Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1207.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.7.22

Akt nieoceniany
Wersja od: 22 lipca 2020 r.

UCHWAŁA NR 578/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 22 lipca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1207

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Jasińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1207, zgłosili się:

- Pani Anna Katarzyna Jasińska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie,

- Pani Joanna Honorata Kozubowska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie,

- Pani Maja Barbara Piątkowska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Białymstoku,

- Pan Krzysztof Łapiński - prokurator Prokuratury Okręgowej w Płocku.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Mai Barbary Piątkowskiej (uchwała nr 828/2019 z 17 września 2019 r.) i Pana Krzysztofa Łapińskiego (uchwała nr 21/2020 z 8 stycznia 2020 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 17 lipca 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Katarzyny Jasińskiej (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie. Kandydatura Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej (1 głos "za", 0 głosów "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się") nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie Pani Anna Katarzyna Jasińska spełnia wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu rejonowego w stopniu wyższym niż kontrkandydatka Pani Joanna Honorata Kozubowska. Pani Anna Katarzyna Jasińska złożyła egzamin sędziowski w 2007 r. i od tego roku wykonuje obowiązki referendarza sądowego w sądownictwie powszechnym i w ramach delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości (powierzone jej obowiązki wykonuje w Departamencie Prawa Administracyjnego, którego zadaniem jest zapewnienie obsługi merytorycznej, administracyjnej i biurowej Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich). Zespół podkreślił, że kontrkandydatka - Pani Joanna Honorata Kozubowska - nie legitymuje się doświadczeniem orzeczniczym - zajmuje stanowisko asystenta sędziego, a egzamin sędziowski złożyła w 2012 r.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Katarzyny Jasińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie. Rada podzieliła stanowisko zespołu odnośnie do tej kandydatki i uznała, że z racji posiadanych kwalifikacji i nabytego doświadczenia zawodowego wynikającego z niemal trzynastoletniego okresu pracy na stanowisku referendarza sądowego, kandydatka ta wypełnia w wyższym stopniu, łącznie oceniane, ustawowe kryteria wyboru niż Pani Joanna Honorata Kozubowska.

2. Pani Anna Katarzyna Jasińska urodziła się 27 czerwca 1979 r. w Szczecinie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Szczecińskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2003-2006 pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Szczecinie, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Z dniem 12 listopada 2007 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Goleniowie. Obowiązki orzecznicze wykonywała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i I Wydziale Cywilnym. Z dniem 15 kwietnia 2010 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin -Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w X Wydziale Ksiąg Wieczystych, od 1 grudnia 2014 r. w I Wydziale Cywilnym

3 a od 1 października 2015 r. ponownie w X Wydziale Ksiąg Wieczystych, przy czym od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. obowiązki orzecznicze w ramach delegacji wykonywała w XI Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych w Policach. Z dniem 16 sierpnia 2017 r. została delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wykonuje obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Prawa Administracyjnego. Z dniem 15 marca 2019 r. została mianowana na stanowisko starszego referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Brała udział w szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, a także w szkoleniu zorganizowanym przez Prokuraturę Krajową, z zakresu zagadnień i roszczeń, objętych regulacją dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy oraz w konferencji naukowej zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości na temat: "Grunty warszawskie - doświadczenia, dylematy, perspektywy".

