Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.10.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 października 2021 r.

UCHWAŁA NR 1343/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 października 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Krzysztofy Gutowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r. pod poz. 274, zgłosiła się Pani Krzysztofa Gutowska - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych w Koszalinie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 11 października 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydaturę Pani Krzysztofy Gutowskiej, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Krzysztofę Gutowską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku Pani Krzysztofy Gutowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych: ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, a także opiniami służbowymi. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pani Krzysztofy Gutowskiej przemawiają w szczególności - ocenione łącznie: oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku negatywnie zaopiniowało Panią Krzysztofę Gutowską - oddając 1 głos "za", przy 6 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym, a także opiniami o pracy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Krzysztofy Gutowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Krzysztofa Gutowska urodziła się w 1973 r. w Miastku. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 czerwca 1998 r. do 5 kwietnia 2006 r. była zatrudniona w Zakładzie Produkcyjnym MODELANA na stanowisku dyrektora do spraw administracyjno- finansowych. Po odbyciu aplikacji sądowej, w marcu 2000 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem dostatecznym plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie z dnia 13 maja 2003 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 24 listopada 2003 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego z siedzibą w Słupsku. Z dniem 23 marca 2006 r. została wpisana na listę kandydatów na syndyków upadłości przy Sądzie Okręgowym w Słupsku. Od 23 marca 2006 r. prowadzi kancelarię syndyka, pracując jako syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, doradca restrukturyzacyjny. Od 1 października 2009 r. do 31 marca 2015 r. była zatrudniona w MODELANA Sp. z o.o. z siedzibą w Słupsku na stanowisku radcy prawnego. W dniu 26 listopada 2012 r. złożyła egzamin na licencję syndyka z wynikiem pozytywnym. Od 1 kwietnia 2016 r. do 15 listopada 2018 r. pracowała w Urzędzie Gminy w Kołczygłowach na stanowisku radcy prawnego. Od 18 sierpnia 2016 r. do 31 marca 2020 r. pracowała w Urzędzie Morskim w Słupsku na stanowisku radcy prawnego, pełniąc funkcję naczelnika wydziału prawno-organizacyjnego. Posiada certyfikat służby przygotowawczej w służbie cywilnej od 6 października 2016 r. Od 1 kwietnia 2020 r. pracuje w Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku radcy prawnego w zespole radców prawnych. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Krzysztofy Gutowskiej w zakresie spraw pracowniczych i ubezpieczeniowych sporządził Pan Radosław Buko - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Słupsku. Z oceny tej wynika, że kandydatka występowała przed sądami w sprawach pracowniczych

