2009 r. kandydatka ukończyła "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego" organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Kandydatka otrzymała negatywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Elżbietę Karpetę - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W ocenie stwierdzono, że Pani Leokadia Krośniak-Cebulska posiada wymagany staż pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Terminowość sporządzanych przez nią uzasadnień oceniono pozytywnie. Nie można natomiast pozytywnie ocenić wyników stabilności orzecznictwa kandydatki, gdyż jest najgorsza w wydziale i gorsza niż statystycznego sędziego w pionie cywilnym w okręgu gliwickim. W orzecznictwie opiniowanej występują zarówno błędy proceduralne jak i naruszenia prawa materialnego skutkujące wadliwością orzeczeń, co świadczy o niedostatkach i braku doskonalenia warsztatu orzeczniczego kandydatki. Dodatkowo lustracja spraw zakończonych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach oraz spraw będących w toku utwierdza w słuszności, że Pani Leokadia Krośniak-Cebulska nie jest przygotowana do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Pani Leokadia Krośniak- Cebulska złożyła uwagi do oceny.

Pan Piotr Sokal urodził się w 1973 r. w Wałbrzychu. W 1999 r. ukończył na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2005 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem dostatecznym plus. Kandydat od października 2005 r. prowadzi indywidualną kancelarię radcowską. Był ponadto członkiem rad nadzorczych, sprawował funkcję m.in. kuratora, likwidatora spółki, członka rady wierzycieli. W sierpniu 2015 r. był powołany do pełnienia funkcji mediatora w Sądzie Arbitrażowym przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Pełnił również funkcję arbitra w Sądzie Arbitrażowym przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Kandydat ukończył następujące studia podyplomowe: w 2000 r. w Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie zarządzania i marketingu z oceną dobrą, w 2018 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w zakresie prawa gospodarczego i handlowego z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu prawa gospodarczego, w tym książek i komentarzy. Uczestniczył w konferencjach naukowych i szkoleniach. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 18 maja 2010 r. na podstawie rozprawy pt.: "Zastaw zwykły i rejestrowy na akcjach" został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw gospodarczych, sporządzoną przez Panią Iwonę Wańczurę - wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że przedstawione do oceny sprawy nie były skomplikowane. Wizytator wskazała, że kandydat wykazuje się znajomością procedury cywilnej, prawidłowo sporządza pisma procesowe, a czynności wykonuje terminowo.

Pan Piotr Sokal otrzymał również pozytywną z zastrzeżeniami oceną kwalifikacyjną w zakresie prawa pracy, sporządzoną przez Panią Małgorzatę Andrzejewską - wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że terminowo wykonuje czynności, a sporządzane przez niego pisma procesowe odpowiadały wymogom ustawowym. Wizytator zwróciła jedynie uwagę, że zdarzyło się, że kandydat był bierny w niektórych sprawach lub nie uczestniczył w rozprawach.

Pani Urszula Walenia - wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Gliwicach w sporządzonej ocenie dotyczącej kandydata stwierdziła, że na podstawie skromnego materiału poddanego ocenie, nie jest możliwa jednoznaczna ocena kompetencji opiniowanego.

Kandydat otrzymał także pozytywną ocenę kwalifikacyjną w zakresie spraw cywilnych sporządzoną przez Panią Arkadię Wyraz-Wieczorek - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz prezentuje ugruntowaną znajomość prawa cywilnego zarówno materialnego, jak i procesowego, jak również posiada umiejętność wykorzystania tej wiedzy w praktyce. W sprawach objętych oceną czynności kandydata jako pełnomocnika nie budziły zastrzeżeń poza nielicznymi wypadkami, wskazanymi w treści oceny.

Kandydat złożył zastrzeżenia do powyższych ocen.

Pani Renata Anna Stańczak urodziła się w 1971 r. w Rybniku. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1997 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 15 listopada 1997 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu-Zdroju. Orzekała w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 września 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Jastrzębiu- Zdroju. Orzekała w Wydziale Karnym, Wydziale Pracy, Wydziale Grodzkim tego Sądu. Od maja 2009 r. do września 2015 r. pełniła funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Pracy, a od lutego 2011 r. do października 2015 r. Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od października 2015 r. jest delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Początkowo orzekała w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od lutego 2017 r. wykonuje obowiązki w IX Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Ośrodku Zamiejscowym w Rybniku.

Kandydatka w 2010 r. ukończyła studia podyplomowe organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy z wynikiem bardzo dobrym.

Pani Renata Anna Stańczak otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Małgorzatę Andrzejewską - wizytatora do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynika z niej, że kandydatka wykazuje się bardzo dobrą znajomością prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego materialnego i procesowego, a posiadaną wiedzę należycie wykorzystuje w pracy orzeczniczej. Opiniująca podkreśliła bardzo dobre przygotowanie kandydatki do rozpraw i bardzo dobrą stabilność jej orzecznictwa.