Kandydatka przedłożyła opinie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, które podkreśliły, że podczas całej swojej delegacji kandydatka wyróżnia się szeroką wiedzą w zakresie różnych dziedzin prawa. Podkreślono wysoką wartość merytoryczną sporządzanych projektów decyzji, postanowień i zarządzeń oraz opracowań analitycznych. Stwierdzono, że jej praca charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem merytorycznym oraz stanowi znaczącą pomoc w pracy Komisji, zaś przedstawiane prze kandydatkę argumenty poparte są zawsze trafnym przywołaniem orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Katarzyny Jasińskiej sporządziła Pani sędzia Beata Błaszczyk - wizytator Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie. Opiniująca, w zakresie pionu wieczystoksięgowego, stwierdziła, że kandydatka orzekała w sprawach o różnorodnym stopniu trudności, jednak generalnie niezbyt skomplikowanych merytorycznie - typowych w postępowaniu wieczystoksięgowym. Rozstrzygnięcia wydane przez kandydatkę wskazują na odpowiednią znajomość przepisów prawa, zarówno materialnego, jak i procedury. Wpisy w księgach wieczystych, były dokonywane w ich granicach oraz na podstawie dokumentów, zachowujących właściwą formę i treść. Sentencje i uzasadnienia orzeczeń innych niż wpisy, co do zasady, formułowane są prawidłowo, poza niepoprawnościami w redakcji komparycji oraz niewłaściwą praktyką, polegającą na niezamieszczaniu podpisu orzekającej bezpośrednio pod uzasadnieniem, lecz dopiero pod pouczeniem o przysługującej skardze i terminie do jej wniesienia. Podkreśliła, że uzasadnienia postanowień spełniają wymogi formalne, to jest zawierają wskazanie żądania, podstawy faktyczne i wywody prawne oraz, że w każdej sprawie znajdują się zarządzenia o doręczeniu wnioskodawcom i uczestnikom postępowania odpisów orzeczeń lub zawiadomień o wpisie, pouczenia o środkach zaskarżenia oraz wydawane są niezbędne zarządzenia z zakresu biurowości. W zakresie pionu cywilnego stwierdziła, że sporządzone przez kandydatkę uzasadnienia spełniają wymogi formalne, są spójne i logiczne, co do zasady, poparte właściwą argumentacją z powołaniem się na prawidłowe przepisy. Konkludując stwierdziła, że - na podstawie analizy akt i wyników statystycznych, jak również wobec pozytywnych opinii służbowych, sporządzonych przez Prezesa Sądu Rejonowego Szczecin- Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie oraz Przewodniczącą X Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu - Pani referendarz Anna Katarzyna Jasińska spełnia wymogi powołania na urząd sędziego sądu rejonowego (ocena pozytywna).

Kandydatka zgłosiła uwagi do oceny kwalifikacji, podnosząc między innymi, że w ocenianym czasie średnia miesięczna liczba spraw załatwionych przez nią w X Wydziale Ksiąg Wieczystych była wyższa od średniej miesięcznej liczby spraw załatwionych przez orzecznika w tym Wydziale oraz w okręgu.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacji, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez uczestniczki postępowania stwierdziła, że posiadają one kwalifikacje zawodowe i spełniają ustawowe wymagania do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, w niniejszej procedurze konkursowej lepszą kandydatką jest Pani Anna Katarzyna Jasińska. Powyższe wynika z tego, że wybrana kandydatka posiada doświadczenie wynikające z wykonywania, przez niemal trzynaście lat czynności orzeczniczych na stanowisku referendarza sądowego (orzekała w wydziałach ksiąg wieczystych i cywilnym) oraz czynności wynikających z niemal trzyletniego okresu delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym powierzone jej obowiązki wykonuje w Departamencie Prawa Administracyjnego zajmującym się merytorycznym wsparciem Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej, uznając, że nie wypełnia ona w wyższym stopniu niż Pani Anna Katarzyna Jasińska, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pani Joanna Honorata Kozubowska urodziła się 9 lutego 1979 r. w Warszawie. Od 13 lipca 1998 r. do 14 kwietnia 2004 r. była zatrudniona początkowo jako sekretarz sądowy, a następnie starszy sekretarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie. Obowiązki wykonywała początkowo w VIII Wydziale Pracy a od 2000 r. w X Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 15 kwietnia 2004 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Warszawie, początkowo jako praktykant pełniący obowiązki asystenta, następnie jako asystent sędziego, a od 1 lutego 2017 r. jako starszy asystent sędziego. Obowiązki wykonywała początkowo w XII Wydziale Pracy, od 1 czerwca 2007 r. w XVIII Wydziale Karnym, od 1 kwietnia 2009 r. w XXV Wydziale Cywilnym, od 1 stycznia 2013 r. w VII Wydziale Cywilnym Rejestrowym, od 1 maja 2014 r. w XIII Wydziale Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 lutego 2016 r. w XXI Wydziale Pracy. W 2012 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym. Brała udział w szkoleniach zawodowych zorganizowanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Kandydatka przedłożyła opinie Przewodniczącego XVIII Wydziału Karnego i Przewodniczącej XXI Wydziału Pracy Sądu Okręgowego w Warszawie oraz bardzo dobre i wyróżniające opinie sędziów tego Sądu. Z opinii tych wynika, że kandydatka jest rzetelnym, solidnym i kompetentnym asystentem sędziego. Sporządzane przez nią projekty orzeczeń i uzasadnień są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, uwzględniającym obowiązujące przepisy prawa, poglądy doktryny oraz judykatury. Kandydatka posiada umiejętność wybrania, spośród rozbieżnych poglądów, właściwego i w sposób przekonywujący zawsze uzasadniała swój wybór. Poza odpowiednią wiedzą prawniczą i znajomością orzecznictwa Sądu Najwyższego posiada również cechy takie jak odpowiedzialność przy wykonywaniu powierzonych obowiązków, pracowitość, zaangażowanie w pracę oraz umiejętność współpracy z przełożonymi i współpracownikami i budowania dobrej atmosfery w zespole. Praca i zaangażowanie kandydatki spotkały się z dużym uznaniem wszystkich sędziów, z którymi współpracowała.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej sporządził Pan Włodzimierz Czechowicz - sędzia w stanie spoczynku, wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, który stwierdził, że Pani asystent spełnia wymogi powołania na urząd sędziego sądu rejonowego. Jako podstawę takiego twierdzenia wskazała ocenę przedstawionych projektów orzeczeń i ich uzasadnień oraz bardzo pozytywne aktualne opinie o pracy kandydatki, jak też równie bardzo pozytywne opinie sędziów z pionu karnego i cywilnego. Na uwagę - zdaniem sędziego wizytatora - zasługują także podnoszone w załączonych do zgłoszenia opiniach oceny cech osobowościowych kandydatki jako osoby o bardzo wysokiej kulturze osobistej, wyjątkowo pracowitej, dokładnej, sumiennej, opanowanej, posiadającej umiejętność logicznego rozumowania i zdolność podejmowania trafnych decyzji. Reasumując, sędzia wizytator wyraził pogląd, że Pani Joanna Honorata Kozubowska jest doskonale przygotowana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego. Świadczą o tym bezspornie zarówno opinie ojej pracy, jak też osiągnięte wyniki statystyczne oraz cechy osobowościowe. Istotne jest również doświadczenie Pani asystent zdobyte podczas pracy w XVIII Wydziale Karnym oraz w XXV Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Warszawie, co wskazuje na możliwość orzekania także w tych pionach, niezależnie od aktualnego wykonywania obowiązków w pionie pracy (ocena wyróżniająca).

