Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.3.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 marca 2021 r.

UCHWAŁA NR 317/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 marca 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 787

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Igora Mateusza Zduńskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 787, zgłosił się Pan Igor Mateusz Zduński - sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 22 marca 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił szczegółowo kandydaturę Pana Igora Mateusza Zduńskiego i przeprowadził naradę, w celu zajęcia stanowiska w sprawie rekomendacji Krajowej Radzie Sądownictwa kandydata na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego objęte konkursem. W wyniku przeprowadzonej narady członkowie zespołu ocenili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, na Pana Igora Mateusza Zduńskiego oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

W wyniku przeprowadzonego głosowania zespół, bezwzględną większością głosów, przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji Pana Igora Mateusza Zduńskiego na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wyjaśnił, że kandydat posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas orzekania na stanowisku referendarza sądowego oraz sędziego sądu rejonowego. Legitymuje się stopniem naukowym doktora nauk prawnych. Z powodzeniem łączy pracę zawodową z działalnością dydaktyczną i naukową. Od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r. pracował w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy jako nauczyciel akademicki, a od 1 października 2009 r. do chwili obecnej pracuje w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, jako adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Od 25 lipca 2018 r. pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. W toku postępowania otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacji, jak również poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się").

Pan Igor Mateusz Zduński wypełnia zatem w odpowiednim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymaganie ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072; dalej: p.u.s.p.). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu jej członków z 22 marca 2021 r. i uznała, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Igora Mateusza Zduńskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

2. Pan Igor Mateusz Zduński urodził się w 1977 r. w Bydgoszczy. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w dniu 21 września 2004 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym. Od 1 grudnia 2004 r. do 31 marca 2005 r. pracował w Porcie Lotniczym S.A. w Bydgoszczy jako specjalista do spraw prawno-administracyjnych. Z dniem 1 maja 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, w którym do 23 lutego 2013 r. orzekał w X Wydziale Ksiąg Wieczystych. W dniu 26 lutego 2008 r., uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został mu nadany stopień naukowy doktora nauk prawnych, na podstawie rozprawy naukowej "Ryzyko nowatorstwa w polskim prawie karnym". Od 1 października 2008 r. do 30 września 2009 r. pracował w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy jako nauczyciel akademicki, a od 1 października 2009 r. do chwili obecnej pracuje w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, jako adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Swieciu, w którym orzekał do 30 września 2018 r. w I Wydziale Cywilnym. Od 1 października 2018 r. do chwili obecnej orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Od 25 lipca 2018 r. pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Kandydat brał udział w licznych konferencjach naukowych, część z nich współorganizował i wygłaszał referaty, uczestniczył w działaniach popularyzujących naukę oraz jest autorem czterech monografii, współautorem 1 komentarza - Praktyczny komentarz do ustawy o ochronie danych osobowych, [Wydawnictwo Kujawsko- Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy 2013, s. 98-200, s. 203], współautor I. Zgoliński; kilkudziesięciu artykułów, dwóch glos oraz po jednym sprawozdaniu i ekspertyzie. Wypromował 46 magistrów administracji i 55 licencjatów administracji oraz był recenzentem 20 prac magisterskich i 25 prac licencjackich. Prowadził ponadto szkolenie dla adwokatów w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy z zakresu ksiąg wieczystych.

Ocenę kwalifikacji Pana Igora Mateusza Zduńskiego sporządzili Pani Danuta Konopka i Pan Bogumił Goraj - wizytatorzy w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, którzy wskazali, że w 2018 r. i 2019 r. kandydat załatwił więcej spraw niż wpłynęło do jego referatu. Jedynie 3 w pierwszych trzech miesiącach objętych kontrolą - od 28 września do 31 grudnia 2018 r. załatwił mniej spraw (10) niż wpłynęło do jego decernatu - (335 spraw), ale z oczywistych względów nie było możliwe opanowanie w ciągu trzech miesięcy wpływu takiej wielkości. W tym zakresie pracę opiniowanego należy ocenić pozytywnie.