Pani Joanna Zachorowska urodziła się w 1973 r. w Zawierciu. W 1997 r. ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 10 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskich. Orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich oraz w Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 25 lutego 2002 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich. Początkowo orzekała w Wydziale Cywilnym, a od września 2004 r. w Wydziale Ksiąg Wieczystych, pełniąc od stycznia 2007 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 10 stycznia 2007 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach. Początkowo orzekała w Wydziale Grodzkim, następnie w II Wydziale Cywilnym, a od lipca 2009 r. w I Wydziale Cywilnym, w którym od czerwca 2010 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego, a od marca 2016 r. Przewodniczącej Wydziału. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach. W latach 2014-2017 była wielokrotnie delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w ramach jednodniowych sesji.

Kandydatka ukończyła następujące studia podyplomowe: w 2008 r. w Szkole Głównej Handlowej w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego dla sędziów z wynikiem bardzo dobrym oraz w 2009 r. "Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów" organizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Gabrielę Sobczyk - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że posiada odpowiednie kwalifikacje do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Osiągnięte przez nią w poddanym ocenie okresie wyniki statystyczne świadczą o wysokiej efektywności pracy oraz bardzo dobrej stabilności orzeczniczej. Opiniowana jest osobą rzetelną i zaangażowaną w wykonywania obowiązków służbowych.

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pan Sławomir Łabuz, Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska, Pani Agata Pędracka, Pani Katarzyna Anna Sztymelska, Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz, Pani Agata Żuradzka-Stuglik.

Pan Sławomir Łabuz posiada niemal szesnastoletnie doświadczenie orzecznicze, zdobyte w różnych wydziałach sądu rejonowego. Ponadto należy podkreślić, że w trakcie delegacji do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach, orzekał zarówno w sprawach pierwszo, jak i drugoinstancyjnych, tym samym jego doświadczenie w zakresie orzekania w sądzie okręgowym jest bardzo szerokie, a warsztat pracy w pełni ukształtowany, o czym świadczy ocena kwalifikacyjna jego pracy. Wysokie kompetencje oraz wyróżniające umiejętności skutkowały powierzeniem mu szeregu funkcji administracyjnych w Sądzie, m.in. Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Przewodniczącego Wydziału, w tym także przed uzyskaniem nominacji sędziowskiej, w trakcie asesury - co świadczy o tym, że już na początku swojej drogi zawodowej kandydat wyróżniał się swoimi kompetencjami. Biorąc pod uwagę kwalifikacje zawodowe kandydata i uzyskane przez niego poparcie środowiska sędziowskiego, Rada uznała, że w pełni zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska jest wyróżniającą się kandydatką w tym postępowaniu. Orzeka od niemal osiemnastu lat. Zdobyła szerokie doświadczenie zawodowe. Na podkreślenie zasługuje bardzo wysoka efektywność jej pracy, dobra stabilność orzecznictwa oraz wysokie zaangażowanie w wykonywaną pracę - co potwierdza uzyskana przez nią ocena kwalifikacyjna. Kandydatka pełniła w sądownictwie szereg funkcji administracyjnych, w tym Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach i Przewodniczącej Wydziału. Podkreślić należy, że zdobyła doświadczenie orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w którym orzekała w sprawach pierwszo i drugoinstancyjnych. Uzyskała bardzo dobrą opinię służbową, sporządzoną przez Pana Andrzeja Dyrdę - Przewodniczącego III Wydziału Cywilnego-Odwoławczego Sądu Okręgowego w Gliwicach. W opinii podniesiono, że kandydatka wyjątkowo sumiennie i rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Wzorowo wykonuje swoją pracę, wykazując duże zaangażowanie. Ponadto ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych. Z tych względów oraz mając na uwadze wysokie poparcie środowiska sędziowskiego, Rada uznała, że kandydatka ta powinna być powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Agata Pędracka również posiada niemal siedemnastoletni staż orzeczniczy i bogate doświadczenie zawodowe. Uzyskała ocenę kwalifikacyjną potwierdzającą jej wysokie kompetencje i wiedzę prawniczą. Trafne orzecznictwo, dobra wydajność pracy, pracowitość i zaangażowanie dają gwarancję właściwego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego. Osiągnięcia zawodowe kandydatki skutkowały delegowaniem jej do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach wraz z powierzeniem jej funkcji Kierownika Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku tego Sądu. Ponadto wyróżnia ją sprawowana funkcja wizytatora w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, co świadczy o specjalistycznej i ugruntowanej wiedzy i wyjątkowych predyspozycjach do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Mając na uwadze powyższe, fakt uzyskania relatywnie niskiego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej nie miał rozstrzygającego znaczenia dla oceny jej kandydatury.

