Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 268.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.11.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 listopada 2023 r.

UCHWAŁA NR 1014/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 listopada 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2023 r., poz. 268

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Jolanty Katarzyny Pol-Kulig do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Olgierda Kajetana Grodzińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2023 r. pod poz. 268, zgłosili się:

- Pani Jolanta Katarzyna Pol-Kulig - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu;

- Pan Olgierd Kajetan Grodziński - adwokat, Izba Adwokacka we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 8 listopada 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - zawiadomiony o terminie posiedzenia. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na Panią Jolantę Katarzynę Pol-Kulig 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", a na Pana Olgierda Kajetana Grodzińskiego - 4 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "za" i "przeciw".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem Pani Jolanty Katarzyny Pol-Kulig. Zespół ocenił, że obie kandydatury spełniają kryteria ustawowe, jednak Pani sędzia posiada większe doświadczenie zawodowe, w tym dłuższy staż pracy, i uzyskała poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

Ustaliwszy, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa dokonała ich oceny, kierując się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Jolanty Katarzyny Pol-Kulig do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Jolanta Katarzyna Pol-Kulig urodziła się w 1972 r. w Kościanie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1999 r. ukończyła aplikację sądową etatową i w tym samym roku złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Od dnia 17 marca 2000 r. do dnia 17 października 2000 r. była zatrudniona w charakterze protokolanta w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu. W dniu 1 listopada 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Orzekała w V Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 marca 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu. Kontynuowała orzekanie w V Wydziale Karnym. Od lutego 2016 r. orzekała także w Sekcji ds. Tymczasowego Aresztowania, zaś od stycznia 2017 r. do grudnia 2018 r. w II Wydziale Karnym - Sekcji ds. Tymczasowego Aresztowania i Wykonywania Orzeczeń Sądowych Wydziałów Karnych. Od dnia 1 grudnia 2004 r. do dnia 31 lipca 2022 r. pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Karnego. Od 2006 r. wielokrotnie orzekała w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, w ramach udzielonych delegacji (w V Wydziale Penitencjarnym). Od dnia 1 sierpnia 2022 r. do chwili obecnej pełni obowiązki w III Wydziale Karnym tego Sądu.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Pozytywną opinię służbową sporządziła Prezes Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Śródmieścia we Wrocławiu. Z treści tej opinii wynika, między innymi, że Pani sędzia angażuje się w pracę zawodową, sumiennie wykonuje powierzone obowiązki, a przy tym dała się poznać jako bardzo dobry organizator, wypełniając obowiązki Zastępcy Przewodniczącego V Wydziału Karnego.Ocenę kwalifikacji Pani Jolanty Katarzyny Pol-Kulig sporządził Pan Zbigniew Moska - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, w opinii którego kwalifikacje i metodykę pracy Pani sędzi należy ocenić pozytywnie. W treści oceny stwierdzono, że uzyskane przez opiniowaną wyniki pracy pozostają na bardzo dobrym poziomie - ani jeden wyrok Pani sędzi nie został uchylony do ponownego rozpoznania, a wyniki orzecznicze w ramach delegacji były lepsze od średniej w wydziale. Zdaniem sędziego wizytatora bardzo wysoko należy ocenić terminowość sporządzanych przez kandydatkę uzasadnień i są to również wyniki zdecydowanie

lepsze niż średnia w wydziale. Zdaniem sędziego wizytatora kandydatka posiada w pełni ukształtowany warsztat pracy sędziego.

Pan Olgierd Kajetan Grodziński urodził się w 1974 r. w Zielonej Górze. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 lutego 2002 r. do dnia 30 czerwca 2002 r. był zatrudniony na stanowisku starszego referenta w Biurze Rektora na Uniwersytecie Zielonogórskim - w Dziale Organizacyjno-Prawnym. Od października 2002 r. do listopada 2004 r. był zatrudniony jako młodszy chor, młodszy inspektor w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze w Dziale Ewidencji. Od grudnia 2004 r. do grudnia 2008 r., jako aplikant adwokacki, pracował w kancelarii adwokackiej we Wrocławiu. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2008 r. złożył egzamin adwokacki z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu z dnia 31 lipca 2008 r. został wpisany na listę adwokatów tej Izby. Od stycznia 2009 r. wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej kancelarii. Jest zaangażowany w działalność na rzecz samorządu zawodowego. W latach 2013-2016 r. pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej we Wrocławiu. Od czerwca 2017 r. do lipca 2021 r. był członkiem Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Od listopada 2021 r. zajmuje się opiniowaniem i sporządzaniem projektów legislacyjnych w Instytucie Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej, pełniąc funkcję członka zespołu ds. opiniowania i sporządzania projektów legislacyjnych w zakresie prawa karnego i postępowania karnego. Od czerwca 2013 r. pełnił funkcję członka Okręgowej Rada Adwokackiej we Wrocławiu, a od czerwca 2021 r. funkcję kierownika doskonalenia zawodowego Izby Adwokackiej we Wrocławiu.

Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. W 2000 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, z wynikiem bardzo dobrym, a w 2001 r. jednosemestralne studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówką kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, z wynikiem dobrym. W 2009 r. ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim z wynikiem dobrym. Uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 19 października 2009 r., na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej "Wykonywanie kary pozbawienia wolności wobec recydywistów penitencjarnych" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte, miedzy innymi, podczas prowadzenie zajęć z zakresu prawa karnego wykonawczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego (od października 2005 r. do września 2010 r.). Od października 2010 r. wykładał na tej Uczelni prawo karne wykonawcze, w ramach studiów podyplomowych z tego zakresu. Od października 2011 r. do września 2013 r. prowadził zajęcia dydaktyczne z prawa karnego materialnego i procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. EL Chodkowskiej we Wrocławiu. Kandydat legitymuje się także dodatkowym doświadczenie: od kwietnia 2014 r. do września 2018 r. pełnił funkcję członka rady nadzorczej w spółce prawa handlowego z siedzibą we Wrocławiu, a od lipca 2022 r. do chwili obecnej jest żołnierzem Obrony Terytorialnej w stopniu podoficera w 161 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ponadto, prowadził szkolenia i egzaminował aplikantów adwokackich w zakresie prawa karnego, jest autorem licznych publikacji prawniczych i uzyskał odznaczenie Naczelnej Rady Adwokackiej - Adwokatura Zasłużonym.

Ocenę kwalifikacji Pana Olgierda Kajetana Grodzińskiego sporządził Pan sędzia Paweł Pomianowski - wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który stwierdził, że kandydat należycie wypełniania obowiązki procesowe. Ocenił, między innymi, że pisma procesowe jego autorstwa nie zawierają uchybień, środki odwoławcze były starannie opracowane, a w sytuacjach, gdy zachodziła taka potrzeba, opiniowany posługiwał się argumentacją jurydyczną wskazującą na znajomość poglądów doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Zdaniem sędziego wizytatora pisma te były z reguły rzeczowe i umotywowane w sposób przejrzysty, a środki odwoławcze odpowiadały wymogom określonym w art. 427 § 1 i 2 k.p.k. Jednocześnie zaznaczył, że Pan mecenas występował wprawdzie w sprawach cechujących się często dużą społeczną wagą, to jednak głównie o charakterze typowym i powtarzalnym (a do analizy zostały przedstawione tylko dwie sprawy z zakresu przestępczości gospodarczej, które są obecnie dużą częścią działalności orzeczniczej pierwszoinstancyjnego wydziału karnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, do którego przeznaczone jest stanowisko objęte konkursem). Zdaniem sędziego wizytatora, przy uwzględnieniu dotychczasowego przebiegu pracy kandydata, wskazane przymioty zawodowe, cechy osobiste oraz zdobyte umiejętności i wiedzę, należy uznać, że Pan Olgierd Kajetan Grodziński spełnia warunki ustawowe do powołania go na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatów, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada uwzględniła, że zarówno Pani Jolanta Katarzyna Pol-Kulig, jak i Pan Olgierd Kajetan Grodziński legitymują się odpowiednim doświadczeniem zawodowym i spełniają kryteria wyboru na stanowisko sędziowskie objęte tym konkursem. Mając to na uwadze, Rada uwzględniła, że wybrana kandydatka posiada jednak zdecydowanie dłuższy staż zawodowy na samodzielnym stanowisku związanych ze stosowaniem prawa - stanowisko asesora sądowego objęła bowiem w listopadzie 2000 r., a kontrkandydat rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w styczniu 2009 r. Wybrana kandydatka wykazuje się przy tym bogatym doświadczeniem w orzekaniu w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego, jak i okręgowego, Pan Olgierd Kajetan Grodziński natomiast, jak zaznaczył sędzia wizytator, występował w sprawach cechujących się często dużą społeczną wagą, ale jednak głównie o charakterze typowym i powtarzalnym (a do analizy zostały przedstawione tylko dwie sprawy z zakresu przestępczości gospodarczej, które są obecnie dużą częścią działalności orzeczniczej pierwszoinstancyjnego wydziału karnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, do którego przeznaczone jest stanowisko nhipfp knnknrspmt

Mając powyższe na uwadze, Rada uznała, że to Pani Katarzyna Pol-Kulig spełnia w tym konkursie kryteria wyboru uzasadniające przedstawienie jej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego

we Wrocławiu.

Na posiedzeniu w dniu 26 czerwca 2023 r. Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu zaopiniowało Panią sędzię Jolantę Katarzynę Pol-Kulig - pozytywnie: 16 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", a Pana adwokata Olgierda Kajetana Grodzińskiego - negatywnie: 5 głosami "za", przy 9 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Wybrana kandydatka - w przeciwieństwie do kontrkandydata - uzyskała zatem jednogłośne poparcie tego gremium, co również wpłynęło na decyzję Rady o przedstawieniu właśnie jej z wnioskiem o powołanie.

3. W ocenie Rady Pani Jolanta Katarzyna Pol-Kulig posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną i pozytywnymi opiniami służbowymi, a także wieloletni staż pracy i bogate doświadczenie w wykonywaniu obowiązków orzeczniczych, zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i okręgowego, oraz stale pogłębianą wiedzę prawniczą, dające rękojmię wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego na najwyższym poziomie.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Jolanty Katarzyny Pol-Kulig zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletni staż orzeczniczy, wnioski płynące z pozytywnej oceny jej pracy i kwalifikacji, doświadczenie zdobyte w pełnieniu obowiązków sędziego sądu okręgowego oraz jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

IV

Wyniki głosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 9 listopada 2023 r. oddano na:

- Panią Jolantę Katarzynę Pol-Kulig 11 głosów "za", przy 2 głosach "przeciw" oraz 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 18 głosów), zatem jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Olgierda Kajetana Grodzińskiego 6 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" oraz 9 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2023 r. poz. 1615).