i ubezpieczeniowych. W większości były to typowe sprawy o przywrócenie do pracy, wynagrodzenie, odszkodowanie o ustalenie podlegania ubezpieczeniu, wysokość składek. Sprawy zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane. Sporządzane przez Panią radcę opinie prawne i odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych były jasne, kategoryczne i jednoznaczne, oparte na obowiązujących przepisach i dorobku doktryny. Analiza spraw sądowych, w których występowała opiniowana, pozwala stwierdzić, że jest ona sprawnym radcą prawnym. Jasno i konkretnie formułowała pisma procesowe, często powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, dorobek doktryny czy też odwołując się do uniwersalnych zasad prawnych. Podkreślić należy, że pisma procesowe kandydatki nie były też nadmiernie rozbudowane, umożliwiały wychwycenie istoty problemu przez sąd. Argumentacja używana przez Panią radcę była rzeczowa i konkretna i w większości przypadków podzielana była przez składy orzekające w sprawach. Z analizy podejmowanych przez opiniowaną czynności wynika, że jest osobą sumienną i obowiązkową. Sporządzała i przedkładała pisma terminowo. Pisma procesowe były staranne, przejrzyste, związane z przedmiotem sprawy. Również analiza protokołów rozpraw z udziałem kandydatki wskazuje na to, że zajmowała rzeczowe i konkretne stanowisko w procesie, jednocześnie właściwie reagując na zmianę sytuacji procesowej i dostosowując do niej taktykę prowadzenia sporu. Wystąpienia przed sądem odnosiły się do istoty procesu. Podkreślić należy, że opiniowana jest osobą sugestywną, w zdecydowanej większości przypadków potrafiła przekonać do swojego stanowiska sąd, jeżeli nie pierwszej, to drugiej instancji. Zatem jest skuteczna w swoich działaniach. Na uwagę zasługuje to, że w sprawach, których charakter, interes strony i wyniki postępowania dowodowego pozwalały - dążyła do ugodowego ich załatwienia, często z pozytywnym skutkiem. Dostrzeżone w pracy mankamenty występowały rzadko i nie spowodowały znaczących dolegliwości dla reprezentowanych stron - zdaniem oceniającego mogą się przytrafić każdemu prawnikowi w ferworze prowadzenia sporu i nie wpływają na generalnie pozytywną ocenę kandydatki. Nie odnotowano jakichkolwiek przypadków niewłaściwego zachowania opiniowanej na rozprawach. Pani radca prawny Krzysztofa Gutowska oceniana jest jako osoba o wysokiej kulturze osobistej, we właściwy sposób odnosząca się do przeciwników procesowych oraz innych uczestników postępowania i pracowników sekretariatu. Ocena merytoryczna kandydatki - pozytywna. Ocena metodyki pracy kandydatki - pozytywna. Łączna ocena - pozytywna.

Ocenę kwalifikacji Pani Krzysztofy Gutowskiej w zakresie spraw cywilnych i gospodarczych sporządziła Pani Hanna Kaflak-Januszko - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Słupsku. Z oceny tej wynika, że zarówno w zakresie kwalifikacji merytorycznych, jak i metodyki pracy opiniowana posiada kwalifikacje, wymagane na stanowisku sędziego sądu okręgowego, zważywszy na wieloletnią praktykę zawodową, wiek i nabyte przy tym doświadczenie, dobrze rokujące co do prawno-życiowego podejścia w rozstrzyganiu. Z ogółu dokumentów zgromadzonych w związku z procedurą konkursową wynika, że nie pojawiły się zastrzeżenia, które prowadziłyby do wątpliwości na którymkolwiek z badanych pól, a nawet należy odnotować więcej - oceny były pozytywne.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: radcy prawnego i syndyka. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Krzysztofy Gutowskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenach jej pracy. Zgodnie z przedstawionymi ocenami, Pani Krzysztofa Gutowska dysponuje ugruntowaną wiedzą prawniczą oraz posiada zdolność stosowania jej w praktyce. Warsztat pracy ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym prawnikiem, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy - w połączeniu z wynikami ocen kwalifikacji - przekonują, że Pani Krzysztofa Gutowska spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiada Pani Krzysztofa Gutowska, w połączeniu z doświadczeniem praktycznym w stosowaniu prawa, a także podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach dają gwarancję należytego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu okręgowego.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Krzysztofy Gutowskiej za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku na posiedzeniu 28 czerwca 2021 r. negatywnie zaopiniowało Panią Krzysztofę Gutowską - oddając 1 głos "za", przy 6 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Kandydatka przedstawiona przez Radę z wnioskiem o powołanie nie uzyskała wprawdzie poparcia tego gremium, jednak Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze konkursowej kryterium poparcia środowiska sędziowskiego nie odzwierciedla w pełni kwalifikacji kandydatki.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Krzysztofa Gutowska posiada kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Słupsku.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Krzysztofy Gutowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków radcy prawnego i syndyka, wnioski płynące z ocen pracy kandydatki i jej kwalifikacji zawodowych, rzetelna praktyka zawodowa oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego, a także doskonalenie zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

IV

Wynik glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 października 2021 r. na Panią Krzysztofę Gutowską oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się" (przy udziale 17 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).