Pani Katarzyna Anna Sztymelska posiada niemal siedemnastoletnie doświadczenie orzecznicze. Otrzymała dwie oceny kwalifikacyjne (z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego), z których wynika, że posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do objęcia stanowiska sędziego. Wizytator do spraw rodzinnych podkreśliła w szczególności bardzo wysoką stabilność jej orzecznictwa i duże zaangażowanie w wykonywaną pracę. Pani Katarzyna Anna Sztymelska od 2016 r. w ramach delegacji zdobywa doświadczenie orzecznicze w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Rada zwróciła uwagę na opinię służbową dotyczącą kandydatki, sporządzoną przez Panią Barbarę Przybylską - Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Gliwiach, w którym orzeka Pani Katarzyna Anna Sztymelska. Wynika z niej, że jej orzecznictwo cechuje profesjonalizm i dojrzałość, a na podkreślenie zasługuje duża sprawność orzecznicza kandydatki. Opiniująca podkreśliła, że sprawy rozpoznawane przez Panią Katarzynę Annę Sztymelską były niejednokrotnie wielotomowe, a złożoność zagadnień występujących w niektórych sprawach wymagała pogłębionej analizy prawnej - czemu kandydatka sprostała. Ponadto Pani Katarzyna Anna Sztymelska sprawowała szereg funkcji administracyjnych w sądownictwie oraz ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych. Na podkreślenie zasługuje, że w 2015 r. otrzymała dyplom Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej i pracowników Działu Profilaktyki i Pomocy Dziecku i Rodzinie w Gliwicach za wieloletnią współpracę, propagowanie i upowszechnianie wiedzy o prawach dzieci. Świadczy to o wysokich walorach etycznych i zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Powyższe pozwoliło uznać jej kandydaturę za wyróżniającą w tym postępowaniu.

Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz posiada ponad dwudziestoletni staż zawodowy w wykonywaniu zawodów prawniczych. Posiada bardzo różnorodne doświadczenie zawodowe, które nabył zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych, a także w zakresie prawa europejskiego i międzynarodowego. Poza orzekaniem w sądzie rejonowym, wykonywał także zawód prokuratora oraz czynności administracyjne w trakcie delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości. W Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości nie tylko wykazał się bardzo dobrą znajomością prawa, ale charakter zlecanej pracy nakazywał mu systematyczne poszerzanie wiedzy prawniczej zarówno w zakresie prawa krajowego, jak i międzynarodowego. Tym samym kandydata na tle innych kontrkandydatów wyróżnia charakter i zakres posiadanej przez niego wiedzy i doświadczenia. Niewątpliwie w interesie wymiaru sprawiedliwości zasadne jest powołanie takiej osoby na urząd sędziego sądu okręgowego. Mając na uwadze powyższe, Rada nie podzieliła wniosków wypływających z oceny kwalifikacyjnej kandydata. W ocenie Rady, przebieg ścieżki zawodowej Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, pełnione funkcje i posiadana wiedza oraz umiejętności wskazują, że jest gotowy do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. Stanowiska tego nie zmienia, przy uwzględnieniu całościowej oceny jego kandydatury, fakt braku poparcia środowiska sędziowskiego.