W okresie objętym oceną kandydat sporządził 224 uzasadnienia orzeczeń, a więc średnio miesięcznie 9,3. Większość uzasadnień w liczbie 183 została sporządzona z zachowaniem ustawowego terminu przewidzianego w art. 329 k.p.c., a więc terminowość sporządzania uzasadnień była dobra. Za pierwsze trzy miesiące pracy z kontrolowanego okresu nie obliczono wskaźnika stabilności z uwagi na fakt, że Pan sędzia Igor Mateusz Zduński orzekał w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Świeciu tylko do końca września 2018 r., a sprawy apelacyjne pochodzą z załatwień za cały 2018 r., kiedy to nie orzekał już w Wydziale.

W ocenianym okresie orzekania w Sądzie Rejonowym w Świeciu wskaźnik spraw, w których oddalono apelację wynosił 36,8%. Wskaźnik ten uległ zwiększeniu, jeżeli chodzi o apelacje od wyroków wydanych później w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy i wynosił 50%. Zmniejszył się także wskaźnik spraw, w których orzeczenie uchylono i sprawę przekazano do ponownego rozpoznania z 31, 57% (6 spraw) do 3, 12 (1 sprawa). Te dane wskazują, że nastąpiła poprawa w zakresie stabilności orzecznictwa. Technika pracy w zasadzie nie budzi zastrzeżeń. Konstrukcja wyroków jest prawidłowa. Orzeczenia odpowiadają obowiązującym przepisom, są czytelne. Protokoły rozpraw oddają przebieg rozprawy. Uzasadnienia sporządzane przez Pana sędziego odpowiadają wymogom określonym w k.p.c. Są zwięzłe, mają przejrzystą konstrukcję i zawierają rozważania, tak co do ustaleń faktycznych, jak i oceny dowodów, oraz subsumcji prawnej ustalonego stanu faktycznego. Prawie zawsze wszystkie dowody przeprowadzone w sprawie są poddawane stosownej ocenie. W razie potrzeby opiniowany cytuje poglądy judykatury oraz doktryny. Uzasadnienia wyroków są napisane językiem prawniczym, a jednocześnie zrozumiałym dla stron postępowania. Także zachowanie na sali rozpraw nie budzi zastrzeżeń. Z opinii prezesów sądów oraz przewodniczących wydziałów wynika, że kandydat jest osobą kulturalną, a jego zachowanie zarówno wobec interesantów, jak i współpracowników było prawidłowe.

Jest pracownikiem naukowym, posiada stopień doktora nauk prawnych. Prowadzi zajęcia ze studentami oraz organizuje i uczestniczy w konferencjach naukowych. Opublikował wiele prac i artykułów z dziedziny prawa cywilnego oraz karnego.

Kandydat ma stosunkowo krótki staż jako sędzia, jednak wcześniej przez osiem lat orzekał jako referendarz sądowy w sprawach wieczystoksięgowych. Ogólnie pracę Pana sędziego Igora Mateusza Zduńskiego sędziowie wizytatorzy ocenili pozytywnie.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Rada w tym zakresie w pełni podzieliła stanowisko zespołu jej członków z 22 marca 2021 r. Pan Igor Mateusz Zduński legitymuje się wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym w pracy na stanowisku referendarza sądowego w sprawach wieczystoksięgowych, jak również sędziego w sprawach cywilnych. Posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych. Z powodzeniem łączy pracę zawodową z działalnością dydaktyczną i naukową. Pracował w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy jako nauczyciel akademicki, a od 1 października 2009 r. do chwili obecnej pracuje w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy, jako adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Od 25 lipca 2018 r. pełni funkcję Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy. Uzyskał ponadto pozytywną ocenę kwalifikacji.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dniu 16 grudnia 2020 r. na Pana Igora Mateusza Zduńskiego oddano 5 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła zatem, że kandydat otrzymał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, a co za tym idzie wypełnia kryterium, o którym mowa w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Igora Mateusza Zduńskiego do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego zadecydował zatem całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności dotychczasowa, wieloletnia i sumienna praca orzecznicza na stanowisku referendarza sądowego i sędziego sądu rejonowego, którą z powodzeniem łączy z pracą naukową i dydaktyczną, posiadany stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz pozytywna ocena kwalifikacji i pozytywna opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

6. W trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 24 marca 2021 r. na Pana Igora Mateusza Zduńskiego oddano 15 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).