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie na posiedzeniu 21 maja 2019 r. Jednogłośnie" negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Katarzyny Jasińskiej, zaś "niejednogłośnie" pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej.

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie Panią Annę Katarzynę Jasińską, gdyż posiada ona wysokie kwalifikacje, wynikające z jej dotychczasowej drogi zawodowej, potwierdzone oceną kwalifikacji sporządzoną na potrzeby niniejszego postępowania konkursowego. Negatywna ocena Kolegium Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie nie świadczy o wyższości kandydatury Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej, gdyż nie znalazła ona oparcia w zebranych w sprawie materiałach i nie została umotywowana w żaden sposób przez ten organ.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Katarzyny Jasińskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: niemal trzynastoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego, w tym doświadczenie orzecznicze w wydziałach ksiąg wieczystych i cywilnym, doświadczenie wynikające z niemal trzyletniego okresu delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym powierzone jej obowiązki wykonuje w Departamencie Prawa Administracyjnego zajmującym się merytorycznym wsparciem Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich oraz wysokie oceny przełożonych. Nadto, Pani Anna Katarzyna Jasińska uzyskała wyraźnie pozytywną ocenę kwalifikacji, co sumarycznie wyróżnia jej kwalifikacje, stanowiąc jednocześnie podstawę do uznania za właściwą do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziowskie w niniejszej procedurze nominacyjnej.

Pani Joanna Honorata Kozubowska posiada kwalifikacje niezbędne do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, a jej doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego zasługuje w pełni na wysoką ocenę, jednak nie legitymuje się ona doświadczeniem orzeczniczym, zaś ogół jej doświadczenia zawodowego przypadający na lata po egzaminie sędziowskim to zaledwie osiem lat (kandydatka przedstawiona z wnioskiem, egzamin sędziowski złożyła pięć lat wcześniej, a zatem legitymuje się znacznie większym doświadczeniem zawodowym w pracy wykwalifikowanego prawnika).

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Joanna Honorata Kozubowska nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o jej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Legionowie.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 22 lipca 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Katarzyny Jasińskiej oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Joanny Honoraty Kozubowskiej oddano 9 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).