Pani Agata Żuradzka-Stuglik wykazuje się niemal szesnastoletnim stażem orzeczniczym. Zdobyła bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, pełniła szereg funkcji administracyjnych w sądownictwie - w tym Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Gliwicach, była również delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, a decyzją Ministra Sprawiedliwości od stycznia 2019 r. do czerwca 2019 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego tego Sądu. Z opinii służbowych i oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydatka wykazuje się szeroką wiedzą prawniczą oraz bardzo dobrą metodyką pracy sędziego. Jej decyzje są przemyślane i logiczne. Zdecydowanie wyróżnia się w porównaniu z kontrkandydatami ukończonymi czterema kierunkami studiów podyplomowych oraz autorstwem jednej publikacji prawniczej. Uzyskała także wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Z tych względów Rada uznała jej kandydaturę za odpowiednią do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wyżej wymienione osoby są najlepszymi kandydatami w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiadają wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą w drodze szkoleń zawodowych, bądź studiów podyplomowych wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej. Powyższe daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach 3 października 2018 r. kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów: Pani Ewa Elżbieta Fidyka-Buczek 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 22 punkty poparcia; Pani Joanna Elżbieta Dzierżawa-Ignacek 3 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się" oraz 8 punktów poparcia, Pan Daniel Edward Gierak 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 16 punktów poparcia; Pani Barbara Anna Glenc-Poślednik 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 19 punktów poparcia; Pani Łucja Gruszczyńska-Czapła 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 18 punktów poparcia; Pani Magdalena Maria Kimel 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 23 punkty poparcia; Pani Leokadia Krośniak-Cebulska 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się"; Pan Sławomir Łabuz 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 23 punkty poparcia; Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 22 punkty poparcia; Pani Agata Pędracka 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 11 punktów poparcia; Pan Piotr Sokal 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się"; Pani Renata Anna Stańczak 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 23 punkty poparcia; Pani Katarzyna Anna Sztymełska 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 21 punktów poparcia; Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się"; Pani Joanna Zachorowska 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 9 punktów poparcia; Pani Agata Żuradzka-Stuglik 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz 19 punktów poparcia.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej 18 października 2018 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pani Ewa Elżbieta Fidyka-Buczek 60 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się"; Pani Joanna Elżbieta Dzierżawa-Ignacek 23 głosy "za", 16 głosów "przeciw", przy 27 głosach "wstrzymujących się"; Pan Daniel Edward Gierak 43 głosy "za", przy 6 głosach "przeciw" i 18 głosach "wstrzymujących się"; Pani Barbara Anna Glenc-Poślednik 47 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się"; Pani Łucja Gruszczyńska-Czapla 42 głosy "za", 8 głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się"; Pani Magdalena Maria Kimel 57 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się"; Pani Leokadia Krośniak-Cebulska 1 głos "za", 62 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się"; Pan Sławomir Łabuz 62 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się"; Pani Maryla Justyna Majewska-Lewandowska 60 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się"; Pani Agata Pędracka 28 głosów "za", 18 głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się"; Pan Piotr Sokal 0 głosów "za", 63 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się"; Pani Renata Anna Stańczak 56 głosów "za", 2 głosy "przeciw" i 7 głosów "wstrzymujących się"; Pani Katarzyna Anna Sztymełska 54 głosy "za", 3 głosy "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się"; Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz 1 głos "za", 59 głosów "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się"; Pani Joanna Zachorowska 24 głosy "za", 19 głosów "przeciw", przy 24 głosach "wstrzymujących się"; Pani Agata Żuradzka-Stuglik 50 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, Pan Sławomir Łabuz, Pani Maryla Justyna Lewandowska- Majewska, Pani Katarzyna Anna Sztymełska i Pani Agata Żuradzka-Stuglik otrzymali bardzo wysokie poparcie zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej.

Pani Agata Pędracka otrzymała poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz niskie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej, kandydatka ta jednak mimo takiej oceny środowiska sędziowskiego posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, pozytywną ocenę kwalifikacyjną, sprawuje funkcję wizytatora w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, tym samym posiada kwalifikacje i predyspozycje do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego. W tym zakresie uzyskany przez nią poziom poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej nie wpłynął negatywnie na ogólną ocenę jej kandydatury, wobec uwzględnienia przede wszystkim jej dorobku zawodowego i pozytywnej oceny kwalifikacyjnej.

Pan Ireneusz Leszek Wiliczkiewicz nie uzyskał poparcia zarówno Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, jak i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Katowickiej. Biorąc jednak pod uwagę łącznie wszystkie kryteria wyboru, w tym przede wszystkim jego bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, posiadaną szeroką wiedzę z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego, to brak poparcia środowiska sędziowskiego nie wpłynął negatywnie na ogólną ocenę jego kandydatury.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Sławomira Łabuza, Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej, Pani Agaty Pędrackiej, Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej, Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza, Pani Agaty Żuradzkiej-Stuglik na stanowisko sędziego sądu okręgowego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: oceny kwalifikacyjne, odpowiednie doświadczenie zawodowe i staż orzeczniczy, podnoszone kwalifikacje zawodowe.

Pozostali kandydaci nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydatów objętych wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 24 stycznia 2019 r., w głosowaniu tajnym - w związku ze zgłoszeniem przez członka Rady żądania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 zdanie 2 ustawy o KRS - na kandydaturę:

- Pani Ewy Elżbiety Buczek-Fidyki oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Elżbiety Dzierżawy-Ignacek oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw", 14 głosach "wstrzymujących się" oraz braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Daniela Edwarda Gieraka oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Barbary Anny Glenc-Poślednik oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Łucji Gruszczyńskiej-Czapli oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Marii Kimel oddano 4 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Leokadii Krośniak-Cebulskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Sławomira Łabuza oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", głosów "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Maryli Justyny Majewskiej-Lewandowskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", głosów "wstrzymujących się" i głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Agaty Pędrackiej oddano 15 głosy "za", przy braku głosów "przeciw", 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Piotra Sokala nie oddano głosów "za", oddano 2 głosy "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Renaty Anny Stańczak oddano 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", 10 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Anny Sztymelskiej oddano 16 głosów "za", przy braku głosów ..przeciw", głosów "wstrzymujących się" i głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Ireneusza Leszka Wiliczkiewicza oddano 14 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Joanny Zachorowskiej oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw", 13 głosach "wstrzymujących się" i 1 głosie "nieważnym", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agaty Żuradzkiej-Stuglik oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", 